Covid-19 ni nadbolezen, da bi lahko bil izgovor, da je slovensko zdravstvo obstalo, prav tako pa zaradi njega druge bolezni niso nehale obstajati in biti smrtonosne za človeka, so včeraj opozorili na konferenci ONKO-NET, kamor so povezane organizacije bolnikov z rakom.
Težave seveda čutijo ne le bolniki z rakom, ampak vsi, ki potrebujejo zdravnika, pa do njega le težko pridejo. Telefoni zvonijo v prazno, elektronska pošta ostaja neodgovorjena, sodobna komunikacijska sredstva so še dodatna težava predvsem za starejše ljudi, ki jih ne obvladajo. Škoda za zdravje nekaterih ljudje je nepovratna.
A vsaj občasno se ordinacijo da priklicati, z dovolj vztrajnosti vam bo to prej ali slej zagotovo uspelo, in zelo pomembno je, kako poteka pogovor, slišimo od zdravnikov, ki se tudi sami šele učijo sodobnih načinov komunikacije z bolniki, ki pa bo v določeni meri ostala v praksi tudi po covidu-19, čeprav številni zdravniki opozarjajo, da telemedicina ne sme postati pravilo, ampak dobrodošel dodatek.
Tukaj je nekaj napotkov.
1. Ste odkrili tvorbo, imate izrazite simptome, za katere sumite, da so lahko resno obolenje ali zelo nevarno stanje? To povejte v prvem stavku. Žal ljudje, ko smo zaskrbljeni, radi ovinkarimo, zdravniki pravijo, pogosto nam na koncu obravnave povedo: "Veste, pa še nekaj ..." In izkaže se, da je to najresnejša težava. Ker so telefonski pogovori kratki, žal odpade prav tisti "človeški del", ki ponuja samo pogovor, pa je ta strnjena informacija še toliko bolj ključna, od nje je odvisno, kako in predvsem, kako hitro, se bo nadaljevala obravnava. Tisto, kar vas najbolj skrbi, kar je najbolj izrazito, torej povejte takoj. Bodite jasni v komunikaciji, morda si najpomembnejše še pred klicem strnjeno zapišite.
2. Pišete elektronsko sporočilo? Podrobno opišite svoje težave že v prvem sporočilu. Prvo sporočilo naj ne bo le v slogu – vas lahko nekaj vprašam, imam težave in vas ne dobim na telefon, saj to pomeni dodatno delo za osebje, da vas v povratni informaciji najprej povprašajo, v čem je sploh težava. Zgodilo se bo tudi, da vašega klica na pomoč ne bodo vzeli dovolj resno. Podobno kot pri klicu: najbolj izrazite težave in težave, ki vas najbolj skrbijo, spadajo na začetek pisanja. Tudi v polje "zadeva" vpišite bistvo sporočila. Recimo: "zatipal sem bulo", "imam bolečine v prsih".
3. Vaš prvi stik z ordinacijo bo medicinska sestra. Svoje težave natančno razložite medicinski sestri. Ta ni tam, da vam preprečuje komunikacijo z zdravnikom, ampak je strokovno usposobljena, da oceni, kako nujno obravnavo potrebujete, s tem pa ima zdravnik več časa, da je na razpolago pacientom, ki ga zares potrebujejo.
4. Za stvari, ki jih lahko rešite po elektronski pošti – uporabljajte elektronsko pošto. S tem boste telefonsko linijo pustili odprto za tiste, ki dejansko potrebujejo osebni stik. Sem spadajo prošnje za recepte, kar uredite pravočasno, prav tako se dosledno držite navodil za jemanje zdravil, zdravniki namreč ugotavljajo, da imajo povečano količino dela zaradi nepravilne uporabe zdravil. Pišite in ne kličite tudi, ko potrebujete različna potrdila.
5. Bodite vztrajni! Izjemno pomembno – ne obupajte po nekaj neuspešnih poskusih, da prikličete zdravnika ali ga dosežete po elektronski pošti, ampak vztrajajte, dokler vam ne bo uspelo. Zgodnja diagnostika je pomembna, saj je s tem povezana boljša prognoza, manj zahtevno zdravljenje – konec koncev je to ceneje tudi za zdravstveno blagajno. Prav tako zdravniki opozarjajo, da je "več nenadnih srčnih smrti, v obravnavo prihajajo ljudje, ki so imeli bolečino več dni". In pozivajo, naj se to ne dogaja. Torej – če menite, da potrebujete zdravniško pomoč, jo poiščite.
6. Spoprijateljite se s sodobnimi načini komunikacije – če se le lahko. Uporaba orodij, kot so elektronska pošta, SMS sporočilo ali videoklic, lahko olajša tudi vašo zdravstveno obravnavo. Da bodo ljudem do teh znanj pomagale, če jih potrebujejo, obljubljajo tudi organizacije, kamor se združujejo bolniki z različnimi boleznimi. Starejšim osebam naj pri tem pomagajo otroci, vnuki ali drugi, ki to znanje in opremo imajo.
Slaba organizacija zdravstvene dejavnosti je nesprejemljiva
Vse težave s tem seveda ne bodo rešene, prav tako seveda vsa odgovornost še zdaleč ni na uporabnikih zdravstvenih storitev.
Jasno je, da v številnih ordinacijah in zdravstvenih domovih vlada slaba organizacija, številne osebe, ki se bolnikom javljajo na telefon, pa pozabljajo, da imajo na drugi strani ljudi v različnih stiskah. In ne, argument, da so tudi medicinske sestre, ki so torej "vstopna točka" pacienta v ordinacijo, samo ljudje, da so preobremenjene in slabo plačane, ne more biti sprejemljiv izgovor za neodzivnost ali surov odnos do pacienta, še posebej starejših, zato bodo morali svoj del odgovornosti za slabo delovanje zdravstva prevzeti tudi tisti, ki delo organizirajo, in ki izbirajo kadre, in to velja tako za koronačase kot običajne razmere.
Zdravniki računajo, da bodo na ZZZS držali obljubo in jih nekoliko razbremenili administrativnega dela, medtem ko specialisti in bolnišnice upajo, da bodo napotnice s primarne ravni v času, ko je zaostankov v obravnavi veliko, če so pod oznako "nujno", še dodatno podkrepljene z opisi, zakaj so "nujne", saj morajo tudi med temi napotitvami izvajati selekcijo in so lahko takšni podatki ključni za pravočasno obravnavo bolnika.
Skratka, slovensko zdravstvo je nedvomno v velikih težavah, vse bolj je jasno, da je na primarni ravni premalo zdravnikov. Koronačasi pomenijo še dodaten izziv in s prihodom sezone gripe si seveda nihče ne želi novega popolnega zaprtja sistema, kar bi še podaljšalo agonijo bolnikov in komu tudi skrajšalo življenje ali poslabšalo kakovost njegovega življenja.
Upoštevanje preventivnih ukrepov, četudi so neprijetni, je zato ključno. Maske, razkužila, umivanje rok – vse to ne ustavlja le covida-19, ampak tudi gripo in podobne viruse. Pomembno je, da "splošna javnost" ni del problema, ampak del rešitve. Tako kot se podobno pričakuje od zdravstva, tako od končnih izvajalcev kot od tistih, ki skrbijo za organizacijo dela, in svoji nalogi žal niso vedno dorasli.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.