Indijski rover je opremljen z inštrumentom za lasersko spektroskopijo, ki omogoča raziskovanje sestave materialov na kraju samem. "Te meritve nedvoumno potrjujejo prisotnost žvepla na območju, kar z instrumenti na krovu orbiterjev ni bilo mogoče," so sporočili iz agencije Isro. V okviru analize so potrdili še prisotnost aluminija, kalcija, železa, kroma, titana, mangana, silicija in kisika.
Indija je prejšnji teden postala prva država, ki je v bližini malo raziskanega južnega pola Lune pristala s svojim vozilom, in četrta država, katere plovilo je pristalo na Luni. Rover sicer skoraj teden dni po svojem zgodovinskem pristanku na Luninem površju išče znake zamrznjene vode.
Indijski lunarni rover na šestih kolesih, ki ga poganja sončna energija, bo v dveh tednih svojega delovanja raziskoval še razmeroma nepoznan del Lune ter na Zemljo pošiljal fotografije in znanstvene podatke. Rover z imenom Pragjan, kar v sanskrtu pomeni modrost, je pristajalni modul zapustil nekaj ur po uspešnem pristanku sonde Čandrajan 3, ki pomeni enega največjih znanstvenih uspehov v zgodovini Indije.
Indija se tako postopoma približuje dosežkom ZDA, Rusije in Kitajske, ki so se že uveljavile na področju raziskovanja vesolja.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.