plodovi

Nizke temperature poškodovale del sadnega drevja
07. 04. 2025 10.30Velik del Slovenije razen Primorske so minulo noč zajele temperature pod ničlo. Večina sadjarjev je zelo dobro pripravila sadno drevje na tokraten prodor hladnega zraka. Nekaj poškodb na plodičih bo, kolikšna bo škoda, pa se bo pokazalo pozneje, je v prvi oceni dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.

Nizke temperature poškodovale del sadnega drevja, a ne povsod
07. 04. 2025 06.45Velik del Slovenije, razen Primorske, so minulo noč zajele temperature pod ničlo. Večina sadjarjev je zelo dobro pripravila sadno drevje na tokraten prodor hladnega zraka. Nekaj poškodb na plodičih bo, kolikšna bo škoda, pa se bo pokazalo pozneje, je v prvi oceni dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.

V MasterChef prihaja magister farmacije in doktor farmacevtskih znanosti
11. 03. 2025 10.59Samo Kreft že 30 let poučuje na fakulteti za medicino, znanja pa predaja tudi na šoli Sodobne fitoterapije, ki jo je ustanovil skupaj z Natašo Sivec. Prihodnji ponedeljek prihaja v MasterChef Slovenija, kjer bo pokazal svoje kulinarične spretnosti.

V dolini Neretve zgnilo več tisoč ton mandarin
20. 11. 2024 14.26V dolini Neretve je letos zaradi sredozemske sadne mušice zgnilo več tisoč ton mandarin. Samo v Metkoviću ob meji z Bosno in Hercegovino so v kompostarni tamkajšnjega komunalnega podjetja sprejeli več kot 3700 ton tega sadja, poročajo hrvaški mediji.

BLOG: Buče – več kot le praznični okras
27. 10. 2024 08.06Ko pomislimo na buče, jih pogosto povežemo z nočjo čarovnic in praznično jesensko sezono. A buče so veliko več kot le praznični okras. Ta čudovita rastlina ima globoko zgodovino in številne koristi za naše zdravje. Buče niso le estetsko privlačne, ampak tudi izjemno hranljive in vsestransko uporabne v kuhinji, tradicionalni medicini in celo kozmetiki.

V najlepšem kozjanskem sadovnjaku leta: Šest ton jabolk brez kemije
20. 10. 2024 09.09Sožitje narave in človeka. Slogan Kozjanskega parka, ki kar zaživi pred očmi obiskovalca, ki se sprehaja med visokodebelnimi travniškimi sadovnjaki. Nekoč nepogrešljivi ob vsaki hiši, danes pa domačini znova odkrivajo prednosti neškropljenega sadja, ki poka od okusa. Zardeli carjevič, krvavo rdeči jonatan, sramežljiv beličnik. Avtohtona goriška sevka in trpežni bobovec. To je le nekaj od 126 tradicionalnih sort jabolk, ki zorijo v zavetju kozjanske narave. In polni zabojčki dišečega sadja, ki ne potrebujejo obdelave s fitofarmacevtskimi sredstvi, dokazujejo, da se še vedno da kaj pridelati tudi brez kemije. Tradicionalne sorte, ki so posejane po slikovitih sadovnjakih, namreč dobro kljubujejo škodljivcem in podnebnim spremembam.

Festival namiznih oljk: v Kopru ocenjevali 24 vzorcev
20. 09. 2024 20.03Ko govorimo o oljčnih letinah, kakovosti in količinah, najbrž vsi pomislimo na oljčno olje. Pa vendar, najboljši plodovi ne gredo za olje, ampak jih pridelovalci vložijo. Gre za zelo butično proizvodnjo, ki marsikdaj ni ekonomsko upravičena, vendar jo številni prakticirajo. Tako zaradi tradicije kot tudi dejstva, da gre za izjemen produkt. Da bi to še spodbujali, zadnjih osem let poteka festival namiznih oljk. Letos so v Kopru ocenjevali 24 vzorcev.

Hrvaški vrtičkarici na vrtu zrasla skoraj meter dolga kumara
06. 08. 2024 06.00S hrvaških vrtičkov prihaja zgodba o neverjetnem pridelku. Domačinka, ki je mislila, da je posadila navadno jedilno kumaro, se je veselila časa, ko bodo začeli odganjati prvi cvetovi in rasti plodovi. Z možem sta pridno zalivala vrt, nato pa osupla ugotovila, da prav veliko kumar ne bo zraslo. Na plano je namreč pokukala le ena, a ta neverjetno dolga. Trenutno v dolžino meri kar 94 centimetrov in še raste. Kdaj jo bosta utrgala?

Letos se vipavskih in briških češenj ne bomo najedli
29. 05. 2024 19.10Zaradi obilnega deževja bo češenj letos veliko manj kot sicer. Sadjarji na Vipavskem in v Goriških brdih ocenjujejo, da bo izpad od 50 do 70 odstotkov, veliko pa je odvisno od mikro lege in številnih nevšečnosti, ki so sadjarje prizadele že zgodaj spomladi: od pozebe do sodre in močne burje. Zagotovo bo prvega domačega sadja manj od povpraševanja, poudarjajo. Kako pa kaj kaže ostalemu sadju?

Zima še ni rekla zadnje, v torek bo spet snežilo zelo nizko
21. 04. 2024 07.08Če bodo obveljali trenutni izračuni meteoroloških modelov, bi lahko v torek v krajih nad 700 do 800 metrov nadmorske višine zapadlo od 10 do 15 centimetrov snega, še višje pa tudi več kot četrt metra. Snežinke bi lahko ponovno ugledali tudi marsikje po nižinah. Za ta čas zelo hladen zrak bo nad nami vztrajal do sredine prihodnjega tedna, potem pa se bo k nam postopno vendarle vrnilo toplejše vreme. Ob koncu tedna lahko temperature ponekod že presežejo 20 stopinj Celzija.

Hladno petkovo jutro: pozeba na Notranjskem in Krasu
19. 04. 2024 10.38Po pričakovanjih se je prejšnjo noč temperatura ponekod spustila pod ledišče. Eno izmed nižjih temperatur so izmerili v Babnem Polju, in sicer –6,3 stopinje Celzija. Po prvih zbranih informacijah s terena so škodo zaradi jutranje pozebe v zadnjih dneh utrpeli kmetje na Notranjskem in ponekod na Krasu, med prizadetimi kmetijskimi rastlinami pa so sadno drevje, orehi in trta.

Ljubiteljski vremenar: 'Plaščev še nikar ne pospravite'
27. 03. 2024 07.48Pred prazničnim koncem tedna se vsi sprašujemo, ali bo zima še zamahnila z repom. Sodra in toča sta konec tedna ponekod povzročili veliko škodo. Kaj sledi? Kakšna bo pomlad?

BLOG: Pegasti badelj, zdravilno zelišče za razstrupljanje jeter
10. 03. 2024 07.00Prekomeren vnos alkohola, slaba prehrana, virusni hepatitis, prekomerno uživanje raznih zdravil in uporaba drog lahko vselej nalagajo ogromno stresa na jetra ter sčasoma povzročijo kronično poškodbo jeter. Živimo v morju toksinov in posledično uničujemo naše telo ter zaradi tega organizem izpostavljamo vedno večjim in težjim izzivom. Nam lahko pri vsem tem pomaga pegasti badelj? Gre za zdravilno zelišče, ki je skoraj vedno ena glavnih sestavin raznoraznih dopolnil za razstrupljanje jeter.

V Celju odslej domuje največji golob na svetu
23. 10. 2023 10.21Celjska tropska hiša ima novo pisano pridobitev. Postala je dom redkim tropskim vrstam golobov. Nazadnje se jim je pridružil nikobarski golob. To je največja vrsta goloba iz sveta, v Celje pa so ga pripeljali iz živalskega vrta v Brnu. Golobi so simbol miru, svobode in ljubezni po vsem svetu, vseh teh vrednot pa v zadnjem času povsod primanjkuje, so izpostavili. Z naravovarstveno akcijo se tako pridružujejo tudi mirovnemu gibanju za ljudi, ki si vojn niso izbrali.

BLOG: Hruške ponujajo celo paleto zdravstvenih koristi
22. 10. 2023 14.35Hruške, ti sočni in aromatični darovi narave, so že stoletja nepogrešljiv del prehrane po vsem svetu. Poleg svoje edinstvene sladkosti in teksture so prava zakladnica hranil, ki igrajo ključno vlogo pri skrbi za naše zdravje. Hruške so tako okusne kot hranljive in ponujajo številne koristi za zdravje, zaradi česar so odličen dodatek k uravnoteženi prehrani. V tem članku bomo bolj podrobno spoznali ta izjemen sadež.

Jestival okusov in umetnosti v Kobaridu
27. 09. 2023 00.15Festivalska jesen v Dolini Soče v polnem teku

Izpad oljčnih plodov letos tudi do 50-odstoten
04. 09. 2023 20.04Tudi oljkarji se bodo morali sprijazniti in prilagoditi podnebnim spremembam, ki vse bolj vplivajo na letine tega pridelka. Kot sami ugotavljajo, povprečnih ali običajnih letin ni več. Lani so drevesa kljub hudi suši obrodila izjemno, letos je slika povsem drugačna. Plodov je precej manj kot lani, izpad bo tudi do 50-odstoten. A to ne bo prizadelo vseh enako, nekateri oljkarji bodo imeli lahko še boljšo sezono kot lani, drugi ne bodo pridelali nič. Kaj pa to pomeni za cene olja?

Skupaj nam je najbolj LUŠTno
25. 05. 2023 00.15Vse lepši dnevi letošnje pomladi kar kličejo k uživanju v nam najljubši družbi. Nič pa ni boljšega, če druženja popestrimo s slastnimi jedmi. Zakaj ne bi uporabili še svežega slovenskega paradižnika? LUŠT je namreč že na policah!

BLOG: Eterična olja lahko izboljšajo naše življenje
21. 05. 2023 07.00Eterična olja so stoletja uporabljali za zdravljenje različnih težav in ohranjanje dobrega počutja. Predstavljajo zmesi raznovrstnih hlapnih, močno dišečih spojin, pridobljenih iz botanično definirane rastlinske vhodne snovi (cvetovi, listi, plodovi, semena, korenine, skorja) z destilacijo ali z ustreznim mehanskim postopkom brez segrevanja.

Zaradi slabega vremena bomo ostali tudi brez prvih vipavskih češenj
16. 05. 2023 17.13Nizke temperature ter mokro in vetrovno vreme so odnesli prve letošnje češnje, je povedal eden največjih pridelovalcev češenj v Vipavski dolini Bogdan Slokar. Prav prenizke temperature letošnjo pomlad so zorenje češenj pomaknile za vsaj dva tedna, zaradi dežja pa so zgodnji plodovi tudi razpokani.

Gospo Vilmo prosijo za pohane šnite iz otroštva
02. 04. 2023 08.00Med pandemijo so številni slovenski počitnikarji na podeželju iskali umik od drugih ljudi, zdaj pa se kot gostje še vedno vračajo na turistične kmetije, ki postajajo vse bolj priljubljene. (Pre)hiter tempo življenja vse več ljudi potiska k iskanju predaha od vsakdanjega vrveža. Nekateri ure in ure zgolj sedijo na terasi, drugi pravijo, da v treh dneh tam lahko postorijo več kot v dveh tednih v pisarni, tretji pa pripeljejo svoje otroke, tako kot so njih nekoč tja vozili njihovi starši.

BLOG: Zimski sadeži, ki vam bodo v pomoč pri boju s sovražniki imunskega sistema
04. 12. 2022 07.00Čeprav smo zakorakali v veseli december in se skoraj vsi veselimo novoletnih druženj, zabave, dobre hrane in "kuhančkov", bom jaz poskušal še vedno ostati na "zdravem bregu". Dobro se je zavedati, da naš imunski sistem opravlja svojo funkcijo brez premora in je v zimskem času še bolj aktiven oz. na udaru. Zato bom v tokratnem prispevku z vami delil svoj nabor sadežev, ki vam bodo v pomoč pri boju s sezonskimi "sovražniki" imunskega sistema.

Ravni alkohola, ki bi bila med nosečnostjo varna, ni
09. 09. 2022 06.00Alkohol je dokazano teratogen, kar pomeni, da lahko pri zarodku oziroma plodu povzroči vrsto razvojnih motenj, tako v rasti kot v razvoju posameznih telesnih organov. Prizadeti so lahko različni organi in tkiva, odvisno od njihovega razvoja glede na čas v nosečnosti, v katerem pride do izpostavljenosti otroka alkoholu. Najbolj ranljivi pa so otrokovi možgani, ki se razvijajo skozi celotno nosečnost. Zato naj velja, da vsako pitje alkohola predstavlja tveganje.

Preživite poletje tudi na domači plaži
29. 05. 2022 00.15Vse več vrtov, dvorišč in teras po Sloveniji se poleti prelevi v prava domača kopališča, ki jih krasijo sodobni montažni bazeni, obkroženi z ležalniki, rastjem, vrtnimi bari in zunanjimi kuhinjami. S pravo opremo in nekaj domišljije si takšen vrtni ali dvoriščni raj lahko ustvarite tudi vi, za to pa niti ne potrebujete gore prihrankov, vojske delavcev in večmesečnega načrtovanja. Ste pripravljeni, da vsako prosto poletno popoldne spremenite v rajski oddih? Potem pa kar na delo! Za začetek si preberite tale prispevek!

Toča klestila po severu in severovzhodu, škoda bo velika
28. 05. 2022 07.26Ponoči je predvsem sever in severovzhodni del države zajelo deževje, ki ga je spremljal močan veter, padala je tudi toča. Škoda po neurju bo ogromna, saj je uničenega veliko kmetijskega pridelka. Nastradali so tudi odkriti nasadi v Sadjarskem centru Maribor, kjer je toča razklala plodove jablane in češnje. "Na tleh leži skoraj polovica plodov," je dejala vodja centra.

V slovenskih gozdovih vse pogostejši napadi škodljivih hroščev
26. 05. 2022 18.50Če ste se zadnje tedne sprehajali po gozdu ali pa ste opazovali drevesa, ste lahko bukve videli v že prav jesenskem videzu. Rjavi in na pol odlomljeni ali celo odpadli listi ter odmrle in povsem gole vejice so posledica majhnega škodljivca, bukovega rilčkarja skakača, ki se je letos močno prenamnožili. Posledice dela hrošča so izrazito vidne na Dolenjskem, v Zasavju in v Savinjski regiji. Ponekod so listi popolnoma uničeni, zaradi česar bi plodovi, ki bi jih bilo sicer letos ob močnem cvetenju bukve ogromno, odpadli veliko prej. In kot da to ne bi bilo dovolj, so bukovi listi letos tudi polni uši. Kaj prenamnožitve hroščev prinašajo za gozdove in ostala drevesa?

Zakaj ne bi posejali stare sorte semen zelenjave?
16. 03. 2022 00.15Če so pred leti vrtovi dobesedno izginjali iz naših ohišnic, danes temu ni več tako. Vse več ljudi ima doma vrtiček ali vsaj na balkon v korita poseje najbolj osnovne vrtnine. Ljudje so čedalje bolj osveščeni tudi glede ohranjanja avtohtonih in tradicionalnih sort semen, ki so prilagojene našemu okolju in zrastejo večinoma brez kemije.

Prihaja slana, zaščitite pridelke
13. 10. 2021 08.39Če imate na svojih vrtičkih še vedno kaj zelenjave, jo poberite ali ustrezno zaščitite, saj vremenoslovci za četrtek napovedujejo slano in temperature pod lediščem. V notranjosti države bo slana zjutraj možna tudi še v petek in soboto.

Obrodili sadovi na Mednarodni vesoljski postaji: Houston, imamo papriko
11. 10. 2021 18.12Nedavno so štiri pekoče paprike, ki rastejo v naprednem rastlinskem habitatu na Mednarodni vesoljski postaji, obrodile prve sadove. "Že odštevamo! Le še nekaj tednov nas loči od obiranja in uživanja prvih paprik v vesolju!" je v zapisu na družbenih omrežjih naznanila astronavtka Megan McArthur. Dodala je, da so njihove možnosti kuhanja omejene in se vprašala, ali bi bilo bolje zaužiti sveže paprike, ali pa jih speči v pečici.

Virus rjave grbančavosti tudi v Sloveniji, ogrožena paradižnik in paprika
13. 08. 2021 15.08Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zaradi prvega potrjenega primera virusa rjave grbančavosti plodov paradižnika v slovenski pridelavi pridelovalce paradižnika in paprike znova poziva k izvajanju biovarnostnih ukrepov za preprečevanje vnosa in širjenja tega virusa. Gre za nov in nevaren karantenski rastlinski virus, ki ogroža pridelavo paradižnika in paprike, ni pa nevaren za zdravje ljudi in živali. Uprava je že odredila prve ukrepe za preprečevanje nadaljnjega širjenja virusa.