V prvih dveh mesecih letošnjega leta je bilo hospitaliziranih 6.367 bolnikov s covidom, od tega 2.207 bolnikov brez pridruženih zapletov, 3.781 bolnikov s pridruženimi zapleti in 379 bolnikov, ki so potrebovali pomoč ventilatorja. "Pri bolnikih brez pridruženih zapletov opozarjamo, da gre za bolnike s težjim potekom covida-19, kar pomeni, da gre za zdravljenje težje oblike pljučnice, vendar pa brez drugih, sekundarnih zapletov npr. sladkorne bolezni ipd.," so pojasnili na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenija (ZZZS). Stroški zdravljenja teh bolnikov so v obdobju januar in februar znašali 95.906.059 evrov.
Kot smo sicer že poročali včeraj, so cene za zdravljenje covidnih bolnikov naslednje:Naziv storitve Cena v evrih Zdravljenje bolnika s covidom (infekcije/vnetja dihal brez katastrofalnih spremljajočih bolezenskih stanj ali zapletov s covidom) 8.000,43 Zdravljenje bolnika s covidom (infekcije/vnetja dihal s katastrofalnimi spremljajočimi bolezenskimi stanji ali zapleti s covidom) 16.000,86 Zdravljenje bolnika s covidom (traheostomija vse starosti, vsa stanja covida) 46.833,40
ZZZS je ocenil, da so te cene, glede na dejanske stroške v bolnišnicah, bistveno previsoke, zato je januarja letos na vlado ter na zdravstveno in finančno ministrstvo naslovil pobudo za spremembo teh cen. "Na podlagi stroškovne analize pričakujemo bistveno znižanje teh cen, nekaterih tudi za več kot polovico," so pojasnili.
Zdravljenje bolnikov s covidom sicer poteka na več ravneh. Po hospitalizaciji in odpustu iz bolnišnice lahko bolniku nudijo tudi telemedicinsko oskrbo, česar se najbolj poslužujejo v ljubljanskem UKC. Zakon o interventnih ukrepih namreč določa, da kadar je bolnišnično dejavnost pri pacientih, obolelih za covidom, mogoče opravljati v obliki telemedicine, se slednje financira iz proračuna države in iz sredstev, prejetih iz proračuna EU.
Telemedicinsko oskrbo lahko ponudijo pacientu, ki so ga zdravili ambulantno ali so ga odpustili iz bolnišnice, a okužba še ni izzvenela, pacientu, pri katerem klinična slika ne zahteva hospitalizacije ali pa pacientu, ki ima prisotne dejavnike tveganja, kot so pridružene kronične bolezni, imunska pomanjkljivost, starost oz. so prisotne določene druge okoliščine, ki lahko privedejo k poslabšanju zdravstvenega stanja. Telemedicinsko spremljanje praviloma traja 10 do 14 dni.

Cena za storitev E0766 znaša 217,62 evrov, za E0767 127,05 evrov.Šifra Kratek opis Dolg opis E0766 Telemedicinska obravnava (TMO) bolnikov s covidom – telemedicinski center (TMC) - izobraževanje in usposabljanje bolnika o uporabi merilnih naprav in aplikacije ter o pošiljanju meritev in načinom komunikacije z zdravstvenim osebjem v TMC;
- dnevno spremljanje in analizo meritev in vprašalnikov v skladu s protokolom TMO ter obveščanje matične enote o spremembah zdravstvenega stanja pacienta;
- telemedicinsko intervencijo na relacijah bolnik in DMS ali DMS in zdravnik;
- logistiko merilnih kompletov (šifriranje, evidenca, dostava in reverz za matične enote);
- obvladovanje dokumentacije (navodila za bolnike, algoritmi ukrepov...);
- zaključek TMO in poročilo.
Storitev se lahko evidentira največ 2x na bolnika na leto.
Storitev se izključuje z vsemi ostalimi storitvami iz seznama storitev specialistične ambulantne dejavnosti razen z E0767.
Storitev izvajata zdravnik specialist in DMS. Storitev se obračuna po izdanem poročilu.E0767 Telemedicinska obravnava bolnikov s covidom - matična enota - prvi pregled s preverjanjem izpolnjevanja vključitvenih kriterijev po PKP 7 za bolnika s covidom za TMO;
- informiranje bolnika o poteku TMO (osnovne informacije in navodila o uporabi in vračanju kompleta);
- dnevna e-vizita bolnika in pregled meritev, dnevnikov glede na obvestilo TMC o alarmih;
- telemedicinsko intervencijo na relacijah bolnik in DMS, DMS in zdravnik ali zdravnik in zdravnik;
- zaključni pregled in poročilo.
Storitev se lahko evidentira največ 2x na bolnika na leto.
Storitev se izključuje z vsemi ostalimi storitvami iz seznama storitev specialistične ambulantne dejavnosti razen z E0766.
Storitev izvajata zdravnik specialist in DMS. Storitev se obračuna po izdanem poročilu.
V UKC Ljubljana je bilo v začetku tedna na telemedicinski oskrbi 28 pacientov. Ti se zdravijo doma, kot nam je povedal bralec, pa morajo dvakrat na dan sporočiti rezultate meritev v bolnišnico. Bralec nam je tudi pojasnil, da naj bi bolnika, ki je na telemedicinski oskrbi, vodili kot pacienta v bolnišnični oskrbi, kar naj bi vplivalo na statistiko hospitaliziranih in obarvanost regij. A to ne drži, pojasnjujejo v ljubljanskem UKC, kjer pravijo, da telemedicinsko oskrbljeni bolniki niso vodeni kot hospitalizirani, niti niso vpisani v statistiko hospitaliziranih.

KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.