Volitve

'Dvoživke', korupcija, toksični odnosi: Kako bi stranke izboljšale delovanje zdravstvenih ustanov?

Ljubljana, 08. 04. 2022 07.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 11 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
204

Profesionalni nadzorniki, depolitizacija zdravstva, ciljno izobraževanje vodstvenih kadrov v zdravstvu, več kadrovskih štipendij, krepitev javnega zdravstva, več popoldanskega dela v zdravstvenih ustanovah, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, digitalizacija zdravstva, telemedicina, piramida za zdravo življenje, krepitev primarne ravni, ustanovitev agencije za nabave v zdravstvu, interes pacienta v središču ter fiksni in variabilni del plače in individualne pogodbe za vrhunske strokovnjake. To je le nekaj idej političnih strank pred parlamentarnimi volitvami – odgovarjale pa so na vprašanje, kako nameravajo bolje organizirati delovanje zdravstvenih ustanov, ki jih pestijo toksični odnosi in nezadovoljni zaposleni – ceno pa plačujejo pacienti.

Strokovnjaki poudarjajo: Nujno je, da v ustanovi vlada kultura odgovornosti in da je komunikacija kulturna, odprta, pogosta, vključuje povratne informacije in ljudem omogoča, da so slišani. In še glavna sestavina: pomembno je, da učinkovito vodstvo ustanove uživa zaupanje.
Strokovnjaki poudarjajo: Nujno je, da v ustanovi vlada kultura odgovornosti in da je komunikacija kulturna, odprta, pogosta, vključuje povratne informacije in ljudem omogoča, da so slišani. In še glavna sestavina: pomembno je, da učinkovito vodstvo ustanove uživa zaupanje. FOTO: iStock
Za serijo predvolilnih člankov je na naša vprašanja odgovarjalo osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje. Njihovi odgovori so razporejeni po abecednem redu.

Delo v zdravstvu je za številne predane posameznike poslanstvo, delo opravljajo s skrbjo in veseljem, četudi je delovnih ur veliko, denarja pa pogosto premalo. Obstaja pa tudi veliko manj rožnata podoba slovenskega zdravstva. Tista, kjer slaba organizacija in toksični odnosi med zaposlenimi pomenijo slab izkoristek sredstev, nezadovoljno osebje in slabšo oskrbo pacientov oziroma marsikdaj ti ostanejo celo brez (ustrezne) oskrbe.

Slovensko zdravstvo tako že dlje časa pretresajo zgodbe, iz katerih je razvidno, da medsebojni odnosi med zaposlenimi nikakor niso rožnati. Jasno ali bolj med vrsticami padajo obtožbe o notranjih težavah zdravstvenih ustanov, ki so eden od pomembnih razlogov, da mladi zdravniki odhajajo v tujino, saj imajo tukaj občutek, da pod noge padajo polena, sistem pa deluje proti njim. Znani so tudi primeri odpovedi strokovnjakov zaradi slabih odnosov. Zaposleni, ki odhajajo, pogosto navajajo, da vodstvo ustanove, ki jo zapuščajo, ni znalo zagotoviti ustrezne organizacije dela, preprečiti kadrovske stiske, prisluhniti zaposlenim oziroma ni znalo krmariti med zahtevami dela in privilegiji nekaterih članov kolektiva.

Težava ni nova, se pa politika njenega reševanja praviloma na daleč izogiba, javnost pa zaposluje predvsem z vprašanjem, koliko denarja je še treba nameniti za zdravstvo, čeprav je tudi po tem sprememb, ki bi jih občutil pacient, malo. Zgolj denar namreč v takšnih ustanovah ni rešitev, saj se osrednja težava skriva še nekoliko globlje: v slabem vodenju in slabo postavljenem sistemu, katerega težava je tudi, da se na izzive ne odzove, dokler ni (pre)pozno.

Bo v prihodnjem mandatu kaj drugače?

Politične stranke imajo številne ideje, kako reorganizirati zdravstvene ustanove.
Politične stranke imajo številne ideje, kako reorganizirati zdravstvene ustanove. FOTO: Dreamstime

Gibanje Svoboda napoveduje profesionalne nadzornike: 'Želimo depolitizirati celoten zdravstveni sistem'

"Velik del težav našega zdravstvenega sistema izhaja iz njegove trenutne organiziranosti in upravljanja. Nejasna ločitev med javnimi (državnimi in občinskimi) izvajalci ter zasebno prakso močno načenja transparentnost celotnega zdravstvenega sistema," ocenjujejo v stranki Roberta Goloba. Napovedujejo učinkovitejšo porabo sredstev, racionalizacijo poslovanja, boljšo organizacijo oziroma reorganizacijo zdravstvenih zavodov in učinkovitejšo izrabe obstoječih kapacitet z ustrezno stimulacijo vseh zaposlenih: "Pri ukrepih bomo izhajali tudi iz nedavnih ugotovitev Računskega sodišča o učinkovitosti ureditve javne službe."

Zagotavljajo, da bodo na vodilna mesta v zdravstvu imenovali ugledne strokovnjake: "Spremenili bomo sedanjo nadzorno vlogo svetov zavodov in skladno z najvišjimi standardi korporativnega upravljanja njihovo funkcijo nadomestili z nadzornimi sveti s profesionalnimi nadzorniki. S tem želimo depolitizirati celoten zdravstveni sistem. Vsakodnevno politiko je potrebno umakniti iz mehanizmov vodenja zdravstvenega sistema."

Izpostavljajo tudi kadrovske težave slovenskega zdravstva: "Veliko zaposlenih za svoje delo v zdravstveni mreži ne prejme pravičnega plačila. Nekateri to kompenzirajo z delom v zasebnih organizacijah ali nepregledno množico različnih dodatkov.  Sistem je posledično vse manj transparenten in vse bolj neučinkovit, kar znižuje zaupanje javnosti in vseh ostalih relevantnih deležnikov v celotno javno zdravstvo. Reševanje kadrovske problematike je zato med pomembnejšimi javnozdravstvenimi prioritetami. Med pomembnimi ukrepi vidimo tudi bolj sistematično ureditev položaja zaposlenih v zdravstveni negi, ki so pomemben, a pogosto spregledan kader v našem zdravstvenem sistemu. Trenutno prav ta kader zaradi slabih pogojev dela in plačila pospešeno odhaja v tujino, kar lahko že na krajši rok močno oteži delovanje celotnega zdravstvenega sistema. V Gibanju Svoboda menimo, da slovenski zdravstveni sistem nujno potrebuje drugačno kadrovsko politiko. Velik neizkoriščeni potencial vidimo v kadrovskem štipendiranju zdravstvenega kadra, ki bi posebno na srednjih šolah spodbudila večje zanimanje za različne zdravstvene programe."

Levica nasprotuje vodenju zdravstvenih ustanov kot podjetij: 'Zasebno zdravstvo je potrebno popolnoma ločiti od javnega'

Pri Levici menijo, da je stanje v javnih zdravstvenih zavodih potrebno ocenjevati objektivno: "Drži, da standardi padajo, da se nedostopnost povečuje, da kadra vse bolj primanjkuje in da je vse bolj izčrpan. A razlogi za to ne ležijo toliko v vodenju samih ustanov kot v dejstvu, da se v zadnjem času aktivno vzpostavlja paralelni privatiziran sistem zdravstvenega varstva." Po njihovem torej najhujše udarce javnemu sistemu zadaja nelojalna konkurenca zasebnikov: "Namesto da bi tako t. i. zdravniki dvoživke delo opravili v javnih zavodih, prek s.p. delo opravljajo pri zasebnikih in tako aktivno podaljšujejo čakalne vrste."

Skrbi jih tudi stanje v zdravstveni negi – zaradi, kot pravijo, mizernih plač in dejstva, da se po vseh zavezah in obljubah še vedno niso sprejeli standardi in normativi v zdravstveni negi.

Javno zdravstvo se mora izvajati neprofitno, morebitni presežki sredstev pa morajo ostajati v sistemu, poudarjajo: "Privatizacija in odsotnost načrtovanja zdravstvene politike sta pripeljala do točke, ko je vse več ljudi brez osebnega zdravnika, kjer se na posege čaka predolgo in kjer so kršene zakonske in ustavne določbe o pravici do zdravja. Zasebno zdravstvo je potrebno popolnoma ločiti od javnega in javnih sredstev, javni sistem pa okrepiti z dodatnimi proračunskim sredstvi. Obenem je potrebno zagotoviti izdatno proračunsko financiranje primarne ravni zdravstva."

 V zvezi z idejami o menedžerski revoluciji in spremembami v vodenju zdravstvenih zavodov navajajo, da izkušnje iz tujine (Velika Britanija, Roy Griffiths) kažejo, da je t. i. The New Public Management Approach izredno škodljiv za javne zdravstvene sisteme: "Stroški za administracijo so v ustanovah NHS narasli iz pet odstotkov na 12 odstotkov, povečal se je prenos storitev na zunanje izvajalce. Tako imenovane neklinične zaposlitve čiščenje, pranje, vzdrževanje in varnost so predali zunanjim izvajalcem. Število zaposlenih v teh dejavnostih je posledično močno upadlo, in sicer iz 260.000 leta 1981 na 157.000 leta 1990. Cilj je bil dosežen in bolnišnice so varčevale, cena pa je bila visoka. Študija o prenosu dela na zunanje izvajalce v NHS je leta 2001 pokazala, da so ti zunanji delavci v NHS v Londonu prejemali manj kot pet funtov na uro, prav tako pa so se jim skrčile druge pravice, kot so dopust in pokojnine. Obenem so standardi čistoče v bolnišnicah upadli, močno poslabšala pa se je tudi kakovost bolnišnične hrane. Kar 10 odstotkov resno bolnih pacientov je bilo v času bivanja v bolnišnici podhranjenih. V Levici zato opozarjamo, da bolnišnic nikakor ne smemo voditi kot podjetij (saj tudi gasilcev in Policije ne vodimo tako). Cilj ne sme biti varčevanje, temveč zadovoljevanje zdravstvenih potreb ljudi. Gre za vprašanje družbenih in političnih prioritet."

LMŠ moti popoldansko samevanje zdravstvenih ustanov: 'Z drugačno organizacijo bodo čakalne dobe krajše'

"Notranja organiziranost je sicer v rokah direktorja posameznega zavoda, ki mora poskrbeti, da odnosi med zaposlenimi ne vplivajo na njihovo delo. Poskrbeti pa mora, in to je naše pričakovanje, tudi za drugačno organizacijo dela, da ordinacije in operacijske dvorane v popoldanskem času ne bodo samevale, pač pa da bo zdravstvena oskrba ljudem dostopna tudi popoldne – danes pogosto ni," pravijo v stranki Marjana Šarca.

Razlog za to je po njihovem, zlasti v bolnišnicah, zasedenost precejšnjega števila zdravnikov s popoldanskim delom pri zasebnikih: "Z drugačno organizacijo bo tudi javno zdravstvo popoldne učinkovitejše, čakalne dobe pa krajše."

Vseeno pa menijo, da je ne glede na izzive, ki jih ima javno zdravstvo, edina prava pot ohranjanje in krepitev javnega zdravstva ter ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja: "Zdravstvene storitve, ki jih izvajalci ne morejo izvesti, se zagotovijo z nacionalnim razpisom po t. i. kaskadnem sistemu, pri čemer se upošteva vrstni red: javni zdravstveni zavodi, koncesionarji, zasebniki. Za to se zagotovijo oziroma razporedijo razpoložljiva finančna sredstva."

NSi upe polaga v digitalizacijo zdravstva: 'Zdravstvene zavode je treba preoblikovati tako, da delujejo neprofitno, a po načelih gospodarskih družb'

V NSi pravijo, da v okviru celovite prenove zdravstvenega sistema na področju kadra predvidevamo možnost nagrajevanja zaposlenih po rezultatih dela, pri čemer je nujna jasna določitev standardov in normativov.

"Pomemben korak naprej bo pomenila tudi dejanska digitalizacija zdravstva, ki bo zaposlenim v zdravstvu z administrativno razbremenitvijo prinesla več časa za delo z bolniki. V okviru digitalizacije menimo, da je treba uvesti enoten podporni informacijski sistem, standardiziran sistem zbiranja zdravstvenih podatkov, vključiti telemedicino ter uvesti e-osebni zdravstveni karton in e-zdravstvene izvide," poudarjajo.

Kot pravijo, verjamejo, da bo to pomembno vplivalo na boljšo organiziranost in razbremenitev zdravstvenih kadrov: "Kar bo posledično vplivalo tudi na boljše odnose v ekipah."

"Obenem je treba zdravstvene zavode preoblikovati tako, da delujejo neprofitno, a po načelih gospodarskih družb," še poudarjajo.

Povežimo Slovenijo stavi na piramido za zdravo življenje: 'Krepitev primarne ravni in stimulativen, inovativen način dela med kroženjem'

"Imamo najboljše zdravnike in medicinsko osebje," so prepričani v Povežimo Slovenijo. Zagotavljajo, da so glede zdravstva pripravili dober načrt: "Gradnjo piramide, ki bo državljanu omogočala čimbolj zdravo in čilo življenje. Temeljni gradnik bo oskrba na domu, ker vsi radi čim dlje živimo doma, tudi zadnje dni želimo preživeti z našimi domačimi. Tu ima vlogo telemedicina, vrstniška pomoč, NVO, zdravstvena oskrba na domu."

Ko gre za sam zdravstveni sistem, pa napovedujejo: "Krepitev primarne ravni s povišanim vpisom na medicino in stimulativnim, inovativnim načinom dela med kroženjem."

Veliko potencialov imamo pri informatizaciji, so prepričani: "S tem bomo dosegli boljšo organizacijo dela, dolgoročno kadrovsko načrtovanje ter transparentnost poslovanja in plačevanja."

SAB zagotavlja, da ne bodo dovolili, da zdravstveni sistem preide v zasebne roke: 'Predlagamo ustanovitev Agencije za nabave v zdravstvu'

Moderno javno zdravstvo je ena od naših prioritet, zagotavljajo v SAB: "Nikoli ne bomo dovolili, da zdravstveni sistem preide v privatne roke, saj bi to pomenilo razgradnjo kakovosti in dostopnosti trenutnega sistema."

"Mnoge stvari na tem področju so skozi leta preveč mirovale, neurejene in nedopustne problematike, kot je na primer dolgotrajna oskrba, pa so se kopičile in poglabljale. Tako je treba na eni strani najprej počistiti okostnjake iz omar, na drugi pa se spoprijeti z novimi izzivi, ki vznikajo vsak dan," ocenjujejo v stranki, ki jo vodi Alenka Bratušek.

Velik problem je še vedno korupcija v zdravstvu, izpostavljajo: "V SAB predlagamo, da centraliziramo nabave v zdravstvu, da ustanovimo agencijo za nabave v zdravstvu – in na ta način poenotimo in znižamo nabavne cene, kar pomeni, da bo več denarja ostalo za storitve in bomo lahko skrajšali čakalne vrste."

Dotaknili so se tudi tako imenovanih zdravnikov dvoživk: "Treba je urediti in jasno postaviti pravila za delo zdravnikov."

SD želi, da je glavno vodilo interes pacienta: 'Prekiniti želimo trend poseganja v strokovno avtonomijo'

"Socialni demokrati nameravamo poseči v sisteme notranje organiziranosti zdravstva s tem, da prekinemo trend poseganja v strokovno avtonomijo in presojo," pravijo v stranki, ki jo vodi Tanja Fajon.

"Smiselna notranja organiziranost zdravstvenih ustanov, ohranjanje dobrih kolegialnih odnosov, odločanje o napredovanjih na podlagi sposobnosti in ne politične pripadnosti vse to mora biti odločeno na podlagi neodvisne in strokovne presoje," poudarjajo.

"Glavno vodilo pa mora biti interes pacienta," še dodajajo.

SDS poudarja pomen stimulacije za kakovostno delo: 'Pristopili bomo k ciljnemu izobraževanju vodstvenih kadrov v zdravstvu'

"Za zaposlene v zdravstveni negi je Vlada RS zagotovila sredstva za dvig plač," poudarjajo v stranki, ki jo vodi premier Janez Janša. "Zaposleni v zdravstvenih zavodih morajo biti stimulirani za kakovostno delo, obenem pa nagrajeni za opravljen obseg dela," poudarjajo.

"Pristopili bomo k ciljnemu izobraževanju vodstvenih kadrov v zdravstvu, potrebno bo tudi usposabljanje članov nadzornih svetov za vodenje in upravljanje zdravstvenih ustanov, ki imajo v članicah Evropske unije status gospodarskih družb splošnega pomena," napovedujejo.

"Ustanove bodo vodili zdravstveni menedžerji, ki bodo odgovorni nadzornemu svetu. Vodstva ustanov bodo avtonomna tako glede vodenja ustanov kot nagrajevanja zaposlenih. Uvedli bomo nagrajevanje zaposlenih po učinkovitosti in kakovosti opravljenega dela z uvedbo fiksnega in variabilnega dela plače," še poudarjajo in dodajajo, da bodo omogočili sklepanje individualnih pogodb za vrhunske strokovnjake.

Najbolj pomembno je zaupanje v vodstvo

Težava sicer ni izrazito slovenska, izzive zdravstvenih sistemov najdemo po vsem svetu. Zanimiv je denimo primer Avstralije, kjer je leta 2020 raziskava med več kot 1000 mlajšimi zdravniki pokazala, da je velika večina v svoji praksi naredila napake zaradi izčrpanosti in izgorelosti, ki sta jo povzročila prevelika obremenitev in neustrezno kadrovanje. Anketiranci so povedali, da so na to opozorili tudi svoje delodajalce, ki pa so jih odpravili, ne da bi ukrepali. 

Raziskava, v kateri je sodelovalo skoraj 10.000 zdravnikov, ki se usposabljajo, pa je pokazala, da je bil vsak tretji v zadnjih 12 mesecih priča ali tarča toksičnega vedenja na delovnem mestu. Tudi pri nas mladi zdravniki redno opozarjajo na težave, s katerimi se srečajo na začetku svoje poti in številne so vezane prav na toksične odnose.

V sektorju, ki se osredotoča na skrb in ohranjanje življenja ter spodbujanje dobrega fizičnega in duševnega počutja, je takšno stanje več kot zaskrbljujoče. 

Strupena kultura delovnega mesta povzroča resen in stalen stres, posledice pa običajno preidejo tudi na druga področja življenja, kar pogosto negativno vpliva na odnose, zdravje in samozavest ljudi. Vpliva tudi na kakovost dela, ki bi morala biti ravno v zdravstvu najvišja. Tudi zato bi morala biti organizacijska ureditev zdravstva in odnosov v njem zelo visoko na lestvici prioritet politike.

V Avstraliji so sestavili nekaj priporočil, med drugim so izpostavili, kako pomembno je, da v ustanovi vlada kultura odgovornosti in da je komunikacija kulturna, odprta, pogosta, vključuje povratne informacije in ljudem omogoča, da so slišani. In še glavna sestavina: pomembno je, da učinkovito vodstvo ustanove uživa zaupanje. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (204)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hanavidic
11. 04. 2022 21.00
OMG eni bi Niko v parlament... sam v vednost, res se noro meša v politiko, a ne kandidira!
kawboy
09. 04. 2022 13.13
+1
Zamenjat moramo najprej narod, oprostite mi prosim, če se bo kdo prepoznal v tem, ker so nekateri res glupi kateri verjamejo v določene stranke in politike in jim tako slepo sledijo mogoče so tudi takšni med njimi kateri imajo razne privilegije in finančne koristi, službe v državnih službah, bonitete ......?
akmt
09. 04. 2022 12.57
+1
Niko za predsednico, 8.marcu dati vecino v parlamentu.Pa ce vam je vsec al ne, edino to nas resi
akmt
09. 04. 2022 12.56
+2
Vse tiste, ki so doslej bili v politiki, STRAN. DATI PROSTOR MLADIM!!!! Starci se imeli moznosti leta, ste pa samo unicili vse. Sorci
akmt
09. 04. 2022 12.52
+0
Super, da imamo tole predvolilno tekmo. Vsaj prihja na dan, kar nam politiki delajo v casu vladanj....
231koak
08. 04. 2022 20.01
+2
Se vprašaš, kradejo že desetletja. Kak nimajo dosti? Investitor se tudi ne ustavi pri 50 mio eurih
kapljač1
08. 04. 2022 19.41
+1
Kako bi stranke izboljšale delovanje zdravstvenih ustanov? Zamenjat generacijo politikov že v strankah.
231koak
08. 04. 2022 20.04
+3
Zamenjat more narod stranke. Tile so si v 30 letih vse postlali. I levi I desni. Mi gledamo samo show
St. Gallen
08. 04. 2022 19.39
+3
dobri kirurgi za poskodbe okoncin so v Inssbrucku, za vbodne rane pa v Bogoti.. v Svici magnetna resonanca naslednji dan....
Splohnič
08. 04. 2022 19.36
-1
Odnosi med zaposlenimi so odgovorni za težave v zdravstvu? Organizacija dela? Tudi ko zdravnika sploh več nimaš, ker ga ni in ga ne moreš izbrati, bodo še vedno trdili da gre za težave v organizaciji dela, nesposobnost vodstva in korupcijo. Vse drugo samo kmečke pameti ne. Če nič ne vlagaš in če je vse kao na voljo zastonj, bo šlo slej ko prej v maloro. Zakaj pa mislite da ne živimo več v Jugoslaviji?
štrekeljc
08. 04. 2022 19.18
+8
Rešitev je enostavna: ukiniti koncesije in vseh dohtarjem v pogodbo o zaposlitvi dati konkurenčno klavzulo. V gospodarstvu je to običaj že vsaj 20 let. Če pa se kdo hoče iti privatnega dohtarja, naj se gre. Ampak v svojih prostorih in s svojimi aparaturami!
Renato Obran 1
08. 04. 2022 19.15
-1
komu7nistične dvoživke spet samo obljubljajpo samo da bojo lahko naprej kradli ker tako kar se tiče zdravstva so pokradli tajkunski levičarji največ. Lopovi.
štrekeljc
08. 04. 2022 19.22
+1
Orban, Zakon o prevzemih (ZPre), ki je legaliziral tajkune, je bil objavljen 14. julija 2006. Kdo je torej njegov avtor? Romar v Titovo Jajce, levičar torej!
kawboy
09. 04. 2022 13.17
+1
Ne razdvajajte ljudi, politiki so pa itak vsi isti in delajo tako kot so vsi predhodniki pred njimi in to že 31 let. Nisem ne levi in nisem ne desni, da ne bo nesporazuma in nerazumevanja. In nisem pristranski saj gledam celoto. Tega za vas ne morem trditi, ker mi z vašim komentiranjem delujete pristranski.
mario7
08. 04. 2022 18.06
+2
V Sloveniji obstaja samo še ena bolezen in to je covid prehlad.
mario7
08. 04. 2022 18.03
+3
Slovensko zdravstvo je v popolnem razsulu.
+3
++++++++++++++++++++++ Skorajda, samo še čaka se, da se ga SPRIVATIZIRA!
231koak
08. 04. 2022 17.28
+9
Zaradi koncesij dela zdravstvo na minimalnih obratih. Sploh se jim ni treba trudit, biti prijazen. Naslednji mesec isto zagotovljen posel. Ukinite koncesije, pa bodo ordinacije same klicale paciente. Čakalne dobe bodo poniknile
spomenko vadunec
08. 04. 2022 16.12
+11
Zato je treba ukiniti redna sluzba+ koncesija. Ali eno Ali drugo. Ce se odloci za koncesijo potem ne more najeti prostorov v zdravstvenem domu Ali bolnici. Koncesionar ne sme uporabljati pripomockov ali aparatov iz splosnega zdrsvstvs. Niti profi placilu najema. Koliko zdravnikpv se bo odlocilo za vrnitev koncesije...Ali pa Bodo prisiljeni investirati...od OD se za zdravstvo oddvaja 19% kar je EU Standard. Ce drugot zadostuje potem mora tudi pri nas. Recrpti 10% od vrednosti zdrsvila Ali pod 5 Euro Sam placas...socialna oproscena. S tem ne no potrebno placevati dodatnega... to je ilegalno in protiustavno saj prisili prebivalce na placilo dodatnega zavarovanja Ali pa placas polno oskrbo...??? To ni prostovoljno ampak prisilno. Potrebno je sprostiti zavarovalnice in Jim omogociti pravo zavarovanje preko njih...prostovoljno dodatno....ta zavarovsnja krijejo koncesionarske usluge...tega je se vec...
yanay
08. 04. 2022 16.26
+6
Ključno je, da se vsa sredstva za zdravstveno varstvo zbirajo na ZZZS. Ne potrebujemo drugih zavarovalnic za to, kar bi z lahkoto opravljala ZZZS. Komercialne zavarovalnice potrebujejo za svoje delovanje cca 15% sredstev za svoje delovanje, iz tega naslova pa tudi kujejo dobiček, kar je pa za zdravstveno zavarovanje ljudi nesprejemljivo!
kpkvestnik
08. 04. 2022 18.13
Se opravičujem, ampak na žalost ne razumete kako deluje sistem. Obstoječi način z glavno vlogo ZZZS, kot "delitelja" denarja na podlagi "Splošnega dogovor", absolutni ni dobra in nima perspektive in podpira slabo in neučinkovito delo bolnišnic in ZD ter nagrajuje količino, ki jo izvajajo koncesionarji.
Predlagatelj
08. 04. 2022 16.12
+5
Ključno je, da se izobrazi toliko zdravnikov, da bo premalo dela zanje in se bodo morali boriti za bolnike. Kapacitete za izobraževanje je treba bistveno povečati, najbrž je potrebno ustanoviti še eno medicinsko fakulteto. Potrebe po zdravnikih naj ne določajo zdravniški lobiji, ki vedo, da pomanjkanje zdravnikov dviga njihovo ceno in dovoljuje marsikaj.
Ici
08. 04. 2022 16.12
+1
Prekopirati je potrebno zakonodajo Luxemburga. Država je 4 x manjša od Slovenije in ima 700.000 prebivalcev. Vso zdravstvo je v lasti privatnikov. Dodatno zdravstveno zavarovanje, ki pokriva 10 x več storitev kot naše, stane 44 eur/mesec. Čakalnih vrst ne poznajo, delajo z najboljšimi in najnovejšimi materiali in zdravili. Vse funkcionira BP.
marko1310
08. 04. 2022 18.03
+4
Ici ,in še en važen podatek v Luxemburgu ne kradejo kot srake
mentos12
08. 04. 2022 15.16
+3
Naš zdravstveni sistem je potreben popolne reforme od temeljev naprej.Največji kriminal takega stanja so dolge čakalne vrste za vrsto specialističnih pregledov,ki so lahko dolge od nekaj mesecev do nekaj let.Zanimivo pa je da ko pokažeš denar,potem čakalnih vrst ni več,lahko pridete že jutri na pregled. Problem pri tem je kot je videti v zavarovalnicah,ko imajo zapolnjeno kvoto,potem več ne plačujejo storitev,zato so dolge čakalne vrste.Moje mnenje je da bi imel vsak državljan na svojem računu npr. limit,recimo 3.000 evrov na leto in bi ga lahko koristil za recimo specialistične preglede kjerkoli,pri privatnikih in tudi v tujini.Pri teh zavarovalnicah bi bila zelo dobrodošla večja konkurenca in s tem boljša kvaliteta storitev in manjša cena. Sicer pa mislim,če že pri nas nismo zmožni tega problema nekako uspešno rešiti,potem je potrebno pogledati kako imajo to urejeno npr. v Avstriji ali Nemčiji in se zgledovati po sistemu ki je dober.
spomenko vadunec
08. 04. 2022 16.14
+1
marko1310
08. 04. 2022 18.06
+2
Čakalne dobe ,kolonoskopija 1300 dni ,če plačaš kešom , na istoj aparaturi,popoldan si že na vrsti???????
JApajaDAja
08. 04. 2022 14.35
+7
kot kaže, bo (z)gibanje svoboda rešitev za že pozabljene, odpisane politike lds, zares, ex sodnike, "objektivne, neodvisne" novinarje,špiclje....pestro bo, pestro :-)
User768643
08. 04. 2022 14.25
+2
30 let časa so imeli, da uredijo zadeve. Vsaka 4 leta nove obljube, narejenega nič. Tudi Golob ne bo nič uredil. So ljudje, ki stojijo za njim isti kot so bili prej v drugih strankah. Ali pa je zdravstveni lobi premočan.