strošek

Addiko banka uvedla povsem spletno sklenitev kredita
04. 04. 2025 12.40Novost v digitalnem bančništvu: Vključitev SI-PASS storitve za varno in zanesljivo identifikacijo.

Rejniki bi po novem bili plačani več, nezaposlenim bi krili prispevke
03. 04. 2025 15.38Vlada je potrdila predlog novele zakona o izvajanju rejniške dejavnosti. S predlogom povišujejo plačilo rejnikom in uvajajo tri prejemke v višini 360 evrov, nezaposleni rejniki pa bi bili upravičeni do plačila prispevkov za socialno varnost.

Dobrodelno 12-urno kolesarjenje Marka Baloha podprli znani obrazi
27. 03. 2025 20.12Na že 19. tradicionalnem 12-urnem dobrodelnem kolesarskem maratonu so kolesarska pedala za pomoč malemu Maticu z redko boleznijo, ki potrebuje podporo za zdravljenje ob slovenskem ultrakolesarju Marku Balohu, ki je neumorno kolesaril od 10. do 22. ure, pridružili pa so se številni znani obrazi.

Italijanska velikana v izgradnjo novega stadiona vrednega 1,2 milijarde evrov
25. 03. 2025 16.14Italijanska nogometna velikana Inter in Milan sta milanskim mestnim oblastem predstavila 250 strani dolg dosje za izgradnjo novega stadiona na območju San Sira. Gre za projekt, ki je skupno vreden 1,2 milijarde evrov. V zadnjem obdobju so svoj 'dom' prenovile že številne evropske ekipe.

Furs bo poostril nadzor nad uveljavljanjem stroškov podjetij
22. 03. 2025 17.40Finančna uprava zavezance opozarja, da namerava v letu 2025 natančneje spremljati uveljavljanje stroškov za nakupe blaga in storitev, ki niso neposredno povezani z opravljanjem dejavnosti. Inšpektorji bodo torej preverjali, ali si zavezanci s prijavo takšnih stroškov neupravičeno znižujejo davčno osnovo.

Izkoriščamo neomejeno bolniško ali smo Slovenci res večkrat bolni?
20. 03. 2025 16.11Zlorab bolniških odsotnosti ni malo. Recimo takšnih, ki zbolijo dan pred vikendom, ali pa takšnih, ki so odsotni z dela več kot 10 let. To so skrajnosti bolniških, ki so v Sloveniji posebnost. Gre za izkoriščanje neomejene bolniške ali smo Slovenci res večkrat bolni? Ministrstvo za zdravje predlaga, da bi bolniška lahko trajala največ dve leti, zdravnik pa bi lahko pacientu dodelil do tri mesece bolniške in ne več 30 dni kot do zdaj, ves ta čas pa bi seveda morali tudi jamčiti, da je upravičeno bolniško odsoten.

Novi sistem omrežnine v presojo na ustavno sodišče
19. 03. 2025 15.44Državni svet bo oktobra lani uvedeni novi sistem omrežnine pri elektriki poslal v presojo na ustavno sodišče. Kot so na seji soglašali državni svetniki, je novi sistem v nasprotju z več členi ustave, kot tudi pravnim redom EU in zakonom o oskrbi z električno energijo. Predlagajo absolutno prednostno obravnavo. Delodajalske organizacije pozdravljajo odločitev državnega sveta. Kot pravijo, državni svet in delodajalske organizacije ne nasprotujejo reformi omrežnine, a pričakujejo, da bo izvedena na način, ki ne bo "uničeval gospodarstva".

Vpliv povečanih migracij na družbo – strahovi, miti in resnice
15. 03. 2025 07.00Je relativno odprta migrantska politika res eden največjih trenutnih in prihodnjih evropskih problemov? Nekateri ljudje med svojimi skrbmi omenjajo domnevni negativni vpliv povečanih migracij na kulturo in institucije liberalnih družb, zaposlenost in dohodke domačega prebivalstva, proračunsko vzdržnost države ter stopnjo kriminala.

Levica v ovadbi SDS očita kršitev proste odločitve volivcev
12. 03. 2025 15.23Levica SDS zaradi plakatov, s katerimi nagovarjajo k podpori referendumu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, očita instrumentalizacijo umetnosti za lastne politične točke ter obračun z Levico. Pri tem po njihovi oceni zavajajo in manipulirajo, zato bodo SDS kazensko ovadili zaradi suma kršitve proste odločitve volivcev.

Primerjali smo cene v Italiji, Avstriji in Sloveniji
10. 03. 2025 20.24Veliko napetosti na področju mednarodnih trgovinskih odnosov lahko močno vpliva na inflacijo in dvig cen. Spremembe v trgovinskih politikah, uvedba novih carin ali trgovinski konflikti lahko povzročijo višje stroške za podjetja, ki strošek nato prenesejo na končne potrošnike. Primerjali smo cene nekaterih izdelkov v Italiji, Avstriji in Sloveniji. In kaj se je pri nas najbolj podražilo? Februarja so se najbolj podražili čokolada, maslo in hrana za dojenčke. V zadnjih desetih letih pa so se izrazito podražili tudi krompir, sveže sadje in oljčno olje.

Davkoplačevalski milijoni za vzdrževanje zaplenjene mega jahte?
10. 03. 2025 20.01Slovita futuristična jadrnica Jahta A, ki so jo italijanske oblasti po ruskem napadu na Ukrajino zaplenile ruskemu milijarderju Andreju Melničenku, je v Tržaškem zalivu zasidrana že tri leta. Italija za to plačuje visoko ceno, za njeno vzdrževanje je šlo že vrtoglavih 27 milijonov evrov davkoplačevalskega denarja. Melničenko se je sicer nedavno s pritožbo obrnil na Sodišče Evropske unije, a je to zahtevo za odstranitev sankcij zoper njega zavrnilo.

Na robu živčnega zloma zaradi gradbenega dovoljenja
07. 03. 2025 06.00Težave pri pridobivanju gradbenih dovoljenj imajo tudi podjetniki. Za tri projekte, skupno 22 stanovanj, je podjetnik iz Izole čakal na gradbeno dovoljenje na sežanski upravni enoti leto in pol, zaradi tega pa skoraj doživel živčni zlom. Bil je v primežu bank in kupcev stanovanj. Bodo postopki hitrejši, ko bodo prihodnje leto vse upravne enote vključene v sistem eGraditev? Lani je bilo za stanovanjske stavbe izdanih skoraj 2.500 dovoljenj, preverili smo, koliko stane gradbeno dovoljenje in v kateri občini je komunalni prispevek najcenejši?

Nova izdaja ljudskih obveznic
05. 03. 2025 10.01Na finančnem ministrstvu so napovedali novo izdajo tako imenovanih ljudskih obveznic, namenjenih fizičnim osebam s prebivališčem v Sloveniji. Tako kot v lanski izdaji bo njihova ročnost tri leta, letna obrestna mera pa bo z 2,75 odstotka nekaj nižja. Vpisovanje bo steklo v ponedeljek.

4 preprosti, a učinkoviti načini za učinkovitejše upravljanje financ
04. 03. 2025 13.30Upravljanje denarja se lahko zdi zapleteno, vendar majhne prilagoditve naredijo veliko razliko. Preproste navade, kot so varovanje transakcij, nastavitev samodejnega varčevanja, sledenje izdatkom in pametno ravnanje z dolgovi, lahko prinesejo večji nadzor nad financami. S pravilnim pristopom je lažje načrtovati vnaprej in se izogniti nepotrebnemu stresu.

Strošek za mobilno telefonijo v javnem sektorju narasel za 800 odstotkov
03. 03. 2025 17.39Kako je mogoče, da je strošek nabave novih mobilnih telefonov in zakupa prenosa poslovnih podatkov za zaposlene v javnem sektorju v zgolj šestih letih narasel za skoraj 800 odstotkov? Pred kratkim je Ministrstvo za javno upravo, ki aparate in podatkovne storitve zakupuje za skoraj 300 državnih inštitucij, podpisalo skoraj 24-milijonsko pogodbo z državnim Telekomom.

Odjemalci prepuščeni trgu: se nam splača menjati ponudnika?
01. 03. 2025 18.45Odjemalci električne energije smo prvič po več kot dveh letih ponovno prepuščeni trgu. Vladna regulacija se je tudi uradno iztekla, dobavitelji so že objavili nove cenike. Zaradi interventnega zakona bo račun za elektriko prihodnji mesec še nižji, aprila pa bo položnica višja. Vladajoči sicer napovedujejo, da bo strošek za povprečno gospodinjstvo le za nekaj odstotkov višji, čeprav je električna energija, ki je le ena od postavk na računu, znatno dražja. Po koncu regulacije je ponovno pomembna tudi aktivnost odjemalcev, ki lahko ves čas spremljajo cene in dobavitelja tudi zamenjajo.

Po dveh letih in pol konec regulacije: kakšne bodo cene elektrike?
28. 02. 2025 07.22Po dveh letih in pol se danes izteka obdobje vladne regulacije cen električne energije. Ta je bila odgovor na energetsko draginjo, ki se je zaostrila predvsem po ruskem napadu na Ukrajino. Dobavitelji bodo z marcem tako začeli obračunavati elektriko po svojih cenikih. Cene bodo višje od reguliranih, a dvig računov naj ne bi bil tako izrazit.

Obrtnike jezi prispevek za zakon, ki ga je 'nemogoče izvajati'
25. 02. 2025 15.38Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS), ki že tako odločno nasprotuje vsakršnim dodatnim obremenitvam slovenskega gospodarstva, zdaj izpostavlja tudi prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki naj bi ga začeli plačevati 1. julija letos. Pravijo, da pogoji za pobiranje tega prispevka še niso izpolnjeni, zato predlagajo zamik začetka pobiranja.

Hči jo je našla in ji rešila življenje: pomoč staršem je pomoč otrokom
23. 02. 2025 16.34Pomagati staršem pomeni pomagati otrokom, ki si niso sami izbrali težav, ki so doletele njihovo družino. Pretekli četrtek so teren zaznamovale zgodbe družin, ki so jih prizadele težke nepredvidene življenjske situacije in jih potisnile v primež revščine. Pri eni od družin so težave postale tako velike, da sta bili volja in zagnanost premalo. Mama nam je zaupala, da jo je hči našla, ko se je obesila, jo rešila in jo oživljala. Po mamini težki življenjski preizkušnji so odprli novo poglavje v svojem življenju in pričeli postavljati nove temelje.

Oče pristal v bolnišnici, Američanka šokirana: 'Ceneje kot Uber v LA'
23. 02. 2025 11.42Na družbenem omrežju TikTok je postal viralen posnetek Američanke, ki je delila svojo izkušnjo obiska bolnišnice v Španiji, kjer živi z družino. Njen oče je padel po stopnicah in si zlomil roko, Američanko pa je skrbelo, koliko bo znašal račun za rešilca in zdravstveno oskrbo. A znesek na računu jo je šokiral. "Ceneje kot vožnja z Uberjem v LA," je zapisala.

'Najlažje je reči, da gre prepočasi. 30 let se tega nihče ni niti lotil'
20. 02. 2025 20.59Bo predsednik vlade Robert Golob odstopil v 30 dneh, kot so to od njega zahtevali na protivladnem protestu? Bo referendum o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke res test pred parlamentarnimi volitvami, ki lahko skrajša vladanje Roberta Goloba. Kaj bo s položnicami za električno energijo, kaj bo z nepremičninskim davkom, bo vlada razbremenila plače, kot je obljubljala, je Slovenija pri iskanju miru v Ukrajini na stranskem tiru vodilnih članic Evropske unije? Kako trdna je vladna koalicija? Premier je na vprašanja odgovarjal v oddaji 24UR ZVEČER.

V Siju zmerni optimisti glede okrevanja jeklarske industrije
18. 02. 2025 15.10Slabe razmere v jeklarski industriji iz zadnjih dveh do treh let so dosegle dno in letos bi se lahko začelo okrevanje, ocenjujejo v Slovenski industriji jekla (Sij). Pozdravljajo pobudo Evropske komisije za povečanje konkurenčnosti energetsko intenzivne industrije in menijo, da bi lahko bil z ZDA dosežen kompromis glede carin.

Banke lahko za osnovni plačilni račun zaračunavajo največ 4,90 evra
18. 02. 2025 13.28Banka Slovenije bo zgornjo mejo nadomestila, ki ga lahko banke zaračunajo potrošniku za zagotavljanje osnovnega plačilnega računa, ohranila nespremenjeno pri mesečnem znesku 4,90 evra oziroma za upravičence do denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka pri 1,47 evra, so sporočili iz banke.

Gen-I objavil nov cenik: koliko bo stala elektrika za gospodinjstva?
14. 02. 2025 17.16Največji slovenski trgovec z električno energijo Gen-I je objavil nov redni cenik električne energije za gospodinjstva. V podjetju so poudarili, da bo cena po novem v povprečju vseh treh tarif v primerjavi z dosedanjim rednim cenikom nižja za skoraj 30 odstotkov. V primerjavi s sedanjo regulirano ceno bo za okoli 40 odstotkov višja.

Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša kot v Sloveniji?
14. 02. 2025 06.09Za hrano plačujemo dobrih 44 odstotkov več kot pred 10 leti. Čeprav so tudi plače rasle, si lahko privoščimo manj; denimo 111 kilogramov manj kruha kot pred 10 leti. Ne le podražitve, v porastu je skrčflacija. To pomeni, da proizvajalci dvigujejo ceno izdelkom in zmanjšujejo količino, opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Pogledali smo še, koliko za hrano plačujejo v Münchnu. Zakaj je enaka hrana v Nemčiji lahko tudi cenejša?

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'
13. 02. 2025 06.00Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

Za koliko bodo višje položnice za elektriko po koncu regulacije?
11. 02. 2025 20.03Za koliko se bodo zvišale položnice za električno energijo po napovedani odpravi državne regulacije od marca naprej, ostaja neznanka. Na Zvezi potrošnikov so do dogajanja na tem področju kritični, saj je elektrika ena od osnovnih dobrin, negotovost glede višine položnic pa gospodinjstvom onemogoča učinkovito načrtovanje odhodkov in otežuje odločitev za naložbe v obnovljive vire. Dobavitelji elektrike cen, ki jih bodo gospodinjstvom zaračunali po odpravi regulacije, še niso oblikovali. Pravijo pa, da bodo nižje od tistih, ki so bile objavljene v začetku oktobra pred zadnjo regulacijo.

Elektrika bi se lahko podražila tudi do 100 odstotkov
10. 02. 2025 19.57Vladne regulacije cene elektrike ne bo več, ta bo marca znova prepuščena trgu. Po napovedih strokovnjakov bodo zato položnice višje, čeprav so poslanci še pred nekaj dnevi potrdili interventni zakon, s katerim naj bi zamejili podražitve. Po nekaterih ocenah bi bila elektrika lahko kar 100 odstotkov dražja in bi gospodinjstva močneje udarila po žepu kot nov sistem obračunavanja omrežnine. Minister Bojan Kumer sicer dobavitelje poziva, naj znižajo cene.

'Vojna' umetne inteligence: Se moramo kitajske bati bolj kot ameriške?
10. 02. 2025 06.08Presenečenje leta, ki je zatreslo. Kitajski DeepSeek. Poceni klepetalni robot, ki pa prinaša nekaj dobrih izboljšav, ocenjuje strokovni direktor Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco Marko Grobelnik. Z njim smo se pogovarjali o tem, kako hitro se dogaja spopad na področju umetne inteligence med ZDA in Kitajsko ter zakaj Evropa zaostaja. Kot meni, sta glavna krivca, zakaj ne pridemo v prvo ligo, evropejska investicijska konservativnost in razvajenost. Kaj pa varnost kitajske umetne inteligence? Nas ogroža bolj od tiste, ki nastaja v ZDA?

Kolikšen bo prihranek ob nižji omrežnini v najdražjem časovnem bloku?
06. 02. 2025 18.36Obetajo se nižji stroški elektrike za gospodinjstva, ampak, ali gre za gasilski ukrep ali prvi korak k pravičnejšemu sistemu? Marsikomu je namreč novo obračunavanje omrežnine povzročilo kar nekaj slabe volje in stresa. Državni zbor je sprejel zakon, ki januarja in februarja znižuje omrežnino v najdražjih urah v delovnih dneh med 7. in 14. ter med 16. in 20. uro. A kaj to pomeni za vašo denarnico, koliko manj, če sploh, boste plačevali zaradi novega sprejetega zakona in kaj bo marca, ko se izteče vladna uredba o omejitvi cen elektrike? Vas torej čaka olajšanje ali še večji strošek?