subtropsko

'Letošnje poletje se bo zagotovo uvrstilo med prvih pet najbolj vročih poletij'
02. 08. 2021 19.21
Huda neurja in poplave, na Češkem celo tornado, pa obsežni požari v Turčiji, na Siciliji in v Sibiriji. So to že znaki za preplah, znanilec, da se nam obetajo podnebne spremembe, ki bodo za vedno spremenile svet, kot ga poznamo? "Letošnje poletje se bo zagotovo uvrstilo med prvih pet najbolj vročih poletij v zgodovini meritev," pravi Brane Gregorčič z Agencije RS za okolje.

Kaj oslabljen polarni vrtinec pomeni za nadaljevanje zime?
15. 01. 2021 07.15
Letošnja zima je bila v dozdajšnjem poteku precej pestra, kot kaže, bo pestro tudi njeno nadaljevanje, saj je nad severnim polom polarni vrtinec oslabel in razpadel na dva dela. Kaj je polarni vrtinec in kako vpliva na vreme v Sloveniji?

Nas po toplem februarju čaka vremenski preobrat?
21. 02. 2020 06.00
Februar je v dolgoletnem povprečju najbolj bel mesec, a letošnji bo, kot vse kaže, marsikje minil povsem brez snega. Vzrok za zelo milo zimo je t. i. arktično nihanje, ki je letos v izrazito pozitivni fazi. Indeks tega nihanja je v preteklih tednih dosegel celo rekordno visoko vrednost, vsaj od leta 1950. V prihodnjih dneh bo ta indeks še visok, na prehodu v meteorološko pomlad pa se bo začel nižati. Ali to pomeni, da nas marca čaka vremenski preobrat?

Poolimpijski Soči: Kaj je ostalo po najdražjih olimpijskih igrah vseh časov?
26. 01. 2020 17.22
Ko je predsednik Putin pred 13 leti prepričal člane Mednarodnega olimpijskega komiteja, da je Rusija ustreznejša kandidatka za organizacijo iger leta 2014 od Avstrije in Južne Koreje, je južni del Sočija prekrivalo močvirje, kavkaške gore so praktično nedotaknjene privabljale zgolj 'freeriderje'. Niti enega objekta torej, primernega za olimpijske igre.

Neskladja o stroških OI v Tokiu: 11,5 ali 25 milijard evrov?
20. 12. 2019 10.46
Japonska oziroma prestolnica Tokio bo prihodnje poletje prizorišče največjega športnega dogodka na svetu, olimpijskih iger. Že od vložitve kandidature so bili organizatorji tarča kritik zaradi previsokih stroškov, povezanih z organizacijo iger. Kot so sporočili danes, pričakovani stroški olimpijskih iger ne bodo presegli 11,5 milijarde evrov.

Konec vročine, k nam prišla hladna fronta
07. 07. 2019 07.00
Dosegla nas je hladna fronta, ki je poskrbela za pestro vremensko dogajanje in prinesla občutno ohladitev. Za ta čas razmeroma hladen zrak se bo nad našimi kraji zadrževal dalj časa. Ob morebitnih jasnih nočeh sredi prihodnjega tedna se bo ohladilo tudi pod 10 stopinj Celzija.

Avstralski surferji bodo deske pospravili v kot, državo so zajele snežinke
04. 06. 2019 08.43
Avstralijo je prekrila snežna odeja, ki je vse presenetila in povzročila odpoved trajektov ter zamude v prometu. Sneži celo v subtropskem Queenslandu, bela snežna odeja pa je kontinent prekrila prvič po letu 2015.

Kaj je vzrok za hud mraz v Severni Ameriki?
31. 01. 2019 16.50
V Evropi temperature v zadnjih dneh ne odstopajo bistveno od dolgoletnega povprečja, s povsem drugačnimi razmerami pa se soočajo na drugi strani Atlantika v Severni Ameriki, ki jih je po sneženju v začetku tedna sedaj preplavil še zelo mrzel arktični zrak.

Prazniki bodo beli le v gorah, nato so na vidiku spremembe
24. 12. 2018 07.00
Kljub temu da smo že vstopili v koledarsko zimo in so tik pred vrati tudi prazniki, pa bomo morali na pravo zimsko idilo še malo počakati. Temperature bodo v prihodnjih dneh sicer nekoliko padle, a omembe vrednih padavin vsaj do konca leta ne pričakujemo nikjer. Verjetnost za izrazitejšo ohladitev in sneg se bo precej povečala po novem letu.

Kako taljenje arktičnega ledu vpliva na vreme po svetu?
04. 10. 2018 19.00
Temperatura na Zemlji je vse višja, kar je posledica toplogrednih plinov, ki jih spuščamo v ozračje. Eden najbolj očitnih pokazateljev globalnega segrevanja ozračja je arktični morski led, ki se vsako zimo poveča in vsako poletje skrči v odzivu na spremembe temperature, sončno obsevanje in veter. Krčenje arktičnega ledu ima velik vpliv na vremenske vzorce po svetu.

Kje so razlogi za majsko muhavost?
17. 05. 2018 16.54
Vstopili smo že v drugo polovico maja, vreme pa se obnaša povsem aprilsko. V tem mesecu še nismo imeli dneva, ko ne bi kje deževalo. Čeprav april velja za pregovorno najbolj muhast mesec v letu, pa sta bila maj in junij tudi v preteklosti pogosto še precej bolj spremenljiva in nepredvidljiva. Kje so razlogi za to?

Klimatologi opozarjajo: končuje se še eno rekordno vroče leto
14. 11. 2016 12.13
Vse kaže, da bo tudi letošnje leto globalno gledano najbolj vroče v zgodovini merjenja. Po nizu rekordno vročih let naj bi bile, vsaj takšne so napovedi Svetovne meteorološke organizacije, povprečne globalne temperature letos višje za 1,2 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo.

Vsi ven iz vode!
11. 07. 2009 06.19
Na nekaterih plažah se ni priporočljivo kopati. Pa ne zaradi umazanega morja, cvetočih alg ali česa podobnega. Če cenite svoje življenje, boste na obali ostali zaradi morskih psov, ki prežijo na plen.

Se nam obeta pasje poletje kot leta 2003?
08. 06. 2009 12.25
O tem, kakšno vreme nas čaka, meteorologi še niso soglasni. Nekateri napovedujejo soparni julij in spremenljiv avgust, spet drugi moker julij in suh, a hladen avgust.

Kje so najbolj hladne pisarne?
04. 06. 2005 00.00
Čeprav ima Hongkong subtropsko podnebje, ima najbolj hladne pisarne na svetu, je pokazala najnovejša študija.