Zaradi državnega financiranja Zavoda Iskreni, ki ga je soustanovil, se bo minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Cigler Kralj moral zagovarjati pred poslanci. Interpelacijo so vložili s podpisi LMŠ, SD, Levice in SAB, niso pa jih prispevali v stranki Desus, izostal pa je tudi podpis nekdanjega predsednika SD Dejana Židana.
Židan je tudi razložil, zakaj ni dal svojega podpisa: "Interpelacije nisem podpisal, ker menim, da si jo marsikateri minister aktualne vlade zasluži bistveno prej kot minister Cigler Kralj, še najbolj pa celotna vlada. Imam pa tudi pozitivno izkušnjo sodelovanja s Ciglerjem Kraljem, ko sem v proceduro vložil zakon, ki bo res pomagal marsikateremu invalidu, gre za spremembo zakona o zaposlitveni rehabilitaciji invalidov. Minister ob tem ni reagiral kot član koalicije proti opozicijskemu poslancu, temveč kot človek, ki želi stvari izboljšati, in to cenim."
Pod interpelacijo tudi ni podpisa poslanca SAB Franca Kramarja, ki pa je že dlje časa na bolniški. Vodja poslanske skupine Desus Franc Jurša pa je za STA pojasnil, da interpelacije še niso preučili, odločitev na vrat na nos pa niso želeli sprejemati.
Glavna stvar, ki jo v interpelaciji očitajo ministru, je neučinkovito ukrepanje pri zajezitvi širjenja virusa v domovih za starejše. Zapisali so, da "je minister soodgovoren za to, da je Slovenija država s črnim rekordom umrlih". V nadaljevanju navajajo, da je minister konec septembra vztrajal, da "novih ukrepov za zdaj ne bo", češ da so tisti iz protokola – glede na izkušnje – dovolj za uspešno zajezitev virusa. Po njihovih besedah je ignoriral tudi predloge in opozorila strokovne skupine pri ministrstvu za zdravje.
"Nikoli ni izrazil nasprotovanja ali nestrinjanja z ministrskim kolegom ali vlado. Res je le eden od sedemnajstih, a to ne opravičuje molka, dopuščanja, neaktivnosti, neangažiranosti; molk je tudi strinjanje, je beg pred odgovornostjo ter nasprotje boja in prizadevanj. Šlo je za domove za starejše, za najbolj ogroženo in ranljivo skupino naše družbe," še pišejo vlagatelji.
Drugi očitek interpelacije se nanaša na "nepripravo ustreznih zakonskih predlogov ter drugih pravnih aktov, ki bi pripomogli k preprečitvi širjenja virusa na delovnih mestih".
Kot kapljo čez rob so navedli financiranje Zavoda Iskreni. Spomnimo, ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je lani poleti objavilo javni razpis za sofinanciranje projektov za pomoč najranljivejšim skupinam prebivalstva zaradi epidemije covida-19. Na razpis se je prijavilo 135 organizacij, v ožji izbor pa se je med drugim uvrstil Zavod Iskreni, katerega soustanovitelj je bil prav minister Cigler Kralj.
Strokovna komisija pod vodstvom Mateje Softić, članice kabineta ministra, je dva milijona evrov evropskih sredstev razdelila med 17 organizacij, ki so izpolnjevali pogoje, Zavod Iskreni pa je prejel 130.000 evrov.
"Minister Janez Cigler Kralj se je iz Zavoda Iskreni izključil leto kasneje od ustanovitve zavoda, iz organov zavoda pa lansko leto," so pojasnjevali na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Kar je v teh časih, ko moramo doseči precepljenost proti covidu-19, še težavneje, pa je dejstvo, da je zavod velik nasprotnik obveznega cepljenja oziroma zagovornik pravice do svobodnega odločanja o cepljenju otrok, leta 2018 pa so glasno pozivali k udeležbi na protestnem shodu pred parlamentom v Ljubljani, katerega namen je bil izraziti nasprotovanje spremembi zakona o nalezljivih boleznih.
Cigler Kralj bo interpelacijo predvidoma komentiral v ponedeljek
Premier Janez Janša je v odzivu na današnjo vložitev interpelacije Ciglerja Kralja ocenil, da bo to "odlična priložnost za razpravo o tem, koliko denarja so ministrstva pod taktirko strank SD, LMŠ SAB doslej namenjala za svoje nevladne organizacije in koliko za zdravstvo, upokojence, šolstvo ali šport". Cigler Kralj po njegovem "dela dobro in zakonito, zato to ne bo interpelacija zoper njega".
Dejstvo, da so opozicijske stranke vložile interpelacijo ministra njegove vlade, pa po Janševi oceni dokazuje, da v strankah KUL ne verjamejo v svojo famozno nezaupnico, "ker zakaj bi sicer odstavljali posameznega ministra, če bi verjeli, da bodo zrušili celo vlado," je navedel. Ob tem je takšno dogajanje sredi epidemije novega koronavirusa ocenil kot "zavržno destruktivno početje, kakršnega 'zmore' levica samo v Sloveniji".
Minister Cigler Kralj bo interpelacijo predvidoma komentiral v ponedeljek.
KOMENTARJI (853)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.