V intervjuju za informativni program 60 minut v nedeljo je Haugenova razpravljala o svoji odločitvi, da bo spregovorila o notranjem delovanju tehnološkega velikana in dejala, da jo je vznemirila politika podjetja, ki prioritetizira dobiček pred javno varnostjo. "Prišlo je do navzkrižja interesov med tem, kaj je bilo dobro za javnost in tem, kaj je bilo dobro za Facebook," je dejala Haugenova in dodala, da se je Facebook vedno znova odločal za optimizacijo svojih interesov, na primer dobička.
Pojasnila je, da dokumenti, ki jih je zbrala in delila z Wall Street Journalom in ameriškimi organi pregona kažejo, da podjetje javnosti laže glede svojega napredka v boju proti sovraštvu, nasilju in neresničnim podatkom. "Različica Facebooka, ki obstaja danes, družbo deli in povzroča etnično nasilje po vsem svetu," je dejala.
Kot je pojasnila, jo je Facebook k sodelovanju povabil leta 2019, potem ko je več kot desetletje delala v tehnološki industriji, tudi pri Pinterestu in Googlu. Pogodbo o zaposlitvi je podpisala pod pogojem, da se bo lahko ukvarjala z bojem proti dezinformacijam, saj je bila to zanjo tudi osebna težava. Potem ko sta se spustila v spletne zarote, je namreč izgubila prijatelja, poroča The Guardian.
A kmalu je Haugenova začela opažati, da Facebook ni pripravljen sprejeti ukrepov, potrebnih za reševanje teh vprašanj, čeprav bi jih lahko. "Nihče v podjetju ni zloben," je sicer poudarila in pojasnila, da si Mark Zuckerberg "ni nikoli prizadeval ustvariti sovražne platforme". A kljub temu imajo po njenih besedah odločitve podjetja resne posledice in velik vpliv. To je Facebook dokazal med ameriškimi volitvami leta 2020, ko je za nekaj tednov spremenil vsebinsko politiko in namerno deprioritetiziral politične vsebine.
A platforma se je kmalu vrnila k starim algoritmom, ki najbolj upoštevajo odziv oz. vključevanje uporabnikov. Kot pravi Haugenova, je to prispevalo tudi k incidentu, ki se je 6. januarja zgodil v Kapitolu. "Facebook je ugotovil, da bodo ljudje, če spremeni algoritem, bolj varni, toda na platformi bodo porabili manj časa, klikali bodo na manj oglasov, Facebook pa bo zaslužil manj," je dejala.
Že prejšnji teden je bila na tapeti tudi Antigone Davis, Facebookova vodja oddelka za globalno varnost, saj je Wall Street Journal na podlagi Haugeninih dokumentov razkril rezultate Instagramove raziskave, ki je pokazala, da bi aplikacija lahko negativno vplivala na otroke.
"Družbeni mediji imajo v zadnjih letih velik vpliv na družbo, Facebook pa je pogosto tista platforma, kjer se odvija večina teh razprav," je zaposlenim v petek sporočil Nick Clegg, podpredsednik družbe za politiko in javne zadeve. "Toda dokazi, ki obstajajo, preprosto ne dokazujejo, da bi bil Facebook ali pa na splošno družbeni mediji glavni vzrok za polarizacijo."
Tudi tiskovni predstavnik Facebooka Andy Stone se je v pisni izjavi za Wall Street Journal zoperstavil obtožbam in dejal: "Ne drži, da spodbujamo negativne vsebine in ne drži, da glede tega nič ne delamo".
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.