Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil premier Janez Janša, se je koalicija po tistem, ko je z mesta ministra za zdravje odstopil Tomaž Gantar, posvetovala, kdo bo začasno opravljal funkcijo, in je bilo v igri ime ministra za obrambo Mateja Tonina. "A smo se skupaj odločili, da je najbolj smiselno, da začasno to funkcijo prevzamem sam in predlagam novega ministra takoj, ko se razreši situacija, ki je nastala po odločitvi sveta DeSUS o izstopu iz koalicije," je dejal.
"Glede na to, da na razmerje sil in podporo vladi ne odločajo neposredno organi strank, ampak poslanci v parlamentu," in glede na to, da stališče vseh članov poslanske skupine DeSUS glede tega še ni jasno, je to po besedah Janše glavni razlog, da v DZ še ni predlagal novega ministra za zdravje. Po besedah Janše se morajo do srede naslednjega tedna, ko je sestanek koalicije, poslanci odločiti, ali sodelujejo z vlado ali so klasična opozicija "brez kadrovskega razreza v vladi glede na koalicijsko pogodbo".
"Kajti to želimo rešiti z enim korakom. Če poslanska skupina DeSUS večinsko ne podpira več vlade, potem je v zraku tudi ministrstvo za kmetijstvo, ki po koalicijski pogodbi pripada tej stranki," je navedel in dodal, da je torej od odločitve poslancev DeSUS odvisno, ali bo v DZ poslal predlog enega ministrskega kandidata ali dveh.
Tonin je med današnjim obiskom v Mariboru v odgovoru na novinarsko vprašanje potrdil, da je z Janšo govoril o morebitnem prevzemanju zdravstvenega resorja. "Predsednik vlade me je konec lanskega leta prosil, če bi začasno prevzel ta resor in sem dejal, da je v danih okoliščinah najbolje, da to stori sam. V kolikor pa bi se izkazala potreba v nadaljevanju, da se bremena znotraj koalicije porazdelijo, sem pa to tudi pripravljen storiti sam. Smo del ekipe in prav je, da si v težkih trenutkih pomagamo, in predsedniku vlade sem rekel, da v kolikor bi bila potreba, sem to pripravljen tudi storiti," je pojasnil.
NSi je po njegovih besedah ponudila predsedniku vlade tri kandidate za ministra za zdravje. "Na plečih celotne koalicije je zdaj, da se odloči, kdo bo zdravstveni minister. V koaliciji smo se dogovorili, da tu ne bo upoštevana koalicijska matematika oziroma da bi ta resor nekomu pripadal kar tako, zaradi tega ker je to del neke koalicijske matematike, ampak zaradi zahtevnosti in trenutnega položaja iščemo najboljšega možnega kandidata za ta resor," je po srečanju z županom Sašo Arsenovičem še dejal obrambni minister.
O izpraznjenem mestu ministra za zdravje so danes v DZ spregovorili tudi v vrstah strank KUL. Izpostavili so pomen ministrstva za zdravje v času epidemije covida-19. "Dejstvo je, da v točno takšni situaciji rabiš opolnomočenega ministra za zdravje, takega ki se lahko s tem ukvarja 24 ur na dan, ne pa da to dela nekdo poleg svojih ostalih zadolžitev," je v izjavi za novinarje dejala Maša Kociper iz SAB. Bojana Muršič iz SD ob tem verjame, da predsednik vlade ve, kako to zadevo rešiti in da ima v svojem kabinetu in na ministrstvu za zdravje osebe, ki bi lahko prevzele vodenje resorja, zato se ji zdi neodgovorno, da kandidata ne predlaga.
Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović je predlagal, da bi predsednik vlade lahko predlagal ministra za zdravje in na glasovanje o njem vezal zaupnico. "Pa da vidimo, koliko glasov ima vladajoča koalicija ali je manjšinska ali večinska," je navedel. Ocenil je, da "bi v neki zreli demokraciji predsednik vlade želel vedeti ali ima manjšinsko vlado, ko eden od koalicijskih partnerjev izstopi iz vlade, ali ima še večinsko podporo".
V LMŠ si sicer še vedno želijo vložitve tudi konstruktivne nezaupnice. Do vlade je bil kritičen tudi Miha Kordiš iz Levice, ki meni, da se je vlada Janeza Janše kot celota izkazala popolnoma nesposobna rokovati z epidemijo covida-19 in je na svojo prioritetno lestvico postavila vse možne druge stvari.
Poslanci DeSUS z vodstvom stranke o prihodnjem delovanju v torek
Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je po pozivu premierja Janeza Janše, naj se poslanci DeSUS odločijo, ali podpirajo vlado, spomnil, da bodo z vodstvom DeSUS o tem govorili v torek. Je pa dejal, da se v katerem koli mandatu težko vidi v ekstremni opoziciji. Poslanec Branko Simonovič meni, da bi trenutno kazalo iti v konstruktivno opozicijo.
Danes je sicer zasedalo vodstvo DeSUS. Jurša podrobnosti ni razkril, je pa ugotavljal, da v vodstvu verjetno računajo, da bodo poslanci izpolnjevali sklepe stranke. "Kaj bo iz tega nastalo, bomo videli v torek," je dodal.
Organi DeSUS so namreč 19. januarja sklenili, da se stranka pridruži Koaliciji ustavnega loka (KUL), vendar poslanci tudi po tej odločitvi dajejo različna sporočila. Že sredi decembra je svet stranke izglasoval izstop DeSUS iz koalicije in podprl kandidaturo strankinega predsednika Karla Erjavca za mandatarja morebitne nove vlade.
A se je Erjavec dolgo pogajal za podpise svojih poslancev pod predlog konstruktivne nezaupnice. Slednjo je 15. januarja vložilo 42 poslancev LMŠ, SD, Levice, SAB in DeSUS, a brez poslanca DeSUS Simonoviča. Erjavec pa je 19. januarja umaknil soglasje h konstruktivni nezaupnici, saj je ocenil, da zaradi okužbe s koronavirusom ali samoizolacije nekaj poslancev, ki so bili podpisani, ne more glasovati. Ponovno vložitev predloga nezaupnice napoveduje takrat, ko bodo lahko na seji sodelovali vsi, ki jo podpirajo.
Simonovič je v današnji izjavi sicer ocenil, da je bilo Janšev poziv DeSUS, naj se poslanci DeSUS odločijo, pričakovati, saj "tiščati glavo v pesek ne gre". Po njegovem mnenju se mora poslanska skupina DeSUS opredeliti, ali se bodo zavzemali za uresničevanje strankinega programa kot konstruktivna opozicija ali pa bodo sodelovali s KUL.
Potem ko je Erjavec umaknil soglasje h konstruktivni nezaupnici, pa bi po mnenju Simonoviča poslancem DeSUS kazalo iti v konstruktivno opozicijo, ki bo podpirala tisto, kar bo po njenem mnenju dobro za državljane.
V preteklosti je bilo veliko ugibanj tudi o tem, da utegnejo poslanci DeSUS kot opozicija podpisati nekakšen sporazum o sodelovanju z vlado. Glede tega se uradno ne izrekajo. Simonovič je še spomnil, da poslanska skupina svoje opredelitve tudi še ni sporočila predsedniku DZ, kar je pomembno tudi v luči razdelitve mest v delovnih telesih DZ.
Člani poslanske skupine DeSUS so se sicer v torek poenotili, da bodo še naprej delovali v eni poslanski skupini. Tedaj je Jurša tudi napovedal, da se bodo o tem, ali bodo v prihodnje opozicija ali bodo sodelovali s koalicijo, pogovorili z vodstvom stranke.
KOMENTARJI (253)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.