"Jaz mislim, da je leva sredina v zadnjih dvajsetih letih pokazala vse, kar ima, in da ni sposobna neke vsebinske regeneracije, kjer bi z neko strastjo nastopila pred ljudmi prihodnje leto in jih nagovorila, da jo zaradi vsebinskih razlogov volijo." Borut Pahor je tokrat brez dlake na jeziku večkrat ponovil, da upanja za slovensko levico pravzaprav ne vidi več.
"Zdi se mi, da smo se ujeli v neki časovni kapsuli, ko je po njegovem edino poslanstvo levice, tudi aktualne vlade ali morebitnega novega igralca – denimo Vladimirja Prebiliča – da na oblasti ni Janeza Janše.
Napake aktualne vlade in strici iz ozadja
Kot volivca, ki je volil eno od strank te koalicije, ga je aktualna vlada razočarala s celo vrsto stvari. Očita ji ideološke spodrsljaje, denimo ukinitev Muzeja slovenske osamosvojitve ali dneva spomina na žrtve komunizma, pa tudi nek "ideološki napad na zasebno zdravstvo" z zakonom o zdravstveni dejavnosti.

In čeprav hkrati poudari, da je velik zagovornik javnega zdravstva, meni, da je treba "zasebni iniciativi dati več prostora". In to ne le v zdravstvu, po njegovem se je vlada nasploh postavila proti zasebnemu sektorju, še doda Pahor, ki je v 32 letih politične kariere zasedal praktično vse državne politične funkcije, se je pa zdaj tudi sam podal v zasebne vode, je ustanovitelj in direktor zasebnega Zavoda Prijatelji Zahodnega Balkana, in zdaj govori "kot analitik, ne kot politik".
Leve stranke po Pahorjevem mnenju v praktično vseh 20 letih, ko so bile na oblasti, pravzaprav nimajo prave moči, ampak jih po njegovem vedno vodijo centri moči zunaj uradne politike, kot je tudi sam že večkrat dejal, strici iz ozadja. Ki jih Pahor sicer tudi tokrat ni želel imenovati.
Janševa scenarija
Bivši predsednik v zadnjem času ni govoril z Janezom Janšo. Predvideva pa, da bo v prihodnjem obdobju ravnal po enem od dveh scenarijev: ali bo poskušal oblikovati predvolilno koalicijo po vzoru Demosa, ali pa bo ocenil, da je prav, da pusti levo sredino, ki res nima več kaj ponuditi, zgniti do konca. Potem bo verjetno izpustil te volitve kot ključne in se bo potrudil zamenjati oblast po volitvah, da bo torej na volitvah poskušal okrepiti svoj osebni položaj in nato izčrpati vlado takoj, ko bo sestavljena.

Odnos med premierjem in predsednico
Kot nekdanji tako premier kot predsednik države meni, da pogosto zelo napet odnos med aktualno predsednico države Natašo Pirc Musar in predsednikom vlade Robertom Golobom obremenjuje politični prostor. "Morda celo bolj, kot mislimo," pravi Pahor, "saj je zelo oseben in temu se je treba vedno postaviti po robu, osebne poglede nekako podrediti odgovornosti položaja." Po njegovem je prav tu pri obeh videti politično neizkušenost.
Kaj je sicer razkril o odnosu z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, glede česa je vendarle optimističen in kako odgovori na vprašanje, kako bo volil na prihajajočem referendumu o umetniških pokojninah, pa v podkastu.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.