Vsak zdravilec, ki pravi, da lahko zaustavi tako bolezen, je šarlatan, je bilo prvo od treh sporočil, ki jih je predsednik Janez Drnovškovih izrekel ob svečanem odprtju nove stavbe Onkološkega inštituta v Ljubljani. Izrazil je veselje, da je nova onkologija končno odprta in dejal, da si "tako bolniki kot zdravstveno osebje zaslužijo boljše pogoje za zdravljenje in delo".
Drnovšek se zaveda, da preseneča
"Ko je rak diagnosticiran, se v večini primerov razvija hitro in takrat ni časa za to, da bi bolnika zdravili na tak način, da bi usposobili obrambne mehanizme njegovega telesa. Ta čas je minil in ko je bolnik tako daleč, pomagajo proti agresivnemu raku le tako agresivna sredstva, kot jih uporablja onkologija," je dejal Drnovšek.
"Morda boste presenečeni nad to mojo izjavo, saj se je o meni veliko pisalo, češ da preferiram alternativno zdravljenje pred uradno medicino. To ni res. Moj primer je bil drugačen, šlo je za bolj redko obliko počasi napredujočega neagresivnega raka, ki je bil odporen na kemoterapijo in obsevanja. Zato je bilo na razpolago dovolj časa, da sem lahko sam našel poti za dvig obrambne sposobnosti organizma. Pri tem pa mi niso pomagali alternativci, kot velikokrat slišim ali berem. Še najbolj mi je pomagala narava, ki je po mojem prepričanju še vedno najboljši zdravilec," je svoje izjave in dejanja pojasnil predsednik.
Kot je pojasnil, je o tem danes prvič spregovoril zato, da bi zdravstvenim delavcev povedal, da ceni njihovo delo in tudi zato, da ljudje ne bi več zlorabljali njegovega primera.
Duh mora ostati močan
Poleg tega je predsednik republike opozoril na pomembnost "vedrosti, optimizma in pozitivnega odnosa" tako pri zdravstvenih delavcih kot pri bolnikih na Onkološkem inštitutu. To je izjemno pomembno tudi za sam izid zdravljenja, saj lahko pripomore k uspešnosti zdravljenja, je poudaril Drnovšek. Zdravstvene delavce pa je opozoril, da je pozitiven odnos pomemben tudi zanje same, sicer se bo "slej kot prej kaj pritaknilo".
Drnovšek je ob tem ministrici za zdravje Zofiji Mazej Kukovič "položil na srce", naj za svojo prioriteto postavi uvedbo telemedicine oz. elektronskega zdravljenja in modernizacijo zdravstvene kartice, kar je označil za pomanjkljivost v slovenskem zdravstvu.
Telemedicina namreč omogoča takojšen posvet med zdravniki ne glede na to, kje se geografsko nahajajo - kjer koli na svetu. S takšnim načinom posvetovanja bi se namreč kvaliteta zdravljenja bistveno povečala. Osnova za to pa je prav drugačna elektronska kartica zdravstvenega zavarovanja, ki bi vsebovala vse zdravstvene podatke o posamezniku, je dejal Drnovšek. "Če ne bo tega nadaljnjega napredka, bo težko slediti napredkom znanosti in stroke drugod po svetu".
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.