temperatura

Strmoglavil ob zmanjšani vidljivosti: pogoji za turbulenco in zaledenitev
18. 04. 2025 18.20Zmanjšana vidljivost pri tleh, padavine, deloma tudi nevihte ter pogoji za nastanek turbulence in zaledenitve. Takšni vremenski pogoji so vladali na območju Velike planine v času strmoglavljenja letala v začetku marca, ugotavlja uvodno poročilo o letalski nesreči. Napoved predvidenih vremenskih razmer ni predvidevala pogojev za letenje po pravilih vizualnega letenja, prav tako so bile neugodne dejanske razmere. Švedski pilot, edini potnik in žrtev nesreče, se je kontrolorju nazadnje javil ob 9.18, nato pa se na klice ni več odzival. Kmalu zatem je letalo izginilo z radarskega zaslona.

Bogat ulov hrvaškega ribiča: 317 kilogramov težak in 14 let star tun
12. 04. 2025 12.02Izkušeni hrvaški tunolovec iz Vodic Anton Roca je pri otoku Žirje pri Šibeniku z ladje Bakul ujel kar 317 kilogramov težkega modroplavutega tuna. Ribo so poslali v analizo, kjer so ocenili, da je stara med 12 in 15 let. Starost sicer razberejo iz rastnih obročih, podobno kot kolobarji pri drevesih.

Copernicus razkriva: marec 2025 najtoplejši v zgodovini Evrope
08. 04. 2025 07.43Letošnji marec je bil po podatkih službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus drugi najtoplejši marec doslej. Povprečna globalna temperatura zraka je dosegla 14,06 stopinje Celzija, kar je 0,65 stopinje nad marčnim povprečjem v obdobju 1991–2020. V Evropi je bil letošnji marec najtoplejši marec v zgodovini.

Nizke temperature poškodovale del sadnega drevja
07. 04. 2025 10.30Velik del Slovenije razen Primorske so minulo noč zajele temperature pod ničlo. Večina sadjarjev je zelo dobro pripravila sadno drevje na tokraten prodor hladnega zraka. Nekaj poškodb na plodičih bo, kolikšna bo škoda, pa se bo pokazalo pozneje, je v prvi oceni dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.

Nizke temperature poškodovale del sadnega drevja, a ne povsod
07. 04. 2025 06.45Velik del Slovenije, razen Primorske, so minulo noč zajele temperature pod ničlo. Večina sadjarjev je zelo dobro pripravila sadno drevje na tokraten prodor hladnega zraka. Nekaj poškodb na plodičih bo, kolikšna bo škoda, pa se bo pokazalo pozneje, je v prvi oceni dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.

Goga in Mef: Ko se bomo vdali, lahko postane hudo
06. 04. 2025 16.37Primorska naveza Zmelkoow in Mef je letos poskrbela že za tretjo gledališko-kulturniško ekspedicijo s formulo za rešitev sveta, v okviru katere še vedno trdijo "ne nas jebat". Kaj vse se še podi po glavah dveh glasbenih veteranov, 74-letnega Draga Misleja Mefa in nekoliko mlajšega Goge Sedmaka, pa v intervjuju.

Prihaja hladna fronta: deset stopinj nižje temperature in pozeba
05. 04. 2025 07.32Prehod hladne vremenske fronte s sobote na nedeljo bo poleg rahlih padavin s seboj prinesel tudi občutnejšo ohladitev. Veter bo v kombinaciji s hladnejšimi zračnimi masami v nekaj urah znižal temperature za približno 10 stopinj Celzija. Predvidena temperatura zraka v ponedeljek in torek zjutraj kaže na zmerno pozebo v večjem delu Slovenije.

Novost za bolnike s kronično vnetno črevesno boleznijo
05. 04. 2025 13.12Novost za bolnike s potrjeno kronično vnetno črevesno boleznijo. Če so morali doslej po vsaki menjavi zdravil prestati kontrolno kolonoskopijo, jim je ta precej neprijetna preiskava vsaj v teh primerih zdaj prihranjena. Gastroenterologi lahko namreč uspešnost zdravljenja in določene zaplete spremljajo z ultrazvokom črevesja, ki je povsem neinvaziven in neboleč. Z omenjeno metodo so prvi začeli v Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca Nova Gorica, zdaj pa je na voljo tudi v nekaterih drugih. Bolnikov s Crohnovo boleznijo in ulceroznim kolitisom je v Sloveniji približno osem tisoč.

Evropo bo preplavil polarni zrak: kako mrzlo bo?
02. 04. 2025 15.51Konec tedna bo mrzlo, napovedujejo na Agenciji za okolje (Arso). V nedeljo nas bo namreč dosegel polarni zrak iznad Skandinavije in Baltika. Obstaja nevarnost pozebe, saj je letos sadno drevje ponekod zacvetelo tudi do dva tedna prehitro.

Zaradi vročinskega vala najobsežnejše beljenje koralnega grebena zadnjih let
26. 03. 2025 15.40Večmesečni vročinski val, ki je dvignil temperaturo morja, je povzročil beljenje koralnega grebena Ningaloo na zahodni obali Avstralije. Okoljski znanstveniki škodo še preučujejo, po prvih ocenah pa naj bi šlo za najobsežnejše beljenje koral zadnjih let.

Izbruhi slinavke in parkljevke: Slovenija uvaja nove prepovedi vnosa pošiljk živali
26. 03. 2025 13.18Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) jepo prepovedi vnosa pošiljk živali iz Slovaške v Slovenijo odredila še prepoved za Madžarsko. Razlog so novi izbruhi slinavke in parkljevke (SIP). Slovaška je zaradi širjenja bolezni razglasila izredno stanje. Preventivno cepljenje je v Evropski uniji prepovedano. Okuženih živali se ne zdravi, vse parkljarje v okuženem obratu je treba usmrtiti.

Na Slovaškem potrdili nov primer slinavke in parkljevke; nadzor poostrili tudi pri nas
25. 03. 2025 18.41Na jugu Slovaške v kraju Luc na Ostrove so potrdili nov primer slinavke in parkljevke. Farma z 279 glavami živine stoji v bližini treh rej, na katerih so prisotnost bolezni potrdili v petek. Slovaški predsednik Peter Pellegrini je dejal, da bolezen predstavlja resno nevarnost za gospodarstvo. Zaradi izbruhov je Slovaška prepovedala vse premike dovzetnih živali, Evropska komisija pa je sprejela nekatere nujne ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni.

Slinavka in parkljevka se širi po Evropi: primeri tudi na Slovaškem
21. 03. 2025 15.20Slovaška je obvestila Evropsko komisijo in države članice o potrditvi slinavke in parkljevke v treh rejah v bližini meje z Madžarsko, so sporočili z Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Rejce, ki so v zadnjih tednih prejeli pošiljke goveda s Slovaške, pozivajo, naj bodo pozorni na morebitne znake bolezni.

Sam po mestu se sprehajam ...
20. 03. 2025 12.04"Ednina je modus operandi," je sredi marca pred popoldansko sejo vlade napovedoval uradni govorec kriznega štaba za spopadanje z novim koronavirusom. Bil je 19. marec 2020 in čez nekaj ur se je izkazalo, da je imel Jelko Kacin prav. Na današnji dan opolnoči pred petimi leti je v državi, ki jo je že stisnil primež epidemije, z nekaj izjemami začela veljati še prepoved zbiranja in gibanja na javnih površinah. Tako imenovani prvi "lockdown", zaprtje države z ustavitvijo javnega življenja, je poskrbel za prizore opustelih ulic, ki so šli v zgodovino. Naši fotografi so v objektive ujeli uvajanje ukrepov in njihovo rahljanje ter njim nasprotovanje.

V lov na avtobus pod Krvavcem, 'zaliti' hribi vabijo tudi na Vogel
19. 03. 2025 16.29Potem ko je v začetku marca kazalo, da je smučarske sezone že konec, je konec prejšnjega tedna višje predele Slovenije prekrila nova debela plast snega. Nova pošiljka v kombinaciji s soncem je te dni na bele strmine privabila številne smučarje. Zjutraj, že pred 9. uro, so se dodobra napolnila tudi parkirišča pod Krvavcem, avtobusi do gondole pa so bili natrpani do zadnjega kotička. "Zaliti" hribi in odlične razmere za smuko so tudi na Voglu. Vremenska napoved je sicer obetavna tudi za prihodnje dni.

Ob nizkih jutranjih temperaturah te dni v nevarnosti cvetoče drevje
19. 03. 2025 08.43Zbudili smo se v mrzlo jutro s temperaturami pod lediščem. Nizke temperature lahko prizadenejo sadno drevje, ki marsikje, predvsem pa na Primorskem, že cveti. Po doslej objavljenih podatkih Agencije RS za okolje (Arso) je bilo davi ob 7. uri v Biljah pri Novi Gorici –3,3 stopinje Celzija, v Murski Soboti pa –6,7 stopinje.

Prihaja najhladnejše jutro tega tedna, kmete skrbi pozeba
18. 03. 2025 16.21Sredino jutro bo po napovedih Agencije za okolje najhladnejše v tem tednu. Nizkih temperatur pa se najmanj veselijo sadjarji na Primorskem, kjer nekatero sadno drevje že cveti. Možne poškodbe bodo sicer odvisne od več dejavnikov: regije, mikrolokacije, lege, vrste rastline in faze razvoja.

Prihajajo sončni, a hladni dnevi: Arso opozarja na nevarnost pozebe
17. 03. 2025 11.38Ob prehodu hladne fronte je zjutraj ponekod še deževalo, tudi popoldne bodo še nastajale krajevne plohe. Od torka naprej sledijo sončni dnevi, ki pa jih bodo zaznamovala hladna jutra. Zaradi nizkih temperatur Arso opozarja na nevarnost pozebe.

Pet let po razglasitvi pandemije covida-19 WHO svari pred novimi
11. 03. 2025 08.56Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je pred petimi leti razglasila pandemijo covida-19, ki je ohromila zdravstvene sisteme, gospodarstva in javno življenje. Covid-19 je doslej po uradnih podatkih WHO terjal skoraj 7,1 milijona življenj, znanstveniki pa opozarjajo svet, naj se pripravi na morebitno novo pandemijo.

Letošnji februar tretji najtoplejši doslej
06. 03. 2025 08.20Letošnji februar je bil po podatkih službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus tretji najtoplejši februar doslej. Povprečna globalna temperatura zraka je dosegla 13,36 stopinje Celzija, kar je 0,63 stopinje nad februarskim povprečjem v obdobju 1991–2020. V Evropi je februar precej odstopal od najtoplejših mesecev.

Smrt otroka v razgretem vozilu posledica toplotnega šoka
03. 03. 2025 16.30Na celjskem sodišču je na sojenju materi otroka, ki je leta 2023 umrl v razgretem vozilu v Svetem Lovrencu pri Preboldu, in njenemu partnerju med drugim pričala izvedenka medicinske stroke Simona Šramek Zatler. Povedala je, da je bil vzrok smrti otroka odpoved srca in možganov kot posledica toplotnega šoka.

Sneg je 'gnoj' postal
01. 02. 2025 18.10"Imel sem rad vso pomlad, zelene livade s teboj," se v misli prikradejo zvoki ponarodele uspešnice Ivana Hudnika, ko se odpre pogled na Kranjsko Goro. S tem, da ni pomlad, ampak januar, ki je najbolj zimski mesec. Melodijo v glavi prekinjajo le beli pasovi sredi zelenih livad, po katerih vijugajo najbolj vztrajni ljubitelji tega športa, ki jih je ta teden s proge enkrat že pregnalo močno deževje. A kranjskogorska smučarija mora letos spisati še eno tekmovalno poglavje. Po lanskoletni prisilni odpovedi Pokala Vitranc, organizatorji skupaj z žičničarji tokrat že od novembra vihajo rokave, da bi jim marčevski tekmi uspelo izpeljati. Čeprav so pred mesecem dni "posvojili" maribosko Zlato lisico, jim njena podlaga še ne omogoča mirnega spanca.

Hišni sejem REAM: ekskluzivne priložnosti za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje
23. 02. 2025 00.15Ne zamudite: prihaja Hišni sejem podjetja REAM, slovenske številke ena za toplotne črpalke, klime in prezračevalne sisteme. Izkoristite sejemske ugodnosti!

Kako podaljšati življenjsko dobo baterije vašega telefona?
22. 02. 2025 17.11Tudi vi dobro poznate občutek, ko po nekaj časa baterija vašega telefona začne na obroke umirati? Preverite, kako lahko podaljšate njeno življenjsko dobo.

Pred nami najhladnejši dnevi te zime: kako nizke bodo temperature?
17. 02. 2025 17.42Nad naše kraje priteka hladen zrak, ki bo ob razjasnitvi v prihodnjih dneh poskrbel za najnižje temperature te zime. V krajih s snežno odejo se bo ohladilo pod –10 stopinj Celzija, v višje ležečih mraziščih na Notranjskem in Kočevskem pa lahko tudi pod –20 stopinj Celzija. Kje pa se je temperatura krepko pod ledišče spustila že zjutraj?

Umetnost kuhanja jajc: ne kuharji, popoln recept sta ustvarila znanstvenika
10. 02. 2025 08.10Za priložnostne kuharje je to ena prvih stvari, ki se je naučijo, za kuharske mojstre večna dilema: kako skuhati jajce? Zdaj imamo odgovor v obliki recepta, ki pa ni nastal v kakšni ugledni kuhinji, ampak v znanstvenem laboratoriju. Vzelo bo nekaj več časa, a avtorja zagotavljata, da je vredno.

Idilična slovenska vasica diha umazan zrak. Ni edina
08. 02. 2025 17.39Idilična zasnežena pokrajina na Notranjskem v zimskem času za belim snegom skriva umazano skrivnost. To je odkrivala dr. Kristina Glojek, ki je z nahrbtnikom prehodila 642 kilometrov, da bi korak za korakom izmerila onesnaženost zraka v vasici Retje. Slovenci radi mislimo, da imamo predvsem na podeželju, kjer smo velikokrat v objemu narave, tudi čist zrak. A rezultati slovenske raziskave, ki so jih povzeli tudi v britanskem Guardianu, kažejo drugače. Zrak je bil pozimi tam primerljiv z zrakom v najbolj onesnaženih svetovnih mestih. Sedaj, ko znova primerjam meritve z drugimi merilnimi kampanjami v Evropi, se šele zavedam, kako zelo zaskrbljujoče so, opozarja dr. Glojek. Krivec pa: individualna kurišča.

Najtoplejši januar doslej: 0,79 stopinje nad povprečjem
06. 02. 2025 06.28Letošnji januar je bil po podatkih službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus najtoplejši januar doslej. Povprečna globalna temperatura zraka je dosegla 13,23 stopinje Celzija, kar je 0,79 stopinje nad januarskim povprečjem v obdobju 1991-2020. V Evropi je bil januar drugi najtoplejši prvi mesec leta po januarju 2010.

Pri selitvi zapornikov v Dobrunje tudi pomoč iz tujine?
06. 02. 2025 06.00Novi zapor v Dobrunjah za 86,5 milijona evrov bo končan aprila, selitev zapornikov pa bo velik izziv in skrivnost. Pred zaključkom gradnje strogo varovanega in najsodobnejšega zapora je ekipa Dejstev posnela, kako izgleda zaporniška celica, kje bo sodna dvorana za najbolj zahtevna sojenja, in izvedela, da bo selitev zapornikov izjemen varnostni in logistični zalogaj. Čeprav bodo podrobnosti selitve ostale skrivnost, bodo zanjo morda potrebovali pomoč iz tujine. Še vedno pa niso končani inšpekcijski postopki glede odvoza zemljine.

Sredi januarja 'poletna' nevihta in skoraj 20 stopinj
29. 01. 2025 13.13V Sloveniji so ob pestrem prehodu hladne fronte v torek zabeležili tudi nekaj temperaturnih rekordov. Predvsem v vzhodni polovici države se je ob jugozahodniku močno segrelo, tako da se je temperatura ponekod približala celo 20 stopinjam Celzija, je na družbenih omrežjih objavila Agencija RS za okolje (Arso).