Zadnji dan predčasnega glasovanja za evropske volitve je volilne lističe v zapečatene skrinjice oddalo 19.667 volivk in volivcev (oziroma 1,2 odstotka volilnih upravičencev). Glasovanja na posvetovalnih referendumih pa se je v četrtek udeležilo 19.631 volivk in volivcev (oz. 1,2 odstotka volilnih upravičencev). Vse tri dni predčasnega glasovanja je torej na volišče odšlo skoraj 60 tisoč volilnih upravičencev.
Na predčasnem glasovanju je sicer znana volilna udeležba na evropskih volitvah in treh referendumih, v nedeljo po zaprtju volišč pa se bodo podatki o volilni udeležbi poleg evropskih volitev objavljali tudi za vsak referendum posebej.
Primerjava z evropskimi volitvami 2019 in referendumom 2022
Na volitvah poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament leta 2019 se je prvi dan predčasnega glasovanja udeležilo 8052 volivk in volivcev oziroma 0,47 odstotka vseh volilnih upravičencev, drugi dan 12.356, tretji dan pa 10.948 volivcev. Skupaj se je takrat predčasnega glasovanja (v vseh treh dneh) udeležilo 31.356 volivcev oziroma 1,84 odstotka volilnih upravičencev.
Na zakonodajnem referendumu o noveli zakona o vladi novembra 2022 je prvi dan predčasnega glasovanja svoj glas oddalo 15.202 volivcev, drugi dan 28.016 volivcev, zadnji dan pa 23.123 volivk in volivcev. Skupaj je takrat na referendumu predčasno glasovalo 66.341 oz. 3,91 odstotka volilnih upravičencev. Končna volilna udeležba na omenjenem referendumu leta 2022 pa je bila 41,83-odstotna (skupaj je takrat glasovalo 708.701 volivk in volivcev), so sporočili iz DVK.
Volivec oz. volivka se mora v volilni imenik podpisati za vsak referendum posebej
Na voliščih sta dva volilna imenika: eden za glasovanje na volitvah poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament, drugi pa za glasovanje na treh posvetovalnih referendumih (o ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o uvedbi preferenčnega glasu za volitve v državni zbor ter o gojenju in predelovanju konoplje v medicinske namene in gojenju in posedovanju konoplje za omejeno osebno rabo). Volivec oz. volivka se mora v volilni imenik podpisati za vsak referendum posebej (torej trikrat, če želi glasovati o vseh treh referendumih). V skladu s tem, za katerega od referendumov se volivec podpiše v volilni imenik, nato prejme ustrezno glasovnico oz. glasovnici/e.
Vsak volivec se sam odloči, katerih glasovanj se bo udeležil in koliko glasovnic bo prevzel. S prihodom na volišče izčrpa možnost glasovanja tako na evropskih volitvah kot na vseh treh posvetovalnih referendumih, ne glede na to, ali je prevzel vse glasovnice ali ne.
Še zadnji pozivi na volišča
Stranke, ki sodelujejo na volitvah, medtem s še zadnjimi predvolilnimi sporočili prepričujejo volivce, naj se v nedeljo odpravijo na volišča.
Predsednik Svobode in premier Robert Golob je ob zaključku kampanje pozval k udeležbi na evropskih volitvah. "Pokažimo svoj pravi obraz in vrednote celotni Evropi," je dejal in zatrdil, da Svoboda lahko jamči, da niti za milimeter ne bodo odstopili od tega, za kar se borijo. Ključno pa bo tudi, da na volitvah slavijo stranke leve sredine, meni.
Tokratne evropske volitve so pomembne, ker se bo na njih odločalo, ali verjamemo v vrednote, na katerih temelji Evropska unija, je pred zaključkom volilne kampanje poudaril Golob.
V stranki pa se po Golobovih besedah nadejajo, da bo končna volilna udeležba vsaj 40-odstotna. "To je na nek način cilj, ki smo si ga v kampanji tudi zastavili. Vse, kar je nad 40 odstotkov, bomo vzeli kot pozitiven rezultat naših predavanj v nagovarjanju ljudi, da gredo na volitve," je dejal. Verjame, da v tem primeru tudi uspeh tako Svobode kot celotne leve sredine ne bo izostal.
Volivce je prav tako pozval, da na posvetovalnih referendumih glasujejo za. "Verjamem, da bomo tudi z referendumskim glasovanjem prispevali k temu, da bo Slovenija v naslednjih dveh, štirih, šestih letih na poti napredka in pozitivnega razvoja," je optimističen premier. Kandidate Svobode je danes v središču prestolnice podprl tudi ljubljanski župan Zoran Janković.
V SDS ob zaključku kampanje pred evropskimi volitvami ocenjujejo, da so ti zadnji dnevi ključni, saj bitka za poslanske mandate še poteka. Kot je danes na Prešernovem trgu za medije dejala nosilka liste Romana Tomc, v nedeljo šteje vsak glas, zato si v stranki želijo čim višje volilne udeležbe.
Tomc je ob koncu kampanje izrazila zadovoljstvo nad delom kandidatov. Dodala je, da so bili v stranki večkrat "potegnjeni" tudi v razprave o notranjepolitičnih temah, ki niso teme Evropske unije.
Predsednik SDS Janez Janša je medtem prepričan, da je bilo v predvolilnih soočenjih zelo malo prostora za soočenje različnih mnenj o prihodnosti Evrope, saj so prevladale druge teme. Hkrati meni, da je premier Robert Golob pred volitvami dal ogromno obljub in da se "niti ne da vsega resno komentirati".
V NSi kampanjo pred evropskimi volitvami zaključujejo z dobrim občutkom in optimizmom, je danes v izjavi za medije poudaril nosilec liste Matej Tonin. Prepričan je, da bo prav rezultat, ki ga bo na nedeljskih volitvah dosegla NSi pomembno vplival na slovenski del razpleta te bitke in zagotovil zmago slovenske desne sredine, kar po njegovih navedbah kažejo tudi zadnje ankete. Zatrdil je, da v stranki mandat pričakujejo in verjamejo, da so lahko v nedeljo z dobrim odzivom podpornikov tudi presenečeni.
Prepričan je, da odločevalce v EU čaka veliko dela, v katerega je treba zagristi takoj. "Imamo še vedno vojno na evropskih tleh, imamo silovito ekonomsko bitko med Kitajsko in ZDA in zato pričakujem, da bo potrebno v delo zagristi takoj," je dejal.
Koordinatorica Levice Asta Vrečko medtem zadnji dan kampanje pred evropskimi volitvami ocenjuje, da so v Levici dokazali, da znajo in zmorejo, zato se odločno podajajo na volitve. Volivce poziva, naj ne ostanejo doma in naj dajo svoj glas za Levico, če podpirajo njihove ukrepe na področju sociale, delavskih pravic, kulture, zdravstva in stanovanj.
Vrečko meni, da so v kampanji izpolnili cilj in v ospredje dali teme in program. "Naša želja je Levico utrditi kot alternativo sredinski politiki, kot tisti stranki, ki vedno prinaša sveže in nove ideje, je korak pred časom ter z delom in pripravljenostjo sprejema kompromise za iskanje najboljših rešitev za ljudi," je povedala.
Visoka volilna udeležba na predčasnem glasovanju sicer po njenih besedah pomeni, da več ljudi sodeluje v politiki in izkorišča aktivno državljanstvo.
V SD ob zaključku volilne kampanje pred nedeljskimi evropskimi volitvami volivce pozivajo k udeležbi na volitvah in glasovanju zanje. Glas za socialno demokracijo je po besedah nosilca liste Matjaža Nemca glas za tiste, ki krepijo Evropo, ne pa slabijo, po mnenju kandidata Milana Brgleza pa največja investicija za Evropo.
Predsednik SD Matjaž Han pa je na novinarski konferenci ob zaključku volilne kampanje izpostavil, da ima stranka enega boljših programov za to, "kakšno Evropo in kakšno Slovenijo si želimo". Kot pravi, imajo tudi najboljšo ekipo, ki s svojim delom v preteklosti in svojo vizijo za naprej predstavlja, kaj si želijo v prihodnjem petletnem mandatu v Evropskem parlamentu.
Nosilec liste Vesna na evropskih volitvah Vladimir Prebilič je z volilno kampanjo zelo zadovoljen, saj so imeli med drugim priložnost odpreti zanje pomembne teme, predvsem zeleni prehod. Hkrati jo je ocenil kot zahtevno zaradi številnih soočenj in razprav. "Pričakujemo, da seveda absolutno osvojimo mandat," je dejal Prebilič.
Ob tem je dodal, da so "apetiti" stranke ob spremljanju zadnjih javnomnenjskih anket celo narasli. "Tako da se malo že spogledujemo s tem, da bi mogoče lahko celo osvojili še drugi mandat," je dejal Prebilič. "Začutili smo, predvsem med ljudmi, da nas sprejemajo," je ocenil.
Nosilec liste bi si sicer želel, da bi med kampanjo lahko izpostavili več evropskih vsebin. "Še vedno je bilo ogromno državne politike, kar je nenazadnje škoda. Morali bi še bolj pojasnjevati volivkam in volivcem, kaj se v Evropi dogaja," je dejal.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.