razširjeni program

Pohod za Evropo bo med 1. in 10. majem praznik brezmejne kulture, športa in povezovanja

24. 04. 2025 00.15

Med 1. in 10. majem bosta Nova Gorica in Gorica gostili Pohod za Evropo, drugega izmed štirih množičnih dogodkov Evropske prestolnice kulture 2025 Nova Gorica - Gorica. Brezmejni Trg Evrope bo prizorišče raznolikih kulturnih, umetniških, športnih in družabnih dogodkov, ki simbolno in dejansko presegajo meje.

Otroke bo obiskal Miklavž

05. 12. 2024 06.58

Otroke bo na predvečer svojega godu, 6. decembra, obiskal Miklavž, prvi od decembrskih dobrih mož. Pridnim bo prinesel darila, manj pridnim pa šibo. V več mestih in krajih po Sloveniji ob tem potekajo Miklavževi sprevodi, ponekod so to priložnost izkoristili tudi za prižig prazničnih luči in odprtje drsališč.

O Putinu: 'S kom pa naj se pogovarjam?' O JEK2 pa: 'Potrebujete osnovo, kot je jedrska energija'

09. 10. 2024 06.47

Mož, ki se tudi ko je najbolj neprijetno, pogovarja tako z Vladimirjem Putinom kot Volodimirjem Zelenskim. Izkušen diplomat, ki bdi nad jedrsko varnostjo, in pravi, da se moramo pogovarjati z vsemi, uporabe jedrskega orožja pa nikoli, res nikoli normalizirati. Pogovarjali smo se z generalnim direktorjem IAEA, Rafaelom Marianom Grossijem. Tudi o JEK2. "Odločili boste Slovenci," pravi o projektu, ki se mu zdi smiseln. "Sem pristaš obnovljive energije, verjamem pa tudi, da potrebujete osnovo, kot je jedrska energija." Večja vloga jedrske energije v svetovni mešanici energetskih virov je realnost, pravi. Pa tudi: "Spoznali smo, da nam brez jedrske energije ne bo uspelo. Torej, od nas, vlad, finančnih institucij in industrije bo odvisno, ali bomo to dosegli."

Ministrstvo šolam izplačalo pet milijonov evrov brez pravne podlage?

04. 09. 2024 12.54

Računsko sodišče v reviziji predloga zaključnega računa proračuna za lani ministrstvu za vzgojo in izobraževanje med drugim ponovno očita, da so osnovnim šolam nakazovali dodaten denar za opravljene ure nesistematiziranih interesnih dejavnosti, čeprav v predpisih za to ni podlage. Od ministrstva zahtevajo predložitev odzivnega poročila.

Kaj tik pred začetkom novega šolskega leta najbolj skrbi devetošolce?

01. 09. 2024 14.45

Kaj vse bo v naših osnovnih šolah od jutri naprej drugače? Vlada je v prihajajoče šolsko leto uvedla kar nekaj sprememb: največ polemik že od samega začetka sprožata dve. Prva je takoimenovani prenovljeni koncept razširjenega programa, kar po domače pomeni, da se spreminjata podaljšano bivanje in jutranje varstvo. Druga pa: obvezno nacionalno preverjanje znanja po vsaki triadi. Obvezni NPZ-ji torej v tretjem, šestem in devetem razredu – ti zadnji bodo šteli tudi pri vpisu v srednjo šolo v tistih šolah, ki bodo omejile število vpisnih mest.

Številne novosti: kaj vse prinaša novo šolsko leto

31. 08. 2024 20.23

Novo šolsko leto se začenja s številnimi novostmi ... V osnovne šole prihaja takoimenovani razširjeni program. V šolah tako ne bo več podaljšanega bivanja, interesnih dejavnosti in podobno - vse to bo sodilo v okvir tega programa. Spremenjena so tudi pravila glede izobraževanja na domu, tuj jezik v prvem razredu bo obvezen, novosti tudi glede nacionalnega preverjanja znanja. Rezultati preverjanja znanja iz učnega jezika in matematike bodo eno od meril za vpis v srednje šole, tam, kjer bo ta omejen.

Kakšno bo podaljšano bivanje po novem?

23. 08. 2024 17.40

Bodo otroci po pouku v šoli še lahko naredili domače naloge? Bodo še imeli čas za igro? Vlada si je namreč zamislila, da bo podaljšano bivanje poslej bolj organizirano in strukturirano, kot je bilo do sedaj. 146 osnovnih šol z letošnjim letom uvaja tako imenovani razširjeni program – uvajajo ga le šole, ki so ga že uvajale poskusno. Kakšna bo torej nova oblika organiziranosti osnovnih šol, ko bo pouka konec, in kako obremenjeni bodo po novem otroci, kako učitelji?

Brezplačno cepljenje proti noricam, novosti tudi pri KME

10. 07. 2024 21.56

Nabor cepljenj, ki jih bo krilo obvezno zdravstveno zavarovanje, se je razširil. Na seznamu bo po novem tudi cepljenje otrok proti noricam in nekaterih odraslih proti klopnemu meningoencefalitisu. Nacionalni inštitut za javno zdravje poziva vse, ki jim cepljenje pripada, naj to možnost izkoristijo.

Usodne posledice necepljenja: bolezen ju je za vedno zaznamovala

19. 04. 2024 19.21

Tri leta in pol je bila stara Kristina Ražman, ko je hudo zbolela za noricami. A šele čez pet let so ugotovili, da so ravno norice vzrok za njeno skoraj 70-odstotno okvaro sluha, ki jo spremlja že celo življenje. Številne bolezni, kot so davica, rdečke, tetanus in ošpice se danes v Sloveniji ne pojavljajo več ali pa posameznike redko prizadenejo. In kako smo to dosegli? Nič drugače kot s cepljenjem. Letos mineva 50 let, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija sprejela razširjeni program cepljenja.

'Cepimo se zato, da ostanemo zdravi. Ko enkrat zbolimo, je že prepozno'

19. 04. 2024 14.15

Strokovnjaki so pred svetovnim in evropskim tednom cepljenja poudarili pomen vzdrževanja zdravja tudi s cepljenjem. Letos s tednom posebej obeležujejo 50. obletnico, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sprejela razširjeni program cepljenja.

Novela zakona o osnovni šoli ne ukinja dopolnilnega pouka

06. 03. 2024 15.48

Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so zanikali namigovanja v medijih, da prenovljeni koncept razširjenega programa ukinja pomoč, ki so je bili učenci deležni v okviru dopolnilnega pouka. Pojasnili so, da gre za napačno interpretacijo novele zakona o osnovni šoli, ki je začela veljati v petek, uporabljala pa se bo od 1. septembra.

Pisanje nalog, branje pravljic, igre na prostem ... Bo tega res konec?

04. 03. 2024 17.33

Za precej razburjenja je poskrbela novela zakona o osnovni šoli, ki je začela veljati prvega marca. Z novim šolskim letom namreč ne bo več jutranjega varstva, podaljšanega bivanja, dopolnilnega pouka in interesnih dejavnosti. A brez skrbi, otroci ne bodo prepuščeni sami sebi, dosedanje oblike varstva bo zamenjal tako imenovani koncept razširjenega programa RAP, ki vključuje gibanje in zdravje za dobro telesno in duševno počutje, kulturno in državljansko vzgojo ter učenje učenja.

Iz nekaj kapljic krvi do odkritja več kot 40 redkih bolezni

02. 03. 2024 09.59

Zaživel je nov program neonatalnega presejalnega testiranja. Iz nekaj kapelj krvi, odvzetih iz pete ali drobne vene novorojenčka, po novem ne bodo odkrivali le 18 bolezni, ampak 41, med njimi spinalno mišično atrofijo, težke prirojene okvare imunosti, cistično fibrozo in kongenitalno adrenalno hiperplazijo. Če so te bolezni odkrite in jih začnemo zdraviti, še preden se pojavijo znaki, je velika verjetnost, da bo otrok lahko živel kvalitetno življenje.

Reforma osnovnega šolstva: obvezen NPZ, spremembe podaljšanega bivanja in varstva

21. 01. 2024 09.49

Poslanci bodo na mize kmalu dobili predlog sprememb v osnovnem šolstvu, ki jih je pripravilo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. Vlada v grobem načrtuje spremembe šolanja na domu, izobraževanja učencev s posebnimi potrebami, v 1. razred uvaja obvezni tuji jezik, prav tako uvaja slovenski znakovni jezik in jezik gluhoslepih. Poleg tega prenavlja razširjeni program osnovne šole. To poenostavljeno pomeni, da spreminja koncept jutranjega varstva in podaljšanega bivanja. V 3., 6. in 9. razred pa (spet) uvaja obvezna nacionalna preverjanja znanja. Ravno zadnji dve napovedani spremembi sprožata največ pomislekov in vprašanj.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS

17. 09. 2023 16.38

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

Ministrstvo bo sofinanciralo dodatne ure športne vadbe v osnovni šoli

21. 04. 2023 15.44

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je objavilo razpis za sofinanciranje oddelkov z dodatno športno ponudbo v šolskem letu 2023/24. Z razpisom v višini milijon evrov bodo sofinancirali stroške strokovnega dela v oddelkih za učence od 1. do 3. razreda osnovne šole, program pa mora obsegati najmanj eno uro dodatne športne vadbe na teden.

Vbod, ki ne boli, a lahko pusti trajne posledice na zdravju

19. 03. 2023 15.51

Ob toplejšem vremenu ljudje več časa preživljajo na prostem, ob spomladanskem prebujanju narave pa se povečuje tudi možnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo klopi. Možnost za to je v Sloveniji precejšnja, zato se pred odhodom v naravo velja ustrezno zaščititi. Letos so na NIJZ že prejeli prve primere prijav okužb s klopnimi boleznimi.

Pokrito smučišče pod Joštom? 'Skrivnostni projekt' razburja krajane

08. 03. 2023 14.15

Kot blisk so se razširile govorice, da naj bi tuji investitor ob podpori Mestne občine Kranj na gozdnatem področju pod Joštom nameraval zgraditi velikanski projekt snežne dvorane Besnica. V kompleksu naj bi bilo pokrito smučišče, ob njem bi postavili hotele, 160 metrov višje pa naj bi se bohotila še panoramska restavracija. Za projekt, ki naj bi bil ocenjen na več kot 100 milijonov evrov, bi bilo treba posekati več kot 20 hektarjev gozda. Krajani so na nogah. Občina priznava, da na območju Besnice preverja možnost prostorske umestitve športnega objekta, a gre le za predlog, ki morda sploh ne bo prišel do javne obravnave, in da investitorjev v tej fazi ni.

Sponzorirana potovanja evroposlancev: pod lupo tudi Bogovič in Novakova

13. 02. 2023 13.11

Ugledni bruseljski časnik se je lotil analize potencialno sumljivih delno sponzoriranih potovanj evropskih poslancev, med katerimi sta se znašla tudi Ljudmila Novak in Franc Bogovič. Novakova ni prijavila potovanja, ki ga je plačal proizraelski lobi, češ da plačane poti niso bile povezane z njenim parlamentarnim delom, Bogovič, ki ga je v Bakuju gostil tamkajšnji režim, pa pravi, da je bila pot transparentna in strokovna. Sponzorirana potovanja so zakonsko sicer dovoljena, politično pa so zelo problematična, opozarjajo poznavalci. Gostitelji bi namreč v zameno lahko pričakovali politične protiusluge. Bogovič naj bi na primer že spremenil retoriko glede Azerbajdžana.

Spletne nevarnosti v Sloveniji: naj se ne zgodi tudi vam

07. 02. 2023 11.14

Internet je nedvomno eden največjih in najpomembnejših izumov sodobnega časa, hkrati pa je lahko tudi nevarno okolje.

Mediteranske destinacije ponovno zvezde med počitnikarji

13. 06. 2022 00.15

Po dveh koronskih letih se nam obeta bolj sproščeno poletje, ki nudi ogromno možnosti za nepozabne počitnice in oddihe po meri posameznika.

Novo šolsko leto se začenja po modelu B – pouk v šoli za vse, a z omejitvami

01. 09. 2021 10.49

Za 193.116 učencev in 76.000 dijakov se začenja novo šolsko leto, že tretje v znamenju epidemije covida-19. Tako šolarji kot zaposleni v celjskih šolah so večinoma veseli, da se je pouk danes začel v šolskih klopeh in ne na daljavo. Po mnenju ravnateljice celjske Osnovne šole Lava Marijane Kolenko je to "najpomembnejši znak, da bomo - upamo - več šolskega leta preživeli v šoli kot pa v drugačnih prilagojenih oblikah". Na prvi šolski dan je nekaj otrok v šolo simbolično pospremil tudi minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec.

Zelena luč odbora DZ za financiranje zasebnih šol

17. 06. 2021 07.22

Odbor DZ za izobraževanje je na sredini seji prižgal zeleno luč koalicijskemu predlogu za uresničitev ustavne odločbe o financiranju zasebnih šol. Ni pa podprl predloga novele zakona o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami, ki so upravičeni do stalnega spremljevalca in ki ga je v parlamentarno proceduro vložila opozicijska LMŠ.

Napad na javno šolstvo ali uresničevanje odločbe ustavnega sodišča?

14. 05. 2021 06.00

Gre pri reševanju vprašanja o financiranju programov v zasebnih šolah res le za skrb za javno šolstvo, ki bo po besedah opozicije na slabšem in prikrajšano, če bo država 350.000 evrov letno namenila financiranju obveznega programa v zasebnih šolah in dodatnih vsebin? Predlog vladajoče koalicije je predlog za ureditev financiranja zasebnih šol na noge dvignil tudi opozicijo.

Del opozicije: Gre za napad na javno šolstvo

12. 05. 2021 19.33

Vladni trojček je v parlamentarni postopek vložil predlog zakona, s katerim bi država uresničila odločbo ustavnega sodišča o financiranju zasebnih osnovnih šol. Obvezni program bi tako financirali 100-odstotno, razširjeni program - kot je jutranje varstvo, dopolnilni pouk in podobno - pa bi država še naprej plačala 85-odstotno. Gre za napad na javno šolstvo, pa opozarja del opozicije, ki temu nasprotuje.

V skupinah nujnega varstva v šolah učenci istega razreda, ocenjevanja ne bo

29. 03. 2021 18.48

Ministrstvo za izobraževanje je srednje, osnovne in glasbene šole z okrožnico tudi uradno obvestilo, da bo pouk od četrtka do prihodnjega petka znova potekal na daljavo. Osnovnim šolam nalaga, naj skupine v nujnem varstvu oblikujejo iz učencev istega razreda, za preverjanje in ocenjevanje pa priporoča, naj ga preložijo na čas po vrnitvi.

Agata Čepelnik in Neja Frelih Oblak

22. 02. 2021 05.30

Agata in Neja sta sošolki iz Škofje Loke. Pravita, da imata 'skupno ime' in sicer 'Agoneja'. Ne, ne agonija, Agoneja! Dekleti že komaj čakata na Malega šefa Slovenije in sta pred začetkom šova vadili tudi pri profesionalnem kuharju. Agata zase pravi, da je umirjena, Neja pa hitra in polna energije.

Po modelu C bi se lahko v šole vrnili tudi učenci 4. in 5. razredov

22. 01. 2021 11.26

Po modelu C bi se lahko ob razpoložljivi prostorski in kadrovski kapaciteti v šole vrnili tudi učenci 4. in 5. razredov – seveda če bi se za to odločil ravnatelj posamezne šole. A vladni odlok predvideva vrnitev v šolske klopi le za prvo triado, ostali učenci pa bodo tako morali počakati na ugodnejšo epidemiološko sliko.

Podpora tednu mobilnosti: minister Vrtovec iz Domžal pritekel v službo

16. 09. 2020 06.00

Od 16. do 22. septembra v večjem delu Slovenije obeležujemo Evropski teden mobilnosti. Ta je že tradicionalno usmerjen v promoviranje bolj zdravega in okolju prijaznega načina premikanja, kot so hoja, tek, kolesarjenje in uporaba javnega prevoza. Številne občine se tega lotevajo na domiselne načine, zato preverite, kaj zabavnega se bo dogajalo naslednjih sedem dni.

Prilagoditve na pediatrični kliniki: 'Vstop je bolj podoben prihodu na letališče kot v bolnišnico'

16. 04. 2020 09.47

Na pediatrični kliniki UKC Ljubljana so predstavili prilagoditve na delo v času pandemije. Pediatrična klinika je v času pandemije covida-19 skladno z uredbo vlade zaradi varnosti bolnikov in zaposlenih zmanjšala število obravnav: v primerjavi z lani se je število bolnišničnih obravnav zmanjšalo skoraj za polovico, število ambulantnih pregledov pa še v večji meri. Poslužujejo se tudi 'telemedicine', dnevno preko videopovezave opravijo 15 pregledov sladkornih bolnikov, pulmologi so izvedli skoraj 500 takšnih obravnav.