Danijelu Bešiču Loredanu je s seznanitvijo državnega zbora o njegovem odstopu prenehala ministrska funkcija, vodenje zdravstvenega resorja pa začasno prevzema premier Robert Golob.
Po seznanitvi državnega zbora z odstopom ministra je premier zatrdil, da zdravstvena reforma ostaja ključna prioriteta vlade. "Prenova sistema je nujna, ker vse izkušnje zadnjega leta kažejo, da je treba okrepiti javno zdravstveno mrežo s posebnim poudarkom na javnih zdravstvenih zavodih," je v izjavi medijem ob robu izredne seje dejal predsednik vlade, ki bo začasno opravljal tudi funkcijo ministra za zdravje, Golob. Zatrdil je, da bodo tudi vsi ukrepi šli v to smer, hkrati pa računa, da bodo v naslednjih mesecih naredili enega ali več pomembnih korakov naprej v zdravstveni reformi in našli človeka, ki bo prevzel vodenje zdravstvenega resorja.
Vladi je tudi nemudoma predlagal novo ekipo državnih sekretarjev, in sicer raziskovalko na ljubljanskem inštitutu za ekonomska raziskovanja Valentino Prevolnik Rupel, direktorja združenja zdravstvenih zavodov Marjana Pintarja in dosedanjo sekretarko Azro Herceg.
Na dopisni seji je vlada tako sprejela sklepe o razrešitvi državnih sekretarjev na zdravstvenem ministrstvu: Tadeja Ostrca, Tjaše Vidic in Azre Herceg. Obenem pa so imenovali novi državni sekretarji, ki jih je predlagal Golob. Zagotovili so, da bo prenova zdravstvenega sistema v Sloveniji tako nemoteno tekla dalje.
"Prepričan sem, da bo delo teklo nemoteno, oba že imata izkušnje iz zdravstvenega sistema in izkušnje z delom v strateškem svetu, zato verjamem, da bodo stvari stekle mogoče celo hitreje, kot so do sedaj in da prenova sistema ne bo zastala," je ob predstavitvi ekipe, ki bo v naslednjih mesecih zagrizla v zdravstveno reformo, dejal premier.
O tem, ali izbira državnih sekretarjev kaže na to, da novi minister za zdravje s polnim mandatom ne bo zdravnik, pa je premier dejal, da je bolj kot to pomembno, da bo novi minister postal sestavni del že obstoječe ekipe, na mizo pa bo dobil že razdelan koncept reforme. "Ne bomo čakali tri mesece, potem pa še tri mesece ministra, ki bo poskušal priti s svojim konceptom. Koncept bomo poskušali izpeljati v tem času in od bodočega ministra pričakujemo predvsem, da bo ta koncept učinkovito izpeljal," je še sklenil. Ob tem je zatrdil, da je tak načrt usklajen z vsemi deležniki, tudi s strateškim svetom za zdravje. In je po njegovi oceni tudi najbolj ustrezen.
Bešiča Loredana na sejo ni bilo, novim obrazom ministrstva želi uspešno delo
Z zdravstvenega ministrstva so še pred obravnavo sporočili, da se Bešič Loredan seje državnega zbora, na kateri so se poslanci seznanili z njegovim odstopom, ne bo udeležil. "Vsem svojim sodelavkam in sodelavcem na ministrstvu za zdravje se zahvaljujem za izjemno požrtvovalnost in vse opravljeno delo, ki je po koalicijsko usklajenih korakih sledilo cilju transparentnega, kakovostnega in učinkovitega zdravstvenega sistema ter zdravstvene blagajne v najvišjo korist pacientov," je dejal minister v odhodu.
Posebej pa se je zahvalil tudi državljanom in državljankam, ki so jim izkazovali podporo, "zavedajoč se nujnosti strukturnih sprememb slovenskega zdravstva".
"Slovenija si po 30 letih zasluži prenovo vseh nivojev zdravstvene mreže, ki bo temeljila na najboljših praksah iz tujine, čemur mora biti zavezan kdorkoli bo prevzel vodenje te pomembne naloge. Novim obrazom ministrstva za zdravje želim uspešno delo," je še dejal.
Kam bo odšel Bešič Loredan?
Ali se bo Bešič Loredan odločil za prehod v poslanske klopi, sicer za zdaj še ni znano. To možnost bi namreč lahko izbral kot nadomestni poslanec ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Mateja Arčona.
Minister v odstopu in dosedanji podpredsednik vlade uradno sicer tega ne komentira. Po doslej znanih informacijah pa naj bi bil njegov prehod med poslance Gibanja Svoboda malo verjeten. Bešič Loredan mora svojo odločitev Državni volilni komisiji (DVK) sporočiti v osmih dneh, ta pa mu je tudi že poslala dopis, naj sporoči svojo odločitev.
Kot je razvidno s spletne strani DZ, pa se je na DVK obrnila tudi predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič in zaprosila za pojasnilo, kateri kandidat ima pravico opravljati poslansko funkcijo. Bešič Loredan namreč zaradi nastopa ministrske funkcije, funkcije poslanca nikoli ni opravljal, namesto njega pa je v poslanske klopi sedel Aleksander Prosen Kralj.
Odstopno izjavo je Bešiču Loredanu zaradi različnih pogledov na delovanje javnega zdravstva v podpis ponudil kar sam premier. Odstop ministra, na katerega je Svoboda stavila že pred lanskimi državnozborskimi volitvami, pa je ob tem Golob ocenil za "logičen in pričakovan", pa čeprav so še nedavno v Svobodi govorili, da minister še uživa podporo stranke.
KOMENTARJI (239)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.