"Če se te stvari ne bodo umirile, imamo namen ustanoviti poslansko skupino nepovezanih poslancev," pravi poslanec DeSUS Robert Polnar. V poslanski skupini nepovezanih poslancev bi bili po njegovih besedah poleg njega še zdajšnji vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša, Ivan Hršak in Branko Simonovič. Kot je pojasnil, bodo podpirali aktualno vlado do konca mandata. Ta njegova izjava s preostalo trojico, ki jo je celo imenoval, ni bila usklajena.
Na četrtkovem sestanku poslanske skupine z vodstvom stranke so namreč izvedeli, da je Karl Erjavec po svojem prepričanju in prepričanju voditeljev KUL edini politik v Sloveniji, "ki lahko Slovenijo odreši Janeza Janše," dodaja Polnar. Imel je občutek, kot da bi gledal kakšen nemški nadrealistični film, "v katerem pri glavnem junaku nikoli ne veš, ali se mu tisto, kar se dogaja na filmskem platnu, sanja, ali pa je to resnično".
"Svoje ambicije je Erjavec utemeljil predvsem z izjemno hudo frustracijo glede mandata 2004–2008, ki jo čuti do Janše. Zdi se mi, da je njegov osnovni motiv, da se je lotil te fantazije, ki se ji reče KUL."
Osebno je proti takim eksperimentom, je dejal. Dodal je, da kaj takega ne bo podprl in da ostaja podpornik aktualne vladne koalicije. Kolikor je razumel tri druge poslanske kolege, torej Juršo, Simonoviča in Hršaka, precej podobno delijo njegovo mnenje.
Kot je pojasnil Polnar, je že v četrtek predlagal, naj se ne obotavljajo in sprejmejo odločitev. "Kolegi se s tem niso strinjali in so celo zgodbo prestavili. Računam, da na sredino prihodnjega tedna ali na začetek tedna po 25. decembru," je povedal. Upa pa, da bodo štirje poslanci, ki "smo se odločili, da tovrstnih političnih norosti ne bomo podpirali", ostali v enotni poslanski skupini in podpirali aktualno vlado ali pa ustanovili poslansko skupino nepovezanih poslancev.
Polnar je glede nadaljnjih dogodkov v DeSUS še povedal, da trenutno velja dogovor, da ministra iz vrst DeSUS ne odstopita. Kako bosta ravnala v prihodnje, pa je po njegovih besedah nepredvidljivo.
Na poslance DeSUS sicer v zadnjih dneh letijo očitki, da želijo ostati v aktualni koaliciji zaradi bojazni pred predčasnimi volitvami. "Materialno sem relativno solidno situiran in se mi zdi izpod nivoja mojega dostojanstva sploh razpravljati o tem," je danes na to vprašanje odgovoril Polnar. Sicer pa je napovedal, da ne bo več kandidiral za poslanca.
Če Erjavec prepriča svoje poslance, bi ga neuradno podprli tudi SMC-jevi
V tem času pa se je prebudil tudi teren DeSUS, od koder po poročanju Mihe Orešnika v oddaji Svet prihajajo ogorčena pisma in klici, da so poslanci stranko ugrabili. Zato Erjavec zdaj umirja žogico in računa, da se bo pod pritiski s terena zlomil vsaj vodja poslanske skupine Franc Jurša, kar bi lahko prepričalo tudi ostale poslance razen Polnarja. V načrtu opozicije KUL tako neuradno ostaja, da bi konstruktivno nezaupnico vložili do konca meseca, morda že prihodnji teden.
Če bo Erjavcu uspelo prepričati lastne poslance, bi ga po neuradnih informacijah lahko podprla tudi večina poslancev SMC, govor je o treh pa vse do šest poslancev SMC.
Mesec: Konstruktivno nezaupnico bomo zagotovo v kratkem vložili
"Erjavec je včeraj dobil šah v svoji poslanski skupini, ni pa še to mat. Partija se nadaljuje, verjetno se bo razpletla v tednu ali dveh," se je na pestro politično dogajanje v oddaji Svet odzval koordinator Levice Luka Mesec. "Konstruktivno nezaupnico bomo zagotovo v kratkem vlagali," je še napovedal.
Preseneča ga, da je stranki DeSUS in SMC treba prepričevati, saj se sami razglašata za liberalni stranki. "Če sami ne vidijo, da izbirajo med liberalizmom in iliberalizmom; demokratično Slovenijo, kakršno smo poznali, in prodajo države Madžarski in posledično posnemanje njihovega modela, potem me skrbi, kam smo prišli po 30 letih," je dodal Mesec.
"Preseneča me, da tisti, ki so dokazali, da ne znajo med seboj sodelovati, imajo sedaj kar naenkrat voljo, da se sredi krize lotevajo igric, ki škodujejo državi," se je na to odzval gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Dodal je, da v SMC in njihovi poslanci mislijo s svojo glavo, trenutno se osredotočajo na rešitev krize. "Poslanci SMC niso na prodaj, nismo v trgovini," je še zatrdil Počivalšek.
Fajonova: Tisti, ki bo zbral zadostno podporo za mandatarja, bo prejel podporo KUL
Vodje opozicijskih LMŠ, SD, Levice in SAB, ki so vključene v KUL in v svoje vrste vabijo tudi DeSUS in SMC, so se danes sicer sestale z Erjavcem, nato pa še z Jožetom P. Damijanom.
Predsednica SD Tanja Fajon je po srečanju z Erjavcem v izjavi v DZ povedala, da tudi on podpira program KUL in deli ambicijo za zamenjavo vlade Janeza Janše.
"Imeli smo zelo dober sestanek. Atmosfera je dobra, nov predsednik DeSUS pa bo pokazal, ali mu bo uspelo zbrati potrebne glasove za mandatarja," je povedala Fajonova. Težko pa napove, ali bodo vložili konstruktivno nezaupnico tudi, če ne bodo imeli vnaprej zagotovljenih 46 poslanskih glasov.
"Želja je, da imamo dovolj glasov, ker je tudi želja, da projekt uspe. Vsak drugačen poskus bi nam mogoče škodil. Časa imamo še nekaj. Če to ne bo december, je lahko začetek januarja, si pa želimo, da to izpeljemo čim prej, kot je mogoče," je pojasnila predsednica SD. Za morebitno mandatarstvo se pogovarjajo tako z Damijanom kot Erjavcem. Tisti, ki bo imel več glasov, bo dobil njihovo podporo. Je pa po ocenah Fajonove skoraj bolj verjetno, da bi imel več možnosti Erjavec.
Pri Erjavčevem predlogu za izstop iz koalicije so sicer na zavoro stopili njegovi poslanci. V četrtek je Jurša sporočil, da vsaj za zdaj ostajajo v koaliciji. A Fajonova meni, da projekt KUL in nove vlade ni pokopan. Ravnanje poslancev DeSUS je sicer po njenih besedah predvsem vprašanje za Erjavca. "On se bo moral pogovoriti s svojimi poslanci. Bi me pa presenetilo, če poslanci nazadnje, ko bi prišlo do glasovanja, ne bi izrekli podpore svojemu predsedniku. Pustimo času čas, naslednji dnevi bodo turbulentni," je dodala.
Predsednica SD je tako po današnjih pogovorih z Erjavcem optimistična, da jim utegne uspeti zamenjati vlado. Na vprašanje, na čem temelji ta optimizem, je odgovorila, da morda na skupni ambiciji, da uspejo. "Ob zavedanju, da je danes morda čas za poslance SMC in DeSUS, da spoznajo, da podpirajo škodljiva ravnanja aktualne vlade, in je morda čas, da razmislijo, kaj zanje pomeni politična prihodnost, če v vladi ostanejo," je še pojasnila.
Luka Mesec je o podpori Erjavcu kot potencialnem mandatarju v oddaji Svet danes dejal "trenutno nismo pred izbiro levica ali desnica, ampak pred izbiro, ali bo Slovenija ostala demokratična in ohranila ustavno ureditev, kakršno imamo, ali bomo pustili, da nam nekdo to državo ugrabi in družbo v temelju spremeni".
KOMENTARJI (2574)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.