Slovenija

Petek bo v šolah namenjen kulturi nenasilja in strpnosti

Ljubljana, 09. 05. 2023 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
24 UR ZVEČER
Komentarji
0

Po dveh masakrih v Srbiji se je tudi pri nas začel nov šolski teden s povečano policijsko prisotnostjo v okolici osnovnih in srednjih šol. Policisti se z vso resnostjo odzivajo na vsako prijavo, informacijo in obvestilo, ki jih v teh dneh prejemajo. Že v petek so na eni od osnovnih šol zasegli skico strelskega pohoda, kakršno je pred svojim dejanjem uporabil 13-letnik iz Beograda. Zdaj je ministrstvo za vzgojo in izobraževanje pripravilo posebno okrožnico, ki med drugim šolam sporoča, naj se z otroki pogovorijo.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Vlada z ukrepi proti nasilju v šolah
    02:51
    Iz 24UR: Vlada z ukrepi proti nasilju v šolah
  • Iz SVETA: Reševanje medvrstniškega nasilja
    03:51
    Iz SVETA: Reševanje medvrstniškega nasilja
  • Iz 24UR ZVEČER: Pogovor z Gregorjem Pečanom
    08:14
    Iz 24UR ZVEČER: Pogovor z Gregorjem Pečanom

Tudi zaradi grozilnih sporočil in neprimernih komentarjev, ki so se pojavili po dveh strelskih napadih v Srbiji, so policisti okrepili sodelovanje z vodstvi šol pri pregledih in osvežitvah varnostnih ocen. Prav tako pa svetujejo tudi, kako ravnati v primeru morebitnih groženj in povečanih tveganj. Predsednik Združenja osnovnošolskih ravnateljev Gregor Pečan ta ukrep pozdravlja. Meni, da se zaradi tega vsi počutijo nekoliko mirnejši.

V oddaji 24UR ZVEČER je dejal, da pa ni prepričan, če bi podprl vzpostavitev delovnega mesta oboroženega varnostnika v slovenskih šolah. Če bi seveda do takšnega ukrepa prišlo. "To je zadeva, ki bi bila potrebna velikega premisleka, in nisem prepričan, da bi bila ta rešitev dobra," pravi.

Petek bo namenjen kulturi nenasilja in strpnosti

Ob tem je ministrstvo za vzgojo in izobraževanje v ponedeljek zvečer slovenskim osnovnim in srednjim šolam poslalo posebno okrožnico. Kakšna je njena vsebina?

"Gre za začetek delnega poskusa saniranja občutkov, ki so nastali po masakrih v Srbiji. Petek naj bi bil namenjen kulturi nenasilja in strpnosti. Temu naj bi vsaka šola posvetila vsaj nekaj ur pouka, morda kar celoten dan, z učenci in dijaki pa bi se pogovarjali o sprejemljivih načinih obnašanja, možnostih reševanja medsebojnih konfliktov ter o sovrstniški pomoči," razkriva Pečan. Pa tudi o tem, kako skupaj prepoznati stiske, ki se pojavljajo med učenci in dijaki.

"Delno se bomo pogovarjali torej o tem, kaj se je zgodilo, in ob tem skušali učencem in mladostnikom omogočiti razumevanje dogajanja ter lažje spopadanje z morebitnimi strahovi in krizami. Hkrati pa gre v največji meri za preventivno delovanje v nadaljevanju šolskega leta in v nadaljevanju življenja," pojasnjuje.

"Kultura nenasilja, ničelna toleranca do kakršne koli oblike nasilja itd. To v šolah učimo že leta," pravi, a ob tem dodaja, da pa vseeno v šolah ne zmorejo narediti vsega: "Izhodišče vsega takšnega delovanja je v družini. Tam otrok dobi modele vedenja, modele reagiranja, mora biti sprejet in razumljen, z njim se je treba pogovarjati in mu pomagati pri razumevanju vseh stvari, ki se dogajajo okoli njega."

V okrožnici je tako določeno, da naj bi vse šole s svojimi učenci skušale komunicirati o tovrstnih dogodkih, kot se je zgodil v Srbiji. Vendar pa Pečan zagotavlja, da na šolah niso čakali na okrožnico. "Veliko šol se s to temo že spopada. Na naši šoli bomo imeli prav danes skupno razredno uro, kjer se bomo pogovarjali o travmah, kako premagati krize in podobno. To je tisto, kar lahko naredimo."

'Vse se mora začeti v družini'

Strinja se tudi s pozivom Policije, naj starši zavzamejo odločno stališče proti nasilju in otrokom postavijo jasne meje dopustnih ravnanj. "Tu nimam česa dodati. To je nekaj, kar staršem govorim že leta in leta," pravi.

"Šola lahko do neke mere pomaga in podpira delovanje, vse pa se mora začeti v družini. Zagotovo vsak otrok in mladostnik vzorce obnašanja in načine reakcij prinaša iz svoje družine," dodaja. Meni pa, da je velika težava pri tem tudi današnji način življenja in "superprodukcijski ekonomski sistem, ki si starše s službami tako rekoč lasti in jih odtujuje otrokom".

Nasilje med mladoletniki
Nasilje med mladoletniki FOTO: Shutterstock

 

"Starši enostavno nimajo časa, ki bi ga lahko kvalitetno preživeli s svojimi otroki. Tega časa je vse manj in manj. Otroci pa so tako prepuščeni spletnim napravam, kjer je nadzora premalo. Tam pridejo otroci do raznoraznih informacij, za katere bi bilo bolje, da jih nimajo, saj jih ne razumejo in jih ne znajo ustrezno procesirati," poudarja.

Dodaja pa, da se strelski napadi dogajajo povsod, da se nas je ta v Srbiji morda dotaknil le zaradi svoje geografske bližine. A kot izpostavlja, v ZDA so imeli do današnjega dne 199 strelskih pohodov, 600 jih imajo na leto. "Svet je postal globalna vas, kjer informacija v trenutku obkroži ves svet. Ne glede na starost, vsi državljani imajo do medmrežja, do vseh informacij praktično trenuten dostop."

Na starše apelira, naj otrokom ne dovolijo dostopa do vseh informacij. "Tu pridemo tudi do nekakšnega paradoksa. Če otrok surfa po pornografskih straneh, smo ogorčeni, če pa surfa po temnem internetu, za katerega starši niti ne vedo, pa je vse dobro, čeprav je lahko stvar veliko bolj nevarna," še dodaja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.