neurejenost

Chris Evans na premieri novega filma presenetil z 'neurejenim' videzom
07. 11. 2024 13.17Pred leti je po izboru revije People osvojil naziv najbolj seksi moškega leta, pred dnevi pa je na premieri svojega novega filma šokiral. Chris Evans se je na rdeči preprogi namreč pojavil v družbi svojih soigralcev, a kljub temu po mnenju številnih oboževalcev negativno izstopal. Deloval je namreč izjemno neurejeno, saj je bil z daljšimi lasmi, gosto brado in očali skoraj povsem neprepoznaven.

Komisija za medicinsko etiko: referendumsko vprašanje vzbuja pomisleke
24. 05. 2024 13.08Komisija za medicinsko etiko je opozorila, da referendumsko vprašanje o ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja vzbuja pomisleke. Javnosti je namreč odvzeta možnost, da o vprašanju odloča vsebinsko. Področje odpira možnosti zlorab, menijo, izpostavili pa so tudi neurejenost dolgotrajne oskrbe in paliativne medicine.

Javno šolstvo v krizi: 'Samo če imaš pet, si nekaj vreden'
17. 05. 2024 15.09Predstavniki staršev, ravnateljev in učiteljev so opozorili na alarmantno stanje v javnem šolstvu. Predsednica združenja ravnateljev Mojca Mihelič je izpostavila premalo denarja in zakonsko prenormiranost. Opozorili so na primanjkljaj učiteljev, poudarjanje ocen namesto znanja in splošno pomanjkanje vizije šolstva.

Problematično nameščanje rediteljev na prireditve: kakšne so njihove pristojnosti?
07. 05. 2024 20.26Okoliščine množičnega pretepa v Vitanju še niso razjasnjene. Podjetje UNI7, ki so ga najeli za varovanje dogodka, je bilo ustanovljeno šele pred dvema mesecema in ni včlanjeno v Zbornico za razvoj zasebnega varovanja. Kot je razbrati s poslovnih strani, ima samo enega zaposlenega. Kdo so torej bili varnostniki, ki so pretepali udeležence prireditve Majsko Vitanje? Na zbornici sicer že leta opozarjajo na problematičen status rediteljev in na sistemsko neurejenost področja varovanja, kar lahko predstavlja velika varnostna tveganja.

Razmere v večini bolnišnic se ne slabšajo, a je stavka velika ovira
17. 04. 2024 12.58Predstavniki ministrstva za zdravje so se v sklopu rednih srečanj znova sestali z direktorji bolnišnic. Razmere v večini bolnišnic se ne slabšajo, a je zdravniška stavka velika ovira pri izvajanju dejavnosti, je po sestanku dejal državni sekretar Marjan Pintar. Sicer pa je največ težav na področju operativnih strok, kirurgije in radiologije.

Dovolj imajo žigosanja tistih, ki delajo več, z zaslužkarji in dvoživkami
29. 03. 2024 15.06"Dovolj imamo žigosanja tistih, ki delajo več, z 'zaslužkarji' in 'dvoživkami'. Več smo delali zato, ker smo želeli ohraniti visok nivo zdravstvenih storitev v Sloveniji," v odprtem pismu sporočajo zdravniki iz izolske bolnišnice. Premier Robert Golob je medtem sporočil, da je mediacija z zdravniškim društvom Fides stekla. Ponovil je, da je dogovor o plačah možen izključno v okviru plačne reforme. "Nihče ne more izsiliti, da bo obravnavan preferirano," je poudaril. Ocenil je, da je stavka nepotrebna in škodljiva.

Nemčija ponovno pred nami
02. 03. 2024 17.19Nemčija je nedavno sprejela odločitev, ki je presegla pričakovanja mnogih – legalizirala je konopljo. Da, prav ta država, za katero velja stereotip strogosti, zadnjih nekaj let razkriva povsem drugačno sliko. Sliko države, ki je brezpogojno pripravljena sprejeti liberalne reforme v korist svojih državljanov. Medtem ko Nemčija sledi trendu modernizacije zakonodaje na področju prepovedanih drog, se Slovenija, po dolgem obdobju zatišja, ponovno spoprijema z vprašanjem konoplje, tokrat na ravni Državnega sveta.

'Zdravniki smo v stiski tako kot pacienti. Delamo preveč, prekomerno'
09. 01. 2024 11.38Opozorilni stavki zdravnikov in zobozdravnikov se po ocenah predstavnikov Fidesa v UKC Ljubljana in Maribor ter nekaterih bolnišnicah pridružuje velika večina zdravnikov. Delo v skladu s stavko poteka v omejenem obsegu, nekaj operacij je bilo odpovedanih. Se je pa zgodilo, da se zaradi stavke kakšen bolnik ni udeležil naročenega pregleda.

Agonija zakoncev Cerar: porušili hišo, v kateri sta živela 60 let
16. 06. 2023 19.18Po tem, ko so v začetku junija več kot 70-letna zakonca Cerar iz Domžal deložirali, sta sedaj tudi dobesedno ostala brez strehe nad glavo. Njuno hišo, v kateri sta živela skoraj 60 let, so namreč porušili do tal. Cerarjeva so izselili zaradi administrativne napake pri vpisu lastništva zemljišča v zemljiško knjigo, ki naj bi se zgodila konec 60. let prejšnjega stoletja. Vse od takrat pa bijeta sodno bitko s sosedi, ki vztrajajo, da je njuno zemljišče v resnici njihovo. Cerar je sicer odločen, da bo kljub temu, da so od njegovega doma ostale le še ruševine, boj nadaljeval in pravico iskal na evropskem sodišču.

Regulacija psihoterapije kot samostojnega poklica bi šarlatanom zavezala roke
11. 09. 2022 09.46Da se na psihoterapijo v javnem zdravstvenem sistemu čaka od enega do dveh let, je nesprejemljivo. To preprosto pomeni, da psihoterapija duševnim bolnikom ni dostopna, opozarjajo v Slovenskem združenju za psihoterapijo in svetovanje. Že vse od leta 2018 si prizadevajo za zakonsko ureditev psihoterapije v Sloveniji, ki bi končno omogočila pacientom dostop do kakovostne psihoterapije, a na ministrstvu za zdravje doslej ni bilo posluha. Bo z novim zdravstvenim ministrom Slovenija po vzoru Avstrije in Nemčije vendarle uredila psihoterapijo kot samostojen poklic ali bo dostop do psihoterapije še vedno ostal brez nadzora in prostor za razne šarlatane?

Zaupajte političnim odločitvam, ki delno temeljijo na znanstvenem nasvetu. In so začinjene s čustvenim javnim mnenjem
23. 02. 2022 08.11'Zaupajte v znanost' je postala ena najbolj oguljenih fraz koronaobdobja – iz katerega počasi odhajamo tudi z manj zaupanja v znanost. Kaj se je zgodilo? Še enkrat v zgodovini smo videli znanost trčiti ob javno mnenje in politiko, kombinacija vseh treh sestavin pa je bila na koncu tista, ki je uravnavala življenje ljudi. Pogosto vsakih nekaj dni drugače. Po daljšem obdobju kaosa bodo imeli vsi deležniki čas za refleksijo. Vprašanje pa je, ali jo bodo opravili.

Slovenijo bo v Pekingu zastopalo 41 športnikov
18. 01. 2022 17.14Na zimskih olimpijskih igrah v Pekingu od 4. do 20. februarja bo nastopilo 41 slovenskih športnikov. Odpravo, ki bo lovila 22. slovensko medaljo na zimskih olimpijskih igrah, je danes na seji na Brdu pri Kranju potrdil Izvršni odbor Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS). Največ medalj doslej je Slovenija osvojila v Sočiju leta 2014, ko so se naši športniki domov vrnili kar z osmimi. Na zadnjih zimskih igrah pa sta za slovensko veselje poskrbela Jakov Fak s srebrno ter Žan Košir z bronasto medaljo.

'Tišina je tista, ki daje rabljem varnost'
25. 11. 2021 12.00Pred 20 leti je v študijske klopi sedla prva generacija študentov relacijske družinske terapije. Okroglo obletnico so obeležili na mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami, ne slučajno, in dogodek izpeljali pod sloganom "Slišimo te." Saj kot je poudarila skrbnica programa Zakonske in družinske terapije Tanja Repič Slavič, "tišina je tista, ki najbolj pomaga vzdrževati in ohranjati nasilje, in to daje rabljem varnost, zato je nujno treba začeti govoriti o teh zadevah."

Proti stigmatizaciji duševnega zdravja: Nisi okej? Povej naprej.
11. 10. 2021 18.16Obstaja več razlogov, zakaj mnogi v Sloveniji, ki se znajdejo v duševni stiski, ne dobijo pravočasne ali ustrezne strokovne pomoči: od pomanjkanja specialistov, dolgih čakalnih vrst za obravnavo pri njih in pomanjkljive zakonske urejenosti področja do stigme, ki ljudi odvračajo od iskanja pomoči. Na NIJZ želijo narediti korak proti stigmatizaciji duševnega zdravja z nacionalno kampanjo Nisi okej? Povej naprej. Opažajo namreč, da so kljub večjemu ozaveščanju o duševnem zdravju stereotipi, predsodki in diskriminacija še vedno močno prisotni v slovenskem prostoru. Začeli so z uvodno okroglo mizo.

V bližini Novega Vinodolskega v morju odkrili nevarno bakterijo
18. 08. 2021 09.37Mikrobiološke analize kažejo, da je koncentracija bakterije E.coli v morju na lokaciji pri tunerju v Klenovici močno presegla dovoljene vrednosti. Zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije je dal lokaciji nezadostno oceno. Obiskovalci plaže v Klenovici so opozarjali na neznosen smrad, ki se je širil iz morja.

Mladi v duševnih stiskah ujeti v dolge čakalne vrste za pomoč strokovnjakov
26. 06. 2021 07.00Strokovnjaki, raziskave, mladinske in druge nevladne organizacije ugotavljajo, da je v Sloveniji vse več otrok in mladostnikov, ki imajo težave z duševnim zdravjem, na drugi strani pa je njihov dostop do ustreznih virov pomoči močno otežen. V Novi Gorici, denimo, morajo otroci na prvo srečanje z otroškim psihiatrom čakati 293 dni. Stiske mladih so se v koronskem času samo še poglobile in nazorneje izrazile. Zakaj smo ujeti v sistem predolgih čakalnih dob in kam to vodi?

NPU pri nakupu parcele v Kolombanu ni ugotovil suma kaznivega dejanja
16. 03. 2021 10.49Nacionalni preiskovalni urad pri nakupu gradbene parcele na obali, ki jo je nekaj slovenskih fizičnih oseb kupilo od ruskega državljana, ni ugotovil razlogov za sum storitve kaznivega dejanja. Neuradno gre za parcele v Kolombanu, ki sta jih med drugimi kupila minister Aleš Hojs in žena Borisa Popoviča. Kršitev pri prodaji omenjene parcele ni ugotovila niti Komisija za preprečevanje korupcije.

KPK pri prodaji parcele, ki jo je kupil Hojs, ni zaznal kršitev
15. 03. 2021 10.11Komisija za preprečevanje korupcije je končala postopek v zvezi s prodajo parcele na območju Kolombana Mestne občine Koper, katere končni lastnik je med drugimi postal notranji minister Hojs. Za 882 kvadratnih metrov zazidljivega zemljišča je plačal manj kot 76 tisoč evrov. KPK kršitev ni ugotovila, je pa zaznala določena tveganja in občini podala nekaj priporočil.

Tudi NPU in KPK preverjata Hojsov nakup parcele
23. 11. 2020 17.16Nakup 882 kvadratnih metrov zemljišča na slovenski obali, za katerega je minister Hojs odštel manj kot 76 tisoč evrov, preverja tudi Nacionalni preiskovalni urad. Po naših podatkih trenutno zgolj zbirajo in preverjajo podatke o nenavadno ugodnem nakupu parcele.

Zaradi smrti kriminalista sindikat zahteva odstop direktorja PU Koper in kazenski pregon
05. 11. 2020 12.32V policijskih krogih je zelo odmevala smrt zaposlenega, ki naj bi si zaradi dogodkov v službi vzel življenje. Območni policijski sindikat obalno-kraške regije zaradi tragičnih okoliščin smrti sodelavca zahteva, da odstopi direktor PU Koper Igor Ciperle. V sindikatu trdijo, da gre za primer šikaniranja na delovnem mestu, in so kazensko ovadili vse odgovorne oziroma nadrejene pokojnemu sodelavcu. Na GPU odgovarjajo, da so že odredili imenovanje delovne skupine, ki bo opravila razgovore z zaposlenimi na PP Koper z namenom ugotovitve dejanskega stanja v enoti.

'Tretji val bo zelo zagoneten, ker zdravniki ne bodo vedeli, ali ima bolnik gripo ali covid-19'
02. 11. 2020 06.22V nedeljo smo v Sloveniji opravili 2.244 testov in zabeležili 557 novih okužb. "Da bomo situacijo lahko obvladali, ne smemo prehitro popuščati," je dejala epidemiologinja Irena Grmek Košnik in izpostavila, da 85 odstotkov oseb bolezen preboleva zelo blago, zato hodijo naokoli in širijo virus. "Optimistično upamo, da tretjega vala ne bo, a verjetno bo," je še dodala in ga napovedala za čas sezonske gripe, ki vrh navadno doseže konec decembra.

Prva slovenska policistka na mednarodni misiji: Želela sem preizkusiti svoje meje
31. 10. 2020 07.00Preden je 3. novembra pred 20 leti v sklopu mednarodne mirovne misije proti Kosovu z brniškega letališča odletelo letalo Adrie Airways, je med 15 policisti v slovenskih uniformah s policijskim emblemom in slovensko zastavo na rokavu desne roke stala tudi ena ženska. Marjeta Jenko Ravas je bila prva in edina ženska iz vrst slovenske policije, ki se je takrat pridružila misiji UNMIK na Kosovu. Danes se tega obdobja s ponosom spominja, saj jo je utrdilo, izoblikovalo in obogatilo z izkušnjami, spletla pa je tudi številna mednarodna poznanstva.

Hojs s pomočjo političnih prijateljev do parcele na Obali po polovični ceni
18. 09. 2020 04.19Notranji minister Aleš Hojs, ki se zaradi več spornih potez in odločitev sooča z interpelacijo v Državnem zboru, je očitno eden od tistih ljudi, ki imajo vplivne zaveznike, sodelavce in znance. Hojs je namreč preko svojih političnih zvez prišel do večje premoženjske koristi, hkrati pa obstaja sum, da si je le-to pridobil z oškodovanjem javnega dobrega, razkriva Mladina. Gre za parcelo na Obali, ki jo je dobil po nenavadno nizki ceni, občina pa jo je sklenila tudi komunalno opremiti. Na lokaciji, kjer prebivalci pravijo, da na kanalizacijo čakajo že desetletja.

Preživeli smo delovni dan z zdravnikom: 'Ni ga denarja, ki bi bil vreden napake, ki bi te spremljala vse življenje'
17. 09. 2020 06.006.30 zjutraj. Začel se je delovni dan zdravnika Dušana Barage. Ambulanto bo zapustil ob 15. uri, do takrat pa bo v živo, po telefonu ali elektronski pošti obravnaval približno 80 pacientov. Z njim smo preživeli njegov celoten delovni dan in na lastne oči videli izzive, ki jih predstavlja njegovo delo, ovire, ki mu jih na pot postavlja zavožen sistem in razloge, zakaj se bo družinska medicina brez korenitih sprememb dokončno sesula, ceno pa bomo tudi z življenji plačali pacienti.

Junak Ljubezni po domače očaral gledalke: Takšnega lahko samo iščeš
15. 08. 2020 11.20Milan Podgornik, junak Ljubezni po domače, je naredil odličen vtis na gledalke. Da bi ga bolje spoznali, je spregovoril o dogodkih, ki so najbolj zaznamovali njegovo življenje.

Epidemija razgalila dolgoletno zanemarjanje področja starejših
22. 05. 2020 14.13Domovi za starejše so v času epidemije covida-19 postali žarišče okužb, kar ne velja le za Slovenijo, pač pa tudi v drugih delih Evrope, je ena od ugotovitev spletnega pogovora pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji z naslovom Dostojna starost v EU. Prav epidemija je dolgoletno zanemarjanje področja starejših najbolj boleče razgalila.

Pritožba Romov zaradi dostopa do vode v romskih naseljih zavrnjena
10. 03. 2020 14.14Evropsko sodišče za človekove pravice je zavrnilo pritožbo dveh romskih družin zaradi nezagotavljanja dostopa do pitne vode v romskih naseljih, saj ni ugotovilo kršitve posameznih členov evropske konvencije o človekovih pravicah. V Amnesty International Slovenije so že napovedali pritožbo.

Obiski po domovih bi morali biti dnevna praksa socialnih delavcev
09. 06. 2019 15.11Iz kratkega spanca me zbudi telefon: "Anita, grem malo na morje, pa sem zgodnja, da se izognem gneči na cesti. Veš, včeraj sem dala tvoje povezave eni gospe, ki …" Predsednica enega od DPM vzhodne Slovenije predstavi problem trpinčene mame, ki izgublja streho nad glavo in želi, da jo obvestim, kako ga bom rešila. Pogledam na uro, ki kaže 5.15. Sploh še nisem čisto pri sebi, saj sem legla šele ob dveh zjutraj. Kajti komunikacija z mamico, ki se je bila pripravljena posloviti od življenja, je terjala svoj čas.

Študentske organizacije. Psi lajajo, karavana gre dalje
24. 05. 2019 06.00Pred letom in pol smo v redakciji 24UR Inšpektor/24ur Fokus raziskovali in analizirali delovanje študentskih organizacij v Sloveniji. Ker se od takrat področje ni uredilo, smo se zadeve lotili ponovno.

'Človek si ne more misliti, da se mu lahko zgodi kaj takega"
12. 03. 2019 10.22Interni nadzor UKC Ljubljana naj bi pokazal, da je konec leta 2017, potem ko je tedanja zdravstvena ministrica Kolar Celarčeva poiskala prvo pomoč na ljubljanski urgenci, več deset zaposlenih na UKC nepooblaščeno vpogledalo v njeno zdravstveno kartoteko. Odzvala se je tudi predsednica zdravniške zbornice Čebašek Travnikova, ki pravi, da sistem eZdravje ne deluje, kot bi moral.