telemedicina

'Dvoživke', korupcija, toksični odnosi: Kako bi stranke izboljšale delovanje zdravstvenih ustanov?

08. 04. 2022 07.28

Profesionalni nadzorniki, depolitizacija zdravstva, ciljno izobraževanje vodstvenih kadrov v zdravstvu, več kadrovskih štipendij, krepitev javnega zdravstva, več popoldanskega dela v zdravstvenih ustanovah, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, digitalizacija zdravstva, telemedicina, piramida za zdravo življenje, krepitev primarne ravni, ustanovitev agencije za nabave v zdravstvu, interes pacienta v središču ter fiksni in variabilni del plače in individualne pogodbe za vrhunske strokovnjake. To je le nekaj idej političnih strank pred parlamentarnimi volitvami – odgovarjale pa so na vprašanje, kako nameravajo bolje organizirati delovanje zdravstvenih ustanov, ki jih pestijo toksični odnosi in nezadovoljni zaposleni – ceno pa plačujejo pacienti.

Kam bodo šli evropski milijoni iz mehanizma za okrevanje?

02. 07. 2021 20.16

Že jeseni lahko Slovenija pričakuje prvih 231 milijonov od skupaj 2,5 milijarde evrov iz evropskega mehanizma za okrevanje in odpornost. Kam natančno bo šel ta denar, še ni znano, saj je treba pred tem pripraviti razpise, so pa znane prioritete: gospodarstvo, okolje in železniška infrastruktura.

V dveh mesecih za zdravljenje bolnikov s covidom skoraj 96 milijonov evrov

13. 05. 2021 10.09

UKC Ljubljana bolnike s covidom zdravi tudi s pomočjo telemedicinske obravnave, kar pomeni, da so bolniki doma, dvakrat dnevno pa morajo rezultate meritev, ki jih opravijo s pomočjo izposojenih aparatov, sporočiti zdravniku. Takih bolnikov, kljub nekaterim informacijam, ne vodijo na seznamu hospitaliziranih in tako njihovo število ne vpliva na statistiko hospitaliziranih, pojasnjujejo v UKC Ljubljana.

V času koronavirusa porast telemedicine. Kakšne so prednosti?

22. 01. 2021 19.51

V času epidemije se je poleg dela od doma, šolanja na daljavo in nakupovanja po spletu razširila tudi telemedicina. Če so jo pred tem večinoma uporabljali za nekatere srčne bolnike, pa je bilo od marca lani kar 505 bolnikov, ki so jih spremljali na daljavo, večino zaradi covida-19. Prednosti telemedicine sta individualna obravnava in razbremenitev bolnišnic zaradi manj hospitalizacij, nenazadnje pa tudi nižji stroški.

Neodkrite bolezni: 'Ko bo epidemije enkrat konec, bo za marsikoga že pozno'

10. 12. 2020 19.52

Letos so zdravniki odkrili kar za tretjino manj primerov raka ustne votline. Podobna slika je bila ob prvem valu tudi pri diagnostiki drugih rakavih obolenj. Ljudje se očitno bojijo, da se v zdravstvenih ustanovah ne bi okužili z novim koronavirusom, zato z obiski zdravnikov odlašajo. Zobozdravniki zato v decembru ponekod odpirajo posebne ambulante za preventivne preglede ustne votline. K porastu težkih obolenj pa zagotovo prispeva tudi to, da je bilo letos odpovedanih več kot 12 tisoč preiskav.

Preživeli smo delovni dan z zdravnikom: 'Ni ga denarja, ki bi bil vreden napake, ki bi te spremljala vse življenje'

17. 09. 2020 06.00

6.30 zjutraj. Začel se je delovni dan zdravnika Dušana Barage. Ambulanto bo zapustil ob 15. uri, do takrat pa bo v živo, po telefonu ali elektronski pošti obravnaval približno 80 pacientov. Z njim smo preživeli njegov celoten delovni dan in na lastne oči videli izzive, ki jih predstavlja njegovo delo, ovire, ki mu jih na pot postavlja zavožen sistem in razloge, zakaj se bo družinska medicina brez korenitih sprememb dokončno sesula, ceno pa bomo tudi z življenji plačali pacienti.

Šest napotkov, kako do zdravniške obravnave v koronačasih: Vztrajajte!

04. 09. 2020 06.00

Brez dvoma je covid-19 ohromil naše zdravstvo, dostop do zdravnikov pa je omejen. Da pa je komunikacija z zdravnikom vseeno uspešna, pa lahko veliko storimo sami. V nadaljevanju najdete nekaj priporočil. Stroka sicer priznava – veliko bo treba postoriti tudi na naši strani, še posebej v smislu boljše organizacije dela.

Vrh ledene gore: bolniki z rakom brez diagnoze. Zakaj ne morete do zdravnika?

03. 09. 2020 13.39

Kaj storiti, ko v časih covid-19 otipate sumljivo tvorbo, ko sumite, da imate raka, telefon v ordinaciji vašega zdravnika pa zvoni v prazno, elektronska pošta ostaja neodgovorjena, če imate srečo, da se vam oglasi medicinska sestra, pa vas odpravi v nekaj kratkih stavkih?

Uspehi pilotnega projekta telemedicine: manj hospitalizacij in zapletov

16. 12. 2019 15.24

V okviru projekta Pametni sistem integriranega zdravstva in oskrbe so na daljavo z orodji telemedicine spremljali bolnike z nekaterimi kroničnimi boleznimi. Pri bolnikih z napredovalnim srčnim popuščanjem so uspeli zmanjšati število hospitalizacij za skoraj 20 odstotkov, bolnike s sladkorno boleznijo in povišanim krvnim tlakom pa so lažje vodili.

Da umira, mu je povedal kar bolnišnični robot

09. 03. 2019 14.44

Ernest Quintana iz Fremonta v ZDA je v 78. letu starosti umrl zaradi kronične pljučne bolezni. Njegova družina je po smrti razjarjena, saj jim je novico, da bo Quintana umrl, sporočil zdravnik prek video klica na bolnišničnem robotu.

Zdravnik na daljavo

26. 02. 2019 17.01

Gospa Silva si doma meri tlak in sladkor in če je kaj narobe, jo pokliče zdravnica. Tudi gospodu Frančiščku telemedicina omogoča, da se mu ni treba kar naprej voziti k zdravniku, pa tudi manj tveganja je za zaplete. Na domu pilotsko spremljajo bolnike s srčnožilnimi boleznimi, sladkorno boleznijo, astmo in KOPB. Medtem v slovenjgraški bolnišnici že žanjejo rezultate.

Zdravnik na dosegu roke

01. 06. 2015 06.30

Storitev SOS Zdravnik je priročna in uporabna storitev, s katero vam je v primeru zdravstvenih težav v oporo zdravnik, ki vam svetuje prek telefona - 24 ur na dan in sedem dni v tednu. Tako se boste lažje odločili za zdravniški pregled ali pa se celo izognili nepotrebnemu obisku zdravnika in dolgim čakalnim vrstam.

Drnovšek o prepotrebnosti onkologije

25. 10. 2007 19.11

Onkološko zdravljenje raka je edino učinkovito, nobene alternative ni, je ob odprtju nove onkologije dejal Drnovšek.

XV. Kongres medicinske informatike

26. 08. 1999 20.53

Ob zaključku XV. Kongresa medicinske informatike je potekala delavnica z naslovom Elektronski zapis medicinskih podatkov o pacientih in telemedicina. Namen delavnice je bil predstaviti problematiko na področju izgradnje in razvoja informacijskih sistemov in tehnologij v zdravstvu. Vodstveni delavci, zdravniki in medicinske sestre so razpravljali o elektronskem shranjevanju zdravstvenih podatkov in njegovih prednostih za kakovostnejše, učinkovitejše in hitrejše obravnavanje pacientov. Beseda je tekla še o komunikacijah in telemedicini, predstavljeni pa bodo tudi praktični primeri iz tuje in domače prakse.

Microsoft v projektu Internet2

06. 05. 1999 10.52

<B>Na letnem srečanju članov združenja Internet2 je Microsoft postal Internet2 Corporate Partner in je napovedal, da bo prispeval k projektu Internet2 tako finančno kot z raziskavami. Kot Internet2 Corporate Partner bo Microsoft sodeloval z raziskovalci več kot 150 univerz pri razvoju naprednih internetnih aplikacij in tehnologij. </B>