negovalni kader

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?
10. 10. 2024 06.00Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Na pediatrični kliniki manko kadra, novega iščejo na poseben način
16. 09. 2023 20.30Na Pediatrični kliniki v Ljubljani, kjer zdravijo najbolj bolne otroke iz vse Slovenije, primanjkuje kar 20 odstotkov negovalnega kadra. Strokovni direktor Marko Pokorn se je iskanja medicinskih sester lotil na prav poseben način. Prvič po Naši mali kliniki, kjer je sodeloval kot scenarist, se je vrnil za kamero. Skupaj z režiserko Jasno Hribernik, urednikom Jako Puciharjem in sedmimi zaposlenimi na kliniki so ustvarili čustvene posnetke, s katerimi želijo nagovoriti negovalni kader, da se pridruži njihovi srčni ekipi.

Zdravniki in medicinske sestre k zasebnikom po boljše plače
16. 09. 2022 06.00Samo letos je novogoriško bolnišnico zapustilo že več kot 40 zaposlenih. To je le en konkreten primer s kako grozovito stisko se soočajo javne bolnišnice. Medicinske sestre in zdravniki namreč k zasebnikom odhajajo zaradi boljših pogojev in višje plače. Izobraženi kader pa ne odhaja samo k zasebnikom. Boljšo plačo medicinske sestre najdejo tudi zunaj svojega poklica – na blagajni v trgovskem centru. Je poklic medicinske sestre zaradi nizkih plač postal razvrednoten?

Zdravstvenega kadra ni, zanimanja zanj pa zaradi slabih pogojev še manj
31. 05. 2022 18.42Za intenzivno krajšanje čakalnih vrst v zdravstvu bi potrebovali dodaten kader. A če delovno mesto zaradi plačila in slabih pogojev dela ni privlačno, ne moremo pričakovati, da bo zanimanja za dotičen poklic veliko, pravi stroka. Čeprav je dvig plač v zdravniških vrstah že skoraj ugledal luč sveta, je kasneje odločitev razveljavilo Ustavno sodišče. Nekoliko bolje so se zahteve realizirale za negovalni kader, ko so nekateri, predvsem tisti na najbolj kritičnih covidnih deloviščih, novembra 2021 dobili nekaj plačnih razredov višjo plačo. A za ves preostali zdravstveni kader je ostalo le pri obljubah. Do končnega dogovora ni nikoli prišlo, 16. februarja so zato zdravstveni delavci svoje nezadovoljstvo pokazali s stavko. Kakšni so njihovi delovni pogoji in kakšne so njihove zahteve za novo vlado?

Nadure, delovni vikendi: kako praznike preživljajo tisti v prvih bojnih linijah?
08. 12. 2021 19.35December je čas, ko se bolj zbližamo in še raje družimo – pravzaprav mesec, ki se ga številni vsako leto razveselijo. Lansko in tudi letošnje leto smo praznični čas morda čakali še nekoliko nestrpneje. S peko piškotov, sankanjem in krašenjem doma si namreč vsaj za nekaj časa odženemo misel na vse skrbi okoli koronavirusa, ki nas pesti že leto in skoraj devet mesecev. Kako pa ta mesec preživljajo tisti, ki so že ves čas v prvih bojnih linijah? Dnevno lahko pred njihovimi očmi umrejo številni, njihovi delovniki so se z osem raztegnili tudi na 12 ur, prostih vikendov skorajda ne poznajo več.

Celjski ortopedi zaradi omejevanja dejavnosti razmišljajo o odpovedi
08. 09. 2021 15.35Celjski ortopedi so opozorili, da celjska bolnišnica zaradi epidemije znova zmanjšuje ortopedsko dejavnost tako v operativnem kot tudi ambulantnem delu. Navedli so tudi, da je njihova dejavnost zavrta že od prvega vala epidemije. V bolnišnici pravijo, da ortopedije ne zapirajo, ampak bodo program omejili zaradi nujnih obravnav covidnih bolnikov.

Vlada za 30 dni podaljšala epidemijo
16. 11. 2020 09.16Vlada je na dopisni seji epidemijo podaljšala še za 30 dni. "Stanje se umirja, a prepočasi," je pred tem dejal vladni govorec Jelko Kacin ter dodal, da je vlada primorana tak ukrep sprejeti, ker "epidemiološke razmere ostajajo resne". V nedeljo smo v Sloveniji sicer odkrili 501 nov primer okužbe s koronavirusom. Število je manjše kot v preteklih dneh, vendar je manjše tudi število odvzetih brisov – 1792. Delež pozitivnih testov je tako še vedno relativno velik, in sicer 28-odstoten. Umrlo je 34 bolnikov s covidom-19. Zdravstveni minister Gantar pa medtem pričakuje, da bi lahko ukrepe sproščali že čez 14 dni.

Poziv prinesel rezultate: zdravniki s primarne ravni priskočili na pomoč
04. 11. 2020 14.56Poziv bolnišnic in ministrstva za zdravje, da naj pri obvladovanju epidemije covida-19 bolnišnicam priskočijo na pomoč zdravstveni delavci s primarne zdravstvene ravni, je ponekod že dal rezultate. Nekaterim bolnišnicam pomagajo prostovoljci. Medtem pa so iz Splošne bolnišnice Murska Sobota sporočili, da so na robu zmogljivosti. Glede na število prebivalcev imajo namreč največ hospitaliziranih bolnikov.

Okužene iz škofjeloškega centra starejših premeščajo v telovadnico osnovne šole
19. 10. 2020 13.55Iz Centra slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka so stanovalce, okužene z novim koronavirusom, začeli premeščati v telovadnico bližnje osnovne šole, ki so jo čez vikend preuredili v več sob, v katerih bo prostora za 45 ljudi. V centru imajo sicer že 33 okuženih stanovalcev, močno pa jim primanjkuje tudi kadra.

V skrajnem primeru 171 intenzivnih postelj in 394 ventilatorjev za covid bolnike v 13 bolnišnicah
22. 09. 2020 06.00V zadnjem tednu se je število hospitaliziranih covid bolnikov podvojilo, včeraj jih je bilo že 70, na intenzivni terapiji 15. Stroka se boji navala velikega števila bolnikov hkrati. Kdo jih bo zdravil, kje, koliko intenzivnih postelj in ventilatorjev imamo na voljo? Naredili smo analizo 13 bolnišnic in ugotovili, da bi lahko s skrajnimi napori, večina manjših zgolj ob odpovedi rednega programa in s tem neizogibnega daljšanja čakalnih dob, zagotovili 171 intenzivnih postelj. Kakovostnih ventilatorjev je celo dvakrat več - 394, kot so bolnišnice sposobne zagotoviti prostora in zdravniško-sestrskih ekip. Zgovoren podatek je, da v intenzivni terapiji UKC Ljubljana za 10 bolnikov na dan potrebujejo kar 61 zdravnikov in sester.

'Če poznate 80 žensk, verjetno ena izmed njih živi z ginekološkim rakom'
21. 09. 2020 12.30Z enim od ginekoloških rakov v Sloveniji živi približno 10.000 žensk. Ginekološki in tudi drugi raki vedno bolj postajajo kronične bolezni z dolgim preživetjem. K zgodnjemu odkrivanju pomembno pripomorejo preventivni programi. Letos je na stanje vplivala tudi epidemija covida-19. V UKB Maribor so ginekološki oddelek dvakrat selili na novo lokacijo, več kot 500 bolnicam so morali preložiti termine pregleda.

Poklukar: Stalno kroženje virusa bo naša realnost do učinkovitega cepiva
22. 07. 2020 21.36Svet UKC Ljubljana se je seznanil s pandemskim načrtom, ki so ga v največji slovenski bolnišnici pripravili za soočanje z novim valom koronavirusa. Za obvladovanje epidemije v primeru jesenskega povečanja števila obolelih med drugim iščejo dodatne prostore za ureditev ločenih čakalnic na urgenci, je pojasnil direktor UKC Poklukar. Kot je dejal, bo stalno kroženje virusa naša realnost vsaj do uvedbe učinkovitega cepiva.

Delo je težko, plačilo slabo, prostih dni za vzorec
01. 03. 2019 07.43Nimamo dovolj negovalk, ni kuharjev, ni kandidatov, s katerimi bi popolnili ostalo osebje, zato vse težje zagotavljamo kvalitetno oskrbo varovancev v javnih domovih za starejše, opozarja vse več direktorjev. Najhuje je z bolničarji negovalci in medicinskimi sestrami. Delo je težko, plačilo slabo, prostih dni je za vzorec, ljudje, ki ostajajo v sistemu, pa so preobremenjeni in nezadovoljni.