DVK

V treh dneh predčasno glasovalo 1,36 odstotka volilnih upravičencev

09. 05. 2025 09.41

Po podatkih Državne volilne komisije je v treh dneh, ko je potekalo predčasno glasovanje o dodatkih k pokojninam umetnikov, glasovalo skupno 23.102 volivcev oz. 1,36 odstotka vseh volilnih upravičencev v Sloveniji. Referendumska kampanja se sicer izteka. Tonin je volivce znova pozval k udeležbi, četudi vsi ne bodo glasovali enako kot NSi. Vrečko pa je ocenila, da je bila ta ena najnižjih za SDS, ki ji očita sovražne in nizkotne napade na umetnike.

Še zadnji dan za predčasno glasovanje na referendumu

08. 05. 2025 08.20

Volivci, ki želijo na zakonodajnem referendumu o dodatkih k pokojninam za izjemne umetniške dosežke predčasno oddati svoj glas, lahko to storijo le še danes. Med 7. in 19. uro bo za predčasno glasovanje odprtih 97 volišč po državi. V prvih dveh dneh je svoj glas predčasno oddalo 15.813 volivk in volivcev, kar je manj kot odstotek vseh volilnih upravičencev.

Usoda zakona o dodatkih k pokojninam umetnikov v rokah volivcev

08. 05. 2025 13.57

Referendumska kampanja o dodatkih k pokojninam umetnikov je v zadnji fazi. Predčasno glasovanje že poteka, čas za prepričevanje državljanov pa se bo iztekel v petek opolnoči, ko bo nastopil volilni molk. Nato bodo v nedeljo svoje povedali volivci. Za uspeh referenduma bi moralo zakon zavrniti skoraj 340.000 volivcev.

Prvi dan predčasno glasovalo 0,39 odstotka upravičencev

07. 05. 2025 07.44

Volivci lahko le še danes oddajo vlogo za nekatere posebne oblike glasovanja na nedeljskem referendumu o dodatku k pokojninam umetnikov. Opolnoči se izteče rok za oddajo vloge za glasovanje na volišču omnia in glasovanje na domu. Volivci brez stalnega prebivališča v Sloveniji, ki želijo glasovati v državi, pa morajo o tem obvestiti DVK. Znano je tudi, koliko volivcev je prvi dan predčasno glasovalo.

Začenja se predčasno glasovanje pred referendumom, SDS predlagala razveljavitev zakona

06. 05. 2025 06.22

Pred nedeljskim zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke bo od torka do četrtka potekalo predčasno glasovanje. Volivci, ki želijo v omenjenih dneh predčasno oddati svoj glas, bodo to lahko vse tri dni storili med 7. in 19. uro. SDS predlaga razveljavitev obstoječe zakonske podlage za podeljevanje dodatkov k pokojninam za umetniške dosežke. Menijo, da bi tako hkrati s padcem novega zakona na referendumu, kar verjamejo, da bodo podprli volivci, naredili "čisti rez" pred sprejemanjem pokojninske reforme. Kompromisni predlog pa vidijo v višji nagradi Prešernovim nagrajencem.

Zorčič: DVK pripravljena na izvedbo referenduma

05. 05. 2025 07.22

Državna volilna komisija (DVK) je kljub kratkemu času za organizacijo pripravljena na izvedbo zakonodajnega referenduma, je pred začetkom predčasnega glasovanja sporočil direktor službe DVK Igor Zorčič. Nekaj težav se je sicer med drugim pojavilo pri pravočasnem pošiljanju obvestil volivcem in popolnitvi volilnih odborov, a so te rešili. SDS medtem predlaga razveljavitev obstoječega zakona.

Zadnji dan za prijavo na referendumsko glasovanje v tujini

25. 04. 2025 06.42

Volivci, ki bodo na dan referendumskega glasovanja o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti v tujini, lahko le še v petek oddajo vlogo za glasovanje po pošti ali na diplomatsko-konzularnem predstavništvu. Odločitev o morebitnem glasovanju po pošti morajo do izteka dneva sporočiti tudi volivci, ki v tujini prebivajo stalno.

MZEZ za vzpostavitev volišč v Bernu, Ottawi, Torontu, Clevelandu in Canberri

23. 04. 2025 16.02

Ministrstvo za zunanje zadeve je na DVK naslovilo dopis, v katerem prosijo za ponovno vzpostavitev volišč v Bernu, Ottawi, Torontu, Clevelandu in Canberri z izjemo, da se glasovanje na prihajajočem referendumu tam izvede med 9. in 17. uro po lokalnem času, saj ne morejo zagotoviti 12-urnega glasovanja. DVK o tem odloča na dopisni seji.

Vlada zagotovila sredstva za izvedbo referenduma

17. 04. 2025 16.38

Vlada je iz splošne proračunske rezerve DVK zagotovila sredstva za izvedbo zakonodajnega referenduma v višini 6,7 milijona evrov, je po seji sporočil finančni minister Klemen Boštjančič. Obenem se je glede referenduma vprašal o "smiselnosti tovrstnih politikantskih idej", za katere upa, da bo kdo prevzel tudi odgovornost za strošek proračuna.

Člani skupine DNK med nastopom v Makedoniji objavljali posnetke

17. 03. 2025 09.43

V požaru v diskoteki v Kočanih v Severni Makedoniji so med umrlimi tudi člani skupine DNK. Umrli so pevec Andrej Gorgieski, bobnar Gjorgi Georgiev in pianist Filip Stevanovski. Kasneje so sporočili, da je v požaru življenje izgubila tudi Sara Projkovska, spremljevalna vokalistka skupine. Tragično vest so potrdili tudi na fakulteti, kjer je Sara delala kot profesorica. Med mrtvimi je tudi kitarist skupine Aleksandar Kolarov.

Imenovana nova Državno volilno komisijo, predsednik ostaja Peter Golob

22. 11. 2024 21.14

Državni zbor je imenoval novo Državno volilno komisijo (DVK). Predsednik bo Peter Golob, njegova namestnica Maja Baškovič. Sklep o imenovanju nove volilne komisije je DZ sprejel z 62 glasovi za in nobenim proti.

Stroški za referendum, ki ga ne bo, nanesli okoli 310.000 evrov

07. 11. 2024 12.00

Državna volilna komisija je določila višino nadomestil, ki pripada volilnim komisijam za obdobje trajanja referendumskih opravil za izvedbo posvetovalnega referenduma o JEK 2. Člani volilnih komisij bodo prejeli 25 odstotkov nadomestila oziroma od 100 do 300 evrov. Skupni stroški za referendumska opravila, ki so bila izvedena pred preklicem posvetovalnega referenduma, znašajo približno 310.000 evrov.

Predlagatelji referenduma o Jeku 2 vložili predlog za njegov preklic

22. 10. 2024 11.39

Poslanske skupine, ki so predlagale posvetovalni referendum o projektu nove nuklearke v Krškem (Jek 2), so v državni zbor vložile predlog odloka za razveljavitev njegovega razpisa. O preklicu referenduma naj bi državni zbor odločal v četrtek. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je namreč predhodno povedala, da umik zahteve za razpis referenduma ni mogoč, da pa je treba sprejeti odlok o prenehanju veljavnosti prejšnjega. Državna volilna komisija pa je sporočila, da so že ustavili vse referendumske aktivnosti, ki bi imele finančne posledice.

DVK določila volišča za glasovanje v tujini in nadomestnega poslanca Svobode

16. 10. 2024 12.50

DVK je na dopisni seji sprejela sklep, da bo Aleš Lipičnik opravljal funkcijo poslanca Svobode v času, ko Borut Sajovic opravlja funkcijo ministra za obrambo. Poleg tega je DVK sprejela sklep o določitvi volišč za izvedbo posvetovalnega referenduma o JEK 2 na diplomatskih predstavništvih in konzulatih Slovenije v tujini.

Izvedba posvetovalnega referenduma o JEK2: katere datume morate poznati?

11. 10. 2024 13.06

Državna volilna komisija je na seji sprejela akte za izvedbo posvetovalnega referenduma o zagotavljanju stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo, ki bo 24. novembra 2024. Kot določa odlok o razpisu posvetovalnega referenduma, ki ga je državni zbor sprejel v četrtek, se bodo referendumska opravila začela v ponedeljek.

Poslanskima skupinama SDS in NSi sta se pridružila Poglajen in Medic

05. 09. 2024 12.04

Državni zbor je mandata za preostanek mandatne dobe državnega zbora namesto Branka Grimsa (SDS) in Mateja Tonina (NSi) danes potrdil poslancema Andreju Poglajnu in Francu Franciscu Estanislau Medicu. Grims in Tonin sta bila namreč na junijskih evropskih volitvah izvoljena v Evropski parlament.

Namesto Grimsa in Tonina v poslanske klopi Poglajen in Medic

23. 07. 2024 13.47

Andrej Poglajen in Franc (Francisco Estanislao) Medic sta podala soglasji, da bosta za preostanek mandatne dobe DZ opravljala funkciji poslancev namesto Branka Grimsa (SDS) in Mateja Tonina (NSi), so sporočili iz Državne volilne komisije. Grims in Tonin sta bila namreč na junijskih evropskih volitvah izvoljena v Evropski parlament.

DVK potrdila izide evropskih volitev in posvetovalnih referendumov

27. 06. 2024 06.24

Državna volilna komisija (DVK) je na seji ugotovila izide volitev devetih poslancev iz Slovenije v Evropski parlament, s čimer so ti postali uradni. Izvolitev evropskih poslancev mora potrditi še državni zbor. DVK je potrdila tudi izide glasovanj na posvetovalnih referendumih o ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, uvedbi preferenčnega glasu in rabi konoplje. Volivci so se 9. junija ob vseh štirih referendumskih vprašanjih večinsko izrekli za.

Tudi v tujini in po pošti zmagal SDS

22. 06. 2024 07.32

Po prištetih glasovih, prispelih iz tujine in po pošti iz Slovenije, so znani neuradni končni izidi volitev poslancev iz Slovenije v Evropski parlament. Prišteti glasovi na izid glasovanja 9. junija niso vplivali, razdelitev slovenskih mandatov v Bruslju ostaja enaka. Enako velja za referendume. Končne rezultate mora potrditi še Državna volilna komisija, to bo storila v prihodnjih dneh.

Volilnim izidom bodo prišteli glasove iz tujine

17. 06. 2024 06.35

Okrajne volilne komisije in Državna volilna komisija (DVK) bodo štele glasovnice, ki bodo do 12. ure prispele po pošti iz tujine, nato pa bo znan končni izid evropskih volitev in referendumov o prostovoljnem končanju življenja, rabi konoplje in uvedbi preferenčnega glasu na volitvah v DZ.

Se je DVK slabo pripravila na volitve? Zorčič odgovarja: Odbori so delali vneto

12. 06. 2024 09.57

Povolilno štetje glasov na nedeljskih volitvah bi lahko opisali kot razpad sistema. Kaj je počela Državna volilna komisija oziroma bolje: česa ni, pa bi morala? Končni rezultati evropskih volitev so bili namreč znani šele okoli druge ure zjutraj, torej vrtoglavih sedem ur po zaprtju volišč. Medtem ko smo v Sloveniji še čakali reprezentativne rezultate, je francoski predsednik zaradi poraza že razpustil parlament, belgijski predsednik že odstopil, mi pa smo glasove še vedno preštevali.

Povolilna analiza: v opoziciji in Gibanju Svoboda zadovoljni, Levica zaskrbljena

11. 06. 2024 18.04

Po nedeljskih evropskih volitvah so prve analize doseženih rezultatov v ponedeljek opravili tudi v političnih strankah. Zvečer sta zasedala izvršilna odbora SDS in NSi in v obeh strankah ocenjujejo, da so z izidi evropskih volitev lahko zadovoljni. Z mobilizacijo volivcev, aktivnostmi stranke in rezultatom Svobode na evropskih volitvah je zadovoljen tudi vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic. Po sestanku s poslansko skupino je pohvalil delo Državno volilne komisije (DVK) in se ji zahvalil. Kljub temu, da evropskega poslanca v Levici niso dobili, je njihova koordinatorka Asta Vrečko ocenila, da ima stranka dobro popotnico za nadaljnje delo. Koalicija je dobila "absolutno potrditev" tudi na referendumskih glasovanjih, celotna slika kaže, da je glas na strani strank leve sredine, meni.

Na enem od volišč dve ponarejeni glasovnici, na drugem ena preveč

11. 06. 2024 15.55

Volilna nedelja se je zavlekla pozno v noč, potem ko je Državna volilna komisija (DVK) več ur po zaprtju volišč počasi objavljala izide referendumov in nato še rezultate evropskih volitev. DVK je dva dni po volitvah na seji zavrnila očitke, da je bilo štetje glasovnic prepočasno, prav tako na evropskih volitvah ni bilo oddano rekordno število neveljavnih glasovnic. So pa na enem od volišč našli dve ponarejeni glasovnici, na drugem pa je bila oddana ena glasovnica preveč.

Grims, Tonin, Prebilič in Šarec zapuščajo svoje stolčke, kdo jih bo zasedel?

10. 06. 2024 15.03

Devet slovenskih evroposlancev se odpravlja v Bruselj. Nekateri se bodo tam usedli na svoje že pogrete evropske fotelje, drugi pa se bodo morali presesti s slovenskih funkcionarskih sedežev. Kdo bo sedel na poslanska stolčka Grimsa in Tonina, kdo na Šarčev ministrski prestol in kdo bo namesto Prebiliča kraljeval Kočevju?

Dolgotrajno štetje glasov in 4,4 odstotka neveljavnih glasovnic

10. 06. 2024 17.05

Na nedeljskih evropskih volitvah je bilo po delnih neuradnih podatkih od približno 698.500 oddanih glasovnic neveljavnih skoraj 31.000, kar je 4,4 odstotka. Leta 2019 je bilo oddanih glasovnic približno 492.500. Neveljavnih jih je bilo skoraj 10.400 ali 2,1 odstotka. To pomeni, da jih je bilo letos neveljavnih 2,3 odstotne točke več kot leta 2019. Predsednik SDS Janez Janša je stopil v bran članom volilnih odborov. "Nemogoče je pet volitev obdelati v času enih. Hvala za trud," je zapisal.

Slovenija med članicami EU z največjim zvišanjem volilne udeležbe

10. 06. 2024 07.23

Volilna udeležba na evropskih volitvah se je v primerjavi s prejšnjimi pred petimi leti povečala v najmanj 14 državah članicah EU. Med državami, kjer je šlo tokrat na volišča veliko več ljudi kot leta 2019, je Slovenija, kjer je volilna udeležba višja za 12 odstotnih točk. Dan po evropskih volitvah in glasovanju na treh posvetovalnih referendumih bodo sicer izidom nedeljskega glasovanja prišteli še glasovnice, ki bodo prispele po pošti iz Slovenije. Čez teden dni pa bodo izidom prišteli še glasove iz tujine.

Šarčeva kriminalka in nedelja, dolga kot ponedeljek

10. 06. 2024 09.29

Sopara, ki je ves dan ležala nad Ljubljano, ni popustila niti, ko je sonce že začelo zahajati. Konferenčni prostor Edvard na Igriški ulici v središču prestolnice je bolj ali manj sameval, polnili so ga le pladnji s hrano, stativi televizijskih kamer pred panojem, na katerem je pisalo Svoboda, ter grozd novinarjev, ki je preigraval scenarije volilne kombinatorike. Ostali gostje so raje kramljali na prostem, čeprav težko nebo ni obetalo, da bodo tam lahko še dolgo ostali.

Volivci podprli vse štiri posvetovalne referendume

09. 06. 2024 18.04

Slovenci so odločali na posvetovalnih referendumih: o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o preferenčnem glasu na državnozborskih volitvah, o rabi konoplje v medicinske namene in o osebni rabi konoplje. Po glavnini preštetih glasov kaže, da so se volivci pri vseh štirih referendumskih vprašanjih večinsko izrekli ZA. Najbolj prepričljivo so podprli uvedbo preferenčnega glasu na volitvah v DZ, najbolj tesen pa je bil izid pri vprašanju glede konoplje za omejeno osebno rabo, kažejo delni neuradni podatki DVK.

Številni glasovali predčasno: 'Vsak glas šteje'

07. 06. 2024 10.10

Stranke pred evropskimi volitvami in referendumi volivce nagovarjajo s še zadnjimi pozivi. Medtem je od torka do četrtka potekalo predčasno glasovanje. Vse tri dni skupaj se je predčasnega glasovanja udeležilo 3,7 odstotka volilnih upravičencev (59.097 volivcev na evropskih volitvah in 58.981 na posvetovalnih referendumih), so sporočili iz Državne volilne komisije. Pred petimi leti je evropske poslance na predčasnih volitvah volilo 31.356 volivcev oziroma 1,84 odstotka volilnih upravičencev.

Na predčasnih evropskih volitvah več volivcev kot leta 2019

05. 06. 2024 09.59

Po podatkih okrajnih volilnih komisij se je prvi dan predčasnega glasovanja na evropskih volitvah udeležilo 18.810 volivcev oz. 1,2 odstotka vseh volilnih upravičencev. Na posvetovalnih referendumih pa je glasovalo 18.769 volivcev (1,2 odstotka vseh upravičencev), so sporočili z DVK.