Slovenija

'Evropski državljani si želijo, da bi jih EU zaščitila in delovala enotno'

Ljubljana , 25. 03. 2025 07.00 | Posodobljeno pred 21 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Zimska raziskava Eurobarometer 2025 Evropskega parlamenta poudarja zgodovinske ravni odobravanja članstva v EU, povezane z mirom in varnostjo. 74 odstotkov državljanov meni, da ima njihova država koristi od članstva v EU. 62 odstotkov si želi, da bi imel Evropski parlament pomembnejšo vlogo. 66 odstotkov državljanov si želi, da bi imela EU večjo vlogo pri njihovi zaščiti pred svetovnimi krizami in varnostnimi tveganji. Obramba in varnost (36 odstotkov) ter konkurenčnost (32 odstotkov) veljajo za glavne prednostne naloge politike. Devet od desetih (89 odstotkov) državljanov EU meni, da bi morale države članice EU pri soočanju s sedanjimi svetovnimi izzivi delovati enotneje.

Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola je povedala: "Dve tretjini Evropejcev želita, da bi imela EU večjo vlogo pri njihovi zaščiti. To je jasen poziv k ukrepanju, na katerega se bomo odzvali. Evropa mora biti močnejša, da se bodo naši državljani počutili varnejše. Evropski parlament bo zagotovil, da bo vsak predložen predlog dovolj drzen in ambiciozen, da bo ustrezal resni stopnji nevarnosti, s katero se sooča Evropa. Evropa se mora okrepiti že danes, sicer obstaja nevarnost, da jo bo jutri nekdo pohodil."

66 odstotkov državljanov EU želi, da bi EU prevzela pomembnejšo vlogo pri njihovi zaščiti pred svetovnimi krizami in varnostnimi tveganji. To mnenje je še posebej močno med mlajšimi anketiranci. Na nacionalni ravni se rezultati za močnejšo vlogo EU gibljejo od 87 odstotkov na Švedskem do 47 odstotkov v Romuniji in 44 odstotkov na Poljskem, so sporočili iz Evropskega parlamenta. 

Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola
Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola FOTO: AP

Skoraj tri četrtine državljanov EU (74 odstotkov) menijo, da je njihova država imela koristi od članstva v EU. To je najvišji rezultat, ki je bil kdaj koli zabeležen v raziskavi Eurobarometer v zvezi s tem vprašanjem, odkar je bilo to vprašanje prvič zastavljeno leta 1983. Glede na trenutne razmere so anketiranci kot glavni razlog, zakaj se jim članstvo zdi koristno, navedli prispevek EU k ohranjanju miru in krepitvi varnosti (35 odstotkov). 

Poleg tega se državljani EU na splošno strinjajo, da bi morale biti države članice EU enotnejše pri soočanju s sedanjimi svetovnimi izzivi (89 odstotkov) in da Evropska unija potrebuje več sredstev za spopadanje s prihodnjimi izzivi (76 odstotkov). 

Da bi imela EU v prihodnje večjo vlogo pri njihovi zaščiti pred svetovnimi krizami in varnostnimi tveganji, si želi tudi 70 odstotkov anketirancev iz Slovenije, 79 odstotkov jih tudi meni, da je imela država koristi od članstva v EU, pri čemer kot glavni razlog za članstvo navajajo prispevek EU h gospodarski rasti države (41 odstotkov). Kar 91 odstotkov jih meni, da bi morale biti države članice EU enotnejše pri soočanju s sedanjimi svetovnimi izzivi, 61 odstotkov pa, da Evropska unija potrebuje več sredstev za spopadanje s prihodnjimi izzivi. 

Državljani pričakujejo, da bo EU okrepila varnost in obrambo ter povečala konkurenčnost

V hitro spreminjajočem se geopolitičnem okolju so obramba in varnost (36 odstotkov) ter konkurenčnost, gospodarstvo in industrija (32 odstotkov) opredeljeni kot področja, na katera bi se morala EU najbolj osredotočiti, da bi okrepila svoj položaj v svetu. To so tudi teme, ki so bile visoko na vrhu Evropskega sveta prejšnji teden, pri čemer je predsednica parlamenta Metsola pozvala k hitrejšemu ukrepanju in drznejšim ambicijam. Medtem ko so rezultati na področju obrambe in varnosti v primerjavi s februarjem/marcem 2024 ostali stabilni, so se rezultati na področju konkurenčnosti, gospodarstva in industrije povečali za pet točk. Sledijo energetska neodvisnost (27 odstotkov), prehranska varnost in kmetijstvo (25 odstotkov) ter izobraževanje in raziskave (23 odstotkov). 

Tudi ko gre za teme, za katere državljani želijo, da jih Evropski parlament obravnava prednostno, so v ospredju gospodarska in varnostna vprašanja. Štirje od 10 Evropejcev omenjajo inflacijo, naraščajoče cene in življenjske stroške (43 odstotkov), sledijo pa jim obramba in varnost EU (31 odstotkov), boj proti revščini in socialni izključenosti (31 odstotkov) ter podpora gospodarstvu in ustvarjanje novih delovnih mest (29 odstotkov). Inflacija, naraščajoče cene in življenjski stroški so glavna prednostna naloga v vseh starostnih skupinah, najvišji deleži pa so bili zabeleženi na Portugalskem (57 odstotkov), v Franciji (56 odstotkov), na Slovaškem (56 odstotkov), Hrvaškem (54 odstotkov) in v Estoniji (54 odstotkov).

Po mnenju anketiranih iz Slovenije bi se morala EU, da bi okrepila svoj položaj v svetu, najbolj osredotočiti na konkurenčnost, gospodarstvo in industrijo (35  odstotkov), sledijo prehranska varnost in kmetijstvo (33 odstotkov) in energetska neodvisnost, viri in infrastruktura (30 odstotkov). Vprašani med prednostnimi področji delovanja Evropskega parlamenta v največji meri navajajo inflacijo, naraščajoče cene in življenjske stroške (36 odstotkov), sledijo podpora javnemu zdravju (34 odstotkov) in boj proti revščini in socialni izključenosti (31 odstotkov).

Kot je pokazala prejšnja raziskava Evropskega parlamenta, so inflacija in življenjski stroški že predstavljali ključen dejavnik na zadnjih evropskih volitvah, gospodarske razmere pa so še vedno glavna skrb številnih Evropejcev. Tretjina (33 odstotkov) jih pričakuje, da se bo njihov življenjski standard v naslednjih petih letih znižal, kar je sedem točk več kot v obdobju od junija do julija 2024. To velja za 53 odstotkov francoskih anketirancev (+8 odstotnih točk) in 47 odstotkov Nemcev (+15 odstotnih točk). V Sloveniji poslabšanje svojega življenjskega standarda pričakuje 36 odstotkov vprašanih, so strnili v Evropskem parlamentu.

Mir in demokracija ostajata temeljni vrednoti EU

Če pogledamo vrednote, za katere si Evropejci želijo, da bi jih Evropski parlament branil, so na prvem mestu mir (45 odstotkov), demokracija (32 odstotkov) ter varstvo človekovih pravic v EU in po svetu (22 odstotkov). Rezultati v zvezi s tem vprašanjem so ostali stabilni, kar kaže, da državljani odločno podpirajo temeljne vrednote in načela EU, ugotavljajo v Evropskem parlamentu. 

Dve tretjini državljanov podpirata močnejšo vlogo Evropskega parlamenta

Kot kažejo zgodovinski trendi, državljani v kriznih trenutkih od EU pričakujejo odločne ukrepe in rešitve. Kadar se za EU šteje, da združuje in dosega rezultate, so kazalniki podpore visoki, kar se trenutno dogaja. 50 odstotkov vprašanih ima pozitivno mnenje o EU. V zadnjem desetletju je bilo to pozitivno dojemanje le enkrat višje (52 odstotkov), in sicer spomladi 2022 po ruski invaziji na Ukrajino. Pozitivna podoba Evropskega parlamenta je stabilna in na visoki ravni (41 odstotkov). Nekaj mesecev po začetku sedanjega zakonodajnega obdobja si več kot šest od desetih (62 odstotkov) državljanov želi, da bi imel Evropski parlament pomembnejšo vlogo, tj. povečanje za šest odstotnih točk v primerjavi s februarjem in marcem 2024, nekaj mesecev pred evropskimi volitvami junija 2024. V Sloveniji ima pozitivno mnenje o EU 47 odstotkov vprašanih, pozitivno podobo o Evropskem parlamentu pa 29 odstotkov. 61 odstotkov vprašanih si želi pomembnejše vloge Evropskega parlamenta,  so še pokazali rezultati. 

Ozadje

Zimska raziskava Eurobarometer Evropskega parlamenta 2025 je bila izvedena med 9. januarjem in 4. februarjem 2025 v vseh 27 državah članicah EU. Raziskava je bila izvedena osebno, video intervjuji pa so bili dodatno uporabljeni na Češkem, Danskem, Finskem, Malti, Nizozemskem in Švedskem. Skupno je bilo opravljenih 26.354 razgovorov, rezultati EU pa so ponderirani glede na število prebivalcev v posamezni državi. V Sloveniji je bilo opravljenih 1005 razgovorov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (85)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

anatomija
25. 03. 2025 16.36
+1
Vladimir Putin sili Ukrajince v Rusiji in na zasedenih območjih v Ukrajini, naj pridobijo rusko državljanstvo, ali pa se preselijo drugam. Kremelj na nezakonito zasedenih območjih v Ukrajini še naprej izvaja politiko "rusifikacije, ki je del dolgoletnih prizadevanj za izkoreninjenje ukrajinske kulture, identitete in državnosti. To je etnično čiščenje in je vojni zločin.. Proti takim nacistom je potrebni uporabiti vse prijeme , da se ga zaustavi
Animal_Pump
25. 03. 2025 15.13
-2
Evropo sem prepričan, da ne bo nihče napadel...sploh pa ne kaki rusi, ker niso niti najmanj sposobni. Je pa treba bit oborožen...brutalno...da niti noben pomislit ne bo upal, na kakšno 3 dnevno specialno operacijo....izvest je pa itak ni sposoben. Če si oborožen...je garancija za mir. Vsi se oborožujejo...pa noben nič ne reče. Če se pa Evropa zdaj oborožuje pa vsi cvilijo. Zakaj? Evropa ne bo nobenega napadla...bo pa branila svoje ozemlje. Mi je pa smešno, ker ruskoti cvilijo...če ima Evropa zdaj svoj jedrski dežnik.....al pa ker Poljska na SVOJI strani meje postavlja mine. D je to sovražno dejanje. Zakaj? Če vodkarija nima namena kej kakat....se nimajo kej bat. Simpl.
jozefStefan
25. 03. 2025 14.52
+0
čak čak čak kdaj ste to in koga ste vprašali?
anatomija
25. 03. 2025 16.34
+0
Migrante se ne sprašuje , zato nimaš pojma o tem
Magic-G-spot
25. 03. 2025 14.00
+2
A to pravijo UNI evropejci ki se basejo po kavarnah z rogljicki in srkajo kavice na davkoplacevalski denar, mogoce kdo ve? Fajonke?
Wolfman
25. 03. 2025 13.55
-3
V Sloveniji ne rabimo nikakršne vojaške pomoči EU ali delovanja, saj smo samemu sebi dokazali, da lahko vse uredimo po partizansko! ker imamo še kar nekaj živih ter upokojenih partizanov
Uporabnik1558623
25. 03. 2025 13.53
+5
S to anketo nas zopet šopajo. Evropo lahko napadla Rusija in Turčija, vendar je ne bosta. Ne vem kaj še grejo naši voditelji?
branko-r
25. 03. 2025 13.47
+4
kako zaščitila z množičnim uvozom arapcev v evropo
Zivo
25. 03. 2025 13.46
+4
Na netu je nov francoski dokumentarec, ki pove kakšna je bila in je še Ukrajina. Slovenski naslov . "Ko skrajna desnica vstopi v zgodovino Ukrajine."
Wolfman
25. 03. 2025 13.19
-4
Na čelu EU z dvema ustaljenima ženskama polnih vojaških izkušenj ter diplomatskih izkušenj na vojnem področju?
zasvobodo22
25. 03. 2025 13.00
+9
to pa mastna prvoaprilska laz. ne upate se resnicno nas vprasat ker velika vecina nas ne podpira skorumpirana ukrajine kot se ne bojimo rusije saj nam nic noce bi pa blo vse ceneje ce nebi blo ukrajine
zasvobodo22
25. 03. 2025 13.00
+3
to je ista lax kot covid tud verjamejo isti.
Wolfman
25. 03. 2025 12.55
+0
Od kdaj so državlajni EU od kogarkoli ogroženi! Kako to, da je kar naenkrat Evropa polna namišljenih šizofrenikov, paranojikov, predvsem pa vidim daleč največji problem v zakoreninjeno skorupiranemu vodstvu EU.
mitja123123
25. 03. 2025 12.36
+9
Večina prebivalstva si ne želi dodatnega oboroževanja in vojne, to je lažna propaganda oz. lažni podatki, da bodo lahko javno upravičili izdatke DČ za oboroževanje, zadolževanje in posledično nižanje standarda EU prebivalstva....
modelx
25. 03. 2025 12.35
+4
to je čist pofejkana raziskava.
devote
25. 03. 2025 12.31
+3
hvala Bogu, da je anglezek sel ven iz eu... kako se je zafrknil,hehhhe...joj, ko bi se repencil skupaj z frencekom zdaj na pogajanjih... tako pa ni bil poklican za mizo ne anglezek, ne frencek, in ne hans.. bolece za glavne eu komuniste...
Gospod .
25. 03. 2025 11.44
+6
Me zanima kdo se bo šel borit za te kvazi politike. Nacionalne pripadnosti skorajda več ni. Vojna v Ukrajini je tudi pokazala, kako se to močne. Prisilna mobilizacija in potem te lovijo po mestu in vasi vojaki, da te pošljejo v smrt. Ne hvala.
blazter
25. 03. 2025 11.40
+5
Zaščitila , ampak ne z iskanjem spopada. Raje se naj denar porabi za zaščito zunanjih mej in nadzor, kontrolo nad zakonitimi in ne zakonitimi priseljenci.
rdeča petokraka
25. 03. 2025 11.15
+14
Bolj kot Rusije se bojim EU. Že pri koroni je bilo videti kako deluje , sedaj pa je še slabše. Postavljajo neizvoljene voditelje, vodijo politiko, katere prebivalci nočejo. Standard iz dneva v dan pada....
plejadanka
25. 03. 2025 11.10
+9
In kje so "delali" anketo? V EU parlamentu?!
anatomija
25. 03. 2025 10.56
-13
Zopet dobra poteza , ki je napolnila hlače Rusofilom . Naj gredo na vzhod v močvirje če jim tukaj kaj ni prav
modelx
25. 03. 2025 11.11
+12
kje pa misliš, da živiš ti? na vzhodu eu - tako te vidi folk iz jedrne eu. za njih si en zarukan močvirnik in nič več.
krpati
25. 03. 2025 10.34
+8
To anketo so izvedli tako, da sedaj izgleda da evropejci želijo da se oborožuje in pošilja denar tam kjer ni potrebe.