Delniški indeksi so zabeležili največjo enodnevno rast v zadnjih letih, pri čemer je S&P 500 (.SPX) zabeležil največjo rast od leta 2008, medtem ko je na vrednosti pridobil tudi dolar, potem ko je predsednik ZDA Donald Trump razglasil začasno zamrznitev carinskih ukrepov. Finančni trgi so bili sicer več dni v rdečem, vmes pa je zgolj informacija, da Trump razmišlja o zamrznitvi carin, pognala indekse močno navzgor in jih po zanikanju Bele hiše spet spustila še nižje.
Ekstremna volatilnost oz. nestanovitnost trgov se tako nadaljuje. Le nekaj ur pred objavo novice o zamrznitvi carin, z izjemo Kitajske, je Trump na družbenem omrežju v objavi zapisal: "Sedaj je odličen čas, da kupujete".
In očitno je res bil, saj se je še isti dan na delniške trge vsula gmota denarja, po poročanju medijev 3,5 bilijona dolarjev.
Nasdaq je zrasel za 12,2 odstotka v največji enodnevni rasti po 3. januarju 2001 in drugi največji v zgodovini. Toda vlagatelji so dejali, da negotovost glede dolgoročnejšega načrta za tarife ostaja. "To je ključni trenutek, ki smo ga čakali," je dejala Gina Bolvin, predsednica Bolvin Wealth Management Group v Bostonu. "Čas ne bi mogel biti boljši, saj sovpada z začetkom sezone dobičkov."
"Ostaja pa negotovost glede tega, kaj se bo zgodilo po 90-dnevnem obdobju, zaradi česar se vlagatelji spopadajo s potencialno nestanovitnostjo, ki je pred nami," je za Reuters dodala Bolvinova.
Prihajajoče obdobje četrtletnega poročanja v ZDA bo ponudilo več vpogledov v zdravje korporativne Amerike, saj bo več ameriških bank, vključno z JPMorgan Chase, objavilo nova poročila.

Donos primerjalnih ameriških 10-letnih obveznic se je povečal za 6,8 točke na 4,328 odstotka. Prej je dosegel 4,515 odstotka, kar je največ po 20. februarju. Donosi obveznic se gibljejo nasprotno od cen.
Poskočile so tudi cene nafte. Brent se je podražil za 2,66 dolarja ali 4,23 odstotka na 65,48 dolarja za sod. West Texas Intermediate pa za 2,77 dolarja ali 4,65 odstotka na 62,35 dolarja za sod.
"Še vedno je prezgodaj, da bi lahko dejali, da je vse jasno," je za CNBC dejal Dave Sekera, tržni strateg finančnega podjetja Morningstar. "Trgovinska pogajanja se morajo šele začeti, in ko se bodo začela, bodo pozitivne in negativne reakcije, saj se bo vsaka stran postavila tako, da bo izvlekla največjo možno količino koncesij."
Medtem ko je delnicam uspelo povrniti velik del izgubljene vrednosti, vlagatelji niso povsem na varnem, Trump pa obljublja, da bo preusmeril svetovno trgovino. Predsednik je dejal, da se z ZDA o carinah želi pogajati več kot 75 držav.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.