Danes so znova sestankovali poslanci DeSUS in vodstvo stranke. Po dveh urah in pol je pred kamere stopil vodja poslanske skupine Franc Jurša in napovedal, da DeSUS do nadaljnjega ostaja v Janševi koaliciji. Današnji pogovor je označil za konstruktiven, bili naj bi "zelo blizu poenotenja stališč" v stranki. Danes naj bi tako dosegli kompromis.
A neuradno naj bi stališča vseh vpletenih ostala nespremenjena. Karl Erjavec, zdravstveni minister Tomaž Gantar in poslanec Jurij Lep bi Janševo koalicijo zapustili, medtem ko bi preostali štirje poslanci ostali. In zato so vsaj navzven vsi stopili korak nazaj, je v oddaji Svet poročal Miha Orešnik. Dokončne odločitve o dolgoročnem obstanku stranke v Janševi vladi tako še ni.
Erjavec je današnje srečanje zapustil brez komentarja. Se je pa poslancem po besedah Jurše opravičil za ponedeljkovo razpravo, na kateri je peterico poslancev presenetil s predlogom o izhodu iz koalicije, poslanci pa so na drugi strani opustili misel, da bi izstopili iz Desusove poslanske skupine.
Erjavec naj bi prav tako še vedno vztrajal, da ima podporo vseh opozicijskih poslanskih skupin za mandatarja, a če bi se DeSUS vendarle odločil za izstop iz Janševe koalicije, obstaja velika možnost, da mu kar nekaj njegovih poslancev ne bi sledilo, je v oddaji 24UR poročala novinarka Veronika Lavrenčič.
Za zdaj tako v Janševi vladi ostajata tudi oba Desusova ministra, Gantar ob tem pravi, da se za zdaj na njegovi poziciji nič ne spreminja.
Delovna skupina za tesnejše povezovanje s SMC
Prav tako je Jurša danes napovedal, da bodo skupaj s SMC oblikovali delovno skupino, ki bo preučila možnosti tesnejšega sodelovanja na ravni poslanskih skupin. Gre za tesnejše sodelovanje dveh poslanskih skupin, ki bi enotno delovali tudi v sedanji koaliciji. Torej glede določenih odprtih vprašanj, zakonov in dopolnil. Za zdaj ne govorijo o skupni poslanski skupini, morda pa se bodo po njegovih besedah tudi o tem v prihodnosti dogovorili.
Delovna skupina naj bi tako poskušala ugotoviti, kako bi kot skupni blok lahko delovali v trenutni koaliciji, kjer bi povezani imeli večjo težo znotraj vlade, tudi pri raznih ideoloških vprašanjih. Če pa bi vse skupaj postalo nevzdržno, bi kot blok, iz te koalicije tudi izstopili. Zato naj bi govorili tudi o možnosti skupnega sodelovanja v alternativni koaliciji.
O združevanju obeh strank za zdaj še ni govora, vsaj v DeSUS tej možnosti niso naklonjeni. Bi pa lahko s tem sredinskim blokom morda kasneje v povezovanje prepričali še kakšno drugo stranko z leve sredine, denimo LMŠ ali SAB.
SMC razmišlja o "Prenovi"
Ideja o povezovanju sredinskih strank je sicer prišla prav iz SMC, kjer je danes zasedal izvršni odbor. Tudi tu so mnenja deljena, vsaj trije poslanci naj bi želeli Janševo koalicijo zapustiti, a se hkrati zavedajo, da to ne bo dovolj in da bo o tem treba doseči širše soglasje.
Na Izvršnem odboru SMC naj bi danes sicer obravnavali poseben dokument z delovnim naslovom "Prenova SMC". V njem lahko beremo o tem, da stranka ne uživa dovolj zaupanja, zato naj bi bilo treba prenoviti tako grafično podobo in ime kot tudi programske usmeritve. Te naj ostanejo še naprej liberalne, a morajo biti bolj prepoznavne. O spremembi imena v dokumentu piše, da se morajo še odločiti, ali to storiti zdaj ali po združevanju z drugimi sredinskimi strankami in nekaterimi slovenskimi župani.
Počivalšek: Nujen je močan center za ravnotežje in povezovanje
V SMC so danes pozdravili namero DeSUS za tesnejše sodelovanje. "V slovenskem političnem prostoru je veliko sovraštva in razkola, kar duši naš nacionalni potencial. Zato je nujen močan center za ravnotežje in povezovanje. Sodelovanje je prvi korak na tej poti," je za STA navedel predsednik SMC Zdravko Počivalšek. .
Gostja v oddaji 24UR ZVEČER je bila tudi vodja poslanske skupine SMC Janja Sluga, ki je dejala, da so v SMC že večkrat izrazili interes po povezovanju sredinskih strank, tako znotraj kot zunaj koalicije, zato pobudo Desusa pozdravljajo.
"Jaz predvsem mislim, da se bomo naprej pogovorili, kje so naše vsebinske skupne točke. Ugotovili smo že, da smo si programsko precej blizu, delimo neka skupna stališča. Skoraj v 100 odstotkih smo na istih stališčih pri zadevah, ki štejejo," je glede podobnosti z Desusom dejala Sluga.
Povedala je, da sta se do zdaj z Juršo samo dogovorila, da se dobita, kaj več pa ne. O načinu delovanja SMC v vladi, kjer jih moti predvsem odpiranje ideoloških tem, pa: "Ne bi mogla reči, da reagiramo samo post festum, v tej vladi smo še vedno zelo aktiven član. Marsikatero stvar ustavimo, preden sploh pride do vas, preden jo vi sploh izveste," je dejala o načinu delovanja SMC v vladi.
Izvršni odbor SMC se je sicer že 3. decembra med drugim dogovoril, da vodstvo stranke okrepi pogovore o tesnejšem sodelovanju in povezovanju z drugimi sorodnimi strankami politične sredine.
Obstanek stranke DeSUS v Janševi koaliciji je pod vprašaj postavila sobotna izvolitev Karla Erjavca za predsednika stranke upokojencev na izrednem dopisnem kongresu. V prvi izjavi po izvolitvi je dejal, da bo potreben temeljit premislek tako znotraj stranke kot s premierjem Janšo o prihodnosti stranke in njeni vlogi v vladi Janeza Janše.
Že dva dni zatem je nato sledil sestanek vodstva stranke in poslanske skupine. Poslanci DeSUS so se že pred kongresom dogovorili, da bodo enotni in vlade ne bodo zapuščali na vrat na nos, Erjavec pa je, kot že rečeno, presenetil s scenarijem odhoda iz vlade Janeza Janše. Napovedal je tudi, da kot predsednik stranke ne namerava sodelovati v vladi.
Erjavec se sicer v zadnjih dneh sestaja tudi z drugimi političnimi akterji. V torek se je sešel tako s predsednikom LMŠ Marjanom Šarcem kot s prvakom SMC Počivalškom. Izjav niso dajali, sklepati pa gre, da je Erjavec preverjal podporo za mandatarstvo.
Vse glasnejše so omembe Erjavca kot potencialnega mandatarja alternativne koalicije KUL, v katero opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB vabijo tudi DeSUS in SMC – za uspeh konstruktivne nezaupnice namreč potrebujejo še vsaj sedem poslanskih glasov. Za mandatarja so sprva predlagale Jožeta P. Damijana, a možnosti, da bi lahko podprli Erjavca, ne zavrača nihče v KUL.
KOMENTARJI (1918)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.