
Val združitev v ameriškem biotehnološkem sektorju se nadaljuje: vodilni na svetu v tej panogi, družba Amgen, prevzema ameriško podjetje Immunex. Vrednost prevzema znaša 16 milijard dolarjev, z njim pa se bo Amgen še utrdil v vrhu biotehnoloških podjetij. Kot so sporočili iz obeh družb, naj bi delničarji Immunexa 15 odstotkov kupnine za delnice dobili v gotovini, preostalih 85 odstotkov pa v Amgenovih delnicah. Če bo ta združitev uspešno izpeljana, bo tako nastal biotehnološki orjak, ki bo vreden 72 milijard dolarjev in bo s svojimi raziskovalnimi kapacitetami in finančno močjo lahko od konkurenčnih podjetij odkupoval najnovejša zdravila.
Z nakupom Immunexa naj bi se letni prihodki Amgena v letu 2002 povzpeli na 5,5 milijarde dolarjev, dobiček pa naj bi presegel poldrugo milijardo dolarjev. Immunex v zakon prinaša zdravilo Enbrel, namenjeno zdravljenju revmatoidnega artritisa, ki naj bi do leta 2005 prinesel več kot tri milijard dolarjev prihodkov. V Amgenu, ki ima sedež v kalifornijskem Thousand Oaksu in največ prihodkov ustvari s prodajo zdravila proti slabokrvnosti Epogen in zdravila za infekcijske bolezni Neupogen, so prepričani, da je Enbrel eno najhitreje rastočih biotehnoloških zdravil. Da bi ustregli velikemu povpraševanju, bo Amgen v proizvodnjo in distribucijo Enbrela vložil precejšnja sredstva. Sicer pa naj bi posebno pozornost posvetil tudi razvoju zdravil za boj proti raku in vnetnim obolenjem.
V ZDA se združitve v biotehnološkem sektorju vrstijo kot po tekočem traku: družba Millenuim Pharmaceuticals za dve milijardi dolarjev prevzema Cor Therapeutics, družba Cephalon pa bo za 450 milijonov dolarjev kupila francoskega farmacevta Lafon. Tudi ameriški biotehnični koncern MedImmune si bo z zamenjavo delnic v vrednosti poldruge milijarde dolarjev pripojil proizvajalca cepiv Aviron, velikan Johnson&Johnson pa je prevzel podjetje Alza Corporation.