Danes bo naše kraje prešla oslabljena hladna fronta, še pred njenim prehodom pa je v minuli noči zapihal okrepljen jugozahodni veter, ki je prepihal tudi nekatere nižine in živo srebro potisnil zelo visoko. Ustvarile so se velike razlike v temperaturi med prevetrenimi in neprevetrenimi kraji, ki so bile najizrazitejše zgodaj zjutraj.
Po podatkih Agencije za okolje so v Črnomlju tako že ob peti uri izmerili pomladnih 13 stopinj Celzija, medtem ko je bilo v Mežici na Koroškem ob istem času kar 16 stopinj Celzija manj. V zelo toplo predpraznično jutro ste se zbudili tudi marsikje drugod po državi. V Ljubljani, Celju, Murski Soboti in na Ptuju so termometri pokazali 8 stopinj Celzija, v Slovenskih Konjicah, Lendavi in na Letališču Maribor pa so izmerili le stopinjo manj.
Medtem ko smo pri nas že minuli konec tedna beležili za ta čas zelo visoke temperature, pa je Skandinavijo preplavil občutno hladnejši zrak, ki se je ob pomiku anticiklona proti severu začel spuščati proti jugu in bo v prihodnjih urah obrobno pronical tudi k nam. Del dopoldneva nam bo jugozahodni veter še dovajal topel zrak, nato pa bo zapihal hladnejši severnik.
Kljub ohladitvi v višinah večjih temperaturnih sprememb po nižinah danes še ne bo. Tudi popoldanske temperature bodo zlasti v vzhodni Sloveniji presegale 10 stopinj Celzija, ob prehodu fronte pa bo dopoldne in zgodaj popoldne ponekod prehodno tudi rahlo deževalo, a v zares majhnih količinah.
Sledijo vremensko umirjeni dnevi
V božični noči se bo vreme umirilo, saj se bo povsod zjasnilo, oslabel pa bo tudi veter. Po nekaterih nižinah bo do prazničnega jutra nastala kratkotrajna megla. Jutranje temperature se bodo povsod, z izjemo Primorske, spustile malo pod ničlo. V večjem delu države bomo izmerili med –3 in 0 stopinj Celzija, v alpskih dolinah bo okoli –6, ob morju pa 3 stopinje Celzija. V nadaljevanju dneva bo na nebu spet več oblakov. Najvišje dnevne temperature bodo dosegale okoli 5, na Primorskem pa 10 stopinj Celzija.
Zadnji dnevi leta bodo minili v umirjenem vremenu. V višjih legah bo veliko sonca, po večjih kotlinah in dolinah pa bo iz dneva v dan trdovratnejša megla ali nizka oblačnost, ki se bo lahko pojavljala tudi ob morju.
Po novem letu prava zima?
Vse bolj pogledujemo tudi proti severu, kjer se vsako leto jeseni oblikuje vrteča gmota mrzlega zraka, ki se običajno zadržuje nad Arktiko in se v zimskem času zaradi večje temperaturne razlike med polom in ekvatorjem okrepi. Polarni predeli namreč v zimskem času veliko več toplote oddajo v vesolje, kot pa jo prejmejo od Sonca, nasprotno pa območje okoli ekvatorja skozi vse leto od Sonca prejema več toplote, kot jo odda v vesolje.
Kadar je polarni vrtinec močan, na meji med hladnejšo polarno in toplejšo subtropsko zračno maso prevladujejo močni zahodni vetrovi, ki preprečujejo, da bi se polarni zrak spustil v srednje geografske širine. Ko pa zahodni vetrovi oslabijo, se lahko mrzel polarni zrak začne spuščati proti jugu, na drugi strani pa se topel zrak vzpenja proti severu. To privede do deformacije polarnega vrtinca in v skrajnem primeru tudi do njegovega razpada. To se bo predvidoma zgodilo okoli novega leta, mrzel polarni zrak pa bo nato lahko preplavil tudi naše kraje.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.