Slovenija

'Ne moreš se po nesreči napiti in po nesreči hitro voziti'

Ljubljana, 10. 04. 2025 15.38 | Posodobljeno pred dvema dnevoma

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Kršenje cestnoprometnih pravil ni nesreča, pravijo na Zavodu Varna pot in pozivajo k zamenjavi izraza prometna nesreča. Predlog podpira tudi Agencija za varnost prometa. Razpravljali so, da bi besedo nesreča nadomestila beseda trčenje, a si glede tega niso bili enotni.

Policijski inšpektor in psiholog Miha Kunstler je pred 10 leti kot soavtor zakona o varnosti cestnega prometa predlagal zamenjavo izraza prometna nesreča z izrazom trčenje ali trk, a predlog ni bil izglasovan, so pojasnili na okrogli mizi v Ljubljani. "Mislim, da je v Sloveniji napočil čas, da lahko razmišljamo o tej spremembi," je ob tem dejal predsednik zavoda in pobudnik Robert Štaba.

Prometna nesreča
Prometna nesreča FOTO: Shutterstock

Izraz nesreča lahko hitro prikrije okoliščine tragedije, je poudarila direktorica Agencije za varnost prometa Simona Felser. Po mnenju vodje sektorja prometne policije Generalne policijske uprave Ivana Kapuna pa lahko vpliva tudi na ravnanje na cesti. "Slovenija je v zadnjem času naredila izjemen napredek na področju varnosti v cestnem prometu, a še vedno kljub napredku vidimo ljudi, ki se ne zavedajo svoje odgovornosti. Vemo pa, da se ne moreš 'po nesreči' napiti, ne moreš 'po nesreči' voziti 50 km/h preveč," je razmišljal. 

Na globalni ravni se različni deležniki že nekaj časa strinjajo, da se pri prometnih dogodkih, kjer so vključeni alkohol, agresivna vožnja ali prepovedane substance, ne moremo več pogovarjati o nesreči, je izpostavil Štaba. "Odgovorni na globalni ravni so rekli, da so dogodki in okoliščine, ko ne moremo več govoriti o nesreči, kajti v naši družbi to ni več sprejemljivo. Govorimo o alkoholu, agresivni vožnji, prepovedanih drogah in substancah ter, posledično, sodnih postopkih," je dejal. Meni tudi, da je izraz diskriminatoren do žrtev in svojcev.

Kot so se strinjali udeleženci današnje okrogle mize, številne tako imenovane "nesreče" niso nepredvidljivi dogodki,  temveč posledica zavestnih in neodgovornih ravnanj, kot so vožnja pod vplivom alkohola, prepovedanih substanc, prehitre vožnja ali kršitve prometnih pravil. 

Pobuda zagovarja, da se za takšne dogodke uporabi izraz "trk" ali "trčenje", ki bo jasneje izpostavil odgovornost povzročiteljev in ne pušča vtisa, da gre za nekaj, kar je bilo izven nadzora.

Ministrstvo za infrastrukturo je pobudi naklonjeno, je dejala generalna direktorica direktorata za ceste in cestni promet na ministrstvu Andreja Knez. V spremembi izraza vidijo pozitivne učinke z vidika razumevanja odgovornosti in posledic prometnega dogodka ter pozitiven vpliv na percepcijo celotne prometne kulture in varnosti, je ocenila.

Težave pri spremembi vidi v evropski zakonodaji, kjer se še vedno uporablja izraz nesreča v angleškem jeziku. "To pomeni, da pot ne bo enostavna, kot bi si želeli," je dodala. Knez meni, da bi v slovenski zakonodaji morali spremeniti zakon o pravilih cestnega prometa, ki določa definicijo prometne nesreče, potem pa posredno tudi zakone, kjer je potrebno intenzivno medresorsko povezovanje, je dodala.

Sprememba zakonodaje traja dolgo časa, je opozoril Kapun. "Ne danes ne jutri, če začnemo danes, bomo morda čez 20 let prišli do cilja," je dodal.

Knezovi se beseda trčenje v slovenskem jeziku ne zdi optimalna, zato je pozvala k premisleku. Podobnega mnenja je tudi vodja področja varne mobilnosti pri Avto-moto zvezi Slovenije Erik Logar, ki verjame, da bodo našli pravi termin. Štaba je ob tem povabil jezikoslovce, filozofe in vse druge k iskanju najbolj optimalnega termina.

Spregovorili so tudi o uporabi besede nesreča v medijskem poročanju. Novinar Dnevnika Peter Lovšin je pojasnil, da v medijih že uporabljajo oba izraza, nesreča in trk. "V medijih ni le en termin, vedno je vest, ki podrobno opiše ves dogodek," je dodal. Meni, da imajo besede moč, vendar odpira premislek o uporabi nove besede, ki jo mora sprejeti tudi širša javnost. Predlagal je, da bi izraz prometna nesreča vseeno ostal termin za nekatere lažje dogodke, trčenje pa za tiste hujše.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Fery Zaka
10. 04. 2025 18.58
+2
Še vredno je nesreča, četudi vozi človek prehitro ali smrtno pijan. Saj se ni nalašč ali namerno zaletel. Nesreča ni le, če povzroči namerno trk. Sicer je tega kar precej, namerno v smrt, ampak raziskati tega noče nihče.
Fery Zaka
10. 04. 2025 19.02
+5
Ampak ja, če imaš službo, fikusno, v kateri nimaš popolnoma nič za početi, se greš take norosti. Razmišljaš katera beseda bi bila za zamenjati.
Boogieweeed
10. 04. 2025 18.51
Khm khm, Naaajprej je potrebno povedati, da če nekdo prehitro vozi ppod vplivom alkohola, TO NIKAKOR NI NIKAKRŠNA NESREČA. To je TRČENJE.
Združene države Evrope
10. 04. 2025 18.49
+2
Konkreten ukrep je, da bi država dovolila uber ali kaj podobnega. 80% Slovencev živi izven mest kjer ni javnega prevoza v večernih urah. Polovico nesreč bi rešili s tako preprostim ukrepom. Ampak očitno to ni v interesu države.
markus13
10. 04. 2025 18.23
+2
za politike je pri nas nesrečen dogodek in se rešijo z opravičilom in obžalovnjem,za navadne ljudi je pa to hud prekršek ki se kaznuje z denarno kaznijo in celo zaporom
Nežna dušca
10. 04. 2025 18.22
+5
Spet, nekdo, ki je pameten, da mu kar škoduje.
123soba
10. 04. 2025 18.20
+5
Lahko daste namesto prometna nesreča, prometni trk, ali prišlo je do tršega srečanja, ali prišlo je do prevrnitve traktorja, kamiona in ne do nesreče. Lahko pa rečete unfal tko kot nemci ali do prometnega incidenta. Ojoj, dejte raje skrbet za nataliteto...
Pascalo70
10. 04. 2025 18.11
+6
Ponovno za pametovanje in modrovanje državnih služb in institucij, ki mlatijo prazno slamo...plača je pa le ob koncu meseca.....in zakaj ne bi bili bolj papeški od papeža...tipično slovensko...
kokicas
10. 04. 2025 17.40
+9
Saj tudi ni vse neprilagojena hitrost pa vse vrste prometne nesreče vrežejo v tisto kategorijo
oježeš
10. 04. 2025 17.32
+3
Trčil je do smrti!
luksi123
10. 04. 2025 17.24
+4
Po mnenju naših sodišč očitno ni tako, saj kot olajševalno okoliščino upoštevajo zmanjšano prištevnost osumljencev celo pri posilstvih in umorih🤣
oježeš
10. 04. 2025 17.35
+0
Mogoče bo pa pravi naziv za hitrejšo obtožbo, trčil je v žensko, ki se trku ni mogla upreti. Trčil je v trgovino iz katere je odnesel nekaj denarja, steklenico žgane pijače katero je po trku z ustnicami, pijača kar na lepem izginila iz steklenice.
retropil
10. 04. 2025 17.10
+0
Če se ne zaletiš zanalašč, je nesreča. Pa če si trezen ali nabit ko kanta.
ivo105
10. 04. 2025 17.22
+0
retro, res si totalno retro=zaostal, pijanost nikoli ni nesreča!.
oježeš
10. 04. 2025 17.35
+2
Je pa velik potencial za povzročitelja nesreče.
Orisei1
10. 04. 2025 17.10
+5
Alkohol za volanom se preveč lahkotno tretira v Sloveniji. Kazni bi morali biti višje in dolgoročnejše (10+ letna prepoved vožnje in zaporna kazen, če se to prepoved prekrši).
NeNebinarni
10. 04. 2025 17.08
+4
Agenciji svetujem, da se raje pobriga za to, da se na izpit ne bo čakalo po 3 mesece ali več, ne pa da se ukvarjajo s semantiko
periot22
10. 04. 2025 17.07
+3
Pozabili ste telefon ki je glavni razlog za nesreče in vijuganje po cesti po polžje!
boris c
10. 04. 2025 16.54
+13
Oba izraza bi se morala uporabljati. Po nesreči lahko spregledaš količek ali robnik. Če pa pijan in našmrkan greš čez rdečo ali pa prehitevaš čez dvojno polno in useka... potem pa to ni nesreča.