Vse tri platforme so v lasti Facebooka, do njih pa ni bilo mogoče dostopati niti preko spleta niti v aplikacijah za pametne telefone. Na spletni strani Downdetector, ki spremlja delovanje spletnih strani in storitev, pravijo, da je šlo za največjo napako, ki so jo kadar koli videli. Prejeli so namreč več kot 10,6 milijona poročil o napakah iz celega sveta.
Storitve so nedostopne postale okoli 18. ure, ponovno pa so bile dostopne dobrih šest ur kasneje. Obnova storitev je potekala postopoma, ponekod so izpade odpravili okrog 2. ure zjutraj.
Facebook je v torek v izjavi dejal, da je napačna sprememba konfiguracije vplivala na notranja orodja in sisteme podjetja, kar je zapletlo poskuse reševanja problema. Dodali so, da "ni dokazov, da bi bili zaradi teh izpadov ogroženi podatki uporabnikov". Ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg se je opravičil vsem, ki jih je izpad prizadel.
Nekateri so poročali tudi o težavah z uporabo Facebookove platforme za virtualno resničnost Oculus in aplikacij, ki zahtevajo prijavo v Facebook, vključno z aplikacijo Pokémon Go, poroča BBC.
Tako dolgotrajni izpadi so sicer redki. Leta 2019 so bili Facebook in njegove druge aplikacije zaradi motenj sicer nedostopni več kot 14 ur. Več drugih tehnoloških podjetij, vključno z Redditom in Twitterjem, se je norčevalo iz stiske velikana družbenih medijev, kar je spodbudilo odzive prizadetih aplikacij.
Žvižgačica: 'Dobiček Facebooka postavlja pred javno dobro'
Že pred tem je imel Facebook težave zaradi razkritij žvižgačice Frances Haugen, ki je časopisu Wall Street Journal predala interne dokumente. Ti dokazujejo, da se je vodstvo podjetja zavedalo škode, ki jo povzročajo njihovi izdelki in odločitve. Haugenova je to v nedeljo povedala tudi na televiziji CBS, danes pa bo zaslišana v kongresu.
Vmes je sama prijavila Facebook, ker da so notranje raziskave podjetja pokazale, kako širi sovraštvo in dezinformacije, dodatno polarizira družbo, posebej Instagram pa da lahko škoduje duševnemu zdravju najstnic.
Vodstvo naj bi se vsega tega dobro zavedalo, a naj bi ga zanimala le rast števila uporabnikov in dobiček. Wall Street Journal na podlagi njenih informacij že od 13. septembra objavlja vrsto člankov z naslovom Dosje Facebook.
Zuckerberg zaradi izpada izgubil več kot pet milijard evrov
Ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg je zaradi objav Haugenove in zaradi izpada v ponedeljek popoldne izgubil najmanj šest milijard dolarjev (5,17 milijard evrov) premoženja, v nekaj tednih pa skupaj 140 milijard dolarjev (okoli 120 milijard evrov).
Bloomberg ga sedaj s 121,6 milijardami dolarjev uvršča na 5. mesto najbogatejših na svetu za Billom Gatesom. Delnice Facebooka so se v ponedeljek pocenile za skoraj pet odstotkov, od sredine septembra pa doslej že za skupaj 15 odstotkov.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.