
V mrzlih dneh, ko so se temperature spustile močno pod ničlo, zebe tudi živali. Kot pojasnjujejo v ljubljanskem živalskem vrtu, so na mraz najbolj občutljivi žuželke, dvoživke in plazilci, med sesalci pa vse opice in žirafe. V živalskem vrtu zagotavljajo, da pri njih nobena žival ne trpi zaradi mraza.
"Nobena žival pri nas ne trpi zaradi mraza, saj jih prestavimo v notranje ogrevane prostore. Vsaka živalska vrsta lahko živi v nekem temperaturnem območju, med najnižjo in najvišjo temperaturo, ki jo še prenese. Te temperature poznamo in temu prilagodimo prostore za živali," je pojasnila biologinja in pedagoška vodja ZOO Ljubljana Irena Furlan.

Na mraz so bolj občutljive tudi žirafe. Zunaj so lahko do 0 stopinj Celzija, notranji prostor pa jim v živalskem vrtu ogrevajo. Levinja ima zunaj lesen suh podest, v notranjem brlogu pa talno gretje. Sama si izbere, ali bo zunaj ali notri, pravi Furlanova. Tudi papigam ogrevajo notranje prostore. Skozi majhne line lahko podnevi priletijo v zunanjo letalnico, ki pa ni ogrevana.
Več rib za morska leva in več energetsko bogate hrane za medvede
Domorodne živali potrebujejo več energije za ogrevanje v zimskem času, zato jim v živalskem vrtu dajo več hrane. Morska leva pojesta dvakrat toliko rib kot poleti. "Pri nekaterih živalih pa spremenimo sestavo obroka. Tako medvedi dobijo več oreškov, suhega sadja in druge energetsko bogate hrane," je povedala veterinarka Bojana Stranjac.
Eksotične živali, ki jih pozimi zaradi mraza ne spuščajo ven, pa tako ne občutijo temperaturnih sprememb in se zato po veterinarkinih besedah njihova prehrana ne spremeni.
Če je premrzlo za ljudi, je premrzlo tudi za živali

V teh mrzlih dneh je treba poskrbeti tudi za domače ljubljenčke. Predvsem pse, ki vsak dan potrebujejo sprehode na prostem ali celo bivajo zunaj hiše in so tako bolj izpostavljeni vremenskim vplivom. Vsem psom, ki nimajo vstopa v hišo, morajo skrbniki priskrbeti pasjo hiško oziroma nekakšno zavetje, spati mora na suhem ležišču, vedno pa mora imeti na voljo dovolj kakovostne hrane in vodo. Pri tem morajo lastniki paziti, da ta ne zamrzne!
Pomembna je tudi velikost in postavitev hišice. Ne sme biti premajhna za psa in hkrati ne prevelika, saj se prej shladi. Odprtina pa mora biti obrnjena stran od vetra.
Če lastniki psov za ustrezno bivališče ne bodo poskrbeli, lahko štirinožci hitro dobijo ozebline in se podhladijo. Še posebej občutljivi so starejši ali bolni psi, mladički, kratkodlaki, tisti nizke rasti ter tudi tisti, ki niso vajeni mraza, četudi gre za kakšne pasme z gosto dlako. No, tudi lastniki psov, ki živijo v hišah in stanovanjih, morajo poskrbeti, da njihovim štirinožnim prijateljem med sprehodi ne bo mrzlo. Za to obstajajo pasji puloverji, plaščki in celo škorenjci, ki ohranjajo psa toplega. Obuvala pa poskrbijo, da psov ne zebe v tačke in da jim sol ne poškoduje blazinic. Te je treba po sprehodih tudi redno čistiti.


Seveda so tudi številne mačke na prostem in tudi za njih morajo odgovorni lastniki ustrezno poskrbeti. Tudi zanje je najbolj pomembno, da jim priskrbimo zavetje, ki jih bo varovalo pred mrazom in vetrom. Bivališče naj mačkam lastniki napolnijo z odejami ali brisačami, pod njimi pa naj položijo karton za izolacijo.
Lastniki, ki imajo mačko v garaži ali podobnem večjem prostoru brez ogrevanja, naj poskrbijo predvsem, da ne bo hladen zrak vdiral v prostor. Še bolje pa je, če lahko znotraj pripravite manjši prostor, kamor se bo žival lahko umaknila. Najpomembnejše je, da mačka ostane suha, saj vlaga le še povečuje občutek mraza, pri čemer lahko mačka zaradi tega hitreje zboli.
Kako poskrbeti za zaščito pasjih tačk, pa preberite tu.
Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.