raziskava zavoda za šolstvo

Po suspenzu zaradi suma spolnega napada na učenca naj bi se učitelj vračal na šolo
16. 06. 2023 18.05Na eni izmed dolenjskih osnovnih šol naj bi učitelj spolno napadel učenca. Šlo naj bi za dopisovanje in pošiljanje neprimernega foto- in videomateriala učencu prek družbenih omrežij. Več mesecev po razkritju pa se je v kolesju sistema močno zataknilo. Kljub temu da je Inšpektorat za šolstvo ukrepal in izrekel suspenz učitelju, zaradi suma storitve kaznivega dejanja opustitve ovadbe kaznivega dejanja ali storilca pa je bila ovadena tudi ravnateljica, naj bi se učitelj še kar vračal na šolo. Vse večje jeze je deležen tudi svet zavoda, ki kljub predlagani razrešitvi ravnateljice, kot kaže, še naprej podpira vodstvo šole.

Prvič upad bralnih dosežkov slovenskih učencev
16. 05. 2023 11.05Mednarodna raziskava bralne pismenosti PIRLS 2021 je po letih višanja tokrat pokazala upad bralnih dosežkov slovenskih učencev. Ti so sicer še vedno nad srednjo vrednostjo v raziskavi. Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda je ocenil, da rezultati niso najboljši, da je nanje vplival tudi covid, da pa že imajo pripravljen akcijski načrt.

Srednje šole prejele priporočila, naj ocene prilagodijo trenutnemu stanju
12. 01. 2022 07.00Zaradi epidemioloških razmer so na ministrstvu za izobraževanje zmanjšali število ocen, ki jih mora učenec pridobiti pri posameznem predmetu v letošnjem šolskem letu. Prilagoditve ocenjevanja pa niso določili za dijake, čeprav epidemija vpliva tudi nanje. Za njih velja, da potrebno število ocen določi ravnatelj, ki se pred tem uskladi z učiteljskim zborom. So pa tudi srednje šole prejele priporočila z zavoda za šolstvo, naj prilagodijo ocenjevanje trenutnemu stanju. Različne težave in psihične stiske so povezane tudi s šolo, namreč v mladostniški populaciji od pojava epidemije dalje naraščajo, potrjujejo strokovnjaki.

Državni svet ni izglasoval veta na zakon o organiziranosti šolstva
29. 12. 2021 14.08DS na izredni seji ni izglasoval odložilnega veta na novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki spreminja sestavo svetov zavodov. Za veto je bilo 14 svetnikov, proti 21. Pobudo zanj je podala interesna skupina delojemalcev, ki meni, da spremembe zmanjšujejo vlogo stroke na račun večjega vpliva politike.

'Besedišče politikov razkriva, da so nehali brati v 5. razredu, uporabljajo metafore iz Tajnega društva PGC'
20. 03. 2021 09.46Le vsak deseti otrok kritično razume, kaj prebere, s prepoznavanjem besedila pa ima težave kar četrtina odraslih. Slovenski 15-letniki so sicer po bralni pismenosti nad povprečjem držav OECD, skrb pa vzbuja vse večje število tistih, to je skoraj vsak peti mladostnik, ki dosegajo le osnovno raven bralne pismenosti. Koliko beremo, kakšen je pri tem vpliv družine? Ali država krepi bralno pismenost, kakšen je odnos politike do branja?

'Vidi se, da vsi otroci doma niso imeli enakih pogojev'
14. 06. 2020 16.07Šolarji, starši, učitelji in šole so bili ob začetku epidemije na pouk na daljavo večinoma nepripravljeni. Izkazalo se je, da vsi učenci nimajo enakih pogojev za delo od doma, tudi nekateri učitelji so se težko prilagodili na podajanje snovi s pomočjo novih tehnologij. Učitelji in starši ugotavljajo tudi, da bi bilo treba učne načrte prevetriti in iz njih izločiti balast. In kaj še so od te izkušnje odnesli?

Rezultati raziskave: šola ni preveč stresna
21. 05. 2019 13.41Rezultati raziskave o obremenjenosti osnovnošolcev so pokazali, da je stres med učenci prisoten, a ko govorimo o tem, ali je šola preveč stresna, "rezultati kažejo, da ne". Največjo obremenjenost učencev sicer povzročata ocenjevanje in veliko število predmetov. Pokazale pa so se razlike glede obremenjenosti med šestošolci in osmošolci oziroma da se stres med šolanjem povečuje.

Ali so res preobremenjeni? Šolarji bodo povedali sami
21. 02. 2019 06.00V zadnjem času je bilo v javnosti veliko govora o tem, kakšen vpliv ima na učence osnovna šola in ali jih preveč obremenjuje. Vedno bolj glasni so tudi pozivi po radikalnih spremembah v šolskem sistemu. Ni naključje, da so se na Zavodu za šolstvo ravno v teh dneh lotili izvajanja 'skrbno načrtovane' raziskave. Učenci šestih in devetih razredov bodo v anketi odgovarjali, kaj je tisto, kar jim povzroča morebitne občutke preobremenjenosti.