Marjan Šarec je v današnji izjavi novinarjem v DZ dejal, da morajo po vloženi interpelaciji ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Ciglerja Kralja slediti še druge interpelacije. "Enotnost Koalicije ustavnega loka (KUL) se vedno pokaže ob glasovanjih in vseh akcijah. Ta enotnost ni bila nikoli ogrožena," je ocenil. Predsednik DeSUS Karl Erjavec pa naj po njegovih navedbah pove, kako je s položajem poslancev DeSUS.
Na vprašanje, ali Erjavca še podpira za predsednika morebitne nove vlade, je Šarec danes odgovoril, da ne gre toliko za Erjavca. "Imeli smo kandidata za mandatarja Jožeta P. Damijana, ki se je sam odločil, da se niti ne vidi v tej vlogi. Potem smo se poenotili okoli Erjavca. Lahko pripeljemo še sto kandidatov za mandatarja, a bistveno je, da bo na glasovanju 46 glasov. Na tem delamo," je dejal.
Za LMŠ je najpomembneje, da izvedejo konstruktivno nezaupnico, da se ugotovi, kdo je na kateri strani in koliko jih je dejansko v opoziciji. Kot ugotavlja Šarec, nekateri namreč še vedno sedijo na dveh stolih. Tako zanje ni bistveno, s koliko podpisi bodo konstruktivno nezaupnico vložili. "Res pa je, da so ljudje že utrujeni, naveličani tega, kot sem tudi sam. Če smo že oktobra in novembra v medijih slišali, da je 46 glasov, je normalno, da ljudje od tega nekaj pričakujejo," je ugotavljal Šarec.
Za Večer je sicer dejal, da Erjavca v normalnih razmerah ne bi podprl. Kot je pojasnil v današnji izjavi, v normalnih razmerah mandatarja ponudi tisti, ki ima največ poslancev v določnem bloku, a so že poleti nekateri v KUL povedali, da ga v tem mandatu na tem mestu ne vidijo več. To je upošteval, ker ne želi biti ovira za novo vlado. Tako so se po njegovih navedbah odločili za Erjavca.
Ocenjuje sicer, da je Erjavec storil vse, kar je napovedal, "poslancev pa verjetno ne more prisiliti v nobeno stvar". Zdaj morajo po Šarčevih besedah počakati, da se v DeSUS pogovorijo, kako naprej. Na vprašanje, ali sam čuti kakšno odgovornost za to, da je KUL za poslance DeSUS tako neprivlačen, pa je odgovoril z besedami, da res ne more biti on kriv, če poslanci DeSUS lastnega predsednika ne podprejo za mandatarja.
Fajonova: Zamajali vlado
"Vladi ne bomo dovolili, da nas še globlje razdeli. Trend ustrahovanja, sovraštva in nezaupanja bomo obrnili s trdim delom. Ne bo se zgodilo čez noč, proces bo dolgotrajen," je predsednica SD Tanja Fajon danes poudarila v odzivu na aktualno dogajanje. Izpostavila je pomembnost, da opozicija ostane trdna in povezana.
Kot je dodala, so zaskrbljeni zaradi dogajanja v stranki DeSUS. "Na tak način je težko nadaljevati skupni proces. In očitno je, da projekt konstruktivne nezaupnice ne gre po pričakovanjih."
Na vidiku nova strategija?
Zato je danes partnerjem v KUL predlagala, da na novo opredelijo strategijo o nadaljnjih korakih. Poudarila je, da s KUL do danes niso uspeli zbrati zadostne večine, kar pomeni, da je razdeljenost Slovenije še vedno prevelika. Prepričana pa je, da so uspeli zamajali vlado, "ki slabi demokracijo, ruši pravno državo in krha ugled Slovenije na tujem." "To je pomen preboj, ki bi lahko rezultiral v predčasnih volitvah. Te bi bile najboljša možnost za politike, predvsem pa za ljudi."
Pri tem je še poudarila, da bodo nadaljevali z vlaganjem predlogov in razvojem strategije za blažitev socialnih ter ekonomskih posledic epidemije.
DeSUS o prihodnosti
Člani poslanske skupine DeSUS so se na včerajšnji seji poslanske skupine pogovarjali tudi o nadaljnjem delovanju stranke. O tem, ali bodo v prihodnje opozicija ali bodo sodelovali s koalicijo, se po besedah Franca Jurše niso pogovarjali. O odprtih vprašanjih, tudi delovanju v prihodnosti, se bodo pogovorili z vodstvom stranke. Prav tako niso razpravljali o morebitni novi vložitvi konstruktivne nezaupnice.
KOMENTARJI (1510)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.