Slovenija

'Ponarejeno pogodbo sprejeli v nekaj minutah, za izbris potrebujejo več mesecev'

Ljubljana, 10. 04. 2025 10.13 | Posodobljeno pred dvema dnevoma

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Maja Pavlin
Komentarji
126

Da je neznana oseba na njegovem naslovu prijavila svoje prebivališče, je lastnik stanovanja v Ljubljani ugotovil šele, ko je bil postopek že izveden, upravna enota pa ga je o tem obvestila. Na Policijo je nemudoma podal kazensko ovadbo, na upravni enoti pa zahteval izbris nezakonite prijave. A čeprav so "ponarejeno pogodbo sprejeli v le nekaj minutah, brez moje prisotnosti ali overjene pogodbe, pa za izbris potrebujejo več mesecev", pravi oškodovani. Sprašuje se tudi, zakaj zakon dovoljuje tovrstne zlorabe in zakaj je njegov edini način obrambe, da odda zahtevo, da brez njegove fizične prisotnosti ni možno opraviti takšnih postopkov.

Sporočilo, ki ga je bralec prejel z upravne enote
Sporočilo, ki ga je bralec prejel z upravne enote FOTO: Bralec

Kljub vsem varovalkam, ki delujejo na področju prijave prebivališča, je neznancu uspelo, da je na upravni enoti svoje prebivališče prijavil na naslovu druge osebe. Lastnik stanovanja je za zlorabo izvedel, ko je od Upravne enote Jesenice prejel sporočilo, da je na njegovem naslovu izvedla prijavo prebivališča. "Obveščamo vas, da je bila na Upravni enoti Jesenice izvedena prijava prebivališča na naslovu v Ljubljani," piše v dokumentu, ki ga je prejel naš bralec.

Upravna enota nadaljuje, da je bilo ob prijavi prebivališča predloženo dokazilo o pravici do prebivanja na podanem naslovu ter da ga kot lastnika/solastnika, ker ob prijavi ni bil navzoč, o tem obveščajo. "Če ste s prijavo seznanjeni in ste posamezniku/om, ki je/so prijavil/i prebivališče na predmetnem naslovu podali soglasje, vzemite to obvestilo kot brezpredmetno," piše, sledijo pa navodila, kako naj lastnik ravna, če o prijavi ni obveščen. "Če je na vašem naslovu prijavljena oseba, ki tam ne prebiva, nas o tem obvestite," so še dodali.

'Bilo je zelo sumljivo'

"Vse skupaj je bilo zelo sumljivo, zato sem poklical na upravno enoto in jih vprašal, kaj se dogaja," nam je povedal bralec, lastnik stanovanja, kjer je neznana oseba prijavila svoje prebivališče. Odgovor pa – nekdo je oddal prijavo naslova, zato so ga o tem obvestili.

V primeru, da je prišlo do zlorabe, so mu svetovali, naj se obrne na Policijo ter naj na ljubljanski upravni enoti odda obrazec za preverjanje prebivališča za dotično osebo, ki je prijavila njegov naslov. "Prav tako so mi svetovali, naj oddam zahtevek, da moram biti v prihodnje vedno prisoten ob prijavi prebivališča ter da je prijava brez moje prisotnosti neveljavna."

Po ugotovljeni zlorabi je na jeseniški upravni enoti, kjer je oseba izvedla prijavo, zahteval kopijo pogodbe, ki jo je kot dokaz odnesel na Policijo ter podal kazensko ovadbo. Kot nam je povedal lastnik stanovanja, je na pogodbi navedeno tudi ime osebe, ki je na njegovem naslovu prijavila prebivališče, zato so na Policiji sprožili postopke za iskanje dotične osebe.

Ker ima stanovanje v Ljubljani, je na ljubljanski upravni enoti nemudoma zahteval tudi izbris nezakonite prijave prebivališča. A tam je prišlo do zapletov. Povedali so mu namreč, da osebe ne morejo kar izbrisati, da pa lahko izpolni obrazec za ugotavljanje prebivališča te osebe. Opozorili so ga tudi, da lahko postopek preverjanja traja tudi pol leta ali celo več kot eno leto.

"To je popolnoma nesprejemljivo, saj so za sprejetje ponarejene pogodbe potrebovali kvečjemu pet minut, jaz pa moram za to porabiti mesece in mesece," je ogorčen oškodovani. Skušal jim je pojasniti, da so napako, ko so sprejeli neoverjeno pogodbo, storili oni, zato bi jo morali tudi odpraviti. "A odvrnili so le, da je takšen zakon in da ne morejo narediti nič drugega."

V konkretnih primerih reševanja tovrstnih zlorab se postopa skladno z določili Zakona o prijavi prebivališča (ZPPreb-1), pravijo na Upravni enoti Ljubljana. Na podlagi 18. člena se uvede upravni postopek ugotavljanja stalnega prebivališča, ki se vedno prične po uradni dolžnosti, torej na pobudo fizične osebe, pravne osebe ali organa, kot je npr. sodišče, izvršitelj. Pred uvedbo upravnega postopka ugotavljanja stalnega prebivališča mora upravni organ postopati skladno s prvim odstavkom 18. člena, ki narekuje upravni enoti, da v primeru dvoma, da posameznik stalno prebiva na naslovu, kjer je prijavil stalno prebivališče, ali je obveščena, da ni izpolnil prijavne obveznosti (prejeta pobuda za uvedbo postopka ugotavljanja s strani fizične osebe, pravne osebe ali organa, kot je npr. sodišče, izvršitelj), posameznika obvesti o obveznosti prijave in ga opozori na posledice.

 

Pojasnili so tudi, da je upravni postopek ugotavljanja stalnega prebivališča ugotovitveni postopek, kjer mora uradna oseba skladno z določbami Zakona o splošnem upravnem postopku (ZUP) in določbami ZPPreb-1 ugotoviti resnično dejansko stanje, torej, kje posameznik dejansko prebiva. Pri tem mora slediti temeljnim načelom ZUP, ki veljajo kot obvezna splošna pravila pri vodenju samega postopka. Pristojna upravna enota je v samem postopku dolžna zagotoviti vsa procesna jamstva, ki jih v upravnih postopkih določa ZUP, ob navedenem pa zbrati dokaze, na katere lahko opre svojo odločitev v postopku.

 

"Običajno upravne enote v postopkih ugotavljanja stalnega (ali začasnega) prebivališča odločitev poleg na podlagi opravljenih pisnih poizvedb pri različnih institucijah sprejmejo obvezno tudi na podlagi izpovedi zaslišanih prič, ki so bile zmožne opaziti bivanje stranke na naslovu," so pojasnili. Morebitna odločitev pristojne upravne enote, da posamezniku preneha prijava stalnega prebivališča v Registru stalnega prebivalstva, je zgolj v primeru, če se v postopku ne more ugotoviti, kje posameznik stalno prebiva, in mu po določbah 19. člena tega zakona tudi ne more določiti zakonskega prebivališča. "Potek samega postopka je tako pogosto odvisen od odzivnosti oziroma sodelovanja prič, strank in drugih organov," so še pojasnili na upravni enoti.

Koga ščiti zakon?

"Ker so mi s ponarejanjem podpisa ukradli identiteto, pričakujem in želim pravične kazni za osebo, ki je prijavila prebivališče na mojem naslovu, in za uradno osebo, ki je z malomarnostjo zlorabo omogočila," pravi lastnik stanovanja, ki pojasnjuje, da so mu na upravni enoti povedali le, da je bila pogodba videti "v redu". "Čeprav nisem bil prisoten, pogodba pa ni bila overjena, je bilo to, da je pogodba videti v redu, zanje dovolj, da so prijavili prebivališče," dodaja.

Upravna enota
Upravna enota FOTO: Luka Kotnik

Razume sicer, da so lahko postopki preverjanja prebivališča dolgotrajni, ne razume pa, kako je mogoče, da se takšni občutljivi postopki izvedejo brez težav, brez potrebe po overjanju pogodb, šele naknadno pa se obvesti lastnika stanovanja. "Zakaj že na začetku ni takšne vestnosti ob sprejetju prijav in pogodb? Zakaj je moj edini način obrambe, da oddam na upravno enoto dodatno prošnjo, da brez moje fizične prisotnosti ni možno opraviti takšnih postopkov?" Prepričan je, da bi to moralo biti že sicer vsesplošno pravilo.

Poziva, da se zakon, ki dopušča zlorabe, popravi ter da se poskrbi za žrtve tovrstnih zlorab – jim olajša postopke. "Dobil sem namreč občutek, da se brani kriminalce in brez težav dovoli početi takšne stvari, za žrtve pa ne morejo in nočejo storiti nič. Osebi, ki želi kršiti zakon, je vse servirano na pladnju, zaposleni na upravni enoti jim pa očitno rade volje ustrežejo," še pravi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (126)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Smuuki
12. 04. 2025 16.24
+1
Vsak glas šteje. Zakaj rabijo toliko časa? Ker mu morajo poiskati drug naslov. Ja veš da ni človeško prevaranta deportirat od kjer je prišel. Tako govorijo na levi
bojer
10. 04. 2025 18.44
+6
Seveda Jesenice, pa Tržič, pa ......
bojer
10. 04. 2025 18.46
+6
.... ja, zakaj je bistvo očem skrito ......?
deratizacija
10. 04. 2025 18.24
+5
Podoben primer, sprenevedanje upravne enote, tožilstva in policije. Pravna država!?
Damijanos
10. 04. 2025 18.03
+9
Prav zanimivo, da sploh komentiramo ! Se ve kdo , kdaj in zakaj. Objavijo naj imena iz papirjev , kdo je potrdil na občini ...........
ho?emVšolo
10. 04. 2025 17.29
+10
Zakonodaja pisana za kriminalce. Sem na banki na okencu želel dvigniti gotovino, pa so me zavrnili, ker sem imel vpisan še stari naslov na osebni izkaznici stari 2 leti.
marhi
10. 04. 2025 17.28
+6
Pri takih stvareh ne podati prijave za ponarejanje prijave, preprosto vložiti izterjavo neplačevanja 2000€ mesečne najemnine + stroški.
Infiltrator
10. 04. 2025 17.26
+8
Nimate pojma kok jih je s ponarjeno ali celo bolj kupljeno diplomo v javni upravi ,ki so politične povezave ....
Tomvojo
10. 04. 2025 17.14
+11
Polna usta digitalizacije, ane. Pa še plače so jim povečal.
ajdanakolesu
10. 04. 2025 16.43
+14
Desničarji trdijo da je bilo v Jugoslaviji vse slabo, toda jaz sem na UE Mačkova Ljubljana morala pri sebi imeti Zemljiško knjižni spisek ne starejši od 3 dni in kot lastnica sva skupaj z osebno izkaznico podpisala dogovor da dovolim prijavo mojemu nečaku za leto dni. Referentka je pogledala papirje in me vprašala, če dovolim začasno prijavo za leto dni svojemu nečaku v moji nepremičnini. Tako se je delalo leta 1986.
G. Papež
10. 04. 2025 16.40
+12
Včasih je bilo tako, da sta morala na občino fizično priti oba - lastnik in pač tisti, ki se prijavlja na naslov. Potem pa se je podpisalo. Ne sam kot lastnik ali kot nekdo, ki se prijavlja na naslov ni mogel tega storiti posamično.
G. Papež
10. 04. 2025 16.43
+15
Ja, pa tudi odjava nekoga je potekala po tem principu - oba soglašata in skupaj to podpišeta pred uradnikom. Mislim, da je to dobro funkcioniralo.
Darko32
10. 04. 2025 16.35
+14
DAjmo bodimo pošteni in povejmo enkrat na glas. PONAREJANJA listin so vešči po sodiščih, javni upravi in tudi v zdravstvu, kakor tudi policaji. Pred nekaj časa smo ob kavi debatirali z enim odvetnikom in beseda je nanesla na ponarejanje javnih lisitin. On je povedal, da je to stalna praksa ponarejanja v javni upravi sodstvo in tudi drugje. Bodimo pošteni in realni. NAjvečji kriminal je na sodiščih, kjer vidimo, da skrivajo oporoke in potem se ljudje drajsajo med seboj. Sami pa služijo na ta račun. Ali pa določeni častoti po naročilu sodnikov skrivajo lisitine in z tem priredijo spise za obravnave na višjih sodiščih in drugje. Tukaj je kriva zakonodaja, katero so spisali prav pokvarjeni in koruptivni dovetniki in sodniki, ter zaposleni po sodiščih. Vsi seveda to zlorabljajo in služijo na ta račun. Posledično koristi ponarejanje sodnikom, odvetnikom in tudi uradnikom. Človek, kateri pa je oškodovan pa se mu pripisuje vse najšlašče samo človek ni. DIskreditira se ga z ciljem, da če nekdo to vidi se prav tistega diskreditira in žaljivo prikazuje. V te barabije so vpleteni tako sodniki kot določeni odvetniki. Zato pravim, da bi morali ukiniti trajne mandate in zaposlitve, ter uvesti mandatno zaposlitev. Če pa je nekdo ponaredil in preslepil uradnika je potrebno TAKOJ SPORŽITI POSOTPEK IN RAZVELJAVITEV TAKŠNE LISITNE IN UVESTI KAZESNKE SANKCIJE ZOPER VLAGATELJE IN UGOTOVITI ALI JE KORUPTIVNO DELOVAL URADNIK ALI SODNIK. Zato bodimo pošteni in realni Pri nas je korupcija v sodstvu, tožilstvu, javni upravi in POLICJI dosegla že stopnjo 80% in sistem se seseda.
Buča hokaido
10. 04. 2025 16.51
+7
Darko32, ampak zakone potem berejo in potrjujejo poslanci v DZ, ki so povsem nesposobni razumeti, kaj v zakonih piše. Razen redkih izjem.
Darko32
10. 04. 2025 18.15
+3
Buča hokaido Zelo dobro izhodišče za razmišljanje. Sedaj pa poglejva kdo je v večini pri spejemanju zakonodaje takšna kot je. SODNIKI, Razni pravniki in razni zaposleni v javni upravi. Če gledava generalno prav te zakone sprejeajo kameradi od sodnikov, odvetnikov in zraven še zaposleni v javni upravi.
Banion
10. 04. 2025 16.34
+5
s primernimi prilogami k četudi ponarejeni pogodbi se da vse uredit.
ap100
10. 04. 2025 16.25
+14
pri nas imajo vsi več pravic kot lastniki, in redni davkoplačevalci
neobremenjen_
10. 04. 2025 16.23
+11
enostavno se vlogo razveljavi, saj s ponarejenim dokumentom ne more biti veljavna, prevarantu pa preostane le to, da je prijavljen na prejšnem naslovu. če je tujec, pa takojšna deportacija in prepoved vstopa v Slovenijo in pogojna zaporna kazen. Tako bi vsaj moralo biti, a ker volimo pol pismene ljudi, imamo zakone, kot jih imamo.
gremonazaj
10. 04. 2025 16.06
+4
Slepega potnika ne morejo zbrisati v enem letu, ker mu morajo najti drugo bivališče. Na tej podlagi je dobil vse privilegije SLO. Tega je veliko, ker imajo obrazce kar natisnjene in ti dajo za izpolnit, da gre čez več komisij. Nato te povabijo na zaslišanje. To sem že doživela, pa še vedno prihaja domov modra kuverta od Fursa, dohodnina, čeprav je odjavljen že 13 let. Ne da se narediti veliko, ker imamo tak sistem, ki ne deluje....
neobremenjen_
10. 04. 2025 16.24
+5
zaka bi mu kdorkoli moral najti drugo bivališče? saj ga je imel pred prevaro.
Borec21
10. 04. 2025 15.41
+5
To je zlovenija
modelx
10. 04. 2025 15.15
+16
v kolikor bi država resno začela preiskovati upravne enote po vsej sloveniji glede nezakonitih prijav prebivališč in odpustiti vse uradnike, ki to naredijo, upravne enote ostanejo v hipu brez zaposlenih. poleg odpuščanja, bi take osebe morale plačati kazen za kazniva dejanja in plačati tudi vse socialne prejemke, ki so izplačani osebam, ki so na ta način nezakonito prišle do začasnih/ stalnih prebivališč
Astor15
10. 04. 2025 15.02
+18
Naj novinarji objavijo ime in priimek zaposlene, ter osebe, kateri je bilo izdano dovoljenje, pa bo marsikomu jasno, za kaj gre. Sploh tistim, ki vsaj malo poznajo Jeseniško UE in občinsko upravo. Kajti zaposleni v teh dveh enotah, razen nekaj izjem, se obnašajo do strank zelo arogantno, imajo se za male bogove. Kar pa se zakonodaje tiče, pa že vrabci čivkajo, da je v Sloveniji narejena za barabe, kriminalce in bogatune! So praktično nedotakljivi.
modelx
10. 04. 2025 15.16
+15
postavi se na hodnik upravnih enot, pa boš videl, da gre v večini za šiptarje in verjetno po novem še razne kolorite govorečih nam čudne jezike
FAUSTOS1
10. 04. 2025 14.53
+13
NIČ NOVEGA take zgodbe poznamo od razpada yu,migranti izkoriščajo zakonodajo,problem pa je tudi slabo delo uprav,kjer ne preverjajo dokumentacije ali celo koruptivne. saj kako drugače razumeti,da so pogodbe brez overjenih popisov
Hud Robin
10. 04. 2025 14.41
+17
Kakšen nered v državi, osnovne stvari niso urejene. Brez fizične prisotnosti podpisa lastnika se prijava bivališča sploh ne sme zgoditi.