Z novelo Zakona o organiziranosti in delu v Policiji (ZODPol) bodo zaposleni v Policiji še bolj na udaru politike. Nacionalni preiskovalni urad (NPU) izgublja svojo avtonomnost, za imenovanje direktorja sploh ne bo več potreben javni razpis, spremenjena zakonodaja omogoča celo poseganje politike v predkazenske postopke, politično kadrovanje pa bo lahko doletelo tudi vse direktorje policijskih uprav in komandirje policijskih postaj, opozarjajo poznavalci sistema.
Po mnenju sindikatov in nekaterih pravnikov je nova zakonodaja v nekaterih členih celo neustavna, zato so napovedali, da bodo na Ustavno sodišče vložili zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti.
Cilj novele zakona je zagotoviti boljšo organiziranost in fleksibilnejše delovanje policije, da se bo lahko učinkoviteje odzivala na vse varnostne izzive, pa so v sredo sporočili z Ministrstva za notranje zadeve. Ob tem dodajajo, da z novelo uresničujejo zahteve iz stavkovnega sporazuma, podpisanega maja letos.
Kot je pred sprejetjem zakona 20. oktobra dejal minister za notranje zadeve Aleš Hojs, je v noveli jasno zapisano, da je NPU popolnoma avtonomen pri odkrivanju in preiskavi kaznivih dejanj. Je pa odpravljena samopostrežba glede izbire, katere primere bo NPU preiskoval. Z novelo tako določajo način in postopke priprave kataloga tistih kaznivih dejanj, ki jih NPU mora preiskovati, pred tem pa ga morata potrdili direktor kriminalistične policije in generalni direktor policije.
Policisti po noveli v času delovnega razmerja ne smejo biti člani politične stranke in opravljati funkcije nepoklicnega župana, podžupana ali občinskega svetnika.
Novost je tudi, da se v primeru vnovične zaposlitve nekdanjega policista v policiji daje možnost imenovanja v isto stopnjo naziva in uvrstitev v isti plačni razred, v katerega je sodil pred prenehanjem delovnega razmerja v Policiji. Z zakonom urejajo tudi omejitev stavke policistov ob naravnih in drugih nesrečah, v krizi, vojnem ali izrednem stanju.
Urejajo tudi varnostno preverjanje ponudnikov, strank in oseb za opravljanje dela za Policijo ter natančneje določajo organizacijo pomožne policije.

Tudi v delu opozicije so ob sprejemanju novele nasprotovali predlaganim rešitvam, saj da bo lahko po spremembi zakona minister za notranje zadeve usmerjal policijske preiskave. Po njihovem mnenju bo novela povzročila dokončno politično podreditev NPU, da ta ne bo več avtonomna pri preiskovanju kaznivih dejanj, dokončen politični prevzem Policije in čistko v njej.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.