Na nahajališču so dosel zdaj opredelili štiri perspektivna območja, kjer so zaloge redkih rudnin ocenjene na 935.400 ton, je pred vrhom EU in Srednje Azije v Uzbekistanu dejal predstavnik kazahstanskega ministrstva za industrijo in gradbeništvo.
Nahajališče so poimenovali "Novi Kazahstan", kjer bi se vse do globine 300 metrov lahko nahajalo tudi do 20 milijonov ton omenjenih rudnin, kažejo prve grobe ocene. Povprečna vrednost naj bi bila 700 gramov na tono. Če bodo nadaljnja raziskovanja te številke tudi potrdila, bi se Kazahstan uvrstil med prve tri države na svetu po zalogah redkih zemelj.

Ob prvih ocenah strokovnjaki sicer pozivajo k previdnosti, poroča Euronews. Da bi Kazahstan tudi uradno imel tako bogato nahajališče, bodo morali teren natančno preučiti, za kar naj bi potrebovali več kot devet milijonov evrov naložb. Od hidrogeologije in geomehanike do ocen, kako in v kakšni obliki bi zemlje lahko izkopavali. Potrebno je izvesti tudi ekonomsko oceno, torej kakšne so razmere na trgu, kakšno je povpraševanje.
Šele ko bodo znani vsi ti podatki, kar lahko traja med 10 in 12 let, bodo v Kazahstanu lahko uradno potrdili, da imajo nahajališče. Pred tem gre zgolj za špekulacije, opozarjajo poznavalci.
Prva raziskovanja najdišča so se sicer začela že leta 2022, o ugotovitvah pa je kazahstanska vlada začela poročati oktobra lani. Čas tokratnega naznanila naj bi bil sicer predvsem strateške narave. EU je namreč napovedala poglobljeno sodelovanje s Kazahstanom v letih 2025 in 2026. Za projekt nahajališča naj bi se zanimala tudi Kitajska.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.