Korona

Ukrepi močno prizadeli kmete: odkupa mesa in mleka skorajda ni

Maribor, 09. 04. 2020 19.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Danica Ksela
Komentarji
56

Ukrepi za zajezitev širjenja koronavirusa so močno prizadeli tudi kmete, najbolj živinorejce in vinogradnike. Tudi do 80 odstotkov manj je odkupa pitane govedi in prašičev, prav tako se je zmanjšala količina odkupljenega mleka, kar pomeni, da bodo imeli na številnih kmetijah precejšnje presežke. Promet z vinom pa se je skoraj popolnoma ustavil.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Težave v kmetijstvu in živinoreji
    02:53
    Iz 24UR: Težave v kmetijstvu in živinoreji
  • Iz 24UR POPOLDAN: Težave v kmetijstvu
    01:15
    Iz 24UR POPOLDAN: Težave v kmetijstvu
V stiski so se znašli tudi kmetje.
V stiski so se znašli tudi kmetje. FOTO: AP

Gostilne, restavracije, menze v šolah in vrtcih so zaprte, govedo čaka v hlevih na zakol. Po besedah Antona Medveda, predsednika sindikata kmetov, samo na Štajerskem na zakol čaka 2000 bikov. "Tukaj pa so še krave - te je zelo težko prodati, saj kupcev skorajda ni," pravi.

V hlevih ostajajo tudi prašiči - po nekaterih ocenah od štiri do šest tisoč glav živine. Medved pojasnjuje, da kupci enostavno nočejo kupovati slovenskih prašičev, raje namreč uvažajo cenejšo robo iz drugih delov Evrope.

V hlevih ima živino, ki je nikakor ne more prodati tudi živinorejec Milan Unuk. "To je katastrofalno, živina nato preraste," pravi.

Nastajajo pa veliki stroški s prehrano, živinorejce skrbi tudi cena za odkup žive živali. Najbolj je padla cena za odkup goveda. "Cene so s prihodom virusa padle za 40 centov po kilogramu," razlaga predsednik sindikata kmetov. "Izgovorov je sto - da se cene lahko sprostijo pri proizvajalcu, cene za potrošnika v trgovini pa nikakor ne padajo," pa dodaja Unuk.

Kmetje se bojijo tudi trenutka, ko bo se zmanjšala prodaja mleka. Kaj bodo z viški, jim ni jasno. Zavedajo se nastale situacije, v kateri se je znašel svet, a prepričani so da bi država morala narediti vse, da zaščiti domačega kmeta. "Vse druge države so se zaprle vase, mi pa smo odprli meje in v državo prihaja tuje meso," je kritičen živinorejec.

Kmetje od vlade zdaj pričakujejo, da nemudoma ukrepa. "Da bodo prepovedali oziroma zamrznili uvoz, dokler se ne bosta domači govedina in svinjina porabili." 

Uradnih podatkov o uvozu in izvozu mesa za letos še ni, smo pa po podatkih Statističnega urada RS lani izvozili dobrih 7000 ton govejega mesa, uvozili pa kar 12.000 ton. Pri prašičih pa smo uvozili skoraj 50.000 ton, izvozili pa le dobrih 5000 ton.

V velikih težavah pa so se znašli tudi vinogradniki. Gostilne so zaprte, turizem se je ustavil. "Z ukrepi se je praktično 100-odstotno ustavila prodaja. Vinogradniki tako sploh nimamo prihodkov, tudi plačila, ki so odprta, ne prihajajo. Vsa podjetja, ki so prej kupovala vino, namreč stojijo," pripoveduje vinogradnik Silvo Črnko.

Vinogradi pa, še posebej sedaj, ko je pomlad, zahtevajo svoje, kar je povezano z velikimi stroški. Kako bodo preživeli, ne vedo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (56)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

leond1
26. 05. 2020 20.45
naj uvažajo svoje bomo pa šenkali italijanom
terran
25. 05. 2020 21.25
+1
Joža ..štalo maš prazno....dnes ponoč bomo klali... na črno..... zaj je treba pazit...zaj ko je svoboda...ko bomo enkat v komunizmu/janšizmu bomo meso vstran metali.... prosto po g.Ivo Banu (moj ata socialistični kulak) pa radi se mejte ;)
Transformerji
10. 04. 2020 12.32
+3
Jasno, karkoli je pri nas narobe je zato, ker država nikoli ni pošteno delala ali funkcionirala. Vedno se je samo kradlo, mafijska, korupcijska država. Vedno trdim, da bi morali kar državljane zamenjati.
jokal
10. 04. 2020 11.51
+4
Avstrijec z višjo plačo in višjim standardom lahko malo več ponudi za meso, ker ga lahko sam tudi dražje proda naprej.
blackwizard
10. 04. 2020 11.45
+6
naj bi slovenija boljše plačala pa nebi izvažali v tujino,lopovi v sloveniji moreje pač nekaj zaslužit pri prodaji
jokal
10. 04. 2020 11.35
-7
kdo izvaža meso v tujino ? - ajd, da čujem odgovor. kmetje sami to počnejo, ker jim tujina z boljšim standordom poceni par centov več za odkup. nato pa jok in stok, da se uvaža tuje meso. 30 % je bila samosrba s svinjino lani, a zdaj je pa čez 100 %, torej so kmetje po tej logiki izvozili 3/4 mesa v tujino.
blackwizard
10. 04. 2020 11.26
+15
kakše eni pišete o kmetih,pojma nimate kako funkcionira kmetija.vidite samo,da imajo nove traktorje,to pa ne da so zelo slabe cene za vse pridelke in trgovine,ter posredniki največ zaslužijo. in naše dobro meso se izvaža v tujino,nazaj pa vozijo treje razredno poljsko meso. jejte to meso in dalje serjite po slovenskem kmetu
jokal
10. 04. 2020 11.10
-17
Kmeti lažejo, čisto enostavno. Lani je bila samoorba Slovenije s svinjskem mesom le 30 % - zdaj pa kar na enkrat ostajajo prašici v hlevih in je presežek, ne ga lomit. Zdodilo se je namreč to, da kmetje zaradi zaprtih mej ne morejo več izvažat naše meso v tujino. Avstrijci zaradi višjega standarda ponujajo par centov več za kilogram mesa - zato naši kmetje, sploh obmejni vso meso na črno prodajo v Avstrijo. Nato se to isto meso po dražji ceni nazaj uvaža v Slovenijo. Kmeti so eni veliki lažnjivci, meso izvažajo v tujino, kar vodi, da je samooskrba le 30 %, nato pa državo krivijo, da uvaža tuje meso. Zdaj se je pa meja zaprla, in mesa na črno ne morejo več prodat v tujino, kar vodi do presežka mesa. Isto se dogajo z mlekom, ki se ga spravlja v Italijo. S takšnim početjem zaradi svoje požrešnosti škodijo slovenskem gospodarstvu, ker cela dodana vrednost npr. predalava mesa ostane v tujini. Namesto, da bi zdaj svoje meso prodali v Sloveniji, raje obsojajo državo, in jo izsiljujejo za pomoči in subvencije.
noname82
10. 04. 2020 08.48
+29
Kot kmetovalec se strinjam, da teh subvencij, ki nam jih vsi očitajo sploh ne bi smelo biti nikjer na svetu! V prvi vrsti nam veliko bolj škodijo kot koristijo.Zakaj? Ker omogočajo, da se kmetije hitreje večajo kot bi se sicer, s tem pa smo vedno na meji med proizvedenim in prodanim. Zato se nam že ob majhnem pomanjkanju povpraševanja vedno zgodi padec odkupnih cen zaradi viškov. Odkupovalci nas s tem držijo v šahu, sami pa nič ne nižajo cen. Če ne bi bilo prevelike proizvodnje bi se cene same postavile na mesto in bi imeli tudi večji dobiček. Sedaj pa delamo za stroške. Pa še primer: ocenjen strošek pridelave 1L mleka je 0,38eur. Dobiš pa 0,34eur za 1L prodanega. In pol ti dajo tiste subvencije, da si na koncu na nuli. To, da nam pa očitate kakšne stroje imamo pa je bolano. A pol avtoprevoznik tudi ne bi smel voziti moderne tovornjake, verjetno bi moral vozit po vaše s starim Tamičem? Gre za osnovna sredstva, ki jih potrebuješ za delo! Povprečna starost traktorja v sloveniji: 20 let Toliko o tem.
Uporabnik437802
10. 04. 2020 20.53
+0
noname.....samo razlika med teboj in kamionarjem je ta, da si ti dobil suvencijo za 100k vreden traktor/priključke, on se je moral pa zapufat, da si je lahko nov tovornjak nabavil (seveda brez subvencije)....VELIKA RAZLIKA!!!
Smeile
30. 04. 2020 09.45
+0
Pa ti nisi pri pravi. Kašne subvencije dobiš za traktor? dobiš sredstva, kot jih dobi tudi sp ali doo, malo se pozanimaj. V naši firmi je bila stanca vredna miljon doplacana s sredstvi do 40%. pa si izračunaj koliko je dobila. Sem strojnik, ki je odraščal na veliki kmetiji, ko še ni bilo nekih strojev tak da vem kak je bilo delati nekoč in kako je danes. pa ne ti meni o tem kak se je kamionar moral zapufati... Poglej si malo boklje porihtano kmetijo pa njene pufe... Pa zato nihče ne joče kot ubogi kamionarček...
terran
25. 05. 2020 21.30
+1
hja.... u naših krajih... vsako leto najmanj en kmet novega pa vsaj 10 konjev močnejšega od soseda... pa magari komaj na njivi obrne.........važno da je večji in močnejši...aja, pa itak za gotovino ... pufal se pa namo....čeprav se nič ne izplača... sama izguba .... še s subvencijami.....tako da ....ni vsem kmetom za verjet
Optimiran
10. 04. 2020 08.20
-4
Sedaj se bo povečal zakol za lastne potrebe. Tu bo potrebna kontrola nad količino mesa, ki jim dejansko ostane. Tudi tu se cene gibljejo v okviru trgovskih ali več.
Yggoric
10. 04. 2020 08.11
-11
Podarite meso in mleko tistim ki nimajo! Bolj kot pa da vam propade.
Optimiran
10. 04. 2020 08.09
+6
Koliko in čigava je marža pri mlekomatih? Cena je najmanj 1 Eur/lit mleka brez embalaže.
Nightrider
10. 04. 2020 08.01
+8
Res je. V klavnici v kateri delam smo dnevno zaklali okoli 150 krav. Sedaj mogoce 20. Upam da bo kmalu sve po starem.
flojdi
09. 04. 2020 21.58
+8
.nečesa pač ne razumem. Zakaj naši kmetje oddajajo mleko krav v Italijo ali ipd , v naših štacunah je pa mleko s češke ipd . zakaj je tu svinjsko meso s hrvaške ipd cenejše kot naše , etcccc / in zakaj vem za ljudi , ki IMAJO pridelke , pa jih ne morejo prodat …/ da ni to vse skup eno samo ŽEP arjenje enih ?
proofreader
10. 04. 2020 08.01
+22
Lastniki trgovin so tujci in porivajo meso iz svojih držav.
EEgon
10. 04. 2020 08.57
+6
Mleko se prodaja v ITA ker je odkupna cena višja, CRO meso ponuja Mercator ki je v lasti CRO, sicer pa trgovci odločajo čigave produkte bodo prodajali, kupci pa se sami odločajo kaj bodo kupili. Glede na standart se ljudje odločajo za cenejšo robo.
Defragment
09. 04. 2020 21.56
+26
Če boste vprašali avstrijca katero meso bi raje kupil v trgovini, avstrijsko ali slovensko boste dobili VEDNO enak odgovor. Pri nas pa samo da je poceni...toliko časa bomo vrteli navzdol to spiralo, da bomo še mi na koncu v lonec zabrisali samo še crknjenga netopirja. Kaj se pa potem zgodi? Ugibajte veleumi!
EEgon
10. 04. 2020 08.59
+3
Hja min. plača je v A 1500€ pri nas pa. Cena hrane je skoraj enaka, zato tam laho izbirajo pri nas pa se išče najcenejše. Enako velja za plačo v ITA.
Marinček
09. 04. 2020 21.49
+31
Z zakonom določiti da se prvo more naše pokupili in če je višek se lahko izvaža ne pa da izvajžamo naše dobro meso uvažamo pa meso precepljeno 100krat z antibiotiki
Harnandez
09. 04. 2020 21.53
+13
Tako imajo švicarji, najprej samosokrba v pomankanju sele uvoz
Bananistanec
10. 04. 2020 08.10
+6
robser .... saj ni da je treba to z zakonom prepovedat, lastnike trgovin je treba po prstih, naprimer x kratnik marže je dodatni davek
EEgon
10. 04. 2020 09.00
-1
Nesmiselen predlog. Potem 3/4 ljudi ne bo jedlo mesa. Trgovec je še vedno trgovec.
Dej???
09. 04. 2020 21.48
-29
Super, je že čas da se zaključi z živinorejo.
VAREN
09. 04. 2020 21.44
+14
EU nam je uničla gospodarstvo in kmetijstvo, da smo zdaj revčki. Ena teleta pa še kar hočejo bit v njej.
EEgon
10. 04. 2020 09.01
+8
Uničli smo ga sami. Koliko mladih še želi delati na kmetiji?
upornik19
09. 04. 2020 21.40
-26
zlite mleko pa v potok če ga je preveč tako kot vino!
Uporabnik437802
09. 04. 2020 21.39
+14
cene za 1kg v SLO..............goveji zrezki 10€+, čevapčiči 12€+, bio mlado goveje stegno 20€+, mlada goveja ledja 33€+, T-bone stake 43€+.........pa dobr, kdo je zdej tuki nor, oz. kdo si norce iz nas potrošnikov dela!
VAREN
09. 04. 2020 21.43
+29
Tvoja pamet ni sposobna višjega razmišljanja. To ceno ti nabije trgovec s svojimi maržami ne pa kmet. Marže so trikrat viške, če ne še več.
Harnandez
09. 04. 2020 21.49
+18
kmet dobi vse skup malo. Največ trgovec zasluzi. Zato pa je kmetijstvo v slo v padcu. Drgac si pa nastimaj enga bikca pa bos potem povedu koliko je meso vredno
dadinho10
09. 04. 2020 21.52
+14
no ja, obstajajo tudi mesnice, ki so kao v lasti kmetov, ki imajo sami svoje meso. pa je tam cena kaj nizja kot v trgovini? niti ne. pa bi vendarle lahko bila, ampak se mesar ne sme spustiti tako nizko. pri nas je naceloma nizka zavest, vendar bi se kmeti komot lahko zdruzevali z lokalnimi mesarji, katerim bi prodajali meso, pa se ne, ker je prevec dela, prevec osebnih zamer, fausije. raje se meso proda sparu, mercatorju, caka na placilo 180 dni itd. ker ga oni kupijo vec.
Uporabnik437802
09. 04. 2020 21.56
-13
varen.....a bejž ga biksat, a kmet nič ne dobi, ja bogi srmaki, a traktorji, priključki in poslopja, ki stanejo po par 10k do 100k pa kr iz lufta padejo al ka? Očitno si eden od njih, ki samo jamra samo, da bi spet dobil kje kak denar od države. Zakaj pa ga tokrat ne bi dobili mehaniki, frizerji, mizarji, kovinostrugarji....ki za spremembo od kmetov še nikoli niso dobili subvencij....treba vam je vzet ne pa dat!
Harnandez
09. 04. 2020 21.56
+9
Ja itak da bo raje sparu prodal, kdo pa bo na vsake svete case enem mesarju prodal 20kg mesa naprimer. Koliko vas pa hodi k lokalnem mesarju, vsi rinite v špar, lidl, hofer in merkator.V Slo so itak samo vele kmetje k imajo po 100+ glav zivihne in je treba meso v promet spravit. Ta male kmete je pa itak drzava zdrmala pa uvoz našpikanega mesa.
Bolenavoden
10. 04. 2020 08.00
+10
Allo Allo. Pa ti si....... Pojma nimaš ka govoriš, pri zadnji prodaji bikov v klavnico smo dobili 3,3€ za kilogram mesa. Malo se probaj pozanimat.,bos videl ni tako težko. Pa potem govori neumnosti.
Nightrider
10. 04. 2020 08.08
+2
Nimas pojma o drzavnem denarju in koliko ga kmet dobi. Nevem zakaj ti nisi kmet, ce je pa zagarantirano bogastvo z malo dela? Ti bi, da ima kmet samo motiko.
EEgon
10. 04. 2020 09.02
-1
Poglej povpraševanje diktira ceno. Ti morda ne kupiš za to ceno, veliko pa jih.
EEgon
10. 04. 2020 09.09
+9
Subvencijo dobijo proizvodna podjetja, v kar lako šteješ tudi kmetijo. Frizerji in mehaniki so storitvena dejavnost in ne dobijo subvencije, ni osnove za to. Kovinostrugarji ki proizvsjajo dobijo subvencije in to zelo velikea ranga >1M € tudi nepovrstna sredstva seveda če kandidirajo za njih. Vedno ona-nirate na kmetov traktor, vendar to je njegovo osnocno sredstvo tako kot kovinostrugarjeva freza ali stružnica. Ob teh komentarjih opažam da je 3/4 ljudi popolnih ekonomskih nevednežev.