Stranke KUL bodo v sredo dorekle podrobnosti vložitve konstruktivne nezaupnice, ki jo je za prihodnji teden napovedal Karl Erjavec. S koliki podpisi bo podprta, za LMŠ in SD ni tako pomembno. Po mnenju poslanca Levice Luke Mesca bi bilo bolje imeti zagotovljenih čim več podpisov, a vložitve z 10 podpisi, kot napoveduje Erjavec, ne bodo zavirali.
Predlog nezaupnice vladi Janeza Janše bodo stranke Koalicije ustavnega loka (KUL) ponovno vložile predvidoma v sredo. Kot je predsednik DeSUS in potencialni kandidat za predsednika vlade Karl Erjavec zatrdil po današnjem sestanku s strankinimi poslanci, so slednji enotni in tudi enotno podpirajo konstruktivno nezaupnico.
Ob podpisih preostalih strank KUL pod predlog nezaupnice bo tudi s strani poslanske skupine DeSUS "določen prispevek", je v izjavi povedal vodja poslancev DeSUS Franc Jurša.
Predsednik LMŠ Marjan Šarec je vesel Erjavčeve izjave, da bodo štirje poslanci DeSUS podprli konstruktivno nezaupnico. Koliko podpisov bo pod predlogom in koliko jih bo kdo prispeval, po njegovih navedbah ni tako pomembno oz. je stvar dogovora. Že večkrat je dejal, da je nezaupnico treba vložiti zato, da se zadeve izčistijo in bo jasno, kdo je opozicija in kdo koalicija, predvsem pa, kdo podpira sedanjo smer in kdo normalizacijo države. Zagotovil je vseh 14 poslanskih glasov LMŠ za nezaupnico.
Šarec verjame, da bodo na sredinem sestanku KUL glede tega enotni. Zanj je bistveno, kot pravi, da Erjavec dela tisto, kar je rekel: "Da bo stranko potegnil iz vlade, kar je naredil, ter da bo naredil vse, kar je potrebno za to, da tudi svoje poslance prepriča. Vsaj meni ni nikoli rekel, da bo šlo vse gladko in da so zadeve že popolnoma dogovorjene." S tem je odgovoril na vprašanje, ali verjame, da ima Erjavec to pot dejansko zagotovljene štiri glasove poslancev DeSUS.
Predsednica SD Tanja Fajon se zanese na Erjavčeve besede in je vesela, "da je očitno tudi poziv SD v zadnjih dneh, da morajo proces konstruktivne nezaupnice čim prej izpeljati, padel na plodna tla". Informacije so po njenih navedbah spodbudne. Kot je dejala, ni pomembno, ali bo predlog nezaupnice vladi Janeza Janše vložen z 10 ali 43 podpisi, saj bodo šteli glasovi na glasovanju. Kdo bo koliko podpisov prispeval, se bodo dogovorili v sredo. Vsekakor pričakuje tudi podpis katerega od poslancev DeSUS.
"Če se bo izkazalo, da ne bo zadostne podpore v DZ za nezaupnico, pa so prava pot naprej volitve," ocenjuje Fajonova.
Koordinator Levice Luka Mesec je v današnji izjavi v DZ ponovil svoje stališče, ki ga je izrekel v ponedeljkovi oddaji Studio City, da bi bi bilo za konstruktivno nezaupnico bolje imeti vnaprej zagotovljenih čim več podpisov poslancev, zato, da "vemo, kje smo". "A če očitno ni druge možnosti, kot da gremo z 10 podpisi, bomo pač šli z 10," je dodal. Napovedal je, da bodo podrobnosti razkrili po sredinem sestanku KUL.
Opozicija sicer na vlado pritiska tudi z interpelacijami. Interpelacijo ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janeza Ciglerja Kralja so že vložili, v sredo bodo vložili interpelacijo ministrice za izobraževanje Simone Kustec, v petek pa ministra za kulturo Vaska Simonitija, je povedala Fajonova. Napovedala je še stopnjevanje pritiska na vlado.
Na vprašanje, ali je opozicija v procesu vlaganja konstruktivne nezaupnice kredibilna, pa je Fajonova odgovorila z oceno, da je bistveno bolj verodostojna kot vlada, ki je že izgubila eno stranko. Opozicija ima tudi ta hip v DZ več glasov kot vlada, je dodala.
Prvič so poslanci LMŠ, SD, Levice, SAB in del poslancev DeSUS konstruktivno nezaupnico vložili 15. januarja, in sicer z 42 podpisi, a je Erjavec soglasje h kandidaturi za predsednika vlade nato umaknil. Kot razlog je navedel, da se nekateri poslanci izredne seje zaradi okužb z novim koronavirusom ali samoizolacije takrat ne bi mogli udeležiti.
Jurša o glasovih iz stranke DeSUS
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je v izjavi za medije po sestanku dodal, da Erjavec konstruktivne nezaupnice ne bo vlagal z 42 ali 46 podpisi, pač pa z 10 podpisi, kolikor jih je za vložitev potrebnih po poslovniku. Med njimi bo tudi podpis katerega od poslancev DeSUS, je dejal.
Erjavec namreč ne vidi potrebe, da bi ponovno dokazovali, da ima ta koalicija najmanj 42 glasov. "Prepričan sem, da bo samo glasovanje pokazalo, da ima Koalicija ustavnega loka potrebno večino, da oblikuje novo vlado," je poudaril. Dodal je, da je aktualna vlada manjšinska in nima zadostne podpore.
Če bi se zgodilo, da konstruktivna nezaupnica ne bi uspela, pa "se bomo pogovarjali o tem, v kakšni funkciji bo naša poslanska skupina oziroma naša stranka", je dodal Jurša. Je pa spomnil, da je sam že dejal, da stranke oz. poslanske skupine v ekstremni opoziciji ne vidi.
Na vprašanje, ali lahko torej Erjavec na glasovanju o konstruktivni nezaupnici pričakuje glasove štirih poslancev DeSUS, pa je Jurša odgovoril, da so se danes tako dogovorili.
Kar se tiče ministra za kmetijstvo Jožeta Podgorška, ki kot minister iz kvote DeSUS še vedno ostaja na položaju, pa je odločitev po besedah Erjavca v rokah predsednika vlade Janeza Janše. Takoj po glasovanju o konstruktivni nezaupnici pa namerava prvak DeSUS pogovor opraviti tudi s Podgorškom. V primeru izglasovane nezaupnice bi DeSUS namreč imel predsednika vlade in še eno ministrstvo, ki pa še ni določeno.
Če bi se zgodilo, da konstruktivna nezaupnica ne bi uspela, pa "se bomo pogovarjali o tem, v kakšni funkciji bo naša poslanska skupina oziroma naša stranka", je dodal Jurša. Je pa spomnil, da je sam že dejal, da stranke oz. poslanske skupine v ekstremni opoziciji ne vidi.
DeSUS sicer za zdaj v DZ podpira večino vladnih predlogov zakonov. Prav tako neuradno naj ne bi bilo pričakovati, da bi podprli interpelacije ministrov, ki se obetajo.
Na vprašanje, ali lahko torej Erjavec na glasovanju o konstruktivni nezaupnici pričakuje glasove štirih poslancev DeSUS, pa je Jurša danes odgovoril, da so se danes tako dogovorili.
Če bo Jurša povabljen na pogovor k predsedniku vlade, mu bo odgovoril v skladu z današnjimi razgovori poslanske skupine z vodstvom stranke, je še napovedal.
Poslanec Robert Polnar, ki so ga sicer izključili iz stranke, a ostaja član poslanske skupine DeSUS, je medtem v izjavi za medije v DZ pojasnil, da se sestanka ni udeležil, da pa je govoril z enim od poslancev. "Zgodilo se je tisto, kar sem pričakoval. Sestanek je bil brezploden," je pripomnil.
Dogovorili naj bi se, da štirje poslanci DeSUS podprejo konstruktivno nezaupnico, a je od enega izmed njih Polnar že dobil odgovor, da to ne drži. "Skratka, psi lajajo, karavana gre dalje," je dodal.
V petek je sicer Janša dejal, da se bodo morali poslanci DeSUS do srede, ko je sestanek koalicije, izreči, ali sodelujejo z vlado ali so klasična opozicija "brez kadrovskega razreza v vladi glede na koalicijsko pogodbo".
Podgoršek je v današnjem odzivu za STA glede aktualnega dogajanja v stranki navedel, da bi bil v tej pregreti politični situaciji vsak komentar prezgoden. Je pa poudaril, da tudi v prihodnje ostaja zavezan predvsem strokovnemu delu, ki presega ideološke delitve.
Premier Janša je medtem dogajanje pospremil s pikrim komentarjem: "Februar 2022. Karl Erjavec napovedal vložitev destruktivne nezaupnice s tremi poslanskimi podpisi."
KOMENTARJI (1707)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.