astma

Sinéad O'Connor vse svoje premoženje zapustila otrokom

26. 01. 2025 16.29

Sinéad O'Connor naj bi vse svoje premoženje zapustila svojim otrokom. Pokojna pevka, ki je umrla pred dvema letoma, naj bi oporoko napisala leta 2013. Zapuščinski zapisi, ki jih je pridobil ameriški The Sun, med drugim razkrivajo, da si je zvezdnica želela, da njeni otroci po njeni smrti čim več zaslužijo s pomočjo njenih umetniških del.

Piramide v BiH? 'Kjer so drugi videli hribe, sem jaz videl geometrijo'

28. 12. 2024 10.15

Slabih 30 kilometrov pred Sarajevom se nahaja kraj Visoko. V mesto, ki je bilo pred vojno največji izvoznik tekstila in usnja v Jugoslaviji, se vsako leto zgrinja na deset tisoče turistov, med njimi največ Slovencev. Razlog? Da bi si ogledali bosanske piramide, ki naj bi imele zdravilno moč. Medtem ko stroka opozarja, da gre za prevaro in da so hribi povsem naravne geološke formacije, ki se jih človeška roka ni dotaknila, mož, ki jih je odkril, vztraja: ne verjamejo nam, ker na glavo postavljamo vse, kar so nas učili v šolah.

Po 50 letih veliki preboj v zdravljenju astme?

28. 11. 2024 11.51

Raziskovalci z londonske univerze King's College so optimistični po preizkusih učinkov novega načina zdravljenja astmatičnih napadov. Uvodne raziskave kažejo, da terapije z vrsto monoklonskega protitelesa bistveno bolj pomagajo bolnikom z astmo in kronično obstruktivno pljučno boleznijo (KOPB) kot steroidi.

Za pridobitev neprofitnih stanovanj ponarejali zdravstvena potrdila

30. 07. 2024 08.59

Nekateri kandidati za najem neprofitnih stanovanj ljubljanskega javnega stanovanjskega sklada naj bi k vlogam priložili ponarejena zdravniška potrdila. Ponarejenih naj bi bilo več kot 50 potrdil. Vlagatelje ponaredkov bo sklad izločil s seznamov prosilcev.

Razkrit uradni vzrok smrti pevke Sinéad O'Connor

29. 07. 2024 18.37

Razkrit je uradni vzrok smrti Sinéad O'Connor, ki je umrla julija leta 2023. Po poročanju irskih medijev je bila za smrt odgovorna kronična obstruktivna pljučna bolezen in astma.

Pljučna hipertenzija: kot bi dihali z nosno ščipalko in dvema slamicama v ustih

19. 05. 2024 14.08

Si predstavljate, da bi dihali z nosno ščipalko in dvema slamicama v ustih? Takšen je namreč prikaz, kako je dihati s pljuči bolnika, ki ima pljučno hipertenzijo. Člani Društva za pljučno hipertenzijo Slovenije so konec tedna v Ljubljani pripravili dogodek 'Vsak vdih šteje', na katerem so mimoidoče ozaveščali o tej bolezni in njenih simptomih.

Stanovanjska problematika: 'Prva prepreka je, ker sem mama z otroki'

07. 03. 2024 06.00

"Oddam stanovanje prijetni in čisti zaposleni osebi, družine in živali nezaželene." To je oglas, ki na žalost ni tako neobičajen na našem tržnem najemnem trgu, kjer najemnine letijo v nebo. Streha nad glavo je za človeka s povprečno plačo vse težje uresničljiva pravica. Cene stanovanj so poskočile, kredita si marsikdo ne more privoščiti, čeprav za najemnino daje več, kot bi dajal za kreditni obrok. V najbolj nezavidljivem položaju pa so enostarševske družine, matere samohranilke, najemniki z minimalno plačo, ki so prisiljeni sprejeti najemodajalčeve pogoje. Nezaželena sta tako prijava bivališča kot uveljavljanje subvencije, pogosto so zneski najemnin na pogodbah nižji kot v resnici, stanovanja pa vse prevečkrat v slabem stanju z dotrajano in staro opremo. In ni neobičajno, da si marsikdo zaradi vlage in plesni pridela tudi bolezen.

Zaradi smoga lani zdravstveno pomoč potrebovalo 10 milijonov Tajcev

06. 03. 2024 07.35

V letu 2023 je moralo zaradi bolezni, povezanih z onesnaženim zrakom, več kot 10 milijonov Tajcev poiskati zdravstveno pomoč. Glede na podatke Sveta za nacionalni gospodarski in socialni razvoj pa se kakovost zraka na Tajskem še slabša.

'Ljudje hitijo z vgradnjo kurilnih naprav'

28. 01. 2024 18.01

Zadnje tedne ne mine javni nastop, v katerem minister ali drugi predstavniki ministrstva na javnih nastopih ne bi vsaj enkrat ponovili, da z novim zakonom ne prepovedujejo uporabe lesne biomase za ogrevanje. Bo pa treba zamenjati stare in neprimerne naprave, ki močno obremenjujejo okolje. A stanje na terenu je dokaj kaotično, po besedah dimnikarja Simona Dovrtela ljudje v strahu pred zakonskimi prepovedmi hitijo z nameščanjem kurilnih naprav, zato se sprašuje, kako bodo zakon sploh izvedli.

To so 3 izdelki, ki jih potrebuje vsak dom

27. 12. 2023 00.15

Ko govorimo o udobju in praktičnosti v naših domovih, so nekateri izdelki preprosto nepogrešljivi. Danes se bomo posvetili trem izjemnopomembnim inuporabnim izdelkom, ki bi morali najti prostor v vsakem domu. Brezžični zvonec, baterijska svetilka in vlažilnik zraka so pravi junaki sodobnega življenja, ki nam olajšajo vsakodnevne naloge in dodajo pridih udobja.

Kako ravnati, da s potovanja ne prinesete posteljnih stenic?

08. 10. 2023 18.45

"Nihče ni varen," je pred dnevi opozoril podžupan Pariza, ko so družbena omrežja preplavili posnetki in fotografije posteljnih stenic, ki lezejo po sedežih javnega prevoza. Njihov pojav in prisotnost nista nujno povezana s slabo higieno oziroma pomanjkljivim vzdrževanjem, opozarjajo v NIJZ. Pojavijo se lahko tudi v hotelih s petimi zvezdicami. In niso zgolj problem Francije oziroma njene prestolnice.

Število gasilcev, ki so umrli zaradi posledic napada na WTC, doseglo 'mračen mejnik'

26. 09. 2023 10.51

Število gasilcev gasilske službe New York City, ki so umrli zaradi bolezni, povezanih z 11. septembrom, se je povišalo na 343 gasilcev, kar je dejansko enako številu umrlih na dan napada. Večinoma so vse smrti pripisane enakim boleznim, od katerih je največ prav rakavih obolenj.

Eden največjih izzivov sodobne družbe: razvija se počasi, enakomerno, več let ...

21. 09. 2023 09.10

Okolica večinoma ne prepozna tega bolezenskega stanja, dokler bolezen že močno ne napreduje. Najbolj izstopajo težave s spominom. Govorimo o demenci, daleč najpogostejša je demenca pri Alzheimerjevi bolezni. Današnji svetovni dan tako kot že ves september, ki je svetovni mesec te bolezni, poteka pod geslom "Nikoli prezgodaj, nikoli prepozno".

Strokovnjaki regulatorje pozivajo, naj odobrijo 'prelomni' zdravili za demenco

18. 07. 2023 06.00

Strokovnjaki v Veliki Britaniji so zdravstvene regulatorje pozvali, naj čim prej odobrijo dve "prelomni" zdravili za demenco. Nova testiranja zdravil naj bi namreč prinesla "osupljive" rezultate, zdravili pa bi lahko pomagali na milijone ljudem. Število ljudi, ki živijo z demenco, naj bi se do leta 2050 namreč skoraj potrojilo.

Na smrt Coolia bi lahko vplivala tudi težka astma

04. 10. 2022 11.00

Pokojni raper Coolio, ki so ga naši nezavestnega na tleh kopalnice pri prijatelju, naj bi umrl zaradi srčnega zastoja, njegovi prijatelji pa so prepričani, da je na njegovo smrt vplivala tudi težka astma, za katero je zvezdnik trpel že dalj časa. O njegovih zdravstvenih težavah naj bi bili obveščeni tudi preiskovalci, ki še raziskujejo vzrok njegove smrti.

Požar močno poslabšal kakovost zraka od Kopra do Nove Gorice

21. 07. 2022 11.27

Zaradi obsežnega požara na Krasu je močno povečana onesnaženost zraka na območju Mestne občine Koper, Občine Postojna in Mestne občine Nova Gorica. Ob požaru namreč nastajajo različne škodljive snovi, ki z vdihovanjem vstopijo v naš organizem.

Kako ravnati ob požaru?

20. 07. 2022 14.16

Požar na Krasu, ki se je z italijanske strani razširil na slovensko, ogroža prebivalce. Ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki gorijo, temperature in drugih okoliščin, opozarjajo predstavniki NIJZ. Prebivalci in ljudje, ki se znajdejo v bližini požara, so plinom in delcem, ki botrujejo ognjenim zubljem, neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje lahko tudi s hrano in vodo. Zato so na NIJZ spisali priporočila, kako ravnati ob požaru.

BLOG: Življenje z astmo. Kako postati njen prijatelj?

03. 07. 2022 13.40

Danes se bom razpisal o težkem dihanju, ki pa ni posledica teh neznosnih visokih temperatur, temveč gre za bolezen pljuč. Pomen tega organa je dovod kisika v kri. Kisik pa je izjemno pomembno "gorivo", ki omogoča, da mislimo, delamo in živimo. Če ga je premalo, smo utrujeni, pozabljivi in imamo občutek dušenja.

To pomlad odkrijte 6 načinov za blaženje alergij z nosnim pršilom Allergodil

19. 05. 2022 15.30

Čeprav morda mislite, da so alergije sodobna težava, to ne drži. Prva zabeležena alergijska reakcija sega v stari Egipt, v obdobje med letoma 3640 in 3300 pred našim štetjem in opisuje reakcijo kralja Menesa na sršenji pik. Tudi danes imajo ljudje, podobno kot nekoč starodavni kralji, z alergijami veliko težav.

'Vpliv eksplozije v občini Kočevje je minimaliziran'

12. 05. 2022 09.42

Po požaru v kočevski kemični tovarni je župan Vladimir Prebilič poudaril, da so v občini opravili temeljito analizo vplivov na okolje, po do sedaj znanih rezultatih analize pa je vpliv eksplozije v občini minimaliziran. Voda ni onesnažena, črn dim pa ni posledica gorenja nevarnih snovi, je zagotovil poveljnik kočevskih gasilcev. Prvi podatki analize mobilnega laboratorija kažejo, da na območju eksplozije v ozračju ni prisotnih nevarnih snovi, le delci saj in dima.

Kako je Will Smith svetu približal problem izpadanja las?

05. 04. 2022 08.54

Izpadanje las ni problem samo navadnih ljudi. Will Smith na podelitvi oskarjev res ni primerno odreagiral na šalo o izpadanju las, je pa pokazal, kako velika težava je lahko alopecija - izpadanje las in kako le-ta vpliva na naše psihično počutje.

Med pandemijo covida-19 za četrtino več primerov anksioznosti in depresije

02. 03. 2022 16.55

V prvem letu pandemije covida-19 se je razširjenost anksioznosti in depresije po svetu povečala za 25 odstotkov, je razvidno iz znanstvenega poročila, ki ga je objavila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Pandemija je najbolj prizadela duševno zdravje mladih, ki so bili bolj dovzetni za samomorilno vedenje. Generalni direktor organizacije je opozoril, da so razpoložljive informacije verjetno le vrh ledene gore.

Sežigalnice tudi v Ljubljani in Mariboru – cenejše ogrevanje ali strup?

20. 02. 2022 18.58

Tone in tone ogljikovega monoksida, amonijaka in kroma se valijo iz dimnikov naših sežigalnic. Kje končajo naši odpadki? Ne le na odlagališčih po Bosni in Srbiji, vse pogosteje tudi v naših domačih radiatorjih. Sta sežig in sosežig odpadkov dala odgovor na pereče vprašanje odlaganja odpadkov? Ali prinašata preveliko tveganje za zdravje, pitno vodo in zemljo? Evropska unija že tri leta svetuje, naj članice postopoma opustijo finančno podporo sežiganju odpadkov, ki ni več opredeljeno kot trajnostno. Medtem pa se občine na vseh koncih Slovenije navdušujejo za izgradnjo novih sežigalnic. Lokacije so tako rekoč že izbrane.

'Poskrbimo, da se zgodba ljudi v Anhovem ne bo ponovila še kje v Sloveniji'

07. 01. 2022 14.39

Pred dvema letoma je skoraj 600 zdravnikov odločevalce pozvalo k odgovornejšemu pristopu k okoljski problematiki. Pobudnica je bila Nevenka Mlinar, zdravnica v Desklah, ki v svoji ambulanti vsak dan spremlja, za koliko trpljenja, tudi smrti, je krivo onesnaženje. Tako enotnega nastopa zdravstvene stroke skorajda nismo vajeni, močan poziv pa je kljub temu naletel na bolj ali manj gluha ušesa. Danes zdravniki pozivajo znova: zavzemajo se za določitev čim nižjih mejnih vrednosti izpustov v uredbi o sežigu odpadkov.

Osaka uspešna v Melbournu, Kyrgios (v svojem slogu) brez boja odšel s turnirja

04. 01. 2022 09.53

Japonska teniška igralka Naomi Osaka se je po več kot trimesečnem odmoru uspešno vrnila na teniška tekmovanja. Na turnirju v Melbournu v prvem krogu sicer ni blestela, a je v treh nizih le zlomila odpor Francozinje Alize Cornet (6:4, 3:6, 6:3).

Pomagali 118 bolnikom po covidu-19 in odpovedi dihal: Nekateri še vedno nočejo razumeti, kako se vse sesuva

10. 11. 2021 07.44

Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Soča. V tej naši edini ustanovi za rehabilitacijo kritično bolnih, ki je te dni obdana z idiličnimi jesenskimi barvami, poteka rehabilitacija bolnikov po najhujši obliki bolezni covid-19. Okrevanje po takšni obliki bolezni traja več mesecev, nad bolnikom pa bedi ekipa izkušenih strokovnjakov. Pogovarjali smo se z doc. dr. Primožem Novakom, ki je vodja oddelka za rehabilitacijo bolnikov po poškodbah, s perifernimi živčnimi okvarami in revmatološkimi obolenji, kamor ti bolniki pridejo po pomoč. Covid-19 je zaznamoval tudi njegovo delo in delo njegove ekipe. Spregovoril je o zahtevni rehabilitaciji bolnikov, pa tudi o občutkih, ki ga prevevajo, ko se epidemiološka slika slabša, ljudje pa se bolj kot k znanosti obračajo k laičnim spletnim zapisom. "Težko je razumeti," pravi.

Razkrivamo, kako s konopljo izboljšati počutje na naraven način!

21. 10. 2021 00.15

Ste tudi vi že slišali, da naj bi bila konoplja rešitev za tisoč in eno težavo? To ni le mit, saj je ta čudežna rastlina do boljšega počutja pomagala že več kot milijonu uporabnikom po svetu.

CBD – naravna rešitev za vaše težave!

08. 10. 2021 00.15

Živimo v času, ko zaradi hitrega tempa življenja pogosto pozabimo nase in ne poslušamo svojega telesa. Slabe prehranske navade in škodljive razvade ter premalo gibanja pa k našemu dobremu počutju vsekakor ne pripomorejo – še več, pogosto so glavni krivec za kronične bolezni sodobnega časa. K njihovemu porastu prav gotovo pripomore tudi vsakdanji stres, ki se mu je tako rekoč nemogoče izogniti. Kako si potem sploh še lahko pomagamo?

Je konoplja novo upanje za vaše težave?

30. 09. 2021 00.15

Ste tudi vi med tistimi, ki jih pestijo različne težave, ki jim kar ni videti konca? Slabo spite in ste neprestano utrujeni ter brez volje? Vam primanjkuje energije za opravljanje vsakodnevnih opravil? Kaj pa, če bi vam povedali, da obstaja naravna rešitev za vse vaše težave?

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi

04. 09. 2021 07.00

Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.