gradbinci

Revizija projektne dokumentacije strehe športne dvorane v Bovcu: nepravilnosti ni
26. 02. 2025 11.00Revizija projektne dokumentacije za streho nove športne dvorane v Bovcu ni pokazala, da bi bila streha konstrukcijsko napačno zasnovana, so dejali na občini Bovec. Svet staršev je medtem zahteval, da se opravi tudi pregled ostalih gradbenih del na objektu.

Peš do Kragujevca: podprla jih je študentka Sonja, ki jo je zbil avtomobil
13. 02. 2025 19.33Protesti študentov v Srbiji ne pojenjajo. Iz Niša so se peš odpravili do Kragujevca, kjer bodo v soboto izvedli nov protest. Pridružila se jim je tudi študentka Sonja, obraz protestov, ki jo je v Beogradu povozil avto. Izkazala jim je podporo, medtem ko so nadaljevali 50-kilometrsko peš pot.

Protesti v Srbiji: 'Zdaj je čas, ko moramo potegniti črto'
09. 02. 2025 11.45Protesti v Srbiji ne pojenjajo. Študentom, ki zahtevajo odgovornost oblasti in pravico za žrtve novembrske tragične nesreče v Novem Sadu, se vsak dan pridružujejo novi in novi protestniki. Na ulicah so tudi upokojenci, kmetje, zdravniki, vojni veterani, učitelji, profesorji ... Kaj to pomeni za oblast, ki se ji množice sicer upirajo že leta? Se tokrat v Srbiji obeta zgodovinski prelom, ki lahko s položaja odnese srbskega predsednika Aleksandra Vučića?

Kmalu začetek prenove vipavske hitre ceste, ki bo trajala 121 tednov
04. 02. 2025 15.05V drugi polovici februarja bodo zaradi obnovitvenih del in gradnje protivetrne zaščite na območju Rebrnic zaprli vipavsko hitro cesto na smernem cestišču med Razdrtim in Vipavo. Zaradi zahtevne prenove bo zapora trajala nekaj več kot leto in pol. Promet bo preusmerjen na regionalno cesto, tranzitni tovorni promet pa prek mejnega prehoda Fernetiči. Vipavski župan sicer upa, da bodo gradbinci z deli pohiteli in da bo obnova krajša od napovedane.

Od zmerjanja sredi trgovskega centra do groženj s smrtjo
27. 11. 2024 13.52Če se zdi, da so tarča groženj le sodniki v odmevnih kazenskih zadevah, so dejansko na udaru tudi tisti, ki sodijo v civilnih, družinskih in drugih zadevah. Storilec je klical, da že pripravlja načrt, kako bo pospravil mene in ostale družinske člane, se spominja sodnica Janja Roblek. Doživela je marsikaj, tudi grožnje in zmerjanja sredi trgovskega centra. Kako ogroženi so danes pravosodni funkcionarji in kako jih varuje policija?

Kompleks Emonika naj bi zaživel v letu 2027
07. 11. 2024 13.17Večnamenski kompleks Emonika s trgovskim središčem, dvema hoteloma, poslovnimi prostori in tremi stanovanjskimi objekti na območju novega potniškega centra v Ljubljani bo po napovedih investitorja, družbe Mendota Invest iz skupine OTP, zaživel v letu 2027. Gre za trenutno največji nepremičninski projekt v državi.

Se bo gradnja mariborske onkologije podražila še za dva milijona?
05. 10. 2024 07.00Kako zadovoljstvo predsednika vlade in zdravstvene ministrice ob ogledu gradnje onkologije v Mariboru, kjer bijejo plat zvona, kjer bolnike v verjetno najhujšem obdobju življenja zdravijo skorajda na gradbišču, gledajo bolniki z rakom? So tudi oni zadovoljni, pomirjeni? Ministrica je dejala, da so se z veseljem oglasili na lokaciji ter si ogledali, kako gradnja napreduje. Pa tudi, da "so postopki trajali, a dlje so trajali zaradi pritožb sosedov, lastnikov sosednjih zgradb na Masarykovi". Še vedno pa je v zraku vprašanje, ali bodo gradbinci zahtevali še plačilo pogodbenih kazni. Se bo gradnja mariborske onkologije podražila še za dva milijona? Na ministrstvu niso našli pol milijona za razliko ob cenitvi stanovanj, dva milijona bo pa šlo?

Dvotedenska zapora križišča Linhartove, Vojkove in Železne ceste
19. 08. 2024 07.42Od danes do predvidoma 2. septembra bo v sklopu celovite rekonstrukcije Linhartove ceste v Ljubljani poleg že obstoječe popolne zapore te mestne prometnice med križiščema z Vojkovo in Železno cesto ter s Topniško ulico vzpostavljena tudi popolna zapora križišča Linhartove, Vojkove in Železne ceste.

Dars vztraja: turški podjetji pri gradnji tretje razvojne osi ne bosta sodelovali
15. 08. 2024 19.48Dars tudi po ponovnem pregledu prijav ne odstopa od odločitve, da dva turška gradbena giganta, Chengiz in Ozaltin, ne smeta sodelovati pri gradnji enega največjih infrastrukturnih projektov pri nas, več kot dve milijardi evrov težki tretji razvojni osi, na katero Korošči, pa tudi Belokranjci, čakajo že več kot 20 let. Opozorili so, da bi izločitev Turkov lahko pomenila večmilijonsko podražitev že tako zelo drage gradnje. Je odločitev Darsa dokončna?

V Ljubljani za vsaj dva tedna zaprto križišče Linhartove, Vojkove in Železne ceste
15. 08. 2024 09.31Od ponedeljka do predvidoma 2. septembra bo v sklopu celovite rekonstrukcije Linhartove ceste v Ljubljani, poleg že obstoječe popolne zapore te mestne prometnice med križiščema z Vojkovo in Železno cesto ter s Topniško ulico, vzpostavljena še popolna zapora križišča Linhartove, Vojkove in Železne ceste.

Luka Koper bo gradila potniški terminal, prvi potniki spomladi
10. 08. 2024 10.40Luka Koper je ta teden pridobila gradbeno dovoljenje za nov potniški terminal, poroča časnik Delo. Gradnjo naj bi začeli novembra. Naložba v novo stavbo, ki naj bi prve potnike sprejela prihodnjo pomlad, bo predvidoma znašala 2,99 milijona evrov.

Zakaj evropskih gradbincev ne zanimajo naši veliki posli?
26. 07. 2024 19.42Kaj pa o izločitvi dveh turških gradbenih gigantov iz enega največjih infrastrukturnih projektov v prihodnjih letih – več kot dvemilijardne tretje razvojne osi, ki jo gradi državni Dars, meni pristojna ministrica Alenka Bratušek? Absolutno si na vseh razpisih želimo čim več konkurence, pravi. Na drugi strani pa, da morajo vsi, tako tuji kot domači gradbinci, izpolniti tudi razpisne pogoje. Tako torej Bratušek. In zakaj se na naše več sto milijonske posle ne prijavljajo tuji evropski gradbinci? Vprašali smo nemškega ministra za promet Volkerja Wissinga.

Turki dovolj dobri za Karavanke in 2. tir, ne pa tudi za odsek pri Velenju
25. 07. 2024 20.23Turška gradbinska giganta - Cengiz, ki prav zdaj pri nas gradi predor Karavanke, in Ozaltin, ki gradi drugi tir med Divačo in Koprom – izpodbijata odločitev Darsa, ker so jim onemogočili sodelovanje pri še enem večstomilijonskem poslu, gradnji do Slovenj Gradca. Ob polnoči se je namreč iztekel rok za pritožbe in pred naše kamere je stopil tudi predsednik uprave Darsa David Skornšek. Tako pri Karavankah kot pri drugem tiru smo videli, da so bili prav Turki daleč najcenejši. Kakšna je možnost, da bodo s pritožbo uspešni? Razkrivamo, da je bil nad odločitvijo Darsa po naših informacijah presenečen tudi premier Golob. Je bil torej razpis prilagojen slovenskim gradbenim baronom?

V OŠ Bistrica pri Tržiču po požaru že pouk in priprave na prenovo
10. 06. 2024 13.35Učenci Osnovne šole Bistrica pri Tržiču so se po sredinem požaru vrnili k pouku. Z nujnimi sanacijskimi deli in reorganizacijo pouka so poskrbeli, da bodo lahko učenci normalno zaključili šolsko leto. Občina Tržič medtem bije bitko s časom, da bi bila obnovitvena dela končana do začetka septembra.

Na Tajvanu rešujejo ljudi, ujete v predorih, streslo tudi Japonsko
04. 04. 2024 08.17Na Tajvanu so dan po močnem potresu s prizadetega območja rešili skupino šestih rudarjev. Število umrlih je medtem naraslo na deset. Več sto ljudi ostaja ujetih, vendar so po ocenah reševalcev na varnem. Sosednjo Japonsko je medtem stresel potres z magnitudo 6,0 - poročil o žrtvah ali škodi ni bilo.

Smo pri zadnjih podražitvah spet žrtve kartelnih dogovorov slovenskih gradbincev?
08. 03. 2024 06.00Večstomilijonske podražitve najpomembnejših infrastrukturnih projektov. Ta trenutek je ena najbolj perečih jeseniška železniška postaja, kjer je infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek v sredo skušala utemeljiti, zakaj je cena projekta v štirih letih zrasla za skoraj 100 milijonov evrov. Bomo Slovenke in Slovenci še enkrat žrtev kartelnega dogovarjanja med gradbinci, tako kot smo bili pri gradnji avtocestnega križa, kjer smo zaradi dogovarjanja med gradbenimi baroni Ivanom Zidarjem, Dušanom Črnigojem in ostalimi gradnjo avtocest skoraj šestkratno preplačali?

Našli še eno letalsko bombo, skrivala se je pod masivnim kovinskim drogom
29. 02. 2024 15.36V bližini novogoriške železniške postaje so člani Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi okoli 10. ure našli še eno neeksplodirano letalsko bombo iz časa druge svetovne vojne. Bomba je ležala okoli 50 metrov od tiste, ki so jo odkrili v ponedeljek. Gre za ameriško letalsko bombo z enim mehanskim vžigalnikom, ki je v dobrem stanju. Tako kot prva je tudi ta težka 250 kilogramov.

Energetski zakon v radikalni Nemčiji prijaznejši od slovenskega
14. 01. 2024 12.14Inženirji, gradbinci, energetiki, pa tudi tisti, ki se ukvarjajo z ogrevalno tehniko, opozarjajo, da je treba ponovno premisliti o sprejemanju zakona, kot so si ga zamislili, in v parlamentarno proceduro poslali na vladi. Zakaj sta biomasa in plin kar naenkrat na tako slabem glasu, se sprašujejo, pa tudi zakaj se pred tem niso raje lotili energetske obnove stavb, ki je pogoj za boljši izkoristek energije. V z zeleno energijo "obsedeni" Nemčiji so to očitno razumeli in zakon pripravili bolj pragmatično, spremembe pa uvajajo bolj postopno.

Kako bo država ustavila 'vojne dobičkarje'?
11. 11. 2023 07.00Po velikem šoku zaradi poplavljenih domov tisti, ki jih obnavljajo, doživljajo še en udarec. Cene gradbenega materiala so šle v nebo. V nekaterih primerih so še enkrat višje kot pred poplavami. Enako je s storitvami. Vlada napoveduje, da bo preprečila neutemeljeno dvigovanje cen v času popoplavne obnove.

V Tolminu in gorenjskih občinah priprave na padavine: 'Umaknite se pravočasno'
02. 11. 2023 10.50Ob napovedanih obilnih padavinah na severozahodu države tolminski župan občane poziva, naj noč preživijo na varnih lokacijah. Domove je do popoldneva zapustilo najmanj sedem prebivalcev, po vsej verjetnosti pa že več, je za medije dejal poveljnik občinske civilne zaščite Miha Vencelj. Na obilne padavine z močnimi nalivi se pripravljajo tudi v gorenjskih občinah, v občini Tržič in v naselju Koroška Bela, kjer nevarnost predstavljajo plazovi. V občinah Solčava, Luče, Ljubno in Mozirje čistijo vodotoke in utrjujejo ceste. Zaradi napovedanega naraščanja reke Drave so v Dravogradu že stekle preventivne aktivnosti.

Država pustila Koroško na cedilu? Nekateri gradbinci že prodajajo terjatve
05. 10. 2023 13.33Župane v ujmi najbolj prizadetih koroških občin razburja dopis uprave za zaščito in reševanje, da dela, opravljena na vodotokih in cestah v septembru, ne spadajo več med intervencijske stroške po avgustovski ujmi. A intervencijska dela ponekod potekajo še danes, pravijo. Nekateri gradbinci medtem terjatve do občin že prodajajo finančnim družbam.

Objavljeni poklici, v katerih je omogočeno hitrejše zaposlovanje tujcev
19. 09. 2023 10.16Minister za delo Luka Mesec je skladno z zakonom o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov izdal odredbo o poklicih in dejavnostih, v katerih bo za namen sanacije omogočeno hitrejše zaposlovanje tujcev. Veljati je začela v soboto. Med poklici so vozniki težkih tovornjakov, zidarji, tesarji, različni monterji. Na ministrstvu za delo so pojasnili, da največ vlog pričakujejo iz držav nekdanje Jugoslavije.

Dobrodelnež poklical župana in za prevaljske gasilce doniral 122 tisoč evrov
31. 08. 2023 10.59Na Prevaljah so se razveselili napovedane donacije za gasilce. "Za rešitev težav z nakupi opreme za gasilce je včeraj na moj telefon prišel klic izjemnega človeka z donacijo v višini 122.000 evrov," je sporočil župan občine Prevalje Matic Tasič. Medtem se iz smeri Mežice proti Prevaljam nadaljuje gradnja vodovoda, ki bo po ujmi zagotovil pitno vodo za več kot 10.000 občanov Prevalj in Raven na Koroškem. Zaradi gradnje bo po napovedih do sobote večji del dneva zaprta cesta od odcepa za Šentanel do Petrola na Prevaljah.

Kakšna usoda čaka prebivalce ljubljanskih Sneberij?
27. 08. 2023 19.56Ljubljanski župan Zoran Janković je prebivalcem uničenih Sneberij predstavil občinski načrt obnove. Vpoklical je devet gradbincev, s katerimi sodeluje občina, ki bodo po enotni ceni - 20 tisoč evrov na hišo - obnavljali zidove, tla in inštalacije. Del sanacijskih stroškov bo pokrila Zveza prijateljev mladine, in sicer glede na osebne prejemke lastnikov. Ti se bodo prenove lahko lotili tudi sami in bodo še vedno upravičeni do delnega povračila stroškov. Janković, ki je napovedal, da je pripravljen začasno zaustaviti kakšno občinsko gradbišče, je namignil, da bi bilo dobro, če bi to storila tudi vlada.

Gorski reševalci ostali brez opreme in vozil, kljub temu pomagajo drugim
08. 08. 2023 11.53Ne samo kamniški gorski reševalci, brez prostorov, opreme in vozil so ostali tudi koroški gorski reševalci, a kljub temu po svojih najboljših močeh pomagajo pri reševanju ljudi, premoženja in svojih lastnih domov. Gorska reševalna zveza Slovenije je v ponedeljek s pomočjo Regijskega centra Slovenj Gradec končno uspela vzpostaviti stik z njimi. Povedali so, da so razmere apokaliptične.

Štirje od petih obrtnikov podražili storitve, najbolj gradbinci
08. 05. 2023 11.27V zadnjem letu je cene svojih storitev zvišalo 80 odstotkov obrtnikov, med njimi najbolj gradbinci, keramičarji in podjetja za obnove, je pokazala raziskava spletnega portala za primerjanje ponudb izvajalcev storitev. V naslednjih mesecih podražitve načrtuje približno polovica obrtnikov.

Leta 2021 ob nedeljah pogosto ali občasno delalo 22,8 odstotka zaposlenih
01. 05. 2023 07.00Lani je bila stopnja delovne aktivnosti v Sloveniji 77,9-odstotna, stopnja brezposelnosti pa 3,9-odstotna. Med delovno aktivnimi jih je bilo največ iz poklicne skupine strokovnjaki. V 2021 je ob sobotah pogosto ali občasno delalo 43,8 odstotka vseh delovno aktivnih, 22,8 odstotka jih je delalo ob nedeljah, 34,4 odstotka zvečer, 14,6 odstotka pa ponoči.

Teden shodov, upora in zmag v fotografijah
11. 03. 2023 10.44Lahko bi rekli, da so minuli teden zaznamovali protestni shodi. Po železniški nesreči v Grčiji so se na ulice odpravili sindikati, v Gruziji so ulice vseh večjih mest preplavili besni državljani, ki nasprotujejo predlogu zakona, ki zatira delovanje civilne družbe in omejuje medije, še naprej je vroče na pariških ulicah, kjer nasprotujejo pokojninski reformi. Z množičnimi shodi po svetu pa so ženske obeležile 8. marec in opozorile na številne krivice, ki se jim dogajajo. Rusija še naprej raketira ukrajinska mesta, Ši Džinping pa je bil še tretjič izvoljen za predsednika Kitajske.

Koliko stanovanj sploh potrebujemo, kdo jih bo gradil in kje?
20. 02. 2023 19.31Velikopotezne vladne obljube in načrti za reševanje stanovanjske politike v državi so v začetku meseca poželi kar nekaj vzdihov olajšanja, a zdaj so vse glasnejši tudi pomisleki, predvsem med stroko. Nepremičninski strokovnjaki, arhitekti, tudi gradbinci napovedane spremembe sicer pozdravljajo, a se ob tem vse glasneje sprašujejo, ali si koalicija na področju stanovanjske politike v prihodnje morda le ni zadala preveč ambicioznih ciljev. S financiranjem stanovanjskih skladov naj bi v prihodnjih letih zgradili 20.000 novih stanovanj, nihče pa nima odgovora na vprašanje, kdo bo gradil in kje, jasno pa ni niti, koliko stanovanj po državi primanjkuje.

Kadrovska kriza hromi Slovenijo
04. 02. 2023 12.00Primanjkuje 1.000 zdravnikov, 3.600 delavcev v zdravstveni negi in rehabilitaciji, od 4.000 do 5.000 učiteljev v šolah, vzgojiteljev v vrtcih, skoraj 12.000 delavcev v gostinstvu in turizmu, 3.800 voznikov, 5.000 parov rok v gradbeništvu. Kdo bo torej gradil domove, socialna stanovanja, še zlasti pa bolnišnice, šole, vrtce? Predvsem pa, kdo bo tam delal? Bodo morala podjetja, tudi lokali, restavracije, hoteli – ker ni kadra – zapirati svoja vrata?