Mali šef tekmovalci

Agata Čepelnik in Neja Frelih Oblak

Ljubljana, 22. 02. 2021 05.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Agata in Neja sta sošolki iz Škofje Loke. Pravita, da imata 'skupno ime' in sicer 'Agoneja'. Ne, ne agonija, Agoneja! Dekleti že komaj čakata na Malega šefa Slovenije in sta pred začetkom šova vadili tudi pri profesionalnem kuharju. Agata zase pravi, da je umirjena, Neja pa hitra in polna energije.

Starost: 10 let

Osnovna šola: Osnovna šola Ivana Groharja

Kraj: Škofja Loka

Kaj najraje skuhaš ali spečeš?

Agata: Najraje spečem navadne mafine, skuham pa najraje piščančje rolade.
Neja: Najraje pečem zelenjavno pito, skuham pa najraje rižoto.

Tvoja najljubša jed in kdo jo pripravi?

Agata: Moja najljubša jed so palačinke, ki jih pripravi babica Marjanca.
Neja: Moja najljubša jed je Jota, saj babi naredi najboljšo.

Za koga najraje kuhaš?

Agata: Najraje kuham za družino, saj jim s tem olajšam delo. Jaz pa se s tem učim kuhati.
Neja: Rada kuham za vse.

Kdo je tvoj kuharski vzornik?

Agata: Moja mami, ker dobro kuha in ker mi je njena kuhinja všeč.
Neja: Moja mami.

Kaj največkrat kuhaš?

Agata: Največkrat pripravljam piščanca. Iz piščanca naredim piščančje zrezke, ki jih popečem, včasih naredim piščančjo rolado ali rižoto s piščančjim mesom. To največkrat pripravim, ker imam rada piščančje meso.
Neja: Jaz kuham veliko stvari in nimam take jedi, ki jo pogosto naredim.

Kaj najraje ješ?

Agata: Palačinke s čokoladnim nadevom.
Neja: Joto

Česa ne maraš jesti?

Agata: Rib, ker je njihovo meso grenko in ker imajo koščice.
Neja: Bučne juhe.

Česa pri kuhanju ne maraš?

Agata: Pri kuhanju ne maram lupiti noben stari ki ima lupino (krompir, jabolka, hruška, korenje), zato ke imam čuden občutek pri lupljenju.
Neja: Če se mi kaj ponesreči.

Najljubši družinski recept?

Agata: Nimamo družinskega recepta.
Neja: Zelenjavna pita.

Kaj najraje ješ, a ti mama dovoli samo tu in tam?

Agata: Najraje jem nutello, ki pa mi jo mami dovoli jesti le dvakrat tedensko. Če bi bilo po moje, bi jo jedla vsak dan za zajtrk in večerjo.
Neja: Najraje jem čips, a ga lahko le ob posebni priliki.

Neja Frelih Oblak in Agata Čepelnik
Neja Frelih Oblak in Agata Čepelnik FOTO: POP TV

OSNOVNA ŠOLA IVANA GROHARJA, ŠKOFJA LOKA

Osnovna šola Ivana Groharja se je pojavila v slovenskem prostoru septembra 1985. Šola nosi ime po slikarju Ivanu Groharju. Poleg matične šole imamo še tri podružnice v Selški dolini: PŠ Tadeusz Sadowski - Bukovica, PŠ Bukovščica in PŠ Lenart. 

Na šoli si podajajo roko kultura, znanje in šport. Organizirajo prireditve za starše in lokalno skupnost. Veliko sodelujejo tudi z lokalnimi društvi in klubi. Učenci od 6. razreda dalje se veselijo šolskih plesov, ki jih organizirajo devetošolci. Učenci radi zahajajo v šolsko knjižnico in računalniško učilnico. 

Izjemno veliko število učencev obiskuje vsaj eno interesno dejavnost, najbolj obiskani so planinski krožek, krožek mini rokometa, otroški in mladinski pevski zbor, folklorni krožek, poznajo nas po dosežkih na fotografskem in likovnem področju. Pouk glasbe smo obogatili z delovanjem šolskega ansambla. V slovenskem prostoru je prepoznavno tudi šolsko glasilo Macesni.

V športu so najbolj prepoznavni po dosežkih v rokometu in tekih (gorskih in cestnih), saj so večkratni šolski državni prvaki. 

Vključeni so v Razširjeni program (RaP)-Gibanje in zdravje za dobro počutje, ki ga vodi Zavod RS za šolstvo in zagotavljajo dodatnih 5 ur gibanja učencem šole. Njigovi učenci so v testiranjih za Športno vzgojni karton (sedaj SLOfit) med najboljšimi v državi. Vključeni so tudi v projekt POGUM, ki krepi kompetence podjetnosti pri učencih skozi različne načina dela učiteljev in aktivnosti učencev. Prav tako so v projektu Jeziki štejejo, ki promovira večjezičnost pri učencih. Na šoli poteka pouk angleščine, med izbirnimi predmeti pa učenci obiskujejo nemščino in latinščino. Že 10. leto so vključeni v program MEPI – Mednarodno priznanje za mlade. 

Vizija šole? "Pozitivno naravnani, do znanja in vrednot - to je naša pot," pravijo v OŠ Ivana Groharja.

Zakaj podpirajo projekt Mali šef Slovenije?

Poleg kuharskega znanja in dogodivščin mali šefi tekmujejo za svoje šole in zmage delijo s svojimi prijatelji in sošolci. Vsaka šola si je izbrala svoj projekt, ki bo izboljšal njihovo šolsko okolje oz. počutje učencev. Pomembno je, da se učence na tak način spodbudi, motivira, da lotijo osvajanja novih znanj in veščin, hkrati pa se na tak način učijo za življenje in pridobivajo še kako potrebna znanja in veščine za njihovo samostojnost in neodvisnost od staršev.

Kakšen je odnos šole do uravnotežene prehrane in kako se sami trudijo, da se otroci primerno prehranjujejo?

V šoli učence vzpodbujamo, da uživajo pestro in uravnoteženo prehrano. Enkrat tedensko  imajo za malico bio pekovske izdelke in izdelke iz lokalnega okolja (različne namaze, sirupe, mesne, pekovske in  mlečne izdelke). Učence  navajamo na kulturno uživanje hrane in skušamo spreminjati njihove prehranske navade v smeri zmanjševanja sladkorja, belega kruha oz. moke in nezdravih dodatkov. Pospešujemo  porabo črnega kruha z dodatki in jih navajamo na nove bio pekovske izdelke. Zelo radi imajo različne jogurte iz lokalnega okolja. Vsak dan jim ponudimo raznovrstno sveže sadje, ki ga z veseljem zaužijejo. Surovo zelenjavo jim dvakrat na teden pripravimo pri šolski malici (rezina paradižnika, paprike, kumarice). Poraba surove zelenjave se povečuje. Vsako sredo imajo učenci dodaten obrok svežega sadja ali zelenjave iz Šolske sheme.  Na to so se že navadili in vse pojedo še isti dan.

Za kaj bi porabili denar?

Obnovili bi telovadnice v skladu z željami učenk Agate in Neje, radi bi postavili učilnice v naravi na igrišču za šolo in navabili kakšen manjši storj, aparat in pripomočke za gospodinjsko učilnico.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.