Pediatrična klinika je v času pandemije covida-19 skladno z uredbo vlade zaradi varnosti bolnikov in zaposlenih zmanjšala število obravnav, so sporočili iz UKC Ljubljana. V primerjavi z lansko drugo polovico marca se je število bolnišničnih obravnav zmanjšalo skoraj za polovico (z 898 na 479), število ambulantnih pregledov pa še v večji meri (s 3451 na 574). Še vedno pa so takoj pregledani vsi bolni otroci, mladostnice in mladostniki, ki so na kliniko napoteni pod oznako "nujno" in "zelo hitro".
'Vstop je bolj podoben prihodu na letališče kot pa v bolnišnico'
"Ravno zaradi varnosti, tako bolnikov kot zaposlenih, je protokol prihoda na kliniko bistveno drugačen in je bolj podoben prihodu na letališče kot v bolnišnico," je dejal strokovni direktor pediatrične klinike Marko Pokorn. "Od samega začetka smo zagotovili triažno ekipo na vhodu, v kateri sta zdravnik in psiholog," je pojasnil in dodal, da vse, ki pridejo, izprašajo o simptomih, pod nadzorom si razkužijo roke in dobijo masko, če je nimajo, o uporabi katere jih tudi ustrezno podučijo.
Poudaril je, da delujejo vsi presejalni programi, vsa testiranja novorojencev, vse laboratorijske in slikovne preiskave. "Pediatrična klinika zagotavlja oskrbo najtežje bolnih otrok v Sloveniji in pokriva praktično celotno zdravje otrok. Nemoteno poteka zdravljenje otrok z rakom. Vsem novorojencem s kakršnimikoli težavami zagotavljajo vso možno oskrbo. Dializna dejavnost nemoteno poteka ob vseh varnostnih ukrepih."
Starši in otroci zelo zadovoljni z obravnavo preko videopovezave
Nataša Bratina pa je pojasnila, da na današnji dopisni seji zaključujejo dogovor o razširitvi cepljenj z obveznih tudi na nekatera neobvezna za vstopnike, kot je cepljenje na klopni meningoencefalitis.
Po njenih besedah so, kjer je le mogoče, prešli na telemedicino, torej obravnave preko telefona ali videopovezave. Pulmologi so preklicali vse paciente in izvedli 500 obravnav preko videoklica, bolnike z diabetesom, s katerimi dela sama, pa prav tako obravnavajo preko videopovezave, dnevno pa na oddelku izvedejo že okoli 15 takšnih obravnav. "Preko videoklica izdam ustrezna navodila, zapisnik in predvidim nove kontrole. Izkušnje so zelo dobre, dobili smo kar nekaj sporočil, da so starši in otroci zelo zadovoljni in da nas lahko pohvalijo."
'Mislim, da bomo morali s koronavirusom živeti še lep čas'
Pokorn je dodal še, da so tistim, ki pa prihajajo na kliniko, omejili prisotnost na enega zdravega starša. Pri zagotavljanju varnosti so uporabili vse razpoložljive kadre, izrazil pa je tudi hvaležnost psihologom, ki pomagajo zdravnikom v triažnem postopku in že od samega začetka epidemije skrbijo, da otrokom primerno razložijo vse o koronavirusu.
Opozoril je, da kljub morebitnim sproščanjem ukrepov ne pozabimo prehitro na samozaščitne ukrepe. "Jaz bi bil zelo previden, posebej v luči dejstva, da je lahko del okužb asimptomatskih. Koronavirus še kroži med slovensko populacijo, najbrž pa v manjši meri, glede na to, da je dnevno odkritih manj bolnikov. Zato bi bil zelo previden pri popuščanju ukrepov. Predvsem pa mora vsak pri sebi oceniti. Tudi če bodo ukrepi oblasti sproščeni, mora v človeku samozaščitno obnašanje obstati. Mislim, da bomo morali s koronavirusom živeti še lep čas," je prepričan Pokorn.
Nemoteno deluje pediatrični paliativni tim
UKC je sicer v sporočilu za javnost navedel, da so v izogib morebitnemu poslabšanju zdravja otrok, ki bi ga tovrstno zmanjšanje obsega dela lahko povzročilo, natančno pregledali vse sezname otrok, ki so bili od razglasitve epidemije naročeni na obravnavo na pediatrično kliniko, starše kontaktirali po telefonu ter preverili zdravstveno stanje otrok in se dogovorili glede potrebe po pregledu. Če se je izkazalo, da je pregled potreben, so ga tudi opravili. Poleg tega so uvedli tako medicinske obravnave po telefonu kot tudi po videopovezavi in na ta način na daljavo svojim kroničnim bolnikom brez prekinitev zagotovili stalno zdravstveno oskrbo.
Dodali so, da nemoteno deluje pediatrični paliativni tim, ki spremlja otroke, vključene v tovrstno obravnavo in nudi stalno podporo otrokom in njihovim družinam. V zvezi s tem so vzpostavili tudi stalno aktivno mobilno telefonsko številko, na kateri so člani tima dosegljivi 24 ur na dan, sedem dni v tednu.
Neprekinjeno in v polnem obsegu potekajo tudi presejalni programi novorojenčkov, vključno z vso laboratorijsko diagnostiko ter slikovnimi in vsemi drugimi potrebnimi diagnostičnimi preiskavami. Brez prekinitev poteka zdravljenje otrok z rakom kot tudi program transplantacij krvotvornih matičnih celic, prav tako se neprekinjeno obravnavajo vsi novorojenčki z zdravstvenimi težavami in vsi drugi najtežje akutno bolni otroci iz vse Slovenije. Na varen in nemoten način poteka dializno zdravljenje otrok.
"Poleg tega smo na Pediatrični kliniki pod svojo streho sprejeli otroški oddelek in urgentno ambulanto ter dnevno bolnišnico Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja, kjer se obravnavajo vsi otroci z okužbami, ki niso posledica koronavirusa SARS-CoV-2," še sporočajo in dodajo: "Zaradi razumljivih razlogov je trenutno sodelovanje s centri v severni Italiji okrnjeno, še vedno pa poteka transplantacijska dejavnost v okviru Eurotransplanta. Prav tako nemoteno poteka sodelovanje z nemškim srčnim centrom v Münchnu, z otroškimi srčnimi kirurgi iz Prage in tudi z drugimi centri v Evropi."
Na področju redkih bolezni delujejo vsi oddelki, ki skrbijo za otroke z omenjenimi boleznimi in so vsakodnevno dosegljivi po elektronski pošti in telefonu. Prav tako vsak dan deluje kontaktna točka za redke bolezni, trudijo pa se, da bi zaposlili dodatno pomoč, da bi vzpostavili stalno dostopnost tudi na telefonski številki kontaktne točke.
"Razširjeni strokovni kolegij za pediatrijo je v zadnjem mesecu dni v dopisni obliki opravil pet sej, v okviru katerih smo pripravili priporočila za organizacijo dela pediatrov na primarnem nivoju, navodila za varno izvedbo cepljenja otrok, mnenje glede dela razvojnih ambulant in druge organizacijske ukrepe v zvezi z zagotavljanjem varne obravnave otrok v času pandemije novega koronavirusa."
Ob vsem tem pa na daljavo nemoteno poteka tudi pouk pediatrije v sklopu 5. in 6. letnika študija medicine. Poudarjajo, da se je delo Pediatrične klinike v celoti prilagodilo času pandemije: že ob vstopu v bolnišnico se preveri zdravstveno stanje vsakega bolnika in spremljevalca, poduči se jih o osnovnih načelih higiene, ki vključuje nadzorovano razkuževanje rok in uporabo maske, nato se jih usmeri v ustrezno ambulanto. Naš način dela so povzeli tudi na drugih klinikah v okviru ljubljanskega kliničnega centra
Poleg tega je posebna ekipa strokovnjakov pripravila zbrane podatke o poteku okužbe z novim koronavirusom pri raznih bolezenskih stanjih v otroštvu, ki jih v skladu z novimi dognanji ter informacijami s strani kolegov po vsem svetu ves čas posodablja, njihovi psihologi so med prvimi pripravili napotke za pogovor z otroki o koronavirusu in pomoč pri njihovem spoprijemanju s strahovi. Vse informacije v zvezi z novim koronavirusom v zvezi z otroško populacijo pa so prosto dostopne na spletnih straneh Pediatrične klinike.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.