
V Sloveniji je sistem ravnanja z izrabljenimi vozili neučinkovit, saj gre v reciklažo le 10 odstotkov izrabljenih vozil, ostala vozila pa se izgubijo na sivem trgu, so člani sekcije avtoserviserjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) opozorili na okrogli mizi z naslovom "Izrabljena vozila v rokah sivega trga - kaj pa lastniki, okolje in država?".
Po podatkih ministrstva za kmetijstvo in okolje je bilo lani v obratih za razstavljanje izrabljenih vozil uničenih 6116 vozil, kar je 11 odstotkov več kot leto pred tem, a je to še daleč pod pričakovanji, še pravijo v sekciji OZS. Velik del izrabljenih vozil naj bi bil namreč prodan avtomobilskim odpadom in zbiralcem kovin, del pa naj bi izvozili, predvsem na Balkan.
Ti podatki po mnenju članov sekcije avtoserviserjev pri OZS kažejo na neučinkovito ravnanje z vozili, kar je v nasprotju z okoljskimi usmeritvami Evropske unije, so opozorili. Poudarili so, da to ne prinaša le okoljskih težav, ampak tudi gospodarske, za to pa niso krivi slabi predpisi, ker so ti po mnenju sekcije dobri, temveč težave nastajaj v praksi. Hkrati so opozorili, da se vsako leto ne ve, kam je poniknilo 30.000 vozil. Najhuje naj bi bilo pri kontroli izrabljenih vozil.
Franci Lenart, predstavnik podjetja Ekomobil, ki je nacionalni operater na področju izrabljenih vozil, je ob tem poudaril, da je računsko sodišče že pred šestimi leti ministrstvo za okolje zadolžilo za ukrepe, s katerimi bodo izpolnili okoljske cilje. Ministrstvo je nato navedlo vse ukrepe, ki pa jih v teh letih niso izvedli, dodaja.
Številni govorniki na okrogli mizi so se strinjali, da je glavni razlog, da se vozila oddajo v nelegalno obdelavo zaradi zlorabe sistema o začasni odjavi vozila iz prometa na podlagi izjave o lokaciji. Ministrstvo za kmetijstvo in prostor je sicer že lani na predlog OZS in trgovinske zbornice predlagalo ukinitev te izjave, nadomestila pa bi jo dajatev na lastništvo vozila, ki bi jo moral lastnik plačevati vse dokler ne bi vozila prodal, ali ga dal v razgradnjo.

'Država ne spregleda, da so izrabljena vozila pri nas problem'
Predsednik sekcije avtoserviserjev Ivan Šel pravi, da so izrabljena vozila v neposrednem interesu obrtnikov in podjetnikov in da jo e to treba urediti z ekološkega vidika. Predsednik OZS Branko Meh pa dodaja, da je siva ekonomija na tem področju nelojalna konkurenca obrtnikom in podjetnikom in zaradi česar je tudi manj denarja v državnem proračunu.
Nataša Mikulin iz obrata za razgrajevanje ugotavlja, da je največ težav z državnimi institucijami in z ugotavljanjem pristojnosti, ki jih ureja posamezno ministrstvo. Poudarja, da "država ne spregleda, da so izrabljena vozila pri nas problem".
Franci Lenart, predstavnik podjetja Ekomobil, ki je nacionalni operater na področju izrabljenih vozil, je ob tem poudaril, da je računsko sodišče že pred šestimi leti ministrstvo za okolje zadolžilo za ukrepe, s katerimi bodo izpolnili okoljske cilje. Ministrstvo je nato navedlo vse ukrepe, ki pa jih v teh letih niso izvedli, dodaja.
Podobno trdi tudi b iz gospodarske zbornice. Pravi, da bi bilo treba zagotoviti, da se pravni okvir uveljavlja. Mirko Fifolt iz sekcije za osebna motorna vozila pri trgovinski zbornici je povedal, da bi bilo treba državljane obremeniti, če niso odgovorni do svojega avtomobila. Boljši bi bil davek na lastništvo avtomobila, pri čemer poudarja, da je podobna zakonodaja v Nemčiji že uveljavljena.

Kdo bo vse skupaj kontroliral?
Predstavnik ministrstva za kmetijstvo in prostor Bogdan Potokar je pojasnil, da se lastniki pri odjavi vozila zavežejo, kje se vozila fizično nahajajo, kar pa je težko nadzorovati. Nova zakonodaja je že v vladni proceduri, predvideva pa spremembe, ki ob odjavi vozila bremenijo ljudi. "Če ne bodo sporočali spremembe o lokaciji vozila, bo sledila kazen. Je pa problem, kdo in na kakšen način bo to kontroliral," še pravi.
Da prihaja do zlorab pri odjavi vozila, poudarja tudi predstavnica notranjega ministrstva Darija Mohorič, ki pravi, da gre pogosto za prodaje vozila podjetjem ki ta vozila nato prodajo naprej v tujino. So pa opazili, da je vse več ljudi, ki odjavijo vozilo iz prometa, ker nimajo denarja za plačevanje obveznosti. "Ti pomeni, da zares kar nekaj odjavljenih vozil ostane doma pred hišo," je še povedala.
Na očitke o delu inšpektorjev pa je odgovoril Dejan Mandič z inšpektorata za kmetijstvo in okolje. Na terenu nadzor opravlja 50 inšpektorjev. Leta 2012 so opravili 8000 pregledov, lani pa še tisoč več. Opozoril je, da je glede na kadrovsko zasedbo od okoljskega inšpektorata preveč optimistično pričakovati, da bodo inšpektorji lahko sami ugotovili, kam izgine 30.000 vozil letno.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.