Vse od 1. novembra, že več kot tri mesece, dan za dnem ljudje na ulicah srbskih mest zahtevajo delovanje državnih institucij, pravne države in končni obračun s korupcijo – posrednim krivcem za smrt 15 njihovih rojakov pod novosadskim železniškim nadstreškom. Ko so organizirani neznanci, najverjetneje povezani z Vučićevo vladajočo stranko, konec novembra med mirnim poklonom žrtvam nesreče napadli študente in profesorje beograjske Fakultete za dramske umetnosti, pa je počilo. Protesti so se začeli širiti, študenti so začeli tako imenovane blokade fakultet, med drugim zahtevajo objavo celotne dokumentacije o obnovi železniške postaje, ki so jo vodili kitajski gradbinci, izvajali pa srbski podizvajalci. In odločeni so, da bodo vztrajali, dokler oblasti njihov zahtev ne izpolnijo, pripoveduje študentka režije Tara Gajović. "Ne morem reči, da nismo utrujeni. Toda vse, kar se dogaja, vsa podpora, ki prihaja z različnih strani, sindikatov, delavcev, učiteljev nam daje upanje. To nas vsak dan na nek način motivira, da bo to, kar delamo, prineslo nek rezultat. Da bodo torej izpolnili naše zahteve."
Danes je v blokadi že več kot 60 fakultet po vsej državi. Študenti, za 24UR Fokus pripoveduje profesor teorije drame in gledališki kritik Ivan Medenica, so kmalu postali zgled. "Študenti so pokazali veliko odgovornost, vestnost in načelnost. Njihove zahteve so bile zelo racionalno postavljene že na začetku. Od tod prihaja moč študentskega protesta, ki je medtem prerasel v državljanski protest. Ker to niso zahteve, ki jih politično ni mogoče izpolniti. Če bi institucije v tej državi delovale, kot je treba, bi te zahteve izpolnili. In prav to je razgalilo načine, na katere deluje srbski režim. Da torej nadzira vse institucije, ne spoštuje zakona, ne spoštuje medijske in vseh drugih svobod."
Eden od petih milijonov proti nasilju, proti izkopavanju litija. Protesti državo pretresajo že leta. A nekaj je tokrat vendarle drugače. Študenti nimajo voditelja, vse odločitve sprejemajo na tako imenovanih plenumih, distancirali so se od vsakodnevne politike, ne zahtevajo volitev, padec vlade jih ni ustavil. In prav to, pojasnjuje Igor Bandović, direktor Beograjskega centra za varnostno politiko, je njihova moč. "Mislim, da je oblast prepoznala, da je potencial teh demonstracij, teh protestov veliko večji, kot smo videli pretekla leta. In ta vrsta protestov je zaradi tega veliko nevarnejša za oblast."
Dobro organizirani študentski protesti so prerasli v splošno stavko, blokado fakultet, srednjih šol, prometnic in mostov. Srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću študenti ves čas vztrajno sporočajo: ne gre zate, naše zahteve niso del tvojih pristojnosti. "To geslo 'Nisi pristojen' je nekaj, kar spreminja celotno igro te zgodbe," pojasnjuje Jelisaveta Miletić, članica satiričnega spletnega portala Njuz.net. "Ker resnično, ko pogledate, on ni pristojen za te stvari. Mi pa ves čas poslušamo vsa vprašanja, o katerih se on sprašuje. Ko pa je treba prevzeti odgovornost, pa poslušamo, da niso delali nadstreška. Pa nato, da so delali nadstrešek. Pretekle tedne poslušamo, da so izpolnili zahteve študentov. Pa potem sklicujejo velike novinarske konference, na katerih spet izpolnjujejo zahteve. In se postavlja vprašanje, ali torej prej te zahteve niso bile izpolnjene in jih zdaj končno izpolnjujete? Ali jih tudi zdaj ne boste izpolnili?"
Ljudje so se znebili strahu pred represijo avtokratskega režima, je jasna Tanja Maksić, preiskovalka balkanskega preiskovalnega medija BIRN, ki že leta razkriva korupcijo in sporne posle vladajočih struktur. "Ljudje so prvič začeli odprto govoriti o korupciji in pomanjkanju vladavine prava, kar vsak od nas v svojem okolju v vsakodnevnem življenju vidi in občuti. Zahteve študentov so pravzaprav samo vrhunec vseh naših naporov, da pokažemo, da so institucije v tej državi ugrabljene, da ne opravljajo svojega dela ustrezno in odgovorno. Da so torej na čelu teh institucij ljudje, ki nimajo kredibilnosti, da jih vodijo. In zdaj je čas, ko je dovolj, ko moramo potegniti črto in videti, kje smo in kaj smo."
Kaj pa srbski predsednik Aleksandar Vučić? Kako odgovarja na zahteve študentov? Kako se na razmere v Srbiji odziva mednarodna skupnost, Evropska unija? Tudi o tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.