besedni zaklad

Preverite, kako bogat je vaš besedni zaklad
16. 03. 2025 13.00Kakšen je povprečni besedni zaklad pri Slovencih? To si prizadevajo ugotoviti raziskovalci Inštituta za slovenski jezik s pomočjo besedne igre Besedomat. K igranju spletne igre vabijo čim več ljudi, rezultati raziskave pa bodo uporabni v medicini, denimo pri obravnavi možganskih poškodb ali zgodnjemu prepoznavanju demence.

V vključenosti je ključ
11. 03. 2025 00.15Eksperiment, ki razkriva resničnost sveta tišine.

Prepoznate moč svojih besed?
29. 11. 2024 00.15Nova iniciativa prispevajkretnjo.si, ki jo je Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije razvila v sodelovanju z družbo Mastercard, prinaša priložnost za bogatenje slovenskega znakovnega jezika z novimi kretnjami, vključno s prvim slovenskim finančnim slovarjem za gluhe.

Nina Osenar Kontrec: Trenutno sem samo vesela, da sem na nogah
17. 10. 2023 06.00Nina Osenar Kontrec je novopečena pisateljica. Izdala je knjigo V objemu življenja, v kateri opisuje svojo težko življenjsko preizkušnjo. Sindrom kronične utrujenosti jo je za kar pet let prikoval na posteljo. Hkrati pa je knjiga pripoved o izjemni ljubezni do sina, moža in življenja.

Hrvaško igralko vrgli z avtobusa, potniki voznikovi potezi ploskali
22. 12. 2022 12.02Igralka Uršula Najev je na svojem Facebook profilu delila zgodbo z avtobusa, ki jo je dodobra pretresla. Namreč odpravila se je iz Zagreba proti Splitu, a očitno napačen dan. Ko je voznik ugotovil, da mu kaže vozovnico za drugi dan, jo je napadel, češ da mora ven iz avtobusa, in se do nje (po igralkinih besedah) obnašal neprimerno. Kasneje se je oglasil tudi voznik, ki je delil še svojo plat zgodbe.

'Ni problem, če beremo digitalno, težavno postane, ko ne beremo več dolgih besedil'
22. 11. 2022 07.00Kdaj ste nazadnje prebrali knjigo v klasični tiskani obliki? Strokovnjaki za slovenski jezik ugotavljajo, da upada predvsem branje daljših besedil. Potapljanje v besede v tiskanem mediju ima specifične prednosti pred branjem z zaslonov, a je digitalno branje na drugi strani bolj priročno. Strokovnjaki se na koncu strinjajo, da je vsako branje kakovostnih beril dobrodošlo, saj je koristno na več ravneh. Med drugim omogoča, da se vživljamo v različne svetove, pripomore k boljšemu počutju, poznavanju tujih kultur, večji kreativnosti. Kakšne so razlike med branjem digitalnih in tiskanih besedil, katera razumemo bolje?

Le tretjina 10-letnikov zmore prebrati in razumeti preprosto zgodbo
17. 09. 2022 15.08Pandemija covida-19 je vplivala tudi na občutno slabše pogoje izobraževanja in s tem znanje otrok po svetu, opažajo pri Unicefu. Po njihovih navedbah naj bi le tretjina 10-letnikov po svetu zmogla prebrati in razumeti preprosto zgodbo, pred pandemijo slaba polovica takratnih 10-letnikov. Najslabše je v podsaharski Afriki, kjer je takih 90 odstotkov 10-letnikov. Razlogov za to je več – številne šole nimajo zadostnih sredstev, razredi so prenatrpani, učni načrti zastareli, učitelji so nekvalificirani in premalo plačani. Čeprav večina otrok v Sloveniji takih težav nima, pa je zaskrbljujoč podatek, da skoraj polovica Slovencev ne bere knjig.

Branje: potovanje v drugi, drugačni svet, ki v nas sproža vrsto čustev
03. 07. 2022 07.00Kdaj ste si nazadnje vzeli čas in vzeli knjigo v roke? Slovenski strokovnjaki ugotavljajo, da Slovenci nismo ravno vzorni bralci, saj smo na področju bralne kulture pod povprečjem. Prav branje pa bogati naš besednjak in prispeva, da besedilo razumemo v popolnosti. A ne zgolj to, možgani med branjem simulirajo delovanje, kot da bi zares videli, počeli in čutili stvari, o katerih beremo. Morda je ravno poletje primeren čas, da gremo v knjižnico in obudimo našo domišljijo ter oplemenitimo besedna obzorja, so spodbudili strokovnjaki za slovenski jezik, ki pripravljajo že 58. Seminar slovenskega jezika, literature in kulture.

Zaključek projekta SPARBECEDA
25. 05. 2022 00.15Spar Slovenija podaril 10.000 EUR otrokom z učnimi in bralnimi težavami

Šolanje na daljavo vplivalo na kognitivne sposobnosti in duševno zdravje šolarjev
30. 03. 2022 08.29Raziskava NIJZ o vplivih šolanja na daljavo zaradi epidemije covida-19 kaže, da šolski delavci po vrnitvi v šole pri šolarjih zaznavajo nekatere vplive na kognitivne sposobnosti in duševno zdravje. Med drugimi sta se poslabšala branje in pismenost, pojavile so se težave z zbranostjo, upočasnilo se je razmišljanje, več je nemira in klepetavosti.

S testeninami lovimo besedni zaklad
23. 03. 2022 00.15Slovenci potrebujemo bralno spodbudo, saj je delež Slovencev, ki so bralno nepismeni, zaskrbljujoče velik. Branje knjig in branje na sploh je v mladih letih pomembno za razvoj empatije, boljši besedni zaklad in širjenje miselnih obzorij. Že veste, kako vaše otroke privabiti k branju?

'Večina od nas si ne more predstavljati, kakšna frustracija je biti v izolaciji gluhote'
04. 06. 2021 12.27Slovenija je v ustavo vpisala zakon o uporabi slovenskega znakovnega jezika. Kako bo to popravilo krivice in neenakosti gluhih Slovencev, predstavi dokumentarni film Jezik enakopravnosti, ki si ga lahko ogledate na VOYO. "Film 'Jezik enakopravnosti' je zrcalo družbe in povabilo, da se Slovenci končno odločimo postaviti na stran šibkejših, tistih, ki si s svojim glasom ne morejo izboriti enakih možnosti, kot jih ima večina nas," je povedal režiser filma Marko Kumer – Murč.

Izpoved nekdanjega pripadnika specialnih sil SV: Smo dobri ljudje, vešči nasilja
11. 10. 2020 07.14Luka Zorenč je nekdanji pripadnik specialnih sil Slovenske vojske, ki ima domovino rad približno tako kot življenje. Po odhodu iz vojske išče nove izzive, med drugim je inštruktor za rangerje v Keniji. Izkušnje, ki jih je pridobil v Gani, na Japonskem, v Iraku, Maliju in še marsikje po svetu, se mu poznajo na obraznih črtah, a je kljub temu še vedno skoraj nadležno dobre volje.

Kultura branja knjig
25. 04. 2020 06.00V četrtek, 23. aprila, smo praznovali svetovni dan knjige. Gre za praznik pod okriljem Organizacije združenih narodov, namenjen pa je primarno promociji branja in založništva. Karantena, ki v Sloveniji vztraja že več kot mesec dni, je bila odlična priložnost za mnoge, da se lotijo te že skoraj pozabljene človeške aktivnosti, a raziskave večjega porasta bralcev knjig v tem obdobju ne zaznavajo. Zakaj ljudje opuščamo branje knjig, zakaj je to slabo in kako lahko obrnemo ta trend?

Teorijo uspešno opravi manj kot polovica, težava tudi skromen besedni zaklad
10. 01. 2020 16.45Teoretični del vozniškega izpita so kandidati uspešno opravili le v 48 odstotkih, kažejo podatki agencije za varnost prometa (AVP). Analize iz preteklih let prav tako kažejo, da težave povzročajo teme, kot so hitrost, prevoz tovora in vožnja v zimskih razmerah. Vendar kandidati izpita pogosto ne opravijo tudi zaradi skromnega besednega zaklada.

Iščemo Mlade upe 2019: mladi športniki, parašportniki, umetniki in znanstveniki – prijavite se!
20. 09. 2019 15.12V nedeljo 22. septembra bomo na svoj račun prišli vsi ljubitelji dobre zabave in glasbe, saj se na POP TV vrača priljubljena oddaja Znan obraz ima svoj glas. Tudi tokrat pa ne bodo zasijali le tekmovalci, pač pa boste priložnost, da pokažete svoj talent, dobili tudi perspektivni mladi umetniki, športniki, parašportniki in znanstveniki. Da bi svoj talent lahko razvijali še naprej, pa vam bo zagotovo še kako prav prišla finančna pomoč, zato vas Zavarovalnica Trigav in njen zavod Vse bo v redu vabita k sodelovanju pri že sedmi generaciji Mladih upov!

Koliko prekmurščine si je zapomnila Tanja Ribič in kdaj je Đuro postal vegetarijanec?
23. 04. 2019 08.39Na POP TV bo v sklopu slovenskih filmov oživel tudi celovečerni igrani film Traktor, ljubezen in rock'n'roll, ki je nastal po romanu Ferija Lainščka, režiral pa ga je Branko Đurić Đuro. V filmu je zaigrala tudi Tanja Ribič, ki nam je razkrila, kako se je za potrebe filmske vloge naučila govoriti v prekmurskem dialektu, koliko naučenega si je zapomnila do danes in tudi, kdaj je Đuro postal vegetarijanec.

Nika Urbas o najbolj divji stvari, ki jo je naredila v svojem življenju
22. 12. 2018 12.41Sodnica šova Zvezde plešejo se je z veseljem odzvala na naše povabilo, da odgovori na nekaj vprašanj naših bralcev. A ker Nika živi v Londonu, je nismo mogli povabiti v naš praznični studio, zato je ponudila, da se posname kar sama. Preverite, kako je na vaše vprašanje odgovorila zgovorna plavolaska.

Govorno napako je izkoristil za svoj talent
30. 11. 2018 15.16Mladi raper z govorno napako in poslanstvom pomagati vsem, ki so socialno ogroženi. Matevž Andročec – Ževža je dokaz, da se da uspeti, če si zvest sam sebi in se ne obremenjuješ s tem, kaj si drugi mislijo.

Tako kot se z leti spreminjamo mi, se spreminjajo tudi možgani
16. 11. 2018 00.01Tako, kot se stara naše telo, se spreminjajo tudi naši možgani. Podatki kažejo, da se počasen upad miselnih (kognitivnih) sposobnosti začne okoli 45. leta. Vendar pa ni vse slabo. Z leti sicer upada hitrost procesiranja informacij, poslabšata se delovni in dolgoročni spomin, izboljšujejo pa se naše splošno znanje, besedni zaklad in izkušnje.

S pomočjo tujih jezikov do osebnostne rasti otrok
18. 06. 2018 00.01Znanje tujega jezika ni nujno težavno, če se ga uči na igriv način. Še posebno poleti! Učenje bi moralo biti sproščeno in umirjeno, da lahko hkrati spodbuja domišljijo in odpira mislim prosto pot. Širi besedni zaklad, ob tem pa ustvari še celo zakladnico drugih znanj. Med drugim je pomembno, da otroci krepijo tudi socialne veščine.

Mladi 'prešern' Vazz: Glasba je velik del mene, vedno znova me izpolnjuje, navdihuje in preseneča
30. 05. 2018 10.1119-letni Mark Jacob Cavazza prihaja iz igralske družine, kot Vazz pa išče svoj slog, repovski izraz in mesto pod soncem. Kljub zgolj prgišču skladb, od katerih izstopata Young Prešern in Pablo, je pokazal talent, znanje, zagrizenost in kvaliteto, ki pritiče le malokateremu domačemu reperju. Več nam je razložil v intervjuju.

Zvezde so razkrile ime zmagovalca letošnjih volitev
21. 05. 2018 16.18Napovedi javnomnenjskih raziskav govorijo eno, zvezde drugo. Certificirana astrologinja Teodora Erhatič je izdelala psihološke portrete politikov, ki se bodo soočili na volitvah in prišla do zanimivih zaključkov. Eden od njih je tudi, kdo bo zmagal na letošnjih volitvah.

Povečuje se število nebralcev med visoko izobraženimi: 'Spremeniti je treba sistem, ki znanja ne ceni dovolj'
08. 09. 2017 07.29Obeležujemo svetovni dan pismenosti, ob katerem strokovnjaki opozarjajo, da ima težave z bralno pismenostjo vsak četrti Slovenec. Število nebralcev pri nas je sicer bolj ali manj stabilno in glede na dostopnost do bralnega gradiva, je ta rezultat slab. Najbolj se je povečalo število nebralcev med visoko izobraženimi.

Ali uporaba elektronskih naprav vpliva na to, da otrok kasneje spregovori?
05. 05. 2017 06.30Vsakdo, ki v današnjih, tehnološko zelo razvitih časih vzgaja otroka, se verjetno sprašuje o vplivu tehnologije na razvoj svojega otroka. Pomisleki, kot so denimo, ali tehnologija vpliva na možgane, ali omejuje socialni razvoj otroka, pušča čustvene posledice, so upravičeni, saj resnih raziskav na to temo do zdaj niti ni bilo.

Tomaž kljub slepoti ostaja strasten bralec: Za veliko slepih je branje skoraj edini stik s kulturo
23. 04. 2017 07.0023. april je svetovni dan knjige. Tomaž Wraber se skoraj v ničemer ne razlikuje od ostalih navdušenih bralcev, razlika je le v tem, da je slep. "Branje je bil moj življenjski slog in slepota je bila velik šok tudi zato, ker mi je vzela užitek večernega branja," pravi. Knjige si sedaj sposoja v knjižnici slepih in slabovidnih, kjer domujejo številni naslovi v brajici ter kup zvočnih knjig.

Vsak otrok se je sposoben hkrati učiti dveh ali več jezikov
17. 04. 2016 07.00Raziskovalci ugotavljajo, da se otroci rodijo s posebnim "darom" za razlikovanje med 800 različnimi fonemi, ki jih uporabljajo vsi jeziki na svetu. Prav zaradi te možganske sposobnosti se je vsak otrok sposoben hkrati učiti dveh ali celo več jezikov. Od okolja, ki so mu izpostavljeni v prvih mesecih življenja, pa je odvisno, koliko se bo razvil njihov 'posluh' za jezike.

Cleveland tudi na drugi tekmi v gosteh premagal Atlanto
23. 05. 2015 08.00Košarkarji Cleveland Cavaliers so v finalu vzhodne konference lige NBA povedli z 2:0 v zmagah. Na drugi tekmi na gostovanju so Atlanto Hawks v polfinalu celotne lige ugnali s 94:82. Zvezdnik gostov LeBron James je zbral 30 točk, 11 skokov in devet asistenc ter je le za eno podajo zgrešil trojni dvojček.

VIDEO: 20 zanimivosti o Eminemu, ki praznuje 42 let
17. 10. 2014 16.01Eminem, edini raper, ki ima trinajst grammyjev in ga je kar tri leta zapored dobil za najboljši rap album, je dopolnil 42 let. Poglejmo si dvajset zanimivih dejstev o življenju in karieri glasbenika, ki velja za največjega in najupešnejšega raperja sedanjega časa.

20 let znamenitega filma Babica gre na jug
10. 02. 2012 06.30Pred dobrimi 20 leti je ugledal luč sveta eden najpopularnejših slovenskih filmov Babica gre jug. Zanimiva pa ni le filmska zgodba, ampak tudi to, kako je film sploh nastal. O tem smo se pogovarjali z režiserjem Vincijem Vogueom Anžlovarjem.