"Ministri so potrdili polno podporo odločnemu, a umirjenemu in preudarnemu pristopu Evropske komisije," je po prvem dnevu zasedanja finančnih ministrov, ki je bil namenjen odzivanju EU na ameriške carine, povedal Domanski.
Odlog izvajanja protiukrepov EU, za katerega se je komisija odločila v odgovor na odločitev predsednika ZDA Donalda Trumpa, da za 90 dni zamrzne dvig vzajemnih carin, ministri vidijo kot korak v pravo smer, je dodal.
Kot je še dejal, je treba po njihovem mnenju naslednje tri mesece izkoristiti za konstruktivne pogovore z ZDA.
"Soglasno smo se strinjali, da je treba ohraniti enotno evropsko stališče," je povedal poljski finančni minister, čigar država trenutno predseduje Svetu EU.
Evropski komisar za gospodarstvo Valdis Dombrovskis je ob tem ponovil, da se je EU z ZDA pripravljena pogajati o rešitvi, ki bo sprejemljiva za obe strani. Obenem bo branila svoje ekonomske interese, pri čemer na mizi ostajajo vse možnosti. Med temi je tudi uvedba ukrepov na področju storitev, vključno z digitalnimi.
Na zasedanju, ki se ga iz Slovenije udeležuje finančni minister Klemen Boštjančič, so se po besedah poljskega ministra prav tako strinjali, da se bodo usklajevali pri morebitnih ukrepih v podporo gospodarstvu pri soočanju s posledicami ameriških carin.
Minister je poudaril, da morajo biti tovrstni ukrepi dobro premišljeni, evropski komisar pa, da je treba pri tem misliti na vzdržnost javnih financ.

Optimizem v Bruslju: ameriške carine bodo ZDA prizadele precej bolj kot Evropo
"Glede na naše zadnje simulacije vpliva ameriških carin bi se obseg ameriškega BDP do leta 2027 skrčil za od 0,8 do 1,4 odstotka. Negativni vpliv na EU bi bil medtem manjši, znašal bi okoli 0,2 odstotka," je povedal Dombrovskis.
Pojasnil je, da te ocene ne upoštevajo sredine odločitve ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da zamrzne dvig t. i. vzajemnih carin. Upoštevana je torej 20-odstotna dodatna carinska stopnja za uvoz večine blaga iz EU, pa tudi ločene dodatne carine na uvoz jekla, aluminija in avtomobilov.
Službe Evropske komisije redno posodabljajo napovedi, saj se ameriška trgovinska politika stalno spreminja, je še povedal komisar. "Zato trenutno ne bi dajal prevelikega poudarka na točne številke, saj se bo položaj zagotovo spremenil," je dejal.
Ocene so bolj namenjene temu, da dobimo občutek, kakšen je negativen vpliv na gospodarstvo EU, ZDA, pa tudi preostalega sveta.

Gospodarske posledice bi bile po oceni Bruslja še hujše, če bi bile ameriške carine stalne, preostale države pa bi sprejele nadaljnje protiukrepe. Obseg ameriškega BDP bi se v prihodnjih letih skrčil za od 3,1 do 3,3 odstotka, obseg evropskega za od 0,5 do 0,6 odstotka, globalnega pa za 1,2 odstotka, je povedal Dombrovskis.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.