1. Grenivke
Grenivka vsebuje veliko vitamina C in vitamina A ter fitokemikalij, kot sta likopen in beta-karoten, limonoidov, kot je limonin, in flavonoidov, kot je naringenin. Te spojine imajo pozitiven vpliv na naš organizem, saj se lahko borijo proti poškodbam prostih radikalov in oksidativnemu stresu, ki prispevata k staranju in razvoju kroničnih bolezni.
2. Limone
Limone zagotavljajo močne flavonoide, vključno s kvercetinom, luteolinom, apigeninom in hesperidinom. Vsi ste že verjetno seznanjeni z dejstvom, da so limone polne vitamina C, a to še zdaleč ni edini "as iz rokava", na katerega se lahko limona zanese, ko gre za izbor 'naj superživilo'. Limona poleg zgoraj naštetih snovi vsebuje tudi veliko ocetne kisline, kar pomeni, da je precej bolj kisla v primerjavi z drugimi živili. Prav zaradi svoje kislosti je odlična pri uničevanju bakterij.
Flavonoidi, ki se nahajajo v limoni, prinašajo kar nekaj pozitivnih učinkov na naše telo in pomagajo preprečevati bolezni srca in presnovne motnje, ter naj bi delovali protivnetno, antidiabetično in protirakavo.
3. Pomaranče
Tudi ta sadež zagotavlja veliko vitamina C, vendar so pomaranče bogate tudi s flavonoidi, kot je na primer hesperidin. Pomaranče so tudi dober vir kalija, folatov in ostalih flavonoidov, ki spodbujajo razstrupljanje, varujejo pred poškodbami zaradi prostih radikalov in ščitijo pred rakom.
4. Kivi
Tudi kivi je osvežilen sadež, ki ima visoko hranilno vrednost, saj je bogat z vitaminoma C in K, kalijem, kalcijem, fosforjem, vitaminom E, magnezijem, vitamini B3, B5 in B9 ter vlakninami. S pomočjo vitamina B9 in vitamina C kivi krepi kostni mozeg in tako ustvarja povečano proizvodnjo rdečih in belih krvničk, ki ustvarjajo protitelesa in gradijo imunski sistem. Prav tako ima kivi zaradi teh dveh vitaminov sposobnost povečanja absorpcije železa (zelo koristen za preprečevanje anemije). Ta sadež ima tudi odlične antioksidativne lastnosti, ki igrajo izjemno vlogo pri zaščiti naših celic pred različnimi poškodbami.
Zaradi naravnih odvajalnih lastnosti je uporaba kivija še posebej primerna za tiste, ki trpijo zaradi zaprtja. Torej, več kot dobrodošel je v obdobju, ko se večina ljudi prenajeda z živili, ki "zapirajo".
5. Mandarine
Mandarine so bogate predvsem z vitamini A, B, C ter z minerali, kot so železo, magnezij, kalij, fosfor in kalcij. V njih se nahaja tudi snov limonin, ki naj bi imela protirakave lastnosti. Vsebujejo topna in netopna vlakna, kot sta hemiceluloza in pektin, ki zavirata absorpcijo prekomernih količin holesterola v črevesju. Preprečevale naj bi tudi slabosti ter blažile trebušne krče in bruhanje in pomagale pri lažjem izločanju strupov iz telesa. Imajo tudi protimikrobne lastnosti in visoko vsebnost beta kriptoksantina, snovi, ki sodeluje v boju proti hepatitisu C.
6. Klementine
Ta sadež je vir naravnega folata, zato lahko njihovo redno uživanje pripomore k normalnemu delovanju možganov ter k zmanjšanju stisk in depresije. Folat je koristen tudi pri preprečevanju defekta nevralne cevi v nosečnosti. S svojo vsebnostjo vitamina C in raznih fitohranil bodo prav tako poskrbele za močan imunski sistem in zaščito pred škodljivimi prostimi radikali. Vitamin C pa sodeluje tudi pri sintezi kolagena, ki je bistvenega pomena za vzdrževanje zdrave kože.
Z uživanjem klementin boste lahko poskrbeli k ohranjanju močnih in zdravih kosti (zaradi vsebnosti kalcija in fosforja). Ta dva minerala igrata pomembno vlogo tudi pri krčenju mišic.
7. Brusnice
Plodovi brusnice vsebujejo veliko arbutina, čreslovin, pektina ter različnih vrst vitaminov, kot so vitamini A, B, K in C. Med minerali imajo pomembno vlogo natrij, kalij, kalcij, magnezij ter fosfor. Brusnice vsebujejo tudi lutein, ki je zelo pomemben za naš vid in za zdrave oči, saj gre za močan antioksidant, ki preprečuje arterijske spremembe v rumeni pegi in tudi nastanek sive mrene.
Brusnice najpogosteje uporabljamo kot uroantiseptik pri vnetjih sečil (ledvic in mehurja). Plodovi naj bi vsebovali veliko bioaktivnih snovi, ki se jim pripisuje močno antibiotično delovanje. Sok brusnic naj bi vplival tudi na zmanjšanje holesterola, trigliceridov in sečne kisline, brusnični čaj pa naj bi bil učinkovit pri slabokrvnosti, lajšanju krčev in revmi.
8. Kaki
Kaki je okroglo oranžno sadje, ki vsebuje veliko beta-karotena – provitamina A, vitamina C, kalija in mangana. Vsebuje tudi antioksidante, kot sta galna kislina in epikatehin galat, dve spojini, ki sta povezani s pozitivnimi vplivi na zdravje, kot je zmanjšanje ravni holesterola, vnetja in visokega krvnega tlaka. Kaki je sicer sadež, ki vsebuje razmeroma veliko sladkorjev, je pa tudi vir prehranskih vlaknin in več mikrohranil). Vsebuje tudi različne polifenoletanine, proantocianidine, flavonoide, katehine, ki s svojim antioksidativnim delovanjem podpirajo zaščitne mehanizme telesa proti oksidativnemu stresu.
9. Granatno jabolko
Granatno jabolko vsebuje vitamin K, folat, vitamin C in vitamin B5 (pantotenska kislina ), od mineralov pa predvsem baker, kalij in mangan. V tem sadežu se nahajajo tudi visoke koncentracije polifenolov, ki veljajo za močne antioksidante. Med njimi najbolj izstopa punikalagin. Ker je bogat vir antioksidantov, mu pripisujejo številne antikancerogene in protivnetne učinke, uživanje tega sadeža pa naj bi med drugim tudi izboljšalo stanje pri aterosklerozi.
Zaključek
V obdobju pretiranega prenajedanja in vnosa večjih količin alkohola bi se bilo pametno zavedati, da s takšnim načinom življenja obremenjujemo organizem in še dodatno postavljamo večje izzive za svoj imunski sitem. Poskusite biti v nekem zdravem ravnovesju. To ne pomeni, da se morate odrekati hrani, a pretiravati tudi ni treba.
Čeprav sem zgoraj pisal o blagodejnih učinkih obravnavanih sadežev in spodbujal k njihovem uživanju, pa ti še zdaleč niso primerni za vsakogar. Na splošno veljajo za "zdrava" živila, a imajo lahko tudi negativen vpliv na naše zdravje. Prav tako vsebujejo sladkorje, pa tudi razne snovi, na katere smo lahko intolerantni. Za primer vam dam kivi. Srbenje in pekoč občutek na jeziku, ki je zelo pogost pri požiranju kivija, je lahko posledica dejstva, da je ta sadež bogat z igličastimi kristali kalcijevega oksalata, ki lahko povzročijo draženje ustne sluznice.
Zaradi velike vsebnosti oksalne kisline naj soka svežih brusnic ne uživajo ljudje, ki so nagnjeni k ledvičnim kamnom.
Citrusi vsebujejo tudi veliko večjo količino citronske kisline od ostalega sadja, kar lahko sčasoma razjeda zobno sklenino in poveča tveganje za nastanek kariesa.
Nekatere vrste sadja lahko vplivajo tudi na zdravila, ki jih uživate. Grenivke, na primer, vsebujejo kemikalijo, znano kot furanokumarin, ki lahko blokira aktivnost specifičnega encima, potrebnega za razgradnjo nekaterih zdravil, kot so statini in benzodiazepini.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.