Vlada je sprejela mnenje glede predloga za zadržanje izvajanja 49.a in 49.b člena Zakona o organiziranosti in delu v policiji (ZODPol) ter 42. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o organiziranosti in delu v policiji (ZODPol-G) ter predloga za zadržanje učinkovanja vročenih sklepov Ministrstva za notranje zadeve o prenehanju položaja in izvajanja posebnih izbirnih postopkov na podlagi 42. člena tega zakona. Meni, da predlog za zadržanje izvrševanja določb teh zakonov, učinkovanja vročenih sklepov Ministrstva za notranje zadeve o prenehanju položaja in izvajanja posebnih izbirnih postopkov na podlagi 42. člena ZODPol-G ni utemeljen.
Kot pojasnjujejo na notranjem ministrstvu, je temeljni koncept 49.a člena ZODPol v ureditvi strokovne izbire policistov na položajna delovna mesta. Takšna delovna mesta zahtevajo poleg strokovnih znanj za izvajanje nalog in pooblastil Policije še druge kompetence. Z vse večjim razvojem družbe se izrazita dinamika prepleta tudi z drugimi področji, zato se od vodstvenega kadra poleg strokovnosti pričakuje, da ga odlikujejo sposobnost reševanja konfliktov, kritično in ustvarjalno razmišljanje, organizacijske sposobnosti in upravljanje ljudi. Po mnenju vlade še posebej načelo vezanosti na mandat omogoča večji izkoristek kompetenc, strokovnosti in nenazadnje integritete. Postopek izdaje pravilnika, s katerim se določajo posebni izbirni postopek, standardi strokovne usposobljenosti, merila in kriteriji ter metode preverjanja usposobljenosti v posebnem izbirnem postopku za pridobitev položaja vodje organizacijske enote prve ravni generalne policijske uprave, direktorja policijske uprave in načelnika policijske postaje, je že objavljen tudi na spletni strani e-demokracija.

Opravljanje dela na točno določenem delovnem mestu, tako ministrstvo, ni trajna pravica delavca, saj lahko delodajalec delavca glede na potrebe delovnega procesa premesti na drugo delovno mesto že v okviru veljavne javno uslužbenske zakonodaje. ZODPol-G za razliko od 147. člena Zakona o javnih uslužbencih predvideva ureditev začasne premestitve za mandatno obdobje petih let z možnostjo podaljšanja. To pomeni, da mandatno obdobje ni v ničemer vezano na mandatno obdobje vsakokratne vlade, prav tako pa na te javne uslužbence ne vpliva vsakokratna zamenjava funkcionarjev.
"Zakonodajalec je policistom, ki so bili z uveljavitvijo ZODPol-G razrešeni s položaja, vendar z dopuščanjem opravljanja dela na položaju do končanja posebnega izbirnega postopka, zagotovil nadaljevanje dela v Policiji. Delovno razmerje jim torej ne bo prenehalo, zato ne držijo očitki, da so oziroma bodo nastale nepopravljive posledice. Prav tako izpodbijane zakonske določbe ne pomenijo posega v pridobljene oziroma pričakovane pravice položajnih uslužbencev," so zapisali.
Vlada še izpostavlja, da bi v primeru začasnega zadržanja nastala nepopravljiva posledica. Prišlo bi do zastoja v razvoju organizacije Policije, optimizacije njenih delovnih procesov, zlasti bi zastal trend rasti medosebnih odnosov in s tem povezanega spodbujanja zadovoljstva zaposlenih, ki se posledično kaže tudi v bolj učinkoviti Policiji kot instituciji z namenom zagotavljanja varnosti vsem prebivalcem.
To mnenje bodo zdaj poslali državnemu zboru in ustavnemu sodišču.
Spomnimo
V začetku novembra je v veljavo stopil spremenjeni Zakon o organiziranosti in delu v policiji, ki med drugim prinaša spremembe glede umestitve in avtonomnosti Nacionalnega preiskovalnega urada. Ta je po novem notranjeorganizacijska enota Uprave kriminalistične policije, enota in direktor urada pa sta podrejena direktorju Uprave kriminalistične policije. Po novem lahko notranji minister usmerja Policijo v predkazenskih postopkih, vse dokler tožilec ne da pisnih usmeritev.
V policijskih sindikatih so opozorili, da gre za zlorabo Policije do neslutenih razsežnosti, lustracijo v vsej strukturi Policije so napovedali tudi številni poznavalci sistema.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.