konkurenčnosti

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek

02. 04. 2025 10.45

Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

Trump z izvršnim ukazom nad preprodajalce vstopnic

01. 04. 2025 10.37

Ameriški predsednik Donald Trump je podpisal izvršni ukaz proti izkoriščanju kupcev vstopnic v koncertni in zabaviščni industriji s strani preprodajalcev. Za to priložnost je v Ovalno pisarno povabil svojega privrženca, glasbenika Kida Rocka. Kot je ob tem dejal Trump, se je te problematike zavedel šele pred kratkim. "To se je skušalo narediti že 20 let, Trump pa je to uredil v dveh tednih," je podpis izvršnega ukaza pospremil v cirkuško oblačilo oblečen Rock.

Trump napoveduje dodatne 25-odstotne carine na uvožene avtomobile

27. 03. 2025 08.17

Potem ko je Trump napovedal, da bodo ZDA 2. aprila uvedle dodatne carine v višini 25 odstotnih točk na uvoz avtomobilov v ZDA, je iz Kanade prišel oster odziv. Iz sveta se vrstijo številni odzivi in napovedi povračilnih ukrepov. Medtem pa je Trump omenil možnost nižjih carin za Kitajsko, če bo ta privolila v prodajo družbenega medija TikTok ameriškemu kupcu.

motoGP v Valencii vsaj do leta 2031

25. 03. 2025 16.30

Medtem ko se dirkači razreda motoGP osredotočajo na tretji dirkaški vikend v sezoni 2025, pa je podjetje Dorna Sports, ki organizira elitno motociklistično prvenstvo sporočila dobro novico. Na koledarju dirk namreč vsaj do leta 2031 ostaja velika nagrada Valencie, ki tradicionalno zaključuje motoGP sezono.

'Evropski državljani si želijo, da bi jih EU zaščitila in delovala enotno'

25. 03. 2025 07.00

Zimska raziskava Eurobarometer 2025 Evropskega parlamenta poudarja zgodovinske ravni odobravanja članstva v EU, povezane z mirom in varnostjo. 74 odstotkov državljanov meni, da ima njihova država koristi od članstva v EU. 62 odstotkov si želi, da bi imel Evropski parlament pomembnejšo vlogo. 66 odstotkov državljanov si želi, da bi imela EU večjo vlogo pri njihovi zaščiti pred svetovnimi krizami in varnostnimi tveganji. Obramba in varnost (36 %) ter konkurenčnost (32 %) veljajo za glavne prednostne naloge politike. Devet od desetih (89 %) državljanov EU meni, da bi morale države članice EU pri soočanju s sedanjimi svetovnimi izzivi delovati enotneje.

Von der Leynova: Bela knjiga usmerjena v okrepitev obrambe v širšem smislu

21. 03. 2025 06.48

Bela knjiga o prihodnosti evropske obrambe z naslovom Pripravljenost 2030 je po besedah predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen usmerjena v okrepitev obrambe oziroma varnosti v širšem smislu. Da mora EU poskrbeti za varnost v širšem smislu in ne samo za obrambo, so si prizadevali premierji Španije, Italije in Slovenije.

Kumer: Načrt Bruslja za dostopno energijo korak v pravo smer

17. 03. 2025 10.44

Konec februarja predstavljeni akcijski načrt Evropske komisije za dostopno energijo je korak v pravo smer, je pred zasedanjem ministrov EU za energijo povedal slovenski minister Bojan Kumer. Slovenija si sicer prizadeva za več konkretnih ukrepov na ravni EU, pa tudi za več svobode držav članic, da bi zmanjšale administrativno breme.

ZDA po mnenju von der Leynove ostajajo evropska zaveznica

09. 03. 2025 14.59

ZDA so še vedno evropska zaveznica, je na novinarski konferenci ob stotem dnevu drugega mandata na čelu Evropske komisije, začetek katerega je zaznamovala tudi vrnitev Trumpa v Belo hišo, povedala predsednica komisije Ursula von der Leyen. Ob tem je napovedala sklic prvega zasedanja kolegija komisarjev, posvečenega varnosti.

Janša bi za obrambo vzel od zelenega prehoda in nevladnih organizacij

06. 03. 2025 17.17

Prvak opozicijske SDS Janez Janša je prepričan, da bo treba sredstva za obrambo dvigniti prej in bistveno bolj kot na dva odstotka BDP. Obenem pa meni, da ti dvigi ne smejo iti na račun zdravstva, šolstva, konkurenčnosti evropskega gospodarstva. Rezerve medtem med drugim vidi v sredstvih za zeleni prehod in za nevladne organizacije.

Zmanjšanje emisij avtomobilskega sektorja: revizijo bodo opravili že letos

05. 03. 2025 16.43

Evropska komisija bo revizijo uredbe, ki z letom 2035 v EU prepoveduje prodajo novih vozil z motorjem z notranjim zgorevanjem, opravila že letos, je ob predstavitvi akcijskega načrta za avtomobilsko industrijo napovedal pristojni evropski komisar Apostolos Cicikostas. Pri izpolnitvi cilja za 2025 pa nameravajo proizvajalcem dati več časa.

Prihajamo v zlato obdobje zdrave pameti

02. 03. 2025 16.15

Prevladujoča besedna zveza trenutka je zdrava pamet, uporablja jo ameriški predsednik Donald Trump in po njegovem vzoru tudi vsi, ki jim je Trump svetli zgled, tudi v Sloveniji. Večina ljudi bo prikimala, kaj pa je narobe z zdravo pametjo? Načeloma prav nič, v praksi pa zelo veliko.

V Siju zmerni optimisti glede okrevanja jeklarske industrije

18. 02. 2025 15.10

Slabe razmere v jeklarski industriji iz zadnjih dveh do treh let so dosegle dno in letos bi se lahko začelo okrevanje, ocenjujejo v Slovenski industriji jekla (Sij). Pozdravljajo pobudo Evropske komisije za povečanje konkurenčnosti energetsko intenzivne industrije in menijo, da bi lahko bil z ZDA dosežen kompromis glede carin.

Han želi razveljavitev večmilijonskega razpisa Spirit

13. 02. 2025 15.53

Vlada je z mesta direktorja javne agencije Spirit Slovenija razrešila Roka Capla, ki je ponudil odstop zaradi domnevnih nepravilnosti pri razpisu za prestrukturiranje savinjsko-šaleške regije, in za novo vršilko dolžnosti direktorice imenovala Tamaro Zajec Balažič. Gospodarski minister Matjaž Han je medtem predlagal razveljavitev razpisa.

'EU ostaja zavezana zelenemu dogovoru, a mora biti prilagodljiva'

29. 01. 2025 15.48

EU ostaja zavezana ciljem zelenega dogovora, vendar pa moramo biti na poti do tja prilagodljivi in pragmatični, je ob današnji predstavitvi kompasa za konkurenčnost evropskega gospodarstva poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Kompas je namenjen zmanjšanju inovacijskega zaostanka, razogljičenju in večji ekonomski varnosti.

Kitajski DeepSeek zatresel ameriško borzo, sledil obsežen kibernetski napad

28. 01. 2025 08.18

Kdo bo povedel na področju umetne inteligence? V ponedeljek se je bitka še dodatno razplamtela, ko se je na trgu predstavil kitajski klepetalni robot z umetno inteligenco DeepSeek. Kitajsko podjetje je že prvi dan konkretno premešalo karte; tehnološke delnice v ZDA in Evropi so namreč zabeležile strm padec za kar bilijon dolarjev (nekaj več kot 958 milijard evrov). Cenovno ugodnejši kitajski model pa ob tem poraja tudi vprašanja o konkurenčnosti ameriških podjetij.

Kaj bolnikom prinaša zakon o ločitvi javnega in zasebnega zdravstva?

17. 01. 2025 06.00

Bodo zdravniki, zaposleni v javnih zavodih, ker ne bodo smeli delati pri zasebnikih, zapuščali javno zdravstvo? Se bodo čakalne vrste podaljšale in ali se lahko posledično poslabša tudi zdravstveno stanje številnih bolnikov? Zdravniška zbornica in sindikat Fides sta kritična, da predlagana novela zakona o zdravstveni dejavnosti ne bo rešila problemov zdravstva ter da bolnika ne bo postavila v središče. Kaj torej bolnikom prinaša zakon o ločitvi javnega in zasebnega zdravstva?

GZS: Po ocenah elektrooperaterjev je prehod na stari sistem mogoč v zelo kratkem času

10. 01. 2025 10.54

GZS pristojne poziva, naj začasno vzpostavijo stari sistem obračunavanja omrežnine, v vmesnem času pa pripravijo nov akt s spremenjeno metodologijo, ki bo upoštevala vse zakonske določbe in priporočila ter tudi specifike gospodarstva. Po ocenah operaterjev bi bil sicer prehod na stari sistem obračunavanja mogoč v zelo kratkem času, pravijo na GZS.

Vodstvo Volkswagna si bo do 2030 plače znižalo za 300 milijonov evrov

08. 01. 2025 15.11

Vodstvo Volkswagna si bo do leta 2030 znižalo plače za skupno več kot 300 milijonov evrov, je po poročanju Reutersa za lokalni časnik Braunschweiger Zeitung povedal član uprave avtomobilskega velikana, pristojen za kadrovske zadeve, Gunnar Kilian. Znižanje plač je del ukrepov za poslovno prestrukturiranje v koncernu, ki se je znašel v težavah.

'Z obdavčitvo premoženja bomo na trgu ponudili več nepremičnin in povečali kupno moč'

23. 12. 2024 07.04

Vlada je na seji obravnavala in potrdila izhodišča za spremembe pri obdavčitvi premoženja, po katerih bi uvedli novo obdavčitev druge in vsake naslednje nepremičnine v lasti posameznikov. Zakonodaja naj bi bila v najboljšem scenariju sprejeta v naslednjem letu. Premier Golob pravi, da naj bi se po izračunih s to dodatno obdavčitvijo nepremičnin v blagajno steklo okoli 600 milijonov evrov, kar pa bi bilo v celoti namenjeno za razbremenitev plač.

'Številni normiranci so kot božičnico prejeli povišanje davkov'

23. 12. 2024 12.16

Poslanska skupina NSi je s podpisi SDS v petek vložila pobudo za oceno ustavnosti novele zakona o dohodnini, ki bo začela veljati z novim letom. Najbolj sporna se jim zdi zaostritev pogojev za t. i. normirance. Pričakujejo, da bo ustavno sodišče izvajanje novele čim prej zadržalo, je povedal poslanec NSi Jernej Vrtovec.

Zaprtja tovarn v Nemčiji ne bo, število zaposlenih bodo zmanjšali za 35.000

21. 12. 2024 10.12

Vodstvo nemškega avtomobilskega velikana Volkswagen in predstavniki sindikata IG Metall so v petem krogu maratonskih pogajanj vendarle dosegli dogovor o svežnju ukrepov za poslovno prestrukturiranje v koncernu, ki se je znašel v težavah. Zaprtja tovarn v Nemčiji naj sicer ne bi bilo, bo pa podjetje število zaposlenih do 2030 zmanjšalo za 35.000.

Tim Novak je zmagovalec Kmetije 2024

12. 12. 2024 20.10

Tim Novak je v finalnem troboju ugnal svoja nasprotnika Stanislava Travnikarja in Nika Trilerja ter osvojil 50.000 evrov denarne nagrade in naziv zmagovalec Kmetije 2024. Odprte pa so že prijave za novo, 12. sezono priljubljenega šova.

Spoznajte zadnjo peterico in glasujte za svojega favorita razpisa Mladi upi 2024

11. 12. 2024 10.00

Projekt Mladi upi 2023 se približuje vrhuncu. Doslej smo spoznali že 15 izjemnih zgodb mladih talentiranih posameznikov, ki jih je strokovna komisija izbrala v ožji krog. Sedaj pa je čas, da spoznate še zadnjo peterico finalistov in aktivno sodelujete pri izbiri enega od prejemnikov finančnih sredstev.

Višji računi za elektriko: gospodarstvu na pomoč s posebnim zakonom?

27. 11. 2024 17.45

Predsednik vlade Robert Golob meni, da bi lahko gospodarstvu, ki mu je novi sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki zvišal račune, pomagali s posebnim zakonom. Na podlagi analize delovne skupine bodo preučili možnost, da se preko posebnega zakona poseže v tarifne postavke, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva.

Von der Leyen: Danes je dober dan za Evropo

27. 11. 2024 06.38

Evropski parlament je na zasedanju v Strasbourgu s 370 glasovi za potrdil novo Evropsko komisijo pod vodstvom Ursule von der Leyen. Proti je glasovalo 282 evropskih poslancev, 36 pa se jih je vzdržalo. Von der Leynova je ob tem dejala, da je glasovanje pokazalo, da "sredina stoji" in poudarila pomen enotnosti v EU. Nova komisija bo petletni mandat nastopila v nedeljo. Še pred glasovanjem je predsednica komisije poslancem predstavila svojo ekipo in delovni program za prihodnjih pet let. Novi sestavi Evropske komisije, njeni predsednici in slovenski evropski komisarki Marti Kos je že čestital tudi premier Golob.

V Volkswagnu upajo na dogovor s sindikatom do božiča

26. 11. 2024 16.29

Vodstvo nemškega avtomobilskega velikana Volkswagen, ki je nedavno opozorilo, da bi bilo lahko prisiljeno v Nemčiji zapreti več tovarn in ukiniti številna delovna mesta, upa, da bo dogovor o novi kolektivni pogodbi s sindikatom IG Metall doseglo do božiča. Vztraja pa, da je treba proizvodne zmogljivosti prilagoditi povpraševanju.

70. obletnica Cerna: 'To bo kmalu tudi slovenski laboratorij'

26. 11. 2024 13.04

Ob 70. obletnici Cerna je minister Papič izrazil veselje, da bo prihodnje leto pred organizacijo zaplapolala tudi slovenska zastava. Polnopravno članstvo Slovenije v Cernu bo okrepilo njen prispevek k mednarodnim raziskavam in odprlo nove priložnosti za znanost in gospodarstvo, so izpostavili na GZS. Slovenija bo s tem imela dostop do vrhunske infrastrukture, Cern pa bo pridobil močnega partnerja z bogatimi raziskovalnimi zmogljivostmi, so poudarili.

Livar preselil proizvodnjo iz Ivančne Gorice v Črnomelj

25. 11. 2024 12.16

Podjetje Livar, eden največjih slovenskih proizvajalcev livarskih izdelkov, je konec oktobra proizvodnjo iz Ivančne Gorice preselilo v Črnomelj, kjer ima tudi livarno. Odločitev je posledica spremenjenih tržnih razmer in zmanjšanega povpraševanja, kar je podjetje prisililo k optimizaciji poslovanja in iskanju dolgoročne konkurenčnosti, pravijo.

Po Volkswagnu v odpuščanje še pri Fordu: ogroženih 4000 delovnih mest

20. 11. 2024 16.44

Avtomobilski proizvajalec Ford namerava število delovnih mest po Evropi do konca leta 2027 zmanjšati za 4000, od tega samo v Nemčiji za 2900. S to potezo želijo v podjetju znižati stroške, saj se Ford v Evropi sooča s šibko prodajo električnih vozil.

Opoziciji se zdita proračuna slaba, za koalicijo optimistična

19. 11. 2024 14.57

V opoziciji so do predloga proračunov za prihodnji dve leti, katerih obravnavo je začel DZ, kritični. Opozarjajo na zaostrovanje geopolitičnih napetosti in pogrešajo ustrezen odziv vlade. Menijo tudi, da sta proračuna slaba in odpirata vrata netransparentni porabi. Koalicijskim strankam se zdita optimistična.