Lastniki pogrešanega pomeranca so sporočili, da je Coco z ljubljanskega Viča izginil 15. aprila. "Izginil je v večernih urah izpred doma na Ramovševi ulici, nazadnje pa je bil opažen v bližini gostišča Pri Noni, od koder je pobegnil proti Poti spominov in tovarištva. Sledilni psi so ga zaznali še do travnika v bližini avtocestnega izvoza Vič," so povedali.
Coco je sicer star leto in pol, vreden pa naj bi bil okoli 4000 evrov. Prav zaradi tega njegovi lastniki ne izključujejo niti možnosti, da bi bil pes odtujen.
"Zelo je opazen in prijazen. Težko verjamemo, da ga nihče več ni opazil," pravijo domači in dodajajo, da vsak dan brez informacije le še poglablja njihovo stisko. Zato vse, ki bi karkoli vedeli o pogrešanem pomerancu, prosijo, da se jim oglasijo. Za najditelja pa so razpisali tudi denarno nagrado.

Psičko Payo pogreša tudi naša voditeljica vremena Jana Morelj. "Hvala vsem, ki ste delili informacijo in pomagali pri iskanju. Ni še prišla domov, čeprav je bila čez dan opažena na več lokacijah po Ljubljani – Stegne, Koseze," je sporočila na svojem družbenem omrežju.
Izgubljeno žival je treba obvezno prijaviti
A seveda to nista edina pogrešana psa pri nas. Že kratek pregled skupin na družbenih omrežjih kaže, da svoje ljubljenčke pogreša veliko več lastnikov. Pa ne le psov, temveč tudi druge kosmatince. Pa lastniki vedo, kaj storiti ob izginotju svojih hišnih ljubljenčkov?
V Zavetišču Ljubljana svetujejo, naj skrbnik izgubo živali čim prej oz. obvezno v roku treh dni od izgube prijavi zavetišču. Pravilnik namreč določa, da mora lastnik vsako izgubo hišne živali v roku treh dni prijaviti pristojni veterinarski organizaciji ali pa najbližjemu zavetišču. V nasprotnem primeru bi se namreč lahko izguba štela kot namerna zapustitev živali, kar je kaznivo dejanje.
V ljubljanskem zavetišču poudarjajo, da prijave o izgubljenih živali sprejemajo 24 ur na dan, da pa anonimnih prijav ne obravnavajo. Prijavo sicer zabeležijo v evidenco in preverijo, če imajo že kakšne informacije o najdbi. V primeru prejete prijave o najdbi pogrešane živali skrbnika obvestijo in ga povežejo z najditeljem. Prav tako jo v primeru sprejetja pogrešane živali v zavetišče vrnejo skrbniku v skladu s postopkom vračanja živali lastniku.
Številni lastniki ob tem pomoč iščejo tudi z objavami na družbenih omrežjih ali z razobešanjem letakov po mestu. Tudi v zavetišču Ljubljana omogočajo objavo oglasa o izgubljeni živali na svoji spletni in Facebook strani.
Kako pa je v primeru najdbe izgubljene oz. zapuščene živali?
Zapuščene hišne živali običajno sprejmejo pristojna zavetišča, s katerimi imajo občine sklenjeno pogodbo. V zavetišču Ljubljana ob najdbi hišnega ljubljenčka svetujejo, naj najditelj najprej preveri, ali je žival res zapuščena in ali je morda njen lastnik kje v bližini.
Nato naj previdno, brez ogrožanja lastne varnosti, preveri stanje živali in zabeleži morebitne poškodbe ali bolezni. "Če žival ni bolna ali poškodovana in ne ogroža okolice, se ji približajte le tako, da zagotovite lastno varnost ter preverite, ali je na ovratnici (če jo ima) morebiti kontakt skrbnika," dodajajo.
V primeru, da je skrbnik znan ali pa ga je mogoče ugotoviti, naj ga o najdbi živali obvestijo in jo vrnejo. V nasprotnem primeru naj obvestijo pristojno zavetišče, živali pa naj, če se ji ne morejo približati, poskusijo preprečiti pobeg.
Za zapuščene rejne živali (ovce, koze, krave ipd.) mora najditelj obvestiti območni urad veterinarske uprave uradnega veterinarja oziroma 112. Prostoživeče (divje) živali sprejmejo pristojna zatočišča, prav tako pa je potrebno o najdbi obvestiti 112. Za divjad so medtem pristojne lovske družine na območju, na katerem so bile živali najdene, oziroma obveščajte 112.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.