Področje severnega Sredozemlja se vedno bolj srečuje z značajskimi potezami subtropskega podnebja, kar pomeni višje temperature pomladi in jeseni ter večjo količino vlage, ki jo nosijo poletni vetrovi. To povzroča spremenljivo in deževno vreme, ki je podobno monsunskemu, vendar brez stalnih vetrov iz iste smeri, kar je značilnost monsunskih podnebij.

Letošnje leto namreč že kaže te značajske poteze. V drugi polovici maja je temperatura zraka in morja dosegla letno povprečje, 6. junija pa so sever Italije prizadeli viharji, ki so bili nekoč značilni za konec julija ali avgust. Zračni vrtinec, ki ga na morju imenujemo pijavica, je samo v Trevisu poškodoval 28 oseb in številne zgradbe.
Tudi zaradi teh nevšečnosti številni predvidevajo, da bo letošnje leto podobno preteklim petim: z visokimi temperaturami in soparo julija ter izmenjevanjem soparnih in deževnih dni avgusta, kar je značilno za subtropska območja. Kljub vsemu pa se vsi glede tega ne strinjajo, saj lahko vreme bolj natančno napovemo le za štiri dni vnaprej.
Britanski vremenoslovci tako predvidevajo, da bo letošnje poletje sušno in vroče kot leta 2003, ameriški meteorologi pa napovedujejo prav nasprotno – sveže poletje, pol stopinje hladnejše od povprečja. Bilo naj bi tudi več dežja, junija in v prvi polovici julija pa naj bi bilo vreme relativno spremenljivo in mokro, še posebej ob severnem Jadranu in Ligurskem morju. Suho vreme pa naj bi bilo na južnem Jadranu, še posebej na Tirenskem morju, medtem ko naj bi bil avgust suh, vendar hladnejši od povprečja. Torej, podnebje naj bi bilo vseeno bližje sredozemskemu kot subtropskemu.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.